adet düzensizliği

Kadının yumurtalıklarının çalışmasıyla beraber salgılanan hormonlarla (estrojen, progesteron) rahim içi kalınlaşarak gebeliğe hazırlanır. Yumurtlama olupta döllenme olmaz, yani gebelik başlamazsa yaklaşık 14 gün sonra kalınlaşan rahim içi ‘adet kanaması’ dediğimiz kanmayla   dökülür.

Adet kanaması döngüsündeki herhangi bir sorun veya organ hastalığı adet kanamasında  düzensizliğe yol açar.

Adet kanamasının ritmi ortalama 28 günde bir 3-7 gün süren bir döngüdür. Ancak her kadının kendine ait bir düzeni vardır. Çok nadir kadın tam 28 günde bir adet görür. Adet döngüsünün alt sınırı 21- üst sınırı 35 gün kabul edilir ve bu aralıktaki oynamalar düzensizliği ifade etmez.

Adet düzeni dediğimizde ritminden başka, kanama süresi ve miktarı da önemlidir. 8 günü aşan ve parça parça kanamalar oluyorsa bu da adet düzensizliği olarak değerlendirilmelidir.

Ancak adet öncesi ve sonrası 2-3 gün süren lekelenme tarzında kanamalar normal kabul edilir.

Adet dönemi 1-2 gün sürüp sadece lekelenme tarzında kanama olursa bu da araştırılması gereken bir durumdur.

Adet kanaması değerlendirilirken, iç çamaşırına gelen kanın nereden geldiği de araştırılmalıdır zira her kanama adet kanaması değildir.

Bu anlamda rahim ağzı, vajen, vajen girişindeki dokular, idrar çıkış deliği, anüs dikkatlice muayene edilmeli, kanama sorgulanırken bunlara yönelik detaylar atlanmamalıdır.

Adet düzensizliğinden şüpheleri olan bir kadın, adet başlangıç ve bitişlerini en az üç ay not almalıdır. Ciddi bir durum yoksa bunu  6 aya kadar  uzatarak kadın kendi döngüsünün normalini görmüş olur.Böylece  doktorunun durumu değerlendirmesi de daha gerçekçi ve kolay hale gelir.

      Adet Düzensizliği Neden Olur ?

Adet döngüsünde rolü olan organların fonksiyon bozuklukları adet düzensizliğine neden olur.

Stres günümüzde organ fonksiyon bozukluklarına yol açan en önemli nedendir.

Organlar arasında iletişimi sağlayan, fonksiyonları düzenleyen hormonlar stres durumundan kolaylıkla etkilendiğinden, ilgili organların fonksiyonları da etkilenir.

Üzüntü ve stresle kanaması başlayan, kronik stres veya yaşamındaki derin bir üzüntüyle menopoza giren kadınlar gittikçe artmaktadır.

Hormonların orijinal programında çalışabilmesi ve organ fonksiyonlarının kendi ritminde devam edebilmesi için kadın stresini akıtmalıdır.

Sağlıksız yaşam tarzı da hormonal dengeyi bozarak adet ritmini düzensizleştirir. Aşırı kilo alma veya zayıflama, sağlıksız beslenme, seyahat, mevsimsel değişimleri bunlar arasında sayabiliriz.

  Adet düzensizliğine yol açan organ hastalıkları:

Polikistik over (P.C.O) P.C.O de artan androjen (erkeklik hormonu) ve insülin direnci yumurtaların olgunlaşmasını önler ve ovulasyon (yumurtanın atılması) gerçekleşmez. Bu durumda yumurtalıklardan salgılanan hormonlar orijinal  programında olmadığından adet düzeni bozulur, genellikle 2-3 ayda bazen 6 ayda bir adet olabilir. P.C.O sendromu kısırlık, kıllanma, obezite ile birlikte seyreder.

Rahim içi iltihaplar: Rahim içinin iltihaplanması adet ritmini bozduğu gibi agrılı adet görme,adet kanının kokması, ara kanamalar,kasık ve bel ağrısı,ilişki sırasında ağrılara da neden olur.

Rahim içi araçlar: Gebelik önleyici olarak kullanılan rahim içi araçlar dan (spiral) bakırlı olanlar genellikte adet miktarını arttırıp süresini uzatmaktadır.Hormonlu spiral ise tam tersi adet miktarını ciddi oranda azaltır.Ancak bunun vücuda bir zararı olmaz.Özellikle kanaması çok olan ve buna bağlı kansızlık yaşayan hastalarda özellikle tercih edilebilir.

Miyomlar: Miyom özellikle rahim duvarının içinde veya rahim boşluğuna doğru büyüdüyse  adet düzensizliği ve ağrılı adetlere yol açar.

Rahim içi polipler:Rahim iç tabakasının kalınlaşmasıyla oluşan rahim içindeki  polipler adet miktarında artmayla seyreden adet düzensizliği nedenidir.