Adet Kanamasının Uzun Sürmesi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

  Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

  Adet döngüsü ve adet döneminin uzunluğu her kadın için bireyseldir. Bazı durumlarda adet dönemleri ağır, düzensiz veya uzun süreli olabilir. Ayrıca dönemler arasında veya cinsel ilişkiden sonra da kanamalar meydana gelebilir. Adet kanamasının uzun sürmesi kadınlar için rahatsızlık vericidir. Çoğu zaman uzun süreli kanama normal kabul edilse de, kanser de dahil olmak üzere bir dizi tıbbi durumun göstergesi olabileceği için kontrol gerekir.

  Adet kanamasının uzun sürmesi nedir?

  Menoraji olarak tanımlanan adet kanamasının uzun sürmesi, 7 gün veya daha uzun süren adet dönemleri ile ilişkilidir. Bu süreçte aşırı kan kan kaybı, pıhtılaşma, döngünün 21 günden daha sık olması, günlük aktivitelerin engellenmesi gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir.

  Bir kadının adet dönemin yaklaşık 4 ile 7 gün arasında sürmektedir ve bu süreçte ortalama 40 ml kan kaybedilir. Kanama 80 mililitre ve daha üzeri olduğunda uzun süreli adet kanaması olduğu söylenebilir. Bu durum, her yaş aralığında en yaygın görülen jinekolojik problemlerden biridir. Ergenlik dönemine yeni giren kızlarda da menoraji sıkça görülür. İlk adet dönemini takip eden iki yıl boyunca adet döngüleri düzensiz olma eğilimindedir.

  Bu içeriğimize baktınız mı: Aşırı Adet Kanaması Nedenleri

  Adet kanamasının uzun sürmesinin belirtileri nelerdir?

  Belirtiler arasında:

  • Ortalama her saat hijyenik ped veya tamponun değiştirilmesi gerekliliği,
  • Çift sıhhi koruma kullanma ihtiyacı,
  • Sıhhi korumayı değiştirmek gece uyanma gerekliliği,
  • Bir haftadan uzun süre kanama,
  • Büyük kan pıhtıları,
  • Ağır adet kanaması nedeniyle günlük aktivitelerde kısıtlama,
  • Adet dönemi boyunca yorgunluk hissi, baş dönmesi, uyku düzensizlikleri ve nefes darlığı bulunmaktadır.

  Adetleriniz Ağrılı Oluyorsa Mutlaka Okumalısınız!

  Adet kanamasının uzun sürmesinin nedenleri nelerdir?

  adet kanamasının uzun sürmesinin nedenleri

  Bazı durumlarda uzun süren adet kanamaların nedeni bilinmemektedir. Ancak, tespit edilen yaygın nedenler şunlardır:

  • Hormon dengesizliği: Normal bir adet döngüsünde östrojen ve progesteron hormonları arasındaki denge, adet sırasında dökülen rahim iç duvarının (endometriyum) birikimini düzenler. Hormon dengesizliği meydana gelirse, endometriyum fazla miktarda gelişir ve uzun adet kanamalarına neden olur.
  • Polikistik over sendromu: Obezite, insülin direnci ve tiroid problemleri dahil olmak üzere bir dizi durum hormon dengesizliklerine neden olabilir.
  • Yumurtalıkların disfonksiyonu: Yumurtalıklar adet döngüsü sırasında bir yumurta salmazsa, vücut tarafından normal bir adet döngüsü sırasında olduğu gibi progesteron hormonunu üretemez. Hormon dengesizliğine yol açan bu durum menoraji nedenidir.
  • Rahim miyomları: Rahimde gelişen, kanserli hücre içermeyen tümörler, doğurganlık yıllarında ortaya çıkarak normalden daha uzun menstrüel kanamaya neden olabilir.
  • Polipler: Rahim iç duvarında oluşan küçük ve iyi huylu büyümeler de uzun süreli adet kanaması ile ilişkili olabilir.
  • Adenomyozis: Endometriyum bezler, rahim kasına gömüldüğünde ortaya çıkar.
  • Rahim içi cihazlar (RİA / Spiral): Doğum kontrolü için kullanılan hormonal olmayan spiraller, adet kanamasının uzun sürmesine yol açabilen yan etki meydana getirebilir. Bu durumda alternatif bir doğum kontrol yöntemi tercih edilmelidir.
  • Hamilelik komplikasyonları: Hamileyken oluşan uzun süreli kanamalar düşük veya plasenta previa gibi komplikasyonlarla ilişkili olabilir.
  • Kanser: Rahim ve rahim ağzı kanseri ve serviks kanseri, adet kanamalarında düzensizlik oluşturabilen riskli bir durumdur.
  • Kalıtsal kanama bozuklukları: Önemli bir kan pıhtılaşma faktörünün eksik veya bozulmuş olduğu durum olan von Willebrand hastalığı gibi bazı kanama bozuklukları anormal adet kanamasına neden olabilir.
  • İlaçlar: Antienflamatuar ilaçlar, östrojen ve progestinler gibi hormonal ilaçlar, enoksaparin gibi antikoagülanlar dahil olmak üzere bazı ilaçlar türleri uzun menstrüel kanamaya katkıda bulunabilir.
  • Diğer tıbbi durumlar: Karaciğer veya böbrek hastalığı da dahil olmak üzere bir dizi tıbbi durum menoraji ile ilişkilidir.

  Adet kanamasının uzun sürmesi riskli midir?

  Uzun süreli adet kanaması dolaşımdaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını azaltarak anemiye yol açabilir. Kırmızı kan hücrelerinin sayısı, dokulara oksijen taşımasını sağlayan bir protein olan hemoglobin ile ölçülür. Demir eksikliği anemisi, daha fazla hemoglobin üretmek için demir depolarını kullanarak vücudun kaybolan kırmızı kan hücrelerini telafi etmeye çalıştığında ortaya çıkar. Menoraji, demir eksikliği anemisi riskini artıracak kadar demir düzeylerini düşürebilir.

  Uzun süren adet kanaması ile birlikte, ağrılı adet krampları de oluşabilir. Bazı vakalarda kramplar, tıbbi müdahale gerektirecek kadar şiddetlidir.

  Önemli: Uzayan Sümüksü Adet Kanaması

  Adet kanamasının uzun sürmesi menopoz dönemi ile ilişkili midir?

  Menopoz öncesi dönemde olan kadınlarda, adet düzensizlikleri sıkça görülen ve normal kabul edilen bir durumdur.  Ancak, ileri yaştaki kadınlardaki uzun kanamalar endometriyal veya rahim ağzı kanseriyle de ilişki olabileceği için değerlendirme gerekir.

  Tedavi seçenekleri anormal kanamanın türüne, süresine, spesifik hastalıkların varlığına, yaşa ve gebelik planlamasına göre değişkenlik gösterir.  Riskli bir durum bulunmuyorsa ve belirtiler yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemiyorsa herhangi bir tedavinin uygulanması gerekmeyebilir.

  Tıbbi tedavi seçenekleri; prostaglandin düzeylerini düşüren veya dönemlerde rahimde gerçekleşen kan pıhtılaşma sürecini etkileyen ilaçları içerir. Yaygın olarak reçete edilen ilaç traneksamik asittir. Tablet formunda alınan bu ilaç kan kaybını azaltmaya yardımcı olur, ancak kanama süresini etkilemez.

  Progestojenler veya kombine oral kontraseptif hap gibi doğum kontrol ilaçları, dönemleri düzenli hale getirmek ve kan kaybı miktarını azaltmak için reçete edilebilir. Progestojen içeren spirallerin de, kan kaybı miktarını azaltmada etkili olduğu görülmektedir. Hormon replasman tedavisi, menopoz semptomlarına da sahip olan menopoza yakın kadınlara fayda sağlayabilir, ancak kanamayı kontrol etmek için kullanılmamalıdır. Şiddetli kanama durumunda, yumurtalıkların çalışmasını durduran ve geçici bir menopoza neden olan bir ilacın uygulanması gerekebilir ve dönemler tamamen durabilir.

  Adet kanamasının uzun sürmesi için kesin ve en etkili tedavi, rahimin cerrahi olarak çıkarılması operasyonu olan histerektomidir. Diğer bir yöntem ise endometriyal ablasyondur. Rahim iç duvarının lokal olarak veya tamamen çıkarılmasını içerir. Cerrahi müdahaleler gelecekte gebelik planlaması yapan kadınlara uygulanamamaktadır.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • gulcan sayar avatarı

   gulcan sayar

   Hocam 6 aydır doğum kontrol hapı kullanmıyorum. Aşırı derece kanama oluyor. On günden aşağı bitmiyor. Bu ay on beş gün oldu hala devam ediyor. Her yerde hastalık var ve hastaneye gitmeye korkuyorum. 30 yaşındayım. 2 çocuğum var. Sizce sebebi nedir

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Geçmiş olsun. Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Tülay Merac avatarı

   Tülay Merac

   Merhaba ben 36 yaşındayım 2 cocuk annesiyim.Benim adetim hep 5 gün kadar oluyordu.Son iki aydır adet gününün 6,7. günlerinde nokta kadar kan geliyor. Yedinci gün bitiyor.Yani 6.,7. gün nokta kadar oluyor kan.Bu normal mi? Neden olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet döngüsü ortalama 4-5 gün olabiliyorken 10 güne kadar çıkabilir. Onuncu günden sonra devam eden kanamalarınız olursa muayene olabilirsiniz.

  • Dilara tatar avatarı

   Dilara tatar

   18 yaşındayım, normalde 6-7 gün süren regl dönemim olur ama şu an 3 hafta oldu hala devam ediyor sizce sebebi ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba 10 günü geçen kanamalar için muayene olmanızda fayda var, birçok nedeni olabilir ancak muayene olarak bir sonuç alabilirsiniz

  • Hatun yuca avatarı

   Hatun yuca

   Ben Hatun Yuca 46 yaşındayım son bir aydır devam eden kanamamda pıhtılaşma oluyor kanamam devam ediyor ne yapmam gerekir bana yardımcı olun hocam?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar adet kanamalar için maksimum 10 gün süreyi normal görebiliriz sonraki devam eden kanamalar için bir muayene olmanız sağlıklı olur.

  • Nehir Aslan avatarı

   Nehir Aslan

   23 yaşındayım ve 2 ayı geçkin süredir adet görmekteyim. Sizce sebebi nedir:? Bir kesilip yeniden geliyor. Anlayamadım.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    2 aydır devam eden kanamanız varsa bu adet kanaması değildir. Muayene olabilirsiniz.

  • Selin yıldız avatarı

   Selin yıldız

   Kızlık zarının bozulduğunu nasıl anlarız? Adetin uzun sürmesi buna bağlı olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Normal şartlarda kızlık zarı ve adetin bir bağlantısı yoktur.

  • Ahsen avatarı

   Ahsen

   Merhaba. 14 yaşındayım. Normalde en fazla 10 gün süren regl dönemim 20 gün oluyor. Sebebi ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden sebebini bilemiyorum.

  • Bsucngz avatarı

   Bsucngz

   Adetim hala bitmedi damla şeklinde ama çok geliyor neden

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    10 günü geçtiyse muayene olmanız faydalı olur.

  • Feride avatarı

   Feride

   Merhaba. Adet kanamam 7-8 gün sürüyor. Son zamanlarda ise hep 8 gün sürüyor. Son iki gün yoğun kahverengi şekilde. 10 günden fazlası sorun olmasa bile, tıbbi yardım ile gününü kısaltmak mümkün müdür? 1 yıllık evliyim henüz bebek düşünmüyoruz, alacağım tedavinin bebeğe engel olma ihtimali var mıdır? Uzun sürmesi çok can sıkıyor. Normalleri gibi 5-6 gün sürmesinim bir yolu var mıdır acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Herkesin adet döngü süreci farklıdır zamanla değişebilir.

  • Nurcan Altun avatarı

   Nurcan Altun

   Doğum kontrol hapı kullanıyorum her zaman aynı hapı kullanıyordum bir kere farklı hap kullandım hap bitmesine 6 gün kala adet oldum ve az az kanama oldu bugün 7. günüm hala oluyorum sizce normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Regli süreci 10 güne kadar uzayabilir.

  • MelekNaz avatarı

   MelekNaz

   Merhabalar. Kızım 13 yaşında ilk reglisini 15 Aralık da lekenme şeklinde beş gün oldu.İkinci reglisini 28 Aralık’ta oldu. İkinci reglisi yoğun kanama şeklinde geçiyor. Bugün dokuzuncu gün olmasına rağmen azalma olmadı. Sizce normal mi? Teşekkür ederim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet başlangıçlarında düzensizlikler olabilir kanamalar yoğun ve 10 günü geçerse bir muayeneyene götürmeniz faydalı olabilir.

  • Dilara Öztürk avatarı

   Dilara Öztürk

   PCOS hastası olarak elleacnelleye adetimin birinci günü başladım bugün 13.gün lekelenme tarzında devam ediyor hala adetim ve hergün karın ağrım oluyor. İlk kez bu ilaca başladığım için olabileceğini düşündüm ama acil muayene gerektirir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sürecinizi takip eden doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.

  • Seda Akgün avatarı

   Seda Akgün

   Merhaba 17 yaşındayım 1 senede 2 kere regl olduğum için hastaneye gittim tarlusal ve diane 35 ilacını verdiler tarlusal ilacını kullandım ama 10 gündür kanamam var hala bitmedi ve büyük kan pıhtıları geliyo normal mi yoksa hastaneye gitmeli miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet kanamaları 10 günü bulabilir daha uzun sürerse bir muayene olabilirsiniz.

  • Hüsra geyik avatarı

   Hüsra geyik

   Merhaba Ayşe Hanım, normalde adetim 4 gün sürüyor fakat partnerimle ilişki sonrası ertesi gün hapı kullandım. 5 gün önce geldi adetim ve 8. gündeyim hala devam etmekte. Bir uzmana görünmeli miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Ertesi gün haplarının hormon seviyesinin yüksek olması adet döngünüzde düzensizliğe neden olabilir. Ertesi gün hapı içinde bulunan progesteron ara ara kanamalara sebebiyet verebilir. Yine de bir uzmana görünmenizde fayda var.

  • Merve karar avatarı

   Merve karar

   Merhaba ben 35 yaşındayım adetim 12 gün sürüyor tehlikesi ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    10 günü geçen kanamalarda muayene olmanız faydalı olur.

  • Aybk avatarı

   Aybk

   Adet kanamam ilk 9 gün lekenme ve ara ara kanama şeklinde sonraki 6-7 gün de yoğun kanama şeklinde toplamda 12 günü geçti muayenede yumurtalıklarım ve rahmim temiz dedi doktor ama kanamam hala devam ediyor ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kanamaların nedeni sadece fizyolojik olmayabilir sizi görmek gerekir nedenini anlamak için.

  • Ayşe Özkan avatarı

   Ayşe Özkan

   Merhaba ben Angelina ilacını 3 aydır kullanıyorum erken menopoz için doktor vermişti. 3. ayda adet günü 15 hala devam ediyor. Sebebi nedir? Bilgi verirseniz sevinirim. İyi günler

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi görmeden bilemem muayene olmanız faydalı olur.

  • Fatma ekinci avatarı

   Fatma ekinci

   41 yaşındayım.16 gündür adet görüyorum.
   Ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene olmalısınız.

  • Tugce utar avatarı

   Tugce utar

   Merhaba. Benim 26 gündür süren bir adet dönemim oluyor. Bekar olmama rağmen neden bu kadar uzun sürüyor?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    26 gün devam eden kanama, adet kanaması değildir. Geçmeyen bir kanamanız varsa bir Kadın Hastalıkları Uzmanına muayene olabilirsiniz.

  • Zhr yldz avatarı

   Zhr yldz

   27 yaşında iki çocuk annesiyim ve üç aydır kanamam oluyor. 2 ayda sadece 1 gün kesildi ve yine devam ediyor. Önemli bir durum olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    3 aydır kesilmeyen bir kanamanız varsa, bir Kadın Hastalıkları Uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederiz.

  • Kezban Çakır avatarı

   Kezban Çakır

   Ayşe hanım ben 43 yaşındayım ve bir buçuk aydır adet görüyorum. Lütfen bana yardımcı olun.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene ederek yardımcı olabilirim.

  • Buse Çalışkan avatarı

   Buse Çalışkan

   Merhaba 45 yaşındayım. İlk kez adetim 7 gün sürdü. İlk 4 gün normal, son 3 gün ise damlalar halinde geldi. Ne yapmalıyım? Dr’a gittim rahim temiz görünüyor dedi.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetin 7 gün sürmesi normaldir.

  • Aygül Kuş avatarı

   Aygül Kuş

   Ben Aygül çok uzun süreden beridir, 5 aydır adetim ve kanamam hiç bitmiyor. Sadece iki üç gün duruyor ve geri devam ediyor. Yaşım 45, ağrım yok ama kanamam normal bir şekilde geliyor. Az ya da çok fazla değil. 3 genç kızım var. Acaba bu rahatsızlığım neden kaynaklanıyor?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Geçmeyen kanamanızın nedenini öğrenmek için muayene olmanız gerekir.

  • Ayşe Erzurumlu avatarı

   Ayşe Erzurumlu

   Merhaba Eylül ayının 10’unda adet olmuştum. 3 gün sürdü fakat Eylül ayı bitmeden, 24 Eylül’de 1 daha adet oldum. Bugün 2 Ekim ve hala adetim bitmedi. 2 gündür azalma oldu ama hala devam ediyor. Sebebi nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bazen adet düzensizliği yaşanabilir ancak 10 günden uzun süren kanamalar adet kanaması değildir. Kesilmeyen bir kanamanız varsa bir Kadın Doğum Uzmanına muayene olabilirsiniz.

  • Pala avatarı

   Pala

   Merhaba Benim
   Adet dönemim normaldi. Fakat üç aydır, bir buçuk ayda bir geliyor ve 10 günden fazla sürüyor. Nedeni nedir acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemem.

  • Arzu Aktan avatarı

   Arzu Aktan

   Merhaba ben 50 yaşındayım 1 ay adet görmedim ve diğer ay gördüm. Bu ay da yine gördüm ama 10 günü geçti devam ediyor. Çok fazla geliyor. Ne yapmam lazım? Doktora kanamam varken gitmem doğru olur mu?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Çok fazla kanama oluyorsanız bir Kadın Hastalıkları Uzmanına muayene olabilirsiniz.

  • Hilal ünal avatarı

   Hilal ünal

   Merhaba kızım 9 yaşında. 3 aydır adet oluyor lakin bu ay adeti 27 gün sürdü. Bu durum normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    10 günden uzun süren kanamalar adet kanaması değildir. Alanında uzman bir doktora muayene ettirmenizde fayda var.

  • Gizem avatarı

   Gizem

   22 yaşındayım. Normalde 4 gün adet olurdum ama şu an 15 gündür kanamam var. İlk bir haftası lekelenme şeklinde idi. 8 gündür yoğun pıhtılı kanamam var. Normal midir yoksa muayene olmalı mıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    15 gün süren kanama adet kanaması değildir. Birden fazla bu durumla karşılaşırsanız, Uzman bir doktora muayene olabilirsiniz.

  • Deniz dinar avatarı

   Deniz dinar

   Merhabalar ben 40 yaşındayım. Altı aydır evliyim. Normalde adetim hep düzenliydi fakat evlendiğimden beri adetim 8 veya 9 gün sürüyor. Kadın doğum uzmanına göründüm, herhangi bir miyom veya kistim yoktu. Sadece yumurtalarımda azalma olduğunu söyledi. Ben çocuk istiyorum. Menopoz olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Dileknur kolçak avatarı

   Dileknur kolçak

   Merhaba hocam ben 36 yaşında 3 çocuk annesiyim. Son 6 aydır adetlerim çok düzensiz. İlk 2 ay adet olmadım, sonra oldum. 21 gün çok yoğun bir şekilde adet oldum ve halen en fazla 10 gün temiz kalıyorum sonra tekrar hasta oluyorum ve yine 15 20 gün sürüyor. Kanamam yoğun ve pelte kıvamında geliyor. Doktora gittim bir sıkıntı yok dendi ama sorunum hala devam ediyor. Ne olabilir hocam yardımcı olabilir misiniz:? Ne yapmam gerekiyor?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Zeynep sena avatarı

   Zeynep sena

   27 yaşındayım. 3 yıldır düzensiz adet döngüm var. 2 ay gecikmeli adet oldum. Normalde 7 gün sürüyordu fakat 10 gün oldu hala devam ediyor. Daha önce benzer durumda doktora göründüğümde bir sorun olmadığını söyledi. Ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet süresi değişiklik gösterebilir. 10 günden uzun süren kanamalarda muayene olabilirsiniz.

  • Mevlüde Çelik avatarı

   Mevlüde Çelik

   Reglim bittikten 4 gün sonra tekrar bir adet kanaması yaşadım. Çok sancım olduğu için doktora gittim ve hormon kanı testi verdim. Kansızlığımın başladığını söyledi ve arada düzensizlik olur dedi. Tekrar adet oldum. Normalde beş gün süren adetim 7 gün oldu ve devam ediyor. Günüm neden bu kadar uzadı acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet düzensizlikleri ve adet süresi değişiklik gösterebilir. Adetin 7 gün sürmesi normaldir.

  • Meltem Karacanoğlu avatarı

   Meltem Karacanoğlu

   46 yaşındayım. Şu an ilk defa 9 gündür adetim hala bitmedi. Menopoz mu oluyorum acaba? Tedavisi nedir? Teşekkürler.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Dilan Kayabaş avatarı

   Dilan Kayabaş

   Adetim bittikten 15 gün sonra tekrar adet oluyorum ve bu 13 15 gün kadar sürüyor. Neredeyse üç farklı doktora gittim ve muayene de oldum. Hiçbir sıkıntı olmadığını söylediler. İlk on gün hep kahverengi lekeler, sonrasında kırmızı kanama oluyor. Bu beni çok rahatsız ediyor. Acaba sebebi nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Ayşenur Doğan avatarı

   Ayşenur Doğan

   Merhaba hocam benim çok acil bir sorum olucak umarım yanıtlarsınız çünkü ben çok huzursuzum.

   Sorum : Ben uzun zamandır adet düzensizliği yaşıyorum. Adet hep normal gününden 20 gün 30 gün geç geliyordu ve ben son zamanlarda 6-7 kilo verdim. Şu an adetim ilk defa 15 günden fazla ve çok kanamalı geliyor. Nedendir acaba? İlk defa yaşıyorum bunu. Gecikme hep oluyordu ama bu kadar uzun süreli adet görmemiştim. Teşekkürler.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Fadime avatarı

   Fadime

   18 gün oldu hala adetim kesilmedi. Sebebi nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Zehra Yılmaz avatarı

   Zehra Yılmaz

   Merhaba hocam. Ben her ay düzenli bir şekilde adet görüyordum ama denge bozuldu. Adetim 7 ve 8 gün sürüyordu. Şimdi 1 ay oluyorum, 1 ay olmuyorum. Olduğum zaman da 3-4 gün sürüyor. Neden hocam? Doktora da hiç gitmedim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Anonimmm avatarı

   Anonimmm

   Merhaba hocam. Normalde 6. gün reglim azalır, 7. gün hiç gelmez veya bir iki lekelenme olur. Fakat 3 aydır regl günüm kısaldı. Önce 5-6 oldu sonra 4 ve şu an 4 gün sürmektedir. Yksye hazırlanıyorum ve 19 yaşındayım. Stres etkili olabilir mi? Düzenli bir regl sürem yok. 21-35 gibi fakat hep 6-7 gün olurdum. Kısalması normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet süresi değişiklik gösterebilir. 4 gün adet olmak normaldir.

  • ilknur kahraman avatarı

   ilknur kahraman

   25 yaşındayım. 10 günden fazla oldu, adetim çok oluyor, parça düşüyor. Ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir Kadın Hastalıkları Uzmanına muayene olabilirsiniz.

  • Sare avatarı

   Sare

   Hocam kızım 16 yaşında ve iki aydır sürekli kanaması geliyor. Herkes; normal benim de öyle oldu diyorlar. Doğru mudur?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    2 aydır sürekli bir kanama varsa bir kadın doğum uzmanına muayene olması gerekir.

  • Gamze avatarı

   Gamze

   Merhaba, adet düzensizliğinden doktora gittim. Doktor menopoza giriyorsun dedi. Bende myom var. 15 gündür adet oluyorum. İlaç verdi ama kesilmedi. Neden acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Kubraaa avatarı

   Kubraaa

   Hocam ben normalde 1.5 ayda adet bir oluyorum ama 2 ay adet olmadım. Şuan oluyorum ama 3 günde bir ped gidecek şekilde çok az geliyor. 20 gün oldu. İlk başta özürdür sandım ama hala bitmedi. Ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olabilirsiniz.

  • sinemnur avatarı

   sinemnur

   Ben 11 yaşımda ilk adetimi oldum ve şu an 15 yaşındayım. Düzensizlik değil diye düşünüyorum ve 2 aydır aralıksız ve yoğun bir şekilde adet oluyorum. Çok şiddetli baş ağrılarım başladı. Bir hastalık olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Teşhis konulabilmesi için bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekir.

  Bir yorum yazınız