Adet Kanamasının Uzun Sürmesi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

  Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

  Adet döngüsü ve adet döneminin uzunluğu her kadın için bireyseldir. Bazı durumlarda adet dönemleri ağır, düzensiz veya uzun süreli olabilir. Ayrıca dönemler arasında veya cinsel ilişkiden sonra da kanamalar meydana gelebilir. Adet kanamasının uzun sürmesi kadınlar için rahatsızlık vericidir. Çoğu zaman uzun süreli kanama normal kabul edilse de, kanser de dahil olmak üzere bir dizi tıbbi durumun göstergesi olabileceği için kontrol gerekir.

  Adet kanamasının uzun sürmesi nedir?

  Menoraji olarak tanımlanan adet kanamasının uzun sürmesi, 7 gün veya daha uzun süren adet dönemleri ile ilişkilidir. Bu süreçte aşırı kan kan kaybı, pıhtılaşma, döngünün 21 günden daha sık olması, günlük aktivitelerin engellenmesi gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir.

  Bir kadının adet dönemin yaklaşık 4 ile 7 gün arasında sürmektedir ve bu süreçte ortalama 40 ml kan kaybedilir. Kanama 80 mililitre ve daha üzeri olduğunda uzun süreli adet kanaması olduğu söylenebilir. Bu durum, her yaş aralığında en yaygın görülen jinekolojik problemlerden biridir. Ergenlik dönemine yeni giren kızlarda da menoraji sıkça görülür. İlk adet dönemini takip eden iki yıl boyunca adet döngüleri düzensiz olma eğilimindedir.

  Bu içeriğimize baktınız mı: Aşırı Adet Kanaması Nedenleri

  Adet kanamasının uzun sürmesinin belirtileri nelerdir?

  Belirtiler arasında:

  • Ortalama her saat hijyenik ped veya tamponun değiştirilmesi gerekliliği,
  • Çift sıhhi koruma kullanma ihtiyacı,
  • Sıhhi korumayı değiştirmek gece uyanma gerekliliği,
  • Bir haftadan uzun süre kanama,
  • Büyük kan pıhtıları,
  • Ağır adet kanaması nedeniyle günlük aktivitelerde kısıtlama,
  • Adet dönemi boyunca yorgunluk hissi, baş dönmesi, uyku düzensizlikleri ve nefes darlığı bulunmaktadır.

  Adet kanamasının uzun sürmesinin nedenleri nelerdir?

  adet kanamasının uzun sürmesinin nedenleri

  Bazı durumlarda uzun süren adet kanamaların nedeni bilinmemektedir. Ancak, tespit edilen yaygın nedenler şunlardır:

  • Hormon dengesizliği: Normal bir adet döngüsünde östrojen ve progesteron hormonları arasındaki denge, adet sırasında dökülen rahim iç duvarının (endometriyum) birikimini düzenler. Hormon dengesizliği meydana gelirse, endometriyum fazla miktarda gelişir ve uzun adet kanamalarına neden olur.
  • Polikistik over sendromu: Obezite, insülin direnci ve tiroid problemleri dahil olmak üzere bir dizi durum hormon dengesizliklerine neden olabilir.
  • Yumurtalıkların disfonksiyonu: Yumurtalıklar adet döngüsü sırasında bir yumurta salmazsa, vücut tarafından normal bir adet döngüsü sırasında olduğu gibi progesteron hormonunu üretemez. Hormon dengesizliğine yol açan bu durum menoraji nedenidir.
  • Rahim miyomları: Rahimde gelişen, kanserli hücre içermeyen tümörler, doğurganlık yıllarında ortaya çıkarak normalden daha uzun menstrüel kanamaya neden olabilir.
  • Polipler: Rahim iç duvarında oluşan küçük ve iyi huylu büyümeler de uzun süreli adet kanaması ile ilişkili olabilir.
  • Adenomyozis: Endometriyum bezler, rahim kasına gömüldüğünde ortaya çıkar.
  • Rahim içi cihazlar (RİA / Spiral): Doğum kontrolü için kullanılan hormonal olmayan spiraller, adet kanamasının uzun sürmesine yol açabilen yan etki meydana getirebilir. Bu durumda alternatif bir doğum kontrol yöntemi tercih edilmelidir.
  • Hamilelik komplikasyonları: Hamileyken oluşan uzun süreli kanamalar düşük veya plasenta previa gibi komplikasyonlarla ilişkili olabilir.
  • Kanser: Rahim ve rahim ağzı kanseri ve serviks kanseri, adet kanamalarında düzensizlik oluşturabilen riskli bir durumdur.
  • Kalıtsal kanama bozuklukları: Önemli bir kan pıhtılaşma faktörünün eksik veya bozulmuş olduğu durum olan von Willebrand hastalığı gibi bazı kanama bozuklukları anormal adet kanamasına neden olabilir.
  • İlaçlar: Antienflamatuar ilaçlar, östrojen ve progestinler gibi hormonal ilaçlar, enoksaparin gibi antikoagülanlar dahil olmak üzere bazı ilaçlar türleri uzun menstrüel kanamaya katkıda bulunabilir.
  • Diğer tıbbi durumlar: Karaciğer veya böbrek hastalığı da dahil olmak üzere bir dizi tıbbi durum menoraji ile ilişkilidir.

  Adet kanamasının uzun sürmesi riskli midir?

  Uzun süreli adet kanaması dolaşımdaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını azaltarak anemiye yol açabilir. Kırmızı kan hücrelerinin sayısı, dokulara oksijen taşımasını sağlayan bir protein olan hemoglobin ile ölçülür. Demir eksikliği anemisi, daha fazla hemoglobin üretmek için demir depolarını kullanarak vücudun kaybolan kırmızı kan hücrelerini telafi etmeye çalıştığında ortaya çıkar. Menoraji, demir eksikliği anemisi riskini artıracak kadar demir düzeylerini düşürebilir.

  Uzun süren adet kanaması ile birlikte, ağrılı adet krampları de oluşabilir. Bazı vakalarda kramplar, tıbbi müdahale gerektirecek kadar şiddetlidir.

  Adetleriniz Ağrılı Oluyorsa Mutlaka Okumalısınız!

  Adet kanamasının uzun sürmesi menopoz dönemi ile ilişkili midir?

  Menopoz öncesi dönemde olan kadınlarda, adet düzensizlikleri sıkça görülen ve normal kabul edilen bir durumdur.  Ancak, ileri yaştaki kadınlardaki uzun kanamalar endometriyal veya rahim ağzı kanseriyle de ilişki olabileceği için değerlendirme gerekir.

  Tedavi seçenekleri anormal kanamanın türüne, süresine, spesifik hastalıkların varlığına, yaşa ve gebelik planlamasına göre değişkenlik gösterir.  Riskli bir durum bulunmuyorsa ve belirtiler yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemiyorsa herhangi bir tedavinin uygulanması gerekmeyebilir.

  Tıbbi tedavi seçenekleri; prostaglandin düzeylerini düşüren veya dönemlerde rahimde gerçekleşen kan pıhtılaşma sürecini etkileyen ilaçları içerir. Yaygın olarak reçete edilen ilaç traneksamik asittir. Tablet formunda alınan bu ilaç kan kaybını azaltmaya yardımcı olur, ancak kanama süresini etkilemez.

  Progestojenler veya kombine oral kontraseptif hap gibi doğum kontrol ilaçları, dönemleri düzenli hale getirmek ve kan kaybı miktarını azaltmak için reçete edilebilir. Progestojen içeren spirallerin de, kan kaybı miktarını azaltmada etkili olduğu görülmektedir. Hormon replasman tedavisi, menopoz semptomlarına da sahip olan menopoza yakın kadınlara fayda sağlayabilir, ancak kanamayı kontrol etmek için kullanılmamalıdır. Şiddetli kanama durumunda, yumurtalıkların çalışmasını durduran ve geçici bir menopoza neden olan bir ilacın uygulanması gerekebilir ve dönemler tamamen durabilir.

  Adet kanamasının uzun sürmesi için kesin ve en etkili tedavi, rahimin cerrahi olarak çıkarılması operasyonu olan histerektomidir. Diğer bir yöntem ise endometriyal ablasyondur. Rahim iç duvarının lokal olarak veya tamamen çıkarılmasını içerir. Cerrahi müdahaleler gelecekte gebelik planlaması yapan kadınlara uygulanamamaktadır.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Tülay Merac

   Merhaba ben 36 yaşındayım 2 cocuk annesiyim.Benim adetim hep 5 gün kadar oluyordu.Son iki aydır adet gününün 6,7. günlerinde nokta kadar kan geliyor. Yedinci gün bitiyor.Yani 6.,7. gün nokta kadar oluyor kan.Bu normal mi? Neden olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet döngüsü ortalama 4-5 gün olabiliyorken 10 güne kadar çıkabilir. Onuncu günden sonra devam eden kanamalarınız olursa muayene olabilirsiniz.

  • Dilara tatar

   18 yaşındayım, normalde 6-7 gün süren regl dönemim olur ama şu an 3 hafta oldu hala devam ediyor sizce sebebi ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba 10 günü geçen kanamalar için muayene olmanızda fayda var, birçok nedeni olabilir ancak muayene olarak bir sonuç alabilirsiniz

  • Hatun yuca

   Ben Hatun Yuca 46 yaşındayım son bir aydır devam eden kanamamda pıhtılaşma oluyor kanamam devam ediyor ne yapmam gerekir bana yardımcı olun hocam?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar adet kanamalar için maksimum 10 gün süreyi normal görebiliriz sonraki devam eden kanamalar için bir muayene olmanız sağlıklı olur.

  • Bsucngz

   Adetim hala bitmedi damla şeklinde ama çok geliyor neden

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    10 günü geçtiyse muayene olmanız faydalı olur.

  • Feride

   Merhaba. Adet kanamam 7-8 gün sürüyor. Son zamanlarda ise hep 8 gün sürüyor. Son iki gün yoğun kahverengi şekilde. 10 günden fazlası sorun olmasa bile, tıbbi yardım ile gününü kısaltmak mümkün müdür? 1 yıllık evliyim henüz bebek düşünmüyoruz, alacağım tedavinin bebeğe engel olma ihtimali var mıdır? Uzun sürmesi çok can sıkıyor. Normalleri gibi 5-6 gün sürmesinim bir yolu var mıdır acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Herkesin adet döngü süreci farklıdır zamanla değişebilir.

  • Nurcan Altun

   Doğum kontrol hapı kullanıyorum her zaman aynı hapı kullanıyordum bir kere farklı hap kullandım hap bitmesine 6 gün kala adet oldum ve az az kanama oldu bugün 7. günüm hala oluyorum sizce normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Regli süreci 10 güne kadar uzayabilir.

  • MelekNaz

   Merhabalar. Kızım 13 yaşında ilk reglisini 15 Aralık da lekenme şeklinde beş gün oldu.İkinci reglisini 28 Aralık’ta oldu. İkinci reglisi yoğun kanama şeklinde geçiyor. Bugün dokuzuncu gün olmasına rağmen azalma olmadı. Sizce normal mi? Teşekkür ederim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet başlangıçlarında düzensizlikler olabilir kanamalar yoğun ve 10 günü geçerse bir muayeneyene götürmeniz faydalı olabilir.

  • Dilara Öztürk

   PCOS hastası olarak elleacnelleye adetimin birinci günü başladım bugün 13.gün lekelenme tarzında devam ediyor hala adetim ve hergün karın ağrım oluyor. İlk kez bu ilaca başladığım için olabileceğini düşündüm ama acil muayene gerektirir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Sürecinizi takip eden doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.

  • Seda Akgün

   Merhaba 17 yaşındayım 1 senede 2 kere regl olduğum için hastaneye gittim tarlusal ve diane 35 ilacını verdiler tarlusal ilacını kullandım ama 10 gündür kanamam var hala bitmedi ve büyük kan pıhtıları geliyo normal mi yoksa hastaneye gitmeli miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet kanamaları 10 günü bulabilir daha uzun sürerse bir muayene olabilirsiniz.

  • Hüsra geyik

   Merhaba Ayşe Hanım, normalde adetim 4 gün sürüyor fakat partnerimle ilişki sonrası ertesi gün hapı kullandım. 5 gün önce geldi adetim ve 8. gündeyim hala devam etmekte. Bir uzmana görünmeli miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Ertesi gün haplarının hormon seviyesinin yüksek olması adet döngünüzde düzensizliğe neden olabilir. Ertesi gün hapı içinde bulunan progesteron ara ara kanamalara sebebiyet verebilir. Yine de bir uzmana görünmenizde fayda var.

  • Merve karar

   Merhaba ben 35 yaşındayım adetim 12 gün sürüyor tehlikesi ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    10 günü geçen kanamalarda muayene olmanız faydalı olur.

  • Aybk

   Adet kanamam ilk 9 gün lekenme ve ara ara kanama şeklinde sonraki 6-7 gün de yoğun kanama şeklinde toplamda 12 günü geçti muayenede yumurtalıklarım ve rahmim temiz dedi doktor ama kanamam hala devam ediyor ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Kanamaların nedeni sadece fizyolojik olmayabilir sizi görmek gerekir nedenini anlamak için.

  • Ayşe Özkan

   Merhaba ben Angelina ilacını 3 aydır kullanıyorum erken menopoz için doktor vermişti. 3. ayda adet günü 15 hala devam ediyor. Sebebi nedir? Bilgi verirseniz sevinirim. İyi günler

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi görmeden bilemem muayene olmanız faydalı olur.

  • Fatma ekinci

   41 yaşındayım.16 gündür adet görüyorum.
   Ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene olmalısınız.

  • Aygül Kuş

   Ben Aygül çok uzun süreden beridir, 5 aydır adetim ve kanamam hiç bitmiyor. Sadece iki üç gün duruyor ve geri devam ediyor. Yaşım 45, ağrım yok ama kanamam normal bir şekilde geliyor. Az ya da çok fazla değil. 3 genç kızım var. Acaba bu rahatsızlığım neden kaynaklanıyor?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Geçmeyen kanamanızın nedenini öğrenmek için muayene olmanız gerekir.

  Bir yorum yazınız