Cinsel Estetik Ameliyatları Cinsel Hazzı Etkiler mi?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Cinsel Estetik Ameliyatları Cinsel Hazzı Etkiler mi?

  Cinsel Estetik Ameliyatları Cinsel Hazzı Etkiler mi?

  Evet, etkiler!

  Soruna yönelik çözüm odaklı yapılan  cinsel estetik ameliyatları cinsel arzuyu, cinsel hazzı, karşılıklı cinsel doyumu arttırarak eşler arasındaki bağın güçlenmesine de katkı sağlar.

  Cinsel estetik ameliyat türleri nelerdir?

  • Labioplasti (genital dudak estetiği):

  Vajinada labia minora (iç dudaklar) ve labia majora (dış dudaklar) adı verilen bazı bölgeler bulunmaktadır. Pek çok kadın genital dudaklarının sarkık ve büyük olduğundan şikayetçi olduğu için cinsellikten kaçınır. Zihnindeki olumsuz imaj; cinselliğe odaklanmayı, kendini bırakmayı, ifade etmeyi engeller. Özellikle penis girişini engelleyen büyük ve sarkmış vajina dudakları ağrıya yol açabilir. Genişlemiş labia dar pantolonlar giyildiğinde fark edilebilir veya egzersiz sırasında rahatsızlığa neden olabilir.

  Fiziksel değişiklikler herhangi bir zamanda gerçekleşebilir ve genellikle kademeli olarak ilerlemektedir. Hamilelik, doğum, testosteron hormonun fazla salgılanması gibi nedenlerle meydana gelebilen labia büyümesi doğuştan da oluşabilir.

  Labioplasti olarak adlandırılan operasyon, bir dudağın diğerinden büyüklük ya da uzunluk bakımından önemli ölçüde farklı olduğu asimetri problemini düzeltmek için de kullanılır. Kısa süreli bir işlemdir ve genellikle hastane yatışı gerektirmez.

  • Vajen daraltma (Vajinoplasti):

  Vajenin bollaşması veya genişlemesi, hem kadın hem de erkek için cinsel hazzı azaltan bir diğer nedendir.

  Doğumlar, beslenme alışkanlıkları, yaşam şekli, ilerleyen yaş, genetik faktörler vajen yapısını etkiler. Bu etkilerle oluşan vajen genişlemesi; kadın tarafında penisin hissedilmesini, G noktasına olan basıncın oluşmasını engelleyerek cinsel hazzı azaltır. Vajende, özellikle girişte belli bir basıncın erkek tarafından hissedilmesi erkeğin arzu ve hazzını  artırır. Bu nedenle vajende genişleme olduğunu hisseden kadınlar yetersizlik hissiyle cinsellikten kaçınır, eşinden uzaklaşarak çeşitli bahanelere sığınabilir.

  Oysa doyumlu cinsel birliktelik eşle bağı güçlendirir, sevgiyi ve muhabbeti artırır. Bu gerçeği bilerek cinsel yaşamı olumsuz etkileyen genital sorunları nedene yönelik tedavilerle çözüme ulaştırmak akıllıca bir yaklaşımdır.

  Vajinoplasti olarak adlandırılan vajen daraltma ameliyatları, basit ve olumlu sonuçları olan operasyonlardır. Bu tür ameliyatlardaki en önemli kriter; bollaşmanın, gevşemenin nedenini anlamak, vajen tonusunu sağlayan dokulardan hangisinde zayıflık olduğunu tespit etmektir. Operasyonun yönetimi ve tedavi seçenekleri buna göre belirlenmektedir.

  İncelikle yönetilen bütüncül bir yaklaşım tedavi başarıyı da arttırır; uzun dönemde kadının cinsel kimliği ile barışmasını, cinsel hazları yeniden deneyimlemesini sağlar.

  Cinsel estetik ameliyatlar sonrası iyileşme süreci nasıl olur?

  Cinsel estetik ameliyatları sonrasında iki haftaya kadar ağrı, morarma ve şişlik olması normal kabul edilir. İyileşme döneminde idrar yapmak ve oturmak gibi eylemler de rahatsız edici olabilir. Operasyon bölgesine buz kompresi uygulamak ve reçete edilen ağrı kesici ilaçlar kullanmak rahatsızlık hissini azaltmaya yardımcı olacaktır. Gerekli pansumanları yaptırmak ve hijyenik bakımı gerektiği gibi uygulamak bu süreci kısaltabilir. Vajina dudakları veya vajende hafif, aşındırıcı olmayan maddelerle normal genital temizlik sağlanabilir. Kesi yapılan yerler kesinlikle ovulmamalı, dar iç çamaşırı ve kıyafet giymekten kaçınılmalıdır. Yara iyileşirken enfeksiyonu önlemek için antiseptik bir krem ​​veya antibiyotik haplar da reçete edebilir.

  Cinsel estetik ameliyatları sonrasında;

  • 3-4 hafta boyunca ağır egzersiz veya zorlayıcı faaliyetler yapılmamalı,
  • 4-6 hafta süresince cinsel birliktelik yaşanmamalı,
  • İlk birkaç adet döneminde tampon yerine hijyenik ped kullanılmalı,
  • Normal aktivitelere devam edebilmek için yaklaşık 3 hafta beklenilmelidir.

  Cilt dokusu tamamen iyileşene dek, doktorunuzun önerdiği her tavsiyeye uymak gerekir. Beklenilmeyen bir durum ya da şiddetli rahatsızlık halinde mutlaka kontrole gidilmelidir.

  Önemli Not: Cinselliğin yaşı yoktur. Her yaş grubunda olan her kadın doyumlu bir cinsel yaşamı, yaşamın bir parçası olarak kabul etmelidir.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız