Corona Virüsten Bebeğinizi Koruma Yolları    
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Corona Virüsten Bebeğinizi Koruma Yolları    

  Corona Virüsten Bebeğinizi Koruma Yolları    

  COVID-19 olarak da adlandırılan Coronavirüs, tüm dünyaya yayılan bir solunum hastalığıdır. Bu virüs, insanlar arasında kolayca yayılabildiği için küresel bir pandemiktir. Solunum damlacıkları ya da enfekte bir nesneye dokunduktan sonra ağız, burun, gözlere dokunulduğunda yayılabilir. Bir kişide semptomlar oluşmasa dahi virüs bulunabilir ve diğer insanlara bulaşabilir. Yaşlı yetişkinler ve kalp hastalığı, diyabet, akciğer hastalığı gibi ciddi kronik hastalığı olan kişilerin Corona virüsünden etkilenme riski daha yüksektir.

  Hamilelikte coronavirüs bebeğimi etkiler mi?

  Tüm dünyanın gündemini meşgul eden Corona virus, virüsten korunma yolları, alınması gereken tedbirler hamileleri çok fazla ilgilendirmektedir. Hamilelikte değişen hormonal denge ve duygu durumu, kadın bedenini dış etkenlere karşı daha duyarlı hale getirdiği için endişeye neden olmaktadır. Ancak; sevgili anne adayları rahat olmalıdır. Corona virüsü sürekli olarak ortada olan ve özellikle hamileleri tercih eden bir şey değildir.

  Düşük akciğer fonksiyonu, artan oksijen tüketimi ve değişen bağışıklık gibi hamilelikte meydana gelen fizyolojik değişiklikler nedeniyle; hamile kadınlar solunum yolu hastalığından kaynaklanan komplikasyon artışında risk altındadır. Bununla birlikte, özellikle hamilelik ilerledikçe hamile kadınlarda daha şiddetli olabilen grip ve suçiçeği hastalarının aksine; COVID-19 söz konusu olduğunda genel popülasyondan daha şiddetli görünmemektedir. Yapılan çalışmalara göre; hamile kadınların büyük çoğunluğunun sadece hafif veya orta derecede grip benzeri semptomlar yaşaması beklenmektedir. Ek olarak, Corona virüsünün dikey geçiş riskinde artış olduğuna dair bir kanıt yoktur.

  Coronavirüsten nasıl korunabilirim?

  Hamilelikte Corona virüse karşı alınacak en önemli önlem; endişeden, stresten ya da “bebeğime bir şey olursa” kaygısından çıkmaktır. Bilindiği gibi Corona virüsü bağışıklık sistemi zayıf olanlara bulaşmaktadır. Stres, bağışıklık sistemini zayıflatır ve bebeği olumsuz etkiler. Ayrıca anne adayının endişe duyması, bebekte tehlike algısına yol açabilir. Bu durum, bebek için Corona’dan çok daha zararlıdır ve etkisi uzun süreler boyunca hissettirebilir.

  Hem kendinizi hem de bebeğinizi Corona virüsünden ve zararlarından korumak için yapılması gereken etkenler şöyle sıralanabilir:

  • Sosyal medya ve internette bulunan olumsuz haberlerden kaçınılmalıdır. Zihin, olumsuz duyumlara odaklandığında beden tepki geliştirecektir.
  • Öksürme, hapşırma, ateş veya nefes darlığı gibi şikayetleri bulunan tüm bireylerden uzak durulmalıdır.
  • Düzenli beslenmeye ve bol sıvı tüketmeye dikkat edilmelidir. İhtiyaç olan vitamin – mineral destekleri doktor tavsiyesine uygun olarak alınmalıdır.
  • Alkol bazlı dezenfektanlar kullanılmalı; eller düzenli olarak veya sabun ve su ile yıkanmalıdır.
  • Gerekli olmayan tüm seyahatler iptal edilmelidir.
  • Hastane ziyaretleri sınırlandırılmalıdır.
  • Kalabalık ortamlara girilmemeli, yakın temastan kaçınılmalıdır.
  • Sıcak havalarda açık alanda kısa yürüyüşler yapılabilir, fakat soğuk havanın ağız ve boğaza girmesi engellenmelidir.
  • Korku bastırılmalı, panik yapılacak herhangi bir durum olmadığı içselleştirilmelidir.
  • Gündemden uzaklaşmak için sevilen aktivitelere ağırlık verilmeli, bebeğin kendini güvende hissetmesi sağlanmalıdır.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız