Doğum Korkusu Nedir? Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Doğum Korkusu Nedir? Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları Nelerdir?

  Doğum Korkusu Nedir? Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları Nelerdir?

  Doğum korkusu; anne adayının doğum sırasında bebeğin ya da kendisinin başına bir şey geleceğine yönelik yaşadığı psikolojik korkudur.  Bu problem tokofobi adıyla da anılmaktadır. Birçok anne adayı doğum öncesinde bu konuda korku ve endişe yaşayabiliyor.

  Bebek sahibi olma düşüncesi her kadın için heyecan ve mutluluk verici bir süreçtir. Ancak bazı kadınlar çocuk sahibi olma konusunda endişe duyabilir. Anne olmayı düşünse bile gebelik süreci, doğum ve doğum sonrasına yönelik bazı stresler yaşanabilir.  Bir anne adayının doğum korkusu yaşaması doğum sırasında komplikasyonların artmasına, depresyon yaşanmasına, strese ve kaygı bozukluğunu yaşanmasına yol açabilir.

  Hiç çocuk sahibi olmayan kadınlar doğuma karşı endişe duyabilir ya da bir anne adayı daha önce yaşadığı olumsuz tecrübelere karşı doğum korkusunu yaşanabilir. Kadınlarda doğum ağrılarına bağlı olarak kendisinin ya da bebeğinin zarar göreceğini düşünebilir. Bu durum depresyon sürecine kadar gidebilir. Ancak doğuma yönelik korku ve endişeler psikolojik destek görerek mücadele edilebilir duygulardır.

  Doğum korkusu neden olur?

  Doğum korkusu birçok kadının yaşadığı bir sorundur. Doğum korkusunun nedenleri şöyle sıralanabilir;

  • Gebelik sürecinde hormon üretimi farklı bir boyuttadır. Buna bağlı olarak anne adayları ani duygu değişimi yaşayabilir. Bu durum doğuma yönelik endişe geliştirmelerine yol açabilir.
  • Daha önce doğum yaparken olumsuzluk yaşayan anne adayları sonraki doğum deneyimlerine yönelik korku ve endişe duyabilirler.
  • Çevresinde doğum konusunda olumsuz deneyimleri olan insanları dinleyen anne adayları da doğuma yönelik olumsuz tutum geliştirebilirler.
  • Çevrenizde başka doğum korkusu olan kişilerle konuşursanız onların kaygı verici düşünceleri sizi de etkileyebilir.
  • Doğum sancısı bebeğiniz dünyaya gelmeden önce sizleri zorlayan bir deneyimdir. Bu sancılara bağlı olarak size ya da bebeğinize bir zarar geleceğini düşünebilirsiniz.
  • Bazı anne adaylarının panik atak ya da anksiyete bozukluğu olabilir. Bazı psikolojik rahatsızlıklar doğum korkusunun tetikleyicisi olabilir.
  • Gebelik çoğu zaman planlı olsa da özellikle anne adayı hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendini çocuk sahibi olmaya hazır hissetmelidir. İstenmeyen ya da beklenmeyen bir anda görülen gebeliklerde doğuma yönelik korkunuz olabilir.
  • Doğum her ne kadar yeni bir başlangıç ve hayat olsa da anne adaylarının önemli bir bölümü doğum sırasında öleceğinden korkabilir. Bu durum doğuma yönelik olumsuz tutum geliştirmenize yol açar.

  Doğum korkusu nedenleri bir psikolog tarafından verilecek destekle kolayca baş edilebilecek rahatsızlıklar arasındadır.

  Burayı mutlaka okuyun: Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır, İlk Nasıl Başlar?

  Kimler doğum korkusu yaşar?

  Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları

  Doğum korkusu birçok kadının yaşadığı bir duygudur. Karamsar bir ruh haline sahip, kaygı düzeyi çok yüksek olan, daha önce cinsel istismara uğrayan, acıya karşı dayanıklılık eşiği düşük, kötü kadın hastalıkları öyküsü olan ya da gebelik depresyonu geçiren anne adaylarında bu korkunun gelişme olasılığı çok daha yüksektir.

  Doğumun nasıl olacağı, hastaneye yetişememe korkusu, doğum sancısının kontrolün yitirilmesine yol açacağı düşüncesi, bayılınca tekrar ayılamama korkusu, bebeğe bir şey olacağı korkusu gibi birçok durum doğum deneyimi için kaygı verici olacaktır. Doğum sürecinden korkma bu konuda hiçbir deneyimi olmayan anne adayları için son derece normaldir. Bu sürece yönelik bir yaşantısı olmayanlar kesinlikle bazı kaygılar yaşayabilir. Bu kaygıları aşabilmek çok önemlidir. Anne adayları her zaman bedenlerinin doğum için yeterli donanım ile güce sahip olduğunu düşünmelidir.

  Doğum sırasında erkekler de yoğun olarak korku yaşayabiliyorlar. Bu durumda eşiniz doğum korkusu yaşadığından siz bahsetmeyebilir.  Erkek de her zaman eşine ya da bebeğine doğum sancıları yüzünden bir şey olacağını düşünebilir. Bu süreçte çiftlerin birbirine destek olabilmesi hayati öneme sahiptir.

  Doğum korkusunu yenmenin yolları

  Doğum korkusu her anne adayının yenebileceği bir duygudur. Yeter ki bu konuda olumlu tutum geliştirilsin ve gerekli psikolojik destek alınsın.  Geçmiş yıllarda anne adayları bedenlerine yönelik bilgi sahibi olmadığı için doğum korkusu yaşayabiliyordu.  Ancak doğuma yönelik son zamanlarda büyük gelişmeler yaşandığı için doğum korkusunu yenmenin yolları daha basit hale geldi.

  Günümüzde bilgiye kolayca erişiyoruz. Bu yüzden de yaşadığımız kaygıları kolayca yenebiliyoruz. Üstelik psikolojik destek alabilme kolaylığı da korkuları yenmede önemli bir etmen. Doğum korkusunu yenmede bazı öneriler sunacağız;

  • Nelerden korktuğunuzu belirleyin. Bu konuda bir liste oluşturabilirsiniz. Eşiniz de bir liste yaparsa listenizi karşılaştırarak birbirinize destek olabilirsiniz.
  • Doğuma yönelik korkularınızı eşiniz ve doktorunuzla paylaşın. Korkularınızı paylaşarak rahatlayabilir ve doktorunuzun size destek olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Gebelik süreci boyunca doğum hakkında çok sayıda kitap okuyabilirsiniz. Bilgi her zaman güç olarak karşımıza çıkar. Doğum hakkında ne kadar fazla bilgi edinirseniz o derece rahat olursunuz.
  • Korkularınızla baş etmenin en etkili yollarından biri sizi bekleyen sürece nasıl hazırlanabileceğinizi bilmektir.
  • Doğuma hazırlık eğitimleri doğum korkusu yenme konusunda çok faydalıdır. Doğum belirtisi, doğum sırasında ağrıyı azaltma yöntemleri, en doğru doğum pozisyonları, bebek bakımı gibi birçok konuda doğum hazırlık kursunun faydasını görebilirsiniz. İlk hamilelik deneyimi olanlar için bu kurslar bilgilendiricidir.
  • Kişiselleştirilmiş ve sınıflandırılmış doğum kurslarına katılın. Normal doğum korkusu ile sezaryen doğum korkusunu yenme konusundaki kurslar size daha detaylı bilgi verebilir.
  • Aldığınız tüm önlemlere rağmen doğum korkusunu yenemediyseniz psikolojik destek almayı deneyin. Terapi ile doğum korkunuzun nedenlerine ulaşabilir ve bunlarla nasıl mücadele edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

  Doğuma hazırlık eğitimi hakkında buradan detaylı bilgi alabilirsiniz: Doğuma Hazırlık Eğitimi

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız