DOĞUM SONRASI DEPRESYONU
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.


  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  DOĞUM SONRASI DEPRESYONU

  DOĞUM SONRASI DEPRESYONU

  Bebek bekleyen aileler heyecanla doğuma hazırlık yaparlar, gündemlerini genellikle doğum odasını süslemek, misafirlere ikram edilecekler, bebeğin kıyafetleri, annenin terliği, biberon sterilizasyon sistemleri… gibi bebek ve anne için faydası olmayan işler oluşturur.

  Bu tür meşguliyetler anneyi ve aileyi oyalarken, asıl dikkat edilmesi gereken zihinsel ve bedensel lohusalık hazırlıkları atlanır ki buda çoğu zaman lohusalık depresyonuna zemin hazırlar.

  Lohusalık, gebelik ve doğum gibi kadının zihin-beden bütünlüğünde yaşantıladığı muazzam bir değişim sürecidir. Bu değişime varoluş yapısına uygun hazırlanmak kapı süsü yapmaktan, yatak çarşaflarını dantellemekten çok daha önemlidir. Zira  anne adayının içsel dünyasında var olan çatışmalarla başlayan lohusalık dönemi, depresyon için çok uygun bir alan oluşturur.

  Peki, kadın bedeninde ve ruhsal dünyasında müthiş bir farklılaşma yaşanan lohusalık dönemine hazırlanmaktan ne anlamalıyız?

  Kadın bedeninde neler olur?

  Doğumla beraber annenin memeleri süt pınarlarına dönüşür yavaş yavaş. Tüm beden katılır bu pınarın oluşmasına. Annenin yediğinden içtiğinden gelen malzemeler çok özel bir terkiple adeta Rahmet’in cisimlenmiş hali gibi ‘süt’ denilen bir gıdaya dönüştürülür. Ve öyle bir gıda ki bebeğinin günlük, aylık, bazen saatlik-dakikalık ihtiyaçlarına göre içeriği düzenlenir. Annenin bedenin de, annenin hiç haberi olmadan, tüm beden birbiriyle ve annenin bebeği ile haberdar bir şekilde çalışarak… sessiz sedasız… memeler rahmet pınarına dönüştürülür. Tüm bu çalışmalarla beraber bebeğin emzirilebilmesi için annenin bedenen-zihnen sağlıklı, huzurlu, güvenli olması önemlidir.

  Örneğin annenin şu veya bu nedenle beslenmesi doğru değilse, süt yapımı azalacağı gibi, kalite düşer, bebeğe faydası azalır.

  Lohusalıkla içinde süt fabrikası kurulan bedenin dinlenmeye, düzenli uyumaya şiddetle ihtiyacı vardır. Bu nedenle eşin ve aile büyüklerinin lohusalık döneminde anneye yapacakları en büyük yardım, annenin dinlenmesini sağlayacak ortamlar hazırlamaktır.

  Annenin dinlenmesi bu kadar önemliyken, daha hastanede eşi dostu davet eden, anneye sormadan mevlit, misafir davetleri yapan kayınvalideler, arkadaş buluşmalarını, maçlarını aksatmayan babalar sayesinde dinlenemeyen annenin sütü azalır, kalitesi düşer.

  Sütün azalması ve besleyici değerinin düşmesiyle bebekte başlayan sıkıntılar, huzursuzluklar, sık sık uyanma ve ağlamalar anneyi daha da yorgun bitkin hale getirerek sütü azaltan ve beraberinde yaşanan sıkıntıların kısır döngüsünü başlatır.

  Basit ve sıradan bir iş gibi görünen lohusalıktaki emzirmenin birçok bileşeni olduğunu bilmeli ve döneme özgü hazırlıklar bu bilgiyle yapılmalıdır.

  Herkes bilmelidir ki, bilmeyenlere bilenler, duymayanlara duyanlar söylemelidir ki,

  • Doğum sonrası ziyaretlerini kendinize göre değil, anne- bebeğe göre ayarlayınız.
  • Doğum sonu hastane ziyareti yapmayınız. (Böylece süslemeye de gerek kalmaz J)
  • Her annenin lohusalık dönemi kendine özgüdür. Toparlanma ve yeni yaşama, bebeğine adapte olma süreci değişiktir. Bu nedenle anneye sormadan, mevlit, kabul günü, misafirlerin ağırlanma ritüellerine siz (kayınvalide, görümce, abla, anne, baba, kardeş…) karar vermeyin.
  • Anneye iyilik yapmak isteyen büyükler-kuzenler… neye ihtiyacı olduğunu sorun, ona göre yardımcı olun.
  • Annenin lohusalık dönemi hassasiyetleri alınganlıkları, kırılganlıkları, olabileceğini bilin, kabul edin. Konuşmalarınıza davranışlarınıza çeki-düzen verin.
  • Sevgili büyükler sorumluluk almamak, işten kaçmak için kızınızın, gelininizin doğumundan sonra hastalanmayı bırakın.
  • Sevgili babalar, arkadaş toplantıları, rahatça uyumalar, konforlu maç izlemeleri her zaman olur. Ama eşiniz bu bebeğinizi bir daha doğurmayacak ve size bu kadar ihtiyacı belki de hiç olmayacak… Aklınızı kullanıp, nefsinize, egonuza dur deyin ve eşinizin destekçisi olun.

  Lohusalıktaki sadece dinlenmenin önemine daha sayfalarca söylenecek gerçekler varken, süslerin sanal dünyasından çıkılması umuduyla…

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız