“DOĞUMDA YANINIZDA KİM OLMALI?” SORUSUNA İLGİNÇ CEVAPLAR
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  “DOĞUMDA YANINIZDA KİM OLMALI?” SORUSUNA İLGİNÇ CEVAPLAR

  “DOĞUMDA YANINIZDA KİM OLMALI?” SORUSUNA İLGİNÇ CEVAPLAR

  Anneler doğumda eşlerini yanında görmek istiyor!

  Doğum hazırlığındaki anne adayları, doğuma girerken yanlarında kimlerin bulunmasını istiyor? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Duman, anne adaylarının beklentilerini yorumladı.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Duman, bebek bekleyen anne adaylarının doğuma girerken yoğunlukla eşlerini ve annelerini yanlarında görmek istediklerini söyledi.

  Eylül ayı başında anne adaylarına yönelik yapılan mini anket çalışmasında, kendilerine “Doğumda yanınızda kimlerin olmasını istersiniz?” sorusu yöneltilen yaklaşık 100 anne adayı, farklı ve ilginç cevaplar verdi.

  Anne adaylarına yönelik yapılan anket çalışmasında önemli verilere ulaşıldığını ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Duman, “Anne adayları çoğunlukla eşlerinin ve annelerinin yanlarında bulunmasını istiyor. Burada, olayın mahremiyeti ile birlikte, özel zamanı birlikte yaşama arzusu, huzur ve güven ortamının sağlanması ve annenin tecrübesinden faydalanma olarak yorumlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

  Sevgi, güven, anlayış ve tecrübe

  Ankete katılan anne adaylarının çoğunlukla “eşim” cevabı verdiğini anımsatan Dr. Ayşe Duman, “Verilen cevaplardan yola çıkarak şunu ifade edebiliriz. Anne adayları ağırlıklı olarak eşini, annesini ve hekimi yanında istiyor. Bu özel anında sevgiye, güvene, anlayışa ve tecrübeye ihtiyaç duyduklarını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

  Ankete katılanlara teşekkür eden Op. Dr. Ayşe Duman, “Doğum yolculuğu çok özel ve mahrem bir anın yaşanmasıdır. Bu yolculukta dikkati dağıtacak, konsantrasyonunuzu bozacak her türlü uyaran, kişi ve sözlerden uzak durun. Sessiz ve sakin bir ortamda bedeninizde gerçekleşen mucizelere şahitlik yapın; hissedin, kabul edin” hatırlatmasında bulundu.

  Anne adaylarının genel arzusunun bu mahrem ve özel anı, özel insanlarla paylaşmak olduğunu söyleyen Dr. Ayşe Duman, “Bu isteğe rağmen doğum yolculuğunda o kadar çok insan müdahil olmaya çalışmakta, fikir beyan etmekte ki! Bu müdahaleler işin büyüsünü bozarken, anna- baba adaylarımız çoğu zaman isteklerini dile getirememekte” dedi.

  Farklı cevaplar var!

  Ankete katılan ve “annem” tercihini yapan anne adaylarının ortak açıklaması, tecrübe ve halden anlama şeklinde öne çıkıyor.

  Doğumda güvenilen bir doktorun yerini kimsenin tutamayacağı gerekçesiyle bir çok anne adayı, doğumda sadece hekimin bulunmasını istiyor.

  Bazı anne adaylarının “doğum gizli güzeldir” teziyle kimseyi yanında istememesi dikkat çekerken, bazı anne adayları ise tüm sevdiklerinin yanında olmasını istiyor.

  Yine ankete katılan bazı anne adayları da, anne olabilmesinin kendisi için yeterli olacağını, anne olması durumunda kimin gireceğinin fark etmediğini ifade ederek çocuk özlemini vurguluyor.

  Rakamlarla Doğum Anketi

  “Doğumda yanınızda kimlerin olmasını istersiniz?” sorusuna verilen cevaplar şu şekilde sıralanıyor:

  Sadece eşim                : 26

  Eşim ve annem          : 19

  Sadece hekim             : 12

  Esim ve hekim           : 11

  Sadece annem            : 8

  Hekim ve ebe             : 7

  Kayınvalidem             : 3

  Tüm sevdiklerim       : 2

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız