DOĞUMLA İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  DOĞUMLA İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

  DOĞUMLA İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

  Doğum süreci ve hamilelik konusunda doğru bilinen yanlışları merak edenler için, Op. Dr. Ayşe Duman’dan ezber bozan açıklamalar. Halk arasında yaygın olan yanlış inanışlar, doğuma yönelik aykırı düşünce ve uygulamalar bu yazıda…

  Bazı kadınlar 10 aylık doğurur mu?

  10 aylık gebe olduğunu iddia eden veya 10 aylık doğurduğu zannedilen kadınların genellikle âdetleri düzensizdir. Yani, bu kanaat yanlıştır. Yumurtlama gününü bilmezler. Son âdet tarihinden hesaplanan gebelik haftası onlarda tutmaz. Bu nedenle düzensiz âdet gören kadınlar erken gebelik döneminde mutlaka usg’ye (ultrasound) girip gebelik haftasına göre düzeltilmiş son âdet tarihini belirlemeliler.

  Zira ilerleyen haftalarda hele de doğum yaklaştıkça yapılan usg’lere göre gebelik haftasını ve doğum tarihini doğru hesaplama şansımız çok çok azalır.

  Sezaryenle doğumda süt geç gelir

  Bu tür söylemler negatif hipnoz etkisiyle sütün gelmesini zorlaştırır. Doğum başladığında yapılan sezaryenlerden sonra zaten tüm beden doğum ve sonrasına hazır demektir. Yani süt fabrikaları çalışmaya hazır hâlde bekler. Bebeğin doğup emmeye başlamasıyla süt yavaş yavaş gelmeye başlayacaktır.

  Sütün bol olması için bol yemeli

  Anneler gebeyken iki canlıyım diye sınırsızca yemelerinin anneye-bebeğe-süte faydaları olmadığı gerçeğini unutmamalıyız. Fazladan kilo alınıyorsa yenilenler süt yerine yağ yapıyordur. O halde onları yemenin bir faydası olmayacak.

  Sütün yemekle bağlantısı, doğal ürün ve dengeli yemek, abartmamaktır. Bunun dışında dinlenmek, bebeğini emzirmeyi istemek, emzireceğine, sütün geleceğine inanmak, bol sıvı tüketmek, doğru emzirmek sütün gelmesi için çokça önemli faktörlerdir.

  Doğum başlamadan su gelirse çocuk kuruya kalır ve doğum zor olur!

  Su geldikten sonra genellikle 12 saat içinde aktif doğum eylemi başlar. Suyun gelmesiyle bebeğin kuruyakalmasının, doğumun zor olmasının bir alâkası yoktur. Önemli olan sürecin doğru yönetilmesidir. “Su geldi, hadi bebeği bir an evvel çıkaralım” telaşına girmeden (tabii başka bir sorun yoksa) sabırla beklemek, gerekmedikçe doğumu başlatmak için medikal yöntemler kullanmamak, anneyi sık sık muayene etmemek gerekir. Bu durumda bebek rahatsa, annede enfeksiyon belirtileri yoksa, doktor kontrolü ve onayı ile daha uzun süre beklenebilir.

  Vajinismus hastası-cinsel ilişkide zorlananlar normal doğum yaparsa sorunu çözülmüş olur

  Bu tip söylemlerin altında şu düşünce yatar: “Vajen dar, sıkıntım o yüzden, çocuk ordan geçerken orayı açar, benim de sorunum geçer.”

  Ancak gerçek böyle değildir. Çünkü cinsel eylemdeki sıkıntı darlıktan değil, kadının kendisini kasmasından, esnemeye izin vermemesinden kaynaklıdır. Hatta bazı kadınlar dokundurmazlar, muayeneye dahi izin vermezler de vajinal doğum yapıp sorundan kurtulmayı beklerler. Tabii genellikle hayal kırıklığı ile doğum sezaryenle gerçekleşir. Çünkü bu tip sıkıntılarda bebeğin ilerlemesi ile de kadın kendini kasar, gevşemeye izin vermez. Hatta bazen çocuğun başını görürüz, bir gevşese çıkacak ama bunu yapmaz veya yapamaz da. O halde başka müdahaleler veya sezaryene ihtiyaç olur. Bu nedenle doğumların hatta gebelikten önce kadın cinsel fonksiyonlarıyla ilgili, bedeniyle ilgili sorunları çözmeli, annelik yolculuğunun keyfini yaşamalıdır.

  Doğuma yakın cinsel ilişki zararlıdır

  Sorunsuz bir gebelikte cinselliğin hiçbir zararı olmadığı gibi doğuma yakın doğumu kolaylaştırdığını söyleyenler de var. Ancak doktorun öngördüğü sakıncalar olduğunda, tavsiyelere uymak doğru olur.

  Sezaryen sonrası göbek kalır

  Bunu söyleyen hanımlar genellikle sezaryen öncesi de göbekli olanlar. Fazla kilo ve gevşek karın kaslarıyla her zaman göbek kalır. Ancak sezaryen sonrası verilen fazla kilolar güçlü karın kasları ile göbek kalmaz. Karın kaslarını güçlendirmek için de lohusalık sonrası sorun yoksa egzersizlere başlanabilir. Ancak sadece göbek kalmasın diye karın kaslarına yönelik egzersiz yerine, tüm vücut kaslarını çalıştırmak ve güçlendirmek çok daha önemlidir. Ve buna yönelik çalışma planlanmalı, tabi doğru beslenmeye dikkat etmeden sadece egzersiz işe yaramaz.

  Yine her zaman söylediğimizi söylemek lazım, bu tür davranış planları tüm yaşamın içinde olması gerektiği için olmalıdır. Bu durumda da “doğum sonu ne olurum?” telaşı olmaz.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız