EFT TEKNİĞİ İLE DOĞUM TERCİHLERİNE ETKİSİ
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

Randevu İçin Hemen Arayın!

EFT TEKNİĞİ İLE DOĞUM TERCİHLERİNE ETKİSİ

EFT TEKNİĞİ İLE DOĞUM TERCİHLERİNE ETKİSİ

DOĞUM TERCİHİZ DEĞİŞEBİLİR!

Doğum tercihlerine Emotional  Freedom  Techniques (E.F.T) etkisinin araştırma sonuçları.

Amaç:

Doğum yolculuğuna dair negatif hipnozlar, yaşanmış travmatik doğumlar, doğumun medikalize edilmesi, yanlış doğum yardımları ve benzeri nedenlerle anne adaylarında oluşan doğum korkuları, sezaryenle doğum tercihlerine neden olan başlıca faktörlerdir. Bu çalışmada yukarıda saydığımız nedenlerle oluşan  isteğe bağlı sezaryenlerin azaltılmasında Emotional  Freedom  Techniques (E.F.T)  etkinliği araştırıldı.

Burayı mutlaka okuyun: EFT Tekniği Nedir?

YÖNTEM :

Çalışma 14 – 36 gebelik haftasında olup doğum korkularından dolayı sezaryen olmak isteyen 32 kadınla  ( 14 tanesi primipar, 18 tanesi multipar ) yapıldı.

Anne adaylarıyla en az 2, en fazla 4 kez zihin – beden tekniklerinde Emotional Freedom Techniques  (E.F.T) ile çalışma yapıldı. Çalışmaların evde tekrarlanması için kişiye özel ev ödevleri verildi.

BULGULAR: Anne adaylarının sezaryen ile doğumu tercih etme nedenleri arasında;

8’inde negatif hipnozlar, 4 ünde bebeğime zarar veririm endişesi, 8’inde çatala bağlanma – savunmasız kalma endişesi, 16’sında ağrı çekmekten korkma, 4’ünde genital estetik kaygısı, 2’sinde süreci planlayamama  paniği, 5’inde travmatik doğum hikayeleri olduğu tespit edildi.

E.F.T. çalışmaları sonucunda 32 hastadan 29’unun  tıbbi gereklilik olmadığı sürece doğum tercihlerinin  vajinal doğum olarak değiştiği tespit edildi.

SONUÇ:

Anne adaylarının doğum şekli tercihlerinde en önemli faktör, zihinsel alt yapıları ve duygu durumlarıdır.

Anne ve bebeğin, fiziksel ve ruhsal sağlığını olumsuz etkileyen gereksiz sezaryen tercihlerini azaltmak için E.F.T basit, ekonomik, yan etkisiz, etkin bir yöntemdir.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız