Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

Randevu İçin Hemen Arayın!

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Gebeliğin başladığı andan itibaren anne adayının yetersiz ve dengesiz beslenmesi sonucu, bebeğin gelişmesi için ihtiyacı olan gıdalar anne tarafından karşılanamaz. Bu durumda sağlıksız bir bebek dünyaya gelebilir. Bu olumsuzlukları engellemek için anne adayı bebeğin ihtiyacını karşılayacak şekilde beslenmelidir. Aslında her zamanki tüketilen besinler tüketilmeli fakat bu besinlere ilave olarak ihtiyacı karşılayacak kadar süt ve taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Hamilelik döneminde vücuda alınan demir, tuz, iyot ve vitaminlere dikkat edilmelidir. Süt ve süt ürünleri aslında yeterli kalsiyumu karşılamaktadır. Ancak bazı durumlarda ilave olarak kalsiyum alınması gerekmektedir.

Alyuvarların oluşmasında demir zorunlu bir ihtiyaçtır. Bebeklerin kansız doğması gebelik döneminde anne adaylarının demir ihtiyacını tam olarak karşılayamadıklarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Anne adayları gebelik döneminde içeriğinde demir bulunan gıdalardan çok miktarda tüketmeli ve eğer yeterli gelmiyor ise doktor tavsiyesi ile demir içerikli preparatlar alınmalıdır. Vücuda alınan iyot da oldukça önemlidir. İyot eksikliği hem annenin hem de bebeğin troid bezlerinde olumsuzlukların oluşmasına yol açabilir.

Gebelik döneminde anne adayının her zamankinden daha çok proteine ihtiyacı vardır. Özellikle et ürünleri, balık ve yumurta tüketimi ile protein depolanabilir. Yağ oranı peynir, krema gibi ürünlerden karşılanabilir. Ancak yağ ve yağlı ürünler çok kilo aldırdığından dolayı fazla tüketmemeye gayret edilmelidir. Baklagiller, ekmek ve şeker enerji sağlamak için gerekli gıdalardır.

Kızartılarak pişirilen yağlı gıdalardan, pasta ve tatlı tarzı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Balıkyağı A ve D vitamini içerdiğinden dolayı kullanılmalıdır.

Gebelik döneminde sigara ve alkol hem bebeğin sağlığını hem de annenin sağlığının korunması için kullanılmamalıdır. Hamilelik döneminde sigara kullanan annelerin bebekleri sigara kullanmayan annelere oranla daha düşük kilolarda doğmaktadır. Ayrıca sigara birçok hastalığa, erken doğuma, düşüklere ve bebekte gelişim bozukluklarına neden olmaktadır. Çay ve kahve tüketimi aşırı olmadığı takdirde zararsızdır. Hamileliğin ilk başlangıcında oluşan mide bulantıları az ama sık sık yiyeyerek giderilebilir. B vitamini içerikli bazı ilaçların kullanımı mide bulantısını engellemektedir. Anne adayları özellikle gebeliğin son zamanlarında rahat kıyafetler tercih etmelidir. Damarları sıkıştıran ve varis oluşmasına yol açabilecek dar kıyafetlerin giyilmemesine dikkat edilmelidir. Gebelik döneminde vakit buldukça yürüyüş yapmak hem sağlık açısından hem de doğumun kolay olması açısından oldukça yararlıdır. Gebelikte değişen hormon al dengenin yol açtığı sinirlilik halinden kurtulmak için stresten ve yorgunluktan kaçınılmalıdır.

Gebeliğin son zamanlarında kontroller daha büyük önem taşır. Gebeliğin son haftalarında artık doğumun nasıl gerçekleşeceğine karar verilir. Gebe kadınların takip etmesi gereken sağlık kuralları vardır. Anne adayları gebelik boyunca özellikle son haftalarda yeterince havalandırılmış odada uyumaya ve dinlenmeye özen göstermelidir. Öğle vakitleri uyunmasa da yatarak dinlenme tercih edilmelidir. Kadının doğuma hazırlanması için bedenini rahatlatacak egzersizlerin yapılması oldukça yararlı olur.

Yorumlar

Bir yorum yazınız