Geç Döllenme Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Geç Döllenme Nedir?

  Geç Döllenme Nedir?

  Hamileliğin oluşması için sperm ve yumurta hücrelerinin başarılı bir şekilde döllenmesi, daha sonra rahime yerleşmesi gerekmektedir. Hem sperm hem de yumurta hücrelerinin devamlı olarak aktif olamaması nedeniyle, zamanlamanın kusursuz olması beklenir. Yumurtlama dönemi, bir kadının doğurganlık şansının yüksek olduğu günlerdir ve döllenmenin bu süre aralığında olması beklenir. Normal ve sağlıklı adet döngüleri her kadında farklı olabilir. Yumurtlama döneminin düzensiz gerçekleştiği durumlarda ise geç döllenme ihtimali artmaktadır.

  Geç döllenme nedir?

  Beklenen yumurtlama tarihinin daha geç bir günde yaşanması halinde, bu süreçte oluşan gebelikler geç döllenme olarak tanımlanabilir.

  Kadınlarda, yumurtlama dönemi karmaşık bir sistemdir.  Yumurtlama, olgun bir yumurtanın yumurtalıktan salınması, fallop tüpüne ilerlemesi ve burada spermle döllenebilmesidir. Bu eylem, genellikle bir sonraki adet döneminden yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Örneğin; 28 günlük bir adet döngüsü olan kadınlarda yumurtlama 14. gün meydana gelir ve doğurganlığın yüksek olduğu dönem 9. günde başlar. 35 günlük bir periyotta ise, yumurtlamanın 21. gün civarında olması daha olasıdır. Bu nedenle hamilelik şansı 16. günde başlayacaktır.

  Önemli: Yumurtlama Dönemi Kaç Gün Sürer?

  Geç döllenme neden olur?

  Geç döllenmenin tespit edilmiş kesin bir nedeni olmasa da, başlıca sebepler arasında sayılabilecek etkenler şunlardır:

  • Stres:

  Stres, hormon seviyelerini direkt olarak etkileyebilmektedir. Hormonların düzensiz salgılanması yumurtlamayı etkileyerek geç döllenmeye neden olabilir.

  • Polikistik over sendromu:

  Yumurtalıklardaki oluşumlar, vücudun hormon seviyelerini bozar ve her yumurta salınımını etkileyebilmektedir. Polikistik over sendromu bulunan bazı kadınlarda yumurtlama sistemi tamamen durabilir.

  • Prolaktin yüksekliği:

  Normal düzeyden daha yüksek prolaktin seviyeleri, östrojen hormonunda dengesizlikler meydana getirir. Düşük östrojen, yumurtlama dönemini olumsuz yönde etkileyebilir. Emzirme, prolaktin seviyesini yükselten önemli bir faktördür

  • Tiroit bozuklukları:

  Bozulmuş tiroit hormon seviyeleri yumurtlamayı döneminin düzenini değiştirebilir.

  • Hızlı kilo kaybı:

  Vücut ağırlığının %20’sinden fazlasını kaybeden kadınlarda, yumurtlama için gerekli olan luteinize ve folikül uyarıcı hormon seviyeleri azalmaktadır.

  • İlaçlar:

  Bazı ilaçların yumurtlama sisteminin etkileyebilmesi dolayısıyla, hamilelik planlama yapan tüm kadınların kullanmış olduğu ilaçları hekimine bildirmesi gerekir.

  Geç döllenmede hCG değeri ne zaman yükselir?

  Hamilelik testleri, idrardaki insan koryonik gonadotropin (hCG) miktarını ölçerek sonuç verir. Vücut, yalnızca bir embriyonun rahime implante olmasıyla hCG ürettiği için, geç döllenme durumunda gebelik testi sonucunu etkileyebilir.

  İmplantasyondan sonrasında,  hCG seviyeleri yaklaşık 48 saatte bir iki katına yükselir. Başlangıçtaki ​​hCG düzeyleri, erken gebelik hCG düzeyleri ve hCG’nin iki katına çıkma süresi kadından kadına ve gebelikten gebeliğe değişir. Böylece pozitif sonuçlu bir gebelik testinin elde edilmesi gecikir.  Adet dönemi geciktiği halde negatif sonuçlu bir gebelik testi mevcutsa, bunun nedeni geç döllenme olabilmektedir.

  Geç döllenmede kan testi negatif çıkar mı?

  Hamilelik durumunda salgılanan hCG konsantrasyonları, idrardan çok daha önce kanda tespit edilebilir. Kan testleri, hamileliğin mevcut olması halinde pozitif bir sonucu gösterecektir. Ancak, hamileliği doğrulamak ve hormon seviyelerini takip etmek için iki gün arayla yeni bir tetkik yapılması önerilir.

  Geç döllenme riskli midir?

  Geç döllenmenin nedeni, yumurtlama döneminin gecikmesidir. Geç yumurtlama ile tamamen olgunlaşmamış veya eski olabilecek yumurtalar serbest bırakılıyor olabilir. Olgunlaşamayan, kötü kaliteli yumurtanın döllenmesiyle meydana gelen embriyolar, rahime implantasyon için uygun olmayabilir ya da implantasyon olasılıkları daha düşüktür. Yumurtalar geç olgunlaştığında hormon seviyeleri senkronize olamayabilir. Böylece hamile kalma şansı da azalabilir.

  Döllenmiş yumurtanın rahime implante edilmesi için rahim iç duvarı olarak bilinen endometriyum tabakasının hazır olması gerekir. Yumurtlama gecikirse, son adet döneminden bu yana çok fazla zaman geçtikten sonra endometriyum tabakası implantasyona hazır olmayabilir. Yumurta döllenmiş olsa da, rahime çok geç ulaştığı için düzgün yerleşme sağlanamaz. Rahim iç duvarı, sürenin uzun olmasıyla atrofi olabilir ve endometriyum kalitesi azaldığından düşük yapma riski artabilir.

  Geç döllenme ile fetal anomaliler arasında olası bir ilişki hakkında güvenilir bir araştırma yoktur. Bu nedenle, geç döllenmeyle oluşan ve doğuma dek ulaşan gebeliklerde fetal malformasyon risklerinin bulunduğu söylenememektedir.

  Geç döllenmede gebelik belirtileri oluşur mu?

  Döllenmenin veya implantasyonun ne zaman gerçekleştiğinin bir önemi olmaksızın, oluşan her gebelikte birtakım erken gebelik belirtileri meydana gelebilir. Her gebelik aynı düzende ilerlemediği için, hiçbir belirtinin olmaması da oldukça olağandır.

  Erken gebeliğin en yaygın belirtileri şunlardır:

  • İmplantasyon krampları: Embriyonun rahime yerleştiği sırada bazı küçük krampları fark edilebilir. Bu kramplar, döngünün ikinci yarısında ortaya çıkan progesteron artışından kaynaklanmaktadır.
  • İmplantasyon kanaması: Gebe kaldıktan sonra, adet döngüsünden birkaç gün önce ortaya çıkabilecek az miktarda kanama veya lekelenme olarak tanımlanır. Az miktardadır ve kısa süreli bir zaman aralığında gerçekleşir. Tüm hamile kadınların yaklaşık üçte biri tarafından deneyimlenir.
  • Mide bulantısı: Hormonlardaki dalgalanmalar nedeniyle oluşan mide bulantısı, özellikle bazı yiyeceklere karşı olan toleransı da azaltır.
  • Göğüslerde hassasiyet: Hormonlar değiştikçe göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet görülebilir.
  • Kabızlık: Yaygın bir implantasyon semptomu olan kabızlık, hamilelik hormonları nedeniyle oluşur.
  • Yorgunluk: Hamilelik döneminde normalden daha fazla oluşan yorgunluk hissi, progesterondaki artış ve artan kan hacminden kaynaklanır.
  • Baş ağrısı: Hamilelik sırasında artan kan hacminin bir başka yan etkisi olan baş ağrıları, geç döllenme olsa dahi oluşan yaygın bir gebelik semptomudur.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Gizem Narin

   Merhabalar, ilişkiden 8 gün sonra kahverengi kan geldi. Ağrılarım vardı halada devam ediyor. Sol kasığım her gün ağrıyor. 10 haziranda test yaptım; biri silik çıktı, 12 Haziran’da kan testi yaptırdım negatif çıktı. Ağrılarım hala devam ediyor, hamilelik belirtileri de var. Hamile olabilir miyim? Adetim 20 Haziran. Erken yaptım ben. Doğruluk payı nedir acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba, kan testini tekrarlayabilirsiniz. Gebelik çıkmazsa ve şikayetleriniz devam ederse muayene olmanız doğru olur.

    Sevgiler.

  • Seda Ç

   Merhabalar en son 31 ocak-03 şubat adet gördüm idrar ve kan testi yaptığımda sonuç negatif çıktı gebeliğin gözükmeme olasılığıı var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba kan testini adetiniz en az 1 hafta geciktikten sonra yaptırırsanız daha kesin sonuç alırsınız negatif çıktıysa adet görmemenizin başka bir nedeni de olabilir muayene olursanız daha sağlıklı bilgi alırsınız

  • Sedef Derya

   İyi günler ben her ay adet döngüm çok düzenliydi bu ay adetim 7 gün gecikti ama herhangi bir lekelenme gelmedi hamile olabilmem yüksek mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba, gebelikten şüpheleniyorsanız adetinizin 1 hafta kadar gecikmesi sonrası test yaptırabilirsiniz.

  • Eda seven

   Merhabalar pcos hastasıyım adet olcağım gün test yaptım silik çıktı aynı gün kan tahlili yaptırdım 10,76 çıktı 2 gün sonra 12,76 çıktı 1 hafta sonra tekrar kan vermemi söylediler sizce yükselir mi

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar gebelik şüpheniz varsa adetinizin en az 1 hafta gecikmesi sonrası test yaptırırsanız daha net sonuç alırsınız

  • Filiz gergin

   Merhabalar hocam ben beş hafta dört günlük gebeyim kesem göründü ama içi boş du kalp sesi de dinlenmedi doktorum 15gün sonra gelmemi söyledi sizce korkabileceğim bi durum mu düşük olabilir mi veya geç döllenme.

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar, sizi gören ve süreci bilen doktorunuzun söylediklerine göre hareket etmeniz daha sağlıklı olur. Sevgiler.

  • Gizem aslanoğlu

   Merhaba son adetim 17 Şubat ve 37 gündür adet olmuyorum arayla iki defa test yaptım negatif çıktı ama karın bölgemde aşırı derecede şişlik var ve ara ara kasıklarımda sancı oluşuyor.

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba kan testi yaptırabilirsiniz negatif çıkarsa bir muayene olmanız sizin için daha sağlıklı olur

  • Elvan Dönmez

   Merhaba benim adetim 5 gün gecikti evde test yaptım silik çizgi oldu 3 gün sonra erken test yaptım yine silik olan pembeleşti çift çizgi çıktı sonra kan vermeye gittim negatif dediler neden olabilir bu durumda hamile değil miyim ?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar, gebelikten şüpheleniyorsanız beklediğiniz adet tarihinin en az 1 hafta gecikmesi sonrası test yaptırmanız daha net sonuç almanıza yardımcı olur. Silik çizgi bazen gebeliğin çok başlangıçlarında belirgin olmadığı için çıkabiliyor emin olmak için adetinizin gecikmesini bekleyiniz.

  • Sena elibol

   Merhaba bende spiral var ama adetim 6 gün geçti dün kan testi yaptım negatif ilk defa bu kadar adetim gecikti spiralin kayması durumu olabilir spiralden dolayı geç döllenme olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar, bu durumda sizi muayene etmeden bir şey demek sağlıklı olmaz.

  • Nazlıcan şahin

   Hocam merhaba benim adetim düzensiz pcos hastasıyım beta hcg verdim 25 ekim <2.0 30 ekim 2.80 1 Kasım 0.2 çıktı bu normal mi ultrasona girdim kese gözüküyor dediler acaba nerde yanlışlıkk var gebe miyim degil miyim anlayamadım.

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Beta hcg değerlerinde 0 ile 10 arası değerleri gebelik yok olarak yorumlayabiliriz. Gebelik şüpheniz varsa beklediğiniz adetin en az 1 hafta gecikmesi sonrası test yaptırmanız daha net bir sonuç almanıza yardımcı olur.

  • ecrin hira

   Merhaba, düzenli adet görüyorum ve bu ay adetim 5 gün gecikti. Kan testi yaptırdım negatif çıktı. 1 kez damla şeklinde kahverengi leke gördüm. Şişkinliğim var ve ara ara kasıklarıma ağrılar giriyor. Birkaç gün daha bekleyip testi yenilemeli miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar gebelik şüpheniz varsa beklediğiniz adet tarihinin en az 1 hafta gecikmesi sonrası test yatırmanız daha net bir sonuç almanızı sağlar.

  • Yeşim pankal

   Merhabalar adet periyodigim genelikle 28 günde bir fakat 7 gün kadar adet olmadım günüm geçti genellikle düzensiz değilim ama bebekte beklemiyorum kronik rahatsızlığım var çünkü ama yine de insan bir şüphe ediyor umutlaniyor ben de kan testi ve idrar testi yaptırdim fakat sonuç negatif gecikmede sorunum nedir acaba ya da erken mi bir test yaptırdım

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar, gebelik şüpheniz varsa adetinizin 1 hafta gecikmesi sonrası test yaptırabilirsiniz. Adet gecikmeniz için de birçok neden olabilir gebelik dışında sebep söyleyebilmek için sizi görmem gerekir. Sevgiler

  • Merve aktaş

   Merhaba adetim 20 gün gecikti idrar testim negatif yaklaşık 10 gün öncede de lekelenme tarzında akıntım oldu sizce hamile olma olasılığım var mıdır ?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar idrar testiniz negatif çıktıysa ve hala adet olmadıysanız kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Zuzu

   Merhaba, ben de 11 gün gecikmiş reglim için kan testi yaptırdım negatif sonuç çıktı. Ama hala kendimi yorgun halsiz hissediyorum ve hala regl olmadım ve regl olma hissi bile yok. Sizce ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba kan testiniz negatif çıktıysa adet olmayı bekleyiniz olmadığınız takdirde sizi rahatsız hissettiren bir durum olursa muayene olabilirsiniz

  • Halime Kandak

   Ben en son 23 ekimde adet oldum 40 gündür adet olmuyorum iki defa kan testi yaptım negatif çıktı karnıma sık sık sancılar giriyor sürekli yorgun hissediyorum hamile miyim

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Kan testi yaptırarak daha kesin sonuç alabilirsiniz.

  • Jale ekşi

   Merhaba adet günüm her ay düzenli bir şekilde olurdu 2 gün gecikti evde test yaptım tek çizgi çıktı sizce ne yapmam lazım

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir hafta kadar gecikirse idrar testi ya da kan testi yapabilirsiniz.

  • Yeliz nefes

   Mrhba hocam idar testi yaptım pozitif çıktı kan testi yaptım negatif çıktı ama ilk defa idrarda pozitif çıkmıştı sizce neden böyle durum oluştu geç döllenme olabilir mi

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Kan testi daha kesin sonuç verir. Dikkat etmeniz gereken durum adetiniz en az 1 hafta kadar geciktiği zaman test yapmanız.

  • Sibel üçaroğlu

   Merhabalar bugün itibariyle adetim 8 gün gecikti dün test yaptım negatif çıktı kan testi yaptırmalı mıyım yoksa bekleyip tekrar test yaptırmalı mıyım hocam

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Sümeyye

   Hocam en son 21 Ekim de regl oldum 6 gün sürdü 1 ay aralıkla oluyorum normalde Kasım’da hiç regl olmadım bu zamana kadar da daha hala regl olmadım bugün kan testi yaptırdım değerim 0.2 çıktı hamile miyim acaba veya geç döllenme olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba bu kadar süre adet görmediyseniz beta hcg değeri 100 ve üzeri olduğunda gebelikten bahsedebiliriz. Uzun zamandır adet görmemenizin başka nedenleri de olabilir bu da muayene olarak anlaşılabilir.

  • Rümeysa yılmaz

   Hocam merhaba ben 25 yaşındayım adetim gayet düzenlidir ama bu ay 4 gün geçikmem oldu kan testi verdim <2.0 çıktı hamilelik yok dedi doktor ama bugün 13 gün geçti hala hasta olmadım sabah idrar testi yaptım tek çizgi çıktı ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene olmanızda fayda var.

  • Zeynep kiroglan

   İyi günler her ay 3 4 gün önceden adet olurdum ama bu ay 8 de olmam gerekirken olmadı. Kan testi verdim
   0.431 çıktı sizce hamile olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik testlerinin sağlıklı sonuç vermesi için, adet gecikmesinden 7-10 gün sonra test yaptırmanızı tavsiye ederiz.

  • Esra b

   Adetim 7 gün gecikti kan ve idrar testim negatif çıktı bugün. Hamile olma şansım nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmesinden 7-10 gün sonra yapılan testlerde, çıkan sonuçların hata payı çok düşüktür.

  • gözde

   Merhaba, regl günüm 22 eylüldü fakat henüz regl olmadım. 3-4 gün önce 3 gün devam eden hafif pembe ve kahverengi akıntı geldi çok çok azdı. sonrasında kesildi. İdrar testi yaptım negatif, pcos um ama regl düzenim bozuk değildi. Geç döllenme ile hamile kalmış olabilir miyim? 7 gün geçti.

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüphesi olduğunda, test yapmak ve daha sağlıklı sonuçlar elde etmek için adet gecikmesinin üstünden en azından 7 gün geçmesini tavsiye ediyoruz. Bu şekilde olursa yanılma payı daha az oluyor.

  • Kader ustün

   Hocam ben 7eylül – 10eylul arası regl oldum. Dün de regl günümdü olmadım. Bugün kan verdim <2.30 çıktı yükselme ihtimali var mı? Hamilelik belirtilerim var.

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Hamile olup olmadığınızı öğrenmek için, adet gecikmesi yaşadıktan 7-10 gün sonra test yaparsanız daha sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz.

  Bir yorum yazınız