Geç Döllenme Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Geç Döllenme Nedir?

  Geç Döllenme Nedir?

  Hamileliğin oluşması için sperm ve yumurta hücrelerinin başarılı bir şekilde döllenmesi, daha sonra rahime yerleşmesi gerekmektedir. Hem sperm hem de yumurta hücrelerinin devamlı olarak aktif olamaması nedeniyle, zamanlamanın kusursuz olması beklenir. Yumurtlama dönemi, bir kadının doğurganlık şansının yüksek olduğu günlerdir ve döllenmenin bu süre aralığında olması beklenir. Normal ve sağlıklı adet döngüleri her kadında farklı olabilir. Yumurtlama döneminin düzensiz gerçekleştiği durumlarda ise geç döllenme ihtimali artmaktadır.

  Geç döllenme nedir?

  Beklenen yumurtlama tarihinin daha geç bir günde yaşanması halinde, bu süreçte oluşan gebelikler geç döllenme olarak tanımlanabilir.

  Kadınlarda, yumurtlama dönemi karmaşık bir sistemdir.  Yumurtlama, olgun bir yumurtanın yumurtalıktan salınması, fallop tüpüne ilerlemesi ve burada spermle döllenebilmesidir. Bu eylem, genellikle bir sonraki adet döneminden yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Örneğin; 28 günlük bir adet döngüsü olan kadınlarda yumurtlama 14. gün meydana gelir ve doğurganlığın yüksek olduğu dönem 9. günde başlar. 35 günlük bir periyotta ise, yumurtlamanın 21. gün civarında olması daha olasıdır. Bu nedenle hamilelik şansı 16. günde başlayacaktır.

  Önemli: Yumurtlama Dönemi Kaç Gün Sürer?

  Geç döllenme neden olur?

  Geç döllenmenin tespit edilmiş kesin bir nedeni olmasa da, başlıca sebepler arasında sayılabilecek etkenler şunlardır:

  • Stres:

  Stres, hormon seviyelerini direkt olarak etkileyebilmektedir. Hormonların düzensiz salgılanması yumurtlamayı etkileyerek geç döllenmeye neden olabilir.

  • Polikistik over sendromu:

  Yumurtalıklardaki oluşumlar, vücudun hormon seviyelerini bozar ve her yumurta salınımını etkileyebilmektedir. Polikistik over sendromu bulunan bazı kadınlarda yumurtlama sistemi tamamen durabilir.

  • Prolaktin yüksekliği:

  Normal düzeyden daha yüksek prolaktin seviyeleri, östrojen hormonunda dengesizlikler meydana getirir. Düşük östrojen, yumurtlama dönemini olumsuz yönde etkileyebilir. Emzirme, prolaktin seviyesini yükselten önemli bir faktördür

  • Tiroit bozuklukları:

  Bozulmuş tiroit hormon seviyeleri yumurtlamayı döneminin düzenini değiştirebilir.

  • Hızlı kilo kaybı:

  Vücut ağırlığının %20’sinden fazlasını kaybeden kadınlarda, yumurtlama için gerekli olan luteinize ve folikül uyarıcı hormon seviyeleri azalmaktadır.

  • İlaçlar:

  Bazı ilaçların yumurtlama sisteminin etkileyebilmesi dolayısıyla, hamilelik planlama yapan tüm kadınların kullanmış olduğu ilaçları hekimine bildirmesi gerekir.

  Geç döllenmede hCG değeri ne zaman yükselir?

  gec dollenme nedir

  Hamilelik testleri, idrardaki insan koryonik gonadotropin (hCG) miktarını ölçerek sonuç verir. Vücut, yalnızca bir embriyonun rahime implante olmasıyla hCG ürettiği için, geç döllenme durumunda gebelik testi sonucunu etkileyebilir.

  İmplantasyondan sonrasında,  hCG seviyeleri yaklaşık 48 saatte bir iki katına yükselir. Başlangıçtaki ​​hCG düzeyleri, erken gebelik hCG düzeyleri ve hCG’nin iki katına çıkma süresi kadından kadına ve gebelikten gebeliğe değişir. Böylece pozitif sonuçlu bir gebelik testinin elde edilmesi gecikir.  Adet dönemi geciktiği halde negatif sonuçlu bir gebelik testi mevcutsa, bunun nedeni geç döllenme olabilmektedir.

  Geç döllenmede kan testi negatif çıkar mı?

  Hamilelik durumunda salgılanan hCG konsantrasyonları, idrardan çok daha önce kanda tespit edilebilir. Kan testleri, hamileliğin mevcut olması halinde pozitif bir sonucu gösterecektir. Ancak, hamileliği doğrulamak ve hormon seviyelerini takip etmek için iki gün arayla yeni bir tetkik yapılması önerilir.

  Geç döllenme riskli midir?

  Geç döllenmenin nedeni, yumurtlama döneminin gecikmesidir. Geç yumurtlama ile tamamen olgunlaşmamış veya eski olabilecek yumurtalar serbest bırakılıyor olabilir. Olgunlaşamayan, kötü kaliteli yumurtanın döllenmesiyle meydana gelen embriyolar, rahime implantasyon için uygun olmayabilir ya da implantasyon olasılıkları daha düşüktür. Yumurtalar geç olgunlaştığında hormon seviyeleri senkronize olamayabilir. Böylece hamile kalma şansı da azalabilir.

  Döllenmiş yumurtanın rahime implante edilmesi için rahim iç duvarı olarak bilinen endometriyum tabakasının hazır olması gerekir. Yumurtlama gecikirse, son adet döneminden bu yana çok fazla zaman geçtikten sonra endometriyum tabakası implantasyona hazır olmayabilir. Yumurta döllenmiş olsa da, rahime çok geç ulaştığı için düzgün yerleşme sağlanamaz. Rahim iç duvarı, sürenin uzun olmasıyla atrofi olabilir ve endometriyum kalitesi azaldığından düşük yapma riski artabilir.

  Geç döllenme ile fetal anomaliler arasında olası bir ilişki hakkında güvenilir bir araştırma yoktur. Bu nedenle, geç döllenmeyle oluşan ve doğuma dek ulaşan gebeliklerde fetal malformasyon risklerinin bulunduğu söylenememektedir.

  Geç döllenmede gebelik belirtileri oluşur mu?

  Döllenmenin veya implantasyonun ne zaman gerçekleştiğinin bir önemi olmaksızın, oluşan her gebelikte birtakım erken gebelik belirtileri meydana gelebilir. Her gebelik aynı düzende ilerlemediği için, hiçbir belirtinin olmaması da oldukça olağandır.

  Erken gebeliğin en yaygın belirtileri şunlardır:

  • İmplantasyon krampları: Embriyonun rahime yerleştiği sırada bazı küçük krampları fark edilebilir. Bu kramplar, döngünün ikinci yarısında ortaya çıkan progesteron artışından kaynaklanmaktadır.
  • İmplantasyon kanaması: Gebe kaldıktan sonra, adet döngüsünden birkaç gün önce ortaya çıkabilecek az miktarda kanama veya lekelenme olarak tanımlanır. Az miktardadır ve kısa süreli bir zaman aralığında gerçekleşir. Tüm hamile kadınların yaklaşık üçte biri tarafından deneyimlenir. Detay: İmplantasyon Kanaması Nedir, Ne Zaman Olur?
  • Mide bulantısı: Hormonlardaki dalgalanmalar nedeniyle oluşan mide bulantısı, özellikle bazı yiyeceklere karşı olan toleransı da azaltır.
  • Göğüslerde hassasiyet: Hormonlar değiştikçe göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet görülebilir.
  • Kabızlık: Yaygın bir implantasyon semptomu olan kabızlık, hamilelik hormonları nedeniyle oluşur.
  • Yorgunluk: Hamilelik döneminde normalden daha fazla oluşan yorgunluk hissi, progesterondaki artış ve artan kan hacminden kaynaklanır.
  • Baş ağrısı: Hamilelik sırasında artan kan hacminin bir başka yan etkisi olan baş ağrıları, geç döllenme olsa dahi oluşan yaygın bir gebelik semptomudur.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Gizem Narin avatarı

   Gizem Narin

   Merhabalar, ilişkiden 8 gün sonra kahverengi kan geldi. Ağrılarım vardı halada devam ediyor. Sol kasığım her gün ağrıyor. 10 haziranda test yaptım; biri silik çıktı, 12 Haziran’da kan testi yaptırdım negatif çıktı. Ağrılarım hala devam ediyor, hamilelik belirtileri de var. Hamile olabilir miyim? Adetim 20 Haziran. Erken yaptım ben. Doğruluk payı nedir acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba, kan testini tekrarlayabilirsiniz. Gebelik çıkmazsa ve şikayetleriniz devam ederse muayene olmanız doğru olur.

    Sevgiler.

  • buşra yıldız avatarı

   buşra yıldız

   Merhaba
   Mens siklusun 24 gün ve hep düzenlidir. 28. gündeyim (26. günde baktırdığım test negatifti) son korunmasız ilişki üzerinden tam 14 gün geçti döllenme geç olmuş olabilir mi? Ne yapmam gerekir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa beklediğiniz adetinizin en azından 7 gün gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • Eda Kutup avatarı

   Eda Kutup

   Merhaba. Bende pcos var. Reglim 3 gün gecikti ve kan testim negatif çıktı. Evdeki testlerde de hayalet çizgi çıkıyor. Hamile olma ihtimalim nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hamile olup olmadığınızı öğrenmek için beklediğiniz adetinizin 7-10 gün kadar gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • Ceylan erisgin avatarı

   Ceylan erisgin

   Merhaba, 1 haftadır çok halsizim. Adet olacakmışım gibi kramplar oluyor. Bazen de mide bulantısı, baş ağrısı, uyku var. 7 gün adetim gecikti ve test yaptırdım. Negatifti. Alerji ilacı kullanıyorum ondan olabilir mi? 4 gündür ilacı bıraktım hala regl olmadım.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Buse deniz avatarı

   Buse deniz

   Merhaba, 1 hafta gecikmem var. Alt karın bölgemde kramplar ve ağrılar var. Tahlilimde Beta hcg değerim 1.20 olarak çıktı. Tam olarak ne zaman doğru sonuca ulaşabilirim? 10 güne tamamlamamı söylediler. 3 gün sonra yeniden tahlil yaptırmalı mıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    En doğru sonuca ulaşmak için beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda kan veya idrar tahlili yaptırabilirsiniz.

  • Alev yüksel avatarı

   Alev yüksel

   Merhaba Ayşe hanım ben 5 gün geciktim ve hala adet olmadım. 27 ağustosta olmam gerekiyordu. 30 ağustosta acilde kan testi verdim. Hcg hormonum 0.100 yazıyor. Negatif fakat karnım şiş, 3 gündür kusuyorum ve yumurta yiyemiyorum. Sizce hamile olma olasılığım var mı? Beklemeli miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesinden sonra yapılan kan veya idrar testi daha doğru bir sonuç verecektir.

  • Fatoş kilic avatarı

   Fatoş kilic

   Merhaba, ben 35 günde bir test oluyorum. Adetime bir hafta kala ufak bir şey leke gördüm ve test yaptım. Sonuç negatif. Sonra adetim 15 gün gecikti ve kan testi yaptım. Sonuç negatif. Hamile olma ihtimalim var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi sonrası yapılan kan veya idrar testlerinin yanılma payı oldukça düşüktür.

  • avatarı

   Anonim

   Merhabalar, ben en son 31 temmuzda adet oldum. 31 ağustosta adet olmadım. 12 günüm geçti kan ve idrar testi yaptım. Negatif sonuç çıktı. Hiç bir belirtim yok. Hamile olabilir miyim acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetiniz 12 gün geçtikten sonra yaptığınız testler negatif ise gebe değilsinizdir.

  • Merve akyaman avatarı

   Merve akyaman

   Merhabalar 2 senedir adetim hiç gecikmezdi. Bu ay 20’sinde adet olmam gerekirken 3 gün oldu adet olmadım. Kan testi 0.11 çıktı. Hafif kramplar ve göğüs ağrısı var. Beta hcg’nin yükselme ihtimali var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz geciktikten 7-10 gün sonra test yaparsanız daha doğru sonuç elde edebilirsiniz.

  • Elif Karabulut avatarı

   Elif Karabulut

   Merhabalar, adetime 5 gün var. Önce beyaz akıntı geldi. İki gün sonra kahverengi, siyahımsı leke geldi. Akıntı şeklinde, adet gibi değil ama ağrısız. Baş ağrım, yorgunluk çok oluyor. Sık sık idrara çıkıyorum, karnımda kramp gibi sürekli bir hareketlilik oluyor. Arada test yaptım negatif çıktı. Sizce erken mi? Adet geçtikten sonra mı yapmalıydım? Bu lekelenme implantasyon kanaması olabilir mi? Sizce geç döllenme olabilir mi? Adet gününü beklemeli miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa, beklediğiniz adetiniz 7 gün kadar gecikmesi durumunda test yaparsanız daha doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Erken yapılan testlerde sonuç yanıltıcı olabilir.

  • Esra Özdemir avatarı

   Esra Özdemir

   Merhaba. Ben en son 8 kasımda adet oldum. Son adetimin üzerinden tam 45 gün geçti. Kan testi yaptım ama 0.2 çıktı. Geç döllenme olabilir mi? Ya da kan testini tekrar yapmalı mıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmesinden 10 gün sonra yapılan kan veya idrar testinde, yanılma payı çok düşüktür.

  • Seda Ç avatarı

   Seda Ç

   Merhabalar en son 31 ocak-03 şubat adet gördüm idrar ve kan testi yaptığımda sonuç negatif çıktı gebeliğin gözükmeme olasılığıı var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba kan testini adetiniz en az 1 hafta geciktikten sonra yaptırırsanız daha kesin sonuç alırsınız negatif çıktıysa adet görmemenizin başka bir nedeni de olabilir muayene olursanız daha sağlıklı bilgi alırsınız

  • Sedef Derya avatarı

   Sedef Derya

   İyi günler ben her ay adet döngüm çok düzenliydi bu ay adetim 7 gün gecikti ama herhangi bir lekelenme gelmedi hamile olabilmem yüksek mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba, gebelikten şüpheleniyorsanız adetinizin 1 hafta kadar gecikmesi sonrası test yaptırabilirsiniz.

  • Eda seven avatarı

   Eda seven

   Merhabalar pcos hastasıyım adet olcağım gün test yaptım silik çıktı aynı gün kan tahlili yaptırdım 10,76 çıktı 2 gün sonra 12,76 çıktı 1 hafta sonra tekrar kan vermemi söylediler sizce yükselir mi

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar gebelik şüpheniz varsa adetinizin en az 1 hafta gecikmesi sonrası test yaptırırsanız daha net sonuç alırsınız

  • Filiz gergin avatarı

   Filiz gergin

   Merhabalar hocam ben beş hafta dört günlük gebeyim kesem göründü ama içi boş du kalp sesi de dinlenmedi doktorum 15gün sonra gelmemi söyledi sizce korkabileceğim bi durum mu düşük olabilir mi veya geç döllenme.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar, sizi gören ve süreci bilen doktorunuzun söylediklerine göre hareket etmeniz daha sağlıklı olur. Sevgiler.

  • Gizem aslanoğlu avatarı

   Gizem aslanoğlu

   Merhaba son adetim 17 Şubat ve 37 gündür adet olmuyorum arayla iki defa test yaptım negatif çıktı ama karın bölgemde aşırı derecede şişlik var ve ara ara kasıklarımda sancı oluşuyor.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba kan testi yaptırabilirsiniz negatif çıkarsa bir muayene olmanız sizin için daha sağlıklı olur

  • Elvan Dönmez avatarı

   Elvan Dönmez

   Merhaba benim adetim 5 gün gecikti evde test yaptım silik çizgi oldu 3 gün sonra erken test yaptım yine silik olan pembeleşti çift çizgi çıktı sonra kan vermeye gittim negatif dediler neden olabilir bu durumda hamile değil miyim ?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar, gebelikten şüpheleniyorsanız beklediğiniz adet tarihinin en az 1 hafta gecikmesi sonrası test yaptırmanız daha net sonuç almanıza yardımcı olur. Silik çizgi bazen gebeliğin çok başlangıçlarında belirgin olmadığı için çıkabiliyor emin olmak için adetinizin gecikmesini bekleyiniz.

  • Sena elibol avatarı

   Sena elibol

   Merhaba bende spiral var ama adetim 6 gün geçti dün kan testi yaptım negatif ilk defa bu kadar adetim gecikti spiralin kayması durumu olabilir spiralden dolayı geç döllenme olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar, bu durumda sizi muayene etmeden bir şey demek sağlıklı olmaz.

  • Nazlıcan şahin avatarı

   Nazlıcan şahin

   Hocam merhaba benim adetim düzensiz pcos hastasıyım beta hcg verdim 25 ekim <2.0 30 ekim 2.80 1 Kasım 0.2 çıktı bu normal mi ultrasona girdim kese gözüküyor dediler acaba nerde yanlışlıkk var gebe miyim degil miyim anlayamadım.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beta hcg değerlerinde 0 ile 10 arası değerleri gebelik yok olarak yorumlayabiliriz. Gebelik şüpheniz varsa beklediğiniz adetin en az 1 hafta gecikmesi sonrası test yaptırmanız daha net bir sonuç almanıza yardımcı olur.

  • ecrin hira avatarı

   ecrin hira

   Merhaba, düzenli adet görüyorum ve bu ay adetim 5 gün gecikti. Kan testi yaptırdım negatif çıktı. 1 kez damla şeklinde kahverengi leke gördüm. Şişkinliğim var ve ara ara kasıklarıma ağrılar giriyor. Birkaç gün daha bekleyip testi yenilemeli miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar gebelik şüpheniz varsa beklediğiniz adet tarihinin en az 1 hafta gecikmesi sonrası test yatırmanız daha net bir sonuç almanızı sağlar.

  • Yeşim pankal avatarı

   Yeşim pankal

   Merhabalar adet periyodigim genelikle 28 günde bir fakat 7 gün kadar adet olmadım günüm geçti genellikle düzensiz değilim ama bebekte beklemiyorum kronik rahatsızlığım var çünkü ama yine de insan bir şüphe ediyor umutlaniyor ben de kan testi ve idrar testi yaptırdim fakat sonuç negatif gecikmede sorunum nedir acaba ya da erken mi bir test yaptırdım

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar, gebelik şüpheniz varsa adetinizin 1 hafta gecikmesi sonrası test yaptırabilirsiniz. Adet gecikmeniz için de birçok neden olabilir gebelik dışında sebep söyleyebilmek için sizi görmem gerekir. Sevgiler

  • Merve aktaş avatarı

   Merve aktaş

   Merhaba adetim 20 gün gecikti idrar testim negatif yaklaşık 10 gün öncede de lekelenme tarzında akıntım oldu sizce hamile olma olasılığım var mıdır ?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar idrar testiniz negatif çıktıysa ve hala adet olmadıysanız kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Zuzu avatarı

   Zuzu

   Merhaba, ben de 11 gün gecikmiş reglim için kan testi yaptırdım negatif sonuç çıktı. Ama hala kendimi yorgun halsiz hissediyorum ve hala regl olmadım ve regl olma hissi bile yok. Sizce ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba kan testiniz negatif çıktıysa adet olmayı bekleyiniz olmadığınız takdirde sizi rahatsız hissettiren bir durum olursa muayene olabilirsiniz

  • Güler avatarı

   Güler

   Benim 4 aylık bebeğim var ve emziriyorum. Adet görüyordum. Bu ay 9 gün gecikti. Ekimin 30’unda az lekelenmem oldu. İdrar testi yaptım ve negatif çıktı. İki kez yaptım çıkmıyor.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklenen adetin 7-10 gün gecikmesinden sonra yapılan kan testinde yanılma payı çok düşüktür. Doğum sonrası adet düzensizliği olması normaldir.

  • Nilgün akkuş avatarı

   Nilgün akkuş

   Merhabalar. Adetime 3 gün kala kan testi yaptım. Negatif çıktı. Kan testinde tam sonuç almak için en erken ne zaman yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmesinden 7-10 gün sonra test yapılması daha doğru olur.

  • Halime Kandak avatarı

   Halime Kandak

   Ben en son 23 ekimde adet oldum 40 gündür adet olmuyorum iki defa kan testi yaptım negatif çıktı karnıma sık sık sancılar giriyor sürekli yorgun hissediyorum hamile miyim

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kan testi yaptırarak daha kesin sonuç alabilirsiniz.

  • Jale ekşi avatarı

   Jale ekşi

   Merhaba adet günüm her ay düzenli bir şekilde olurdu 2 gün gecikti evde test yaptım tek çizgi çıktı sizce ne yapmam lazım

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir hafta kadar gecikirse idrar testi ya da kan testi yapabilirsiniz.

  • Yeliz nefes avatarı

   Yeliz nefes

   Mrhba hocam idar testi yaptım pozitif çıktı kan testi yaptım negatif çıktı ama ilk defa idrarda pozitif çıkmıştı sizce neden böyle durum oluştu geç döllenme olabilir mi

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kan testi daha kesin sonuç verir. Dikkat etmeniz gereken durum adetiniz en az 1 hafta kadar geciktiği zaman test yapmanız.

  • Sibel üçaroğlu avatarı

   Sibel üçaroğlu

   Merhabalar bugün itibariyle adetim 8 gün gecikti dün test yaptım negatif çıktı kan testi yaptırmalı mıyım yoksa bekleyip tekrar test yaptırmalı mıyım hocam

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Sümeyye avatarı

   Sümeyye

   Hocam en son 21 Ekim de regl oldum 6 gün sürdü 1 ay aralıkla oluyorum normalde Kasım’da hiç regl olmadım bu zamana kadar da daha hala regl olmadım bugün kan testi yaptırdım değerim 0.2 çıktı hamile miyim acaba veya geç döllenme olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba bu kadar süre adet görmediyseniz beta hcg değeri 100 ve üzeri olduğunda gebelikten bahsedebiliriz. Uzun zamandır adet görmemenizin başka nedenleri de olabilir bu da muayene olarak anlaşılabilir.

  • Rümeysa yılmaz avatarı

   Rümeysa yılmaz

   Hocam merhaba ben 25 yaşındayım adetim gayet düzenlidir ama bu ay 4 gün geçikmem oldu kan testi verdim <2.0 çıktı hamilelik yok dedi doktor ama bugün 13 gün geçti hala hasta olmadım sabah idrar testi yaptım tek çizgi çıktı ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene olmanızda fayda var.

  • Ebru Eryılmaz avatarı

   Ebru Eryılmaz

   Merhaba. Benim adetimin üstünden 43 gün geçti ama ben adet olmadım. Gebelik kan testi 2 defa yaptım ve negatif çıktı. Şimdi ne yapabilirim? Tiroid tedavisi görüyorum. Gebe kalma olanağım da var ama adetim neden gecikti?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmesinin pek çok nedeni olabilir. Sizi muayene etmeden yorum yapamıyorum.

  • Sümeyra knc avatarı

   Sümeyra knc

   Merhaba hocam. Benim adetim 10 gün gecikti ve sonra çok az kanamam oldu. Üstüne görme veya geç döllenme olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa test yapabilirsiniz.

  • Hatyja Öztürt avatarı

   Hatyja Öztürt

   7 gün gecikmem var. 5 gün önce kan testi yaptırdım ama hamilelik yok.
   Ama belirtileri var. Hocam lütfen yardımcı olun.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetinizin 7-10 gün kadar gecikmesi durumunda kan veya idrar tahlili yaptırabilirsiniz.

  • Merve avatarı

   Merve

   Merhaba benim adetim 15 gün gecikti. Test yaptım tek çizgi çıktı. Neden olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmesinin pek çok nedeni olabilir. Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Ebru S. avatarı

   Ebru S.

   Merhabalar adetim 8 gün gecikti. 2 gün gecikmesinden sonra test yaptım ve negatif çıktı. Pazartesi doktoruma gittiğimde ise rahim duvarı kalınlaşmış dedi. Tekrar idrar testi yaptı, negatif çıktı. 2 hafta daha bekleyelim dedi. Acaba hamile miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bu aşamada bilemiyoruz. Daha sonra yaptırdığınız testlerle netlik kazanacaktır.

  • Ecem avatarı

   Ecem

   Adetim 6 gün gecikti. Bu sabah test yaptım, negatif. Beklemeli miyim acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Test yapmak için 7-10 gün kadar gecikme olmasını tavsiye ediyoruz.

  • Tuğba öncel avatarı

   Tuğba öncel

   Merhaba Ayşe hanım,
   Adet döngümde 11 günlük bir gecikme söz konusudur. Evde test yapıyorum negatif çıkıyor. Bunun sebebi ne olabilir? Yoksa erken mi test yapıyorum? Desteğinizi rica ederim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    11 gün gecikme sonrası test yapmak, erken değildir. Kan testi ile daha net bir sonuç alabilirsiniz.

  • Çağlayan kaya avatarı

   Çağlayan kaya

   Hocam merhaba ben ilk regl olmaya başladığımdan beri hep düzenli oluyordum. 3 aydır korunmuyoruz. Bu ay tam ovülasyon dönemimde 3 gün regl gibi kanama oldu fakat regl tarihime 15 gün vardı. Şu an ilk regl olduğum zamana göre 1 gün geciktim ve bugün test yaptım ama negatif çıktı. Acaba hamile olma ihtimalim var mıdır? Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa adet gecikmesinden 7-10 gün sonra test yapabilirsiniz.

  • Büşra sarıca avatarı

   Büşra sarıca

   4 günüm geçti kan testi verdim ama negatif çıktı. Bunun sebebi ne olabilir? Hiç günüm geçmezdi. Hep düzenli olurum.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmesinden 7-10 gün geçtikten sonra yapılan testler daha doğru sonuç verecektir. Gecikmenin sebebini sizi muayene etmeden bilemiyorum.

  • Zeynep kiroglan avatarı

   Zeynep kiroglan

   İyi günler her ay 3 4 gün önceden adet olurdum ama bu ay 8 de olmam gerekirken olmadı. Kan testi verdim
   0.431 çıktı sizce hamile olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik testlerinin sağlıklı sonuç vermesi için, adet gecikmesinden 7-10 gün sonra test yaptırmanızı tavsiye ederiz.

  • Yaren avatarı

   Yaren

   Merhabalar, 8 hafta önce ilişki yaşadım. 12 saat sonra ertesi gün hapı kullandım. 2 hafta sonrasında da tam gününde adet oldum ve her zamanki gibiydi. Adet olduktan 1 hafta sonra 3 tane idrarda test yaptım ve hepsi negatif. 1 hafta önce de tam gününde adet oldum. Geç döllenme diye bir şey duydum. Yine de hamilelik olasılığı var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hamile değilsinizdir.

  • Esra b avatarı

   Esra b

   Adetim 7 gün gecikti kan ve idrar testim negatif çıktı bugün. Hamile olma şansım nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmesinden 7-10 gün sonra yapılan testlerde, çıkan sonuçların hata payı çok düşüktür.

  • gözde avatarı

   gözde

   Merhaba, regl günüm 22 eylüldü fakat henüz regl olmadım. 3-4 gün önce 3 gün devam eden hafif pembe ve kahverengi akıntı geldi çok çok azdı. sonrasında kesildi. İdrar testi yaptım negatif, pcos um ama regl düzenim bozuk değildi. Geç döllenme ile hamile kalmış olabilir miyim? 7 gün geçti.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüphesi olduğunda, test yapmak ve daha sağlıklı sonuçlar elde etmek için adet gecikmesinin üstünden en azından 7 gün geçmesini tavsiye ediyoruz. Bu şekilde olursa yanılma payı daha az oluyor.

  • Kader ustün avatarı

   Kader ustün

   Hocam ben 7eylül – 10eylul arası regl oldum. Dün de regl günümdü olmadım. Bugün kan verdim <2.30 çıktı yükselme ihtimali var mı? Hamilelik belirtilerim var.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hamile olup olmadığınızı öğrenmek için, adet gecikmesi yaşadıktan 7-10 gün sonra test yaparsanız daha sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz.

  • Selin avatarı

   Selin

   Hocam merhaba. 28-29 ağustosta birliktelik oldu. Eylül 9’da kan testi verdim. Negatif çıktı. Eylül 29’da kan testi negatif çıktı. Ekim 7’de kan testi verdim. Negatif çıktı. Ekim 13’te idrar testi iki çizgi çıktı. Ekim 14’te kan testi verdim. Negatif çıktı. Gebelik olsa idi çıkar mıydı? Geç döllenme olmuş olsa çıkar mıydı? Evdeki idrar testi neden iki çizgi çıktı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüphesi olduğunda, beklediğiniz adetinizin gecikmesi durumunda, 7-10 gün geçmesini bekleyerek test yaparsanız daha kesin sonuç elde edebilirsiniz. Erken yapılan testler yanıltıcı olabilir. Kan testinden çıkan sonuçların hata payı çok daha düşüktür.

  • beste avatarı

   beste

   Merhaba 2 yıllık evliyim. 7 ay önce doğum kontrol hapını bıraktım. 3 aylık bir adet düzensizliğinden sonra adetim düzene girdi. Bu ay adetim 11 gün gecikti. Birkaç kere idrar testi yapmama rağmen sonuç negatif. Ne yapmam gerekiyor?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Erken hamilelik testleri yanıltıcı olabilir. Adet gecikmesi yaşandıktan 7-10 gün sonra yapılan testlerle daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

  • Deniz Hoyladı avatarı

   Deniz Hoyladı

   Hocam merhaba. 15 aylık bebeğim var ve emziriyorum. Prezervatif ile korunuyoruz. Bu ay adetim 11 gün gecikti. 7 ve 10 gün gecikmede idrarda test negatif çıktı. Gebelik ihtimali hala var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gecikmeden 10 gün sonra yapılan kan veya idrar testlerinde yanılma ihtimali çok çok düşüktür.

  • Sevcan kalkan avatarı

   Sevcan kalkan

   İyi günler benim adetim 8 gün gecikti. Bugün gittim test verdim. Hamile değilsiniz dediler. Kan değerim 0.66 çıktı ama midem bulanıyor, başım dönüyor. Sebebi ne olabilir yada hamile olma ihtimalim olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmesinden 7-10 gün sonra yapılan kan veya idrar testlerinin hata payı çok düşüktür.

  • sevinç eryüz avatarı

   sevinç eryüz

   Merhabalar, adetimin gecikmesi bugün 7. gün ve bugün kasıklarımda ara ara kramplar, göğüs uçlarımda renk koyulaşması mevcut. Test yaptım ve negatif çıktı. Fakat içimde hala kuşku var. Kan vermeme gerek var mı acaba? Yoksa biraz daha bekleyeyim mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklenen adetin 7-10 gün kadar gecikmesinden sonra yapılan kan testlerinde, yanılma payı oldukça düşüktür. Şüpheniz varsa kan tahlili yaptırabilirsiniz.

  • Sümeyye avatarı

   Sümeyye

   Merhabalar. Adetim 20 gün gecikti. 1 hafta önce 2 kere idrar testi yaptırdım ve sonuç negatif. Ama hala adet olmadım. Kan testinde pozitif çıkma olasılığı var mıdır? Yaptırmalı mıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmesinden 7-10 gün sonra yapılan idrar veya kan testinin yanılma oranı çok düşüktür.

  • Merve eker avatarı

   Merve eker

   Merhaba benim adetim dokuz gün gecikti. Beş gün önce kan testi yaptırdım ama negatif çıktı. Aşırı derecede mide bulantım var üç gündür ve dokuz gündür kasığıma kramplar girip gidiyor. Doktorum geç döllenme olabilir biraz daha bekle dedi. Olabilir mi sizce? Bu arada adetim hep düzenlidir. İki gün yada bir gün oynar.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Doktorunuzun tavsiyesini dinleyebilirsiniz.

  • Damla sezer avatarı

   Damla sezer

   Reglim 7 gün gecikti. 4. günde kan testi yaptım ve negatif çıktı. Ayrıca bende yumurta çatlamama sorunu vardı. Geç döllenme olmuş olabilir mi? Hamilelik var mıdır? Bugün 38. günüm ve hala regl olmadım.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Daha doğru sonuca ulaşabilmek için beklediğiniz adetinizin 7-10 gün kadar gecikmesinden sonra test yapmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Nesli Yılmaz avatarı

   Nesli Yılmaz

   Hocam merhaba, 20 ekimde adet oldum. 7 gün sürüyor ve adetten sonra 4 farklı ilaç kullanmaya başladım. D vitamini, b12, Demir ve agnucaston. 10 kasımda korunmasız ilişkim oldu sürtünmeyle. Ama kıyafet vardı üstümüzde. Sonra reglim 18 kasım olması gerekirken olmadı ve 23 kasımda adet oldum. 7 gün sürdü. Normaldi. Hatta çok sancısını çektim, hastanelik oldum. Ama içim rahat etmediği için Aralık ayının 8’inde 2 tane test yaptım ve negatif çıktı. İlişkiden 28 gün sonra yaptım testi. Bugün aşırı mide bulantım kusmam ve baş dönmem vardı. Hastaneye gittiğimde vertigo dediler. Hala hamilelik ihtimali var mıdır? Adetime 10 gün kaldı eğer olursam gebelik ihtimali ortadan kalkar mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlişki sonrası regl olduysanız büyük ihtimalle gebe değilsinizdir. Beklediğiniz adetiniz 7-10 gün kadar gecikirse test yapabilirsiniz.

  • Semanur giden avatarı

   Semanur giden

   Merhaba adetimin gecikmesinin üzerinden 8 gün geçti. 3. ve 5. günlerinde idrar testi yaptım ve tek çizgi çıktı. 6. gününde ise kan testi yaptırdım ve 0,366 çıktı. Ne yapmam gerekiyor?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet döneminde düzensizlikler olabilir. Gebelik şüphesi olduğunda, beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi halinde yapılan kan testinin yanılma payı oldukça düşüktür.

  • Merve Lüleci avatarı

   Merve Lüleci

   Merhabalar ben polikistik over sendromluyum. Ama daha önce hiç bu kadar gecikmemiştim. Bugün sekizinci gün ve erken gebelik testi yaptım ama negatif çıktı. Acaba geç döllenme olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetiniz 7-10 gün kadar gecikmesi durumunda yapılan kan testlerinin yanılma payı oldukça düşüktür.

  • Nilgün Yılmaz avatarı

   Nilgün Yılmaz

   Merhabalar. Adetim 3 gün gecikti. Normalde 24 günde 1 olur. İlk defa böyle oldu. ilk gün peçeteye kahverengi akıntı gelmişti. Adetten 4 gün önce kan testim 2 çıktı. Adet günümden 1 hafta önceden başlayan kasık ve bel ağrım vardı. Bugün gecikmenin 3. günü. Kan testim tekrar 2 çıktı. Ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet olma süresi değişiklik gösterebilir. Gebelik şüpheniz varsa beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda test yaparsanız, yanılma payı çok daha düşük olacaktır.

  • Adımı vermek istemiyorum avatarı

   Adımı vermek istemiyorum

   Son adet tarihim 15 Ocak. 28 ocakta eşimle ilişkiye girdim. Yumurtlama dönemindeydim. Şu anda adetim 7 gün gecikti ve evde yaptığım testlerde negatif çıktı ama hala hasta olmadım. Hamile olabilir miyim hocam?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmeniz devam ederse 1 hafta sonra kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Melek Güllü avatarı

   Melek Güllü

   Merhaba 5 aylık bebek düşürdüm 7 ay önce. Reglim düzenliydi ama bu ay tam 15 gün geciktim. Evde test yaptım çıkmadı. Kan testi verdim negatif çıktı. Mide bulantısı var. Karnımda, belimde ağrılar var. Ne yapmalıyım? Hamile olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Geçmiş olsun. Adet gecikmesinden 10 gün sonra yapılan kan testlerinin yanılma payı oldukça düşüktür. Bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olabilirsiniz.

  • Adımı vermek istemiyorum avatarı

   Adımı vermek istemiyorum

   İyi günler. Regl olmama 3 gün varken korunmasız ilişkiye girdik ama ertesi gün regl oldum. 2 gün oldum ve 4. gün tamamen bitti. Normalde daha çok olurdu. İlişkiden 10 gün sonra kan testi verdim ve 1.20 çıktı. Hamile kalma ihtimalim var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlişki sonrası regl olduysanız hamile değilsinizdir.

  • Hatice Arslan avatarı

   Hatice Arslan

   Merhabalar hocam. En son 9 şubat tarihinde adet oldum. Bugün 16 mart. Düzenli adet olurum, günüm geçmez. Beklenen adet tarihimden itibaren beş gün geciktim. Eşimle en son 24 şubatta ilişki oldu. Gün içinde baş dönmelerim oluyor, baş ağrım oluyor. Göğüslerimde şişkinlik ve hassasiyet hissediyorum. Sol kasığımda çok şiddetli olmamakla beraber kramplar hissediyorum. Bir de beklenen adet tarihimden 2 gün önce, kahverengi, çok az miktarda, varla yok arası bir lekelenme yaşadım. Test yapmadım. Hamile olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet gecikmesinin sebebi gebelik olabilir. Bunu öğrenmek için test yapmanız gerekir.

  • Eda sevinç avatarı

   Eda sevinç

   Merhaba Ayşe hanım. Normal şartlarda 8-10 Mart günü adet olmam gerekiyordu fakat 8’inde bir iki saat süren kahverengi kana benzeyen bir lekelenmem oldu. Mide bulantısı ve kasık ağrısı da devamında geldi. Hala kasık ağrılarım devam ediyor. Ben 14’ünde test yaptım fakat negatif çıktı. Şuan herhangi bir mide bulantısı veya baş dönmesi yok. Hamile olabilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa, beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda kan testi yaptırabilirsiniz.

  • Neslihan demirci avatarı

   Neslihan demirci

   Merhabalar hocam. Reglim 4 gün gecikince kan testi verdim. Sonuç 0.21 çıktı. 5, 6 ve 8. gecikme gününde erken gebelik testi yaptım ve negatif çıkıyor ama hala regl olmadım. Gebelik söz konusu mudur?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda yapılan kan testlerinin yanılma payı oldukça düşüktür.

  • Melike T. avatarı

   Melike T.

   Hocam merhaba. 9 gün gecikmem oldu ve 9. gün kan testi verdim. 0.2 çıktı. Miyom olduğunu söyledi doktor ve rahim duvarın kalınlaşmış dedi. Bu ay regl olamayabilirsin dedi. Geç döllenme yoktur değil mi? 9 gün sonra verilen kan testi nettir? Beklenen regl günüm 20 marttı. 2, 5, 7, 9, 11, 13, 16 ve 22’sinde ilişkim oldu. Normalde 13 gün geciktim ama şubat ayı 28 çektiği için 10 gün olmuş oluyor bugün. Yani doktor öyle söyledi. Ben 12 gün geciktiğimde kan verdim. Doktor 9 gün geciktiğimi söyledi. Şubat 28 gün çektiği için.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetin 9 gün gecikmesinden sonra yapılan testlerin yanılma oldukça düşüktür.

  • Emine Fındık avatarı

   Emine Fındık

   İyi geceler. Benim adetim geçikti. 13.günüm olacak. İdrar testi negatif, kan testi negatif çıktı ama hala hasta olmadım. Sizce durum nedir? Ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Yıldız cengiz avatarı

   Yıldız cengiz

   Merhaba hocam. Birkaç gün önce normal test yaptım, ertesi gün silik çıktı. Adet gecikmesinin 9. günü bugün ve doktora gittim. Ultrasona baktı. Bir şey gözükmüyor dedi. Kan verdim negatif çıktı. İlişki üzerinden 29 gün geçti hocam. Gebe olma ihtimalim var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetin 7-10 gün gecikmesi durumunda yapılan kan testlerinin hata payı oldukça düşüktür.

  • Ayse g avatarı

   Ayse g

   Reglime bir gün kala erken gebelik testi yaptım ve çok aşırı silik bir çizgi çıktı. Akşamında beta verdim. 7.35 çıktı. Şuan reglim 1 gün gecikti ve hala da olmadım. Hamilelik olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Değeriniz referans aralığının üstünde, yani gebelik olabilir. Ancak emin olmak için adetiniz 7-10 gün kadar geciktikten sonra kan testini tekrarlamanız gerekir.

  • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

   Op. Dr. Ayşe Duman

   Gebelik şüpheniz varsa beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi halinde test yapmanız daha doğru olur. Erken yapılan testler yanıltıcı olabilir.

  • Tuğçe avatarı

   Tuğçe

   Merhaba ben ocak ayında korunmasız ilişki yasadım ve bunun üzerine hem şubatta hem martta regl oldum ve 3 kez test yaptım. Sonuç negatif çıktı. Doktor da usg de baktığında bir şey yok dedi. Acaba yine de gebelik olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlişki sonrası düzenli adet olduysanız ve gebelik testleriniz negatif çıktıysa hamile değilsinizdir.

  • Gunel aliyeva avatarı

   Gunel aliyeva

   Selam, ben 20 nisanda regl olmalıydım. Ancak bugün 7 mayıs ve hala regl olmadım. Reglim 17 gün gecikti ancak hamilelik testi çok silik çizgili. Hamile olup olmadığımı nasıl bilebilirim? Kan testi verirsem doğru sonuç çıkar mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kan testi yaptırabilirsiniz.

  • sude uğur avatarı

   sude uğur

   Merhaba. Adet döngümden 4 gün önce erken gebelik testi yaptım ve negatif çıktı. Reglim 1 gün gecikti. Strese mi bağlıdır yoksa hamile olma ihtimalim var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Öncesinde korunmasız bir ilişkiniz olduysa gebelik olabilir. Strese bağlı da olabilir. Gebelik testi için beklediğiniz adetinizin 7 gün kadar gecikmesi durumunda test yaparsanız daha doğru bir sonuca ulaşırsınız. Erken yapılan testler yanıltıcı olabilir.

  • Sevgi kaya avatarı

   Sevgi kaya

   Merhaba. 18’inde ilişkiye girdik. 2 aydır gününde adet oluyorum. Miktar, her şey aynı. 3 idrar testi ve bir kan testi yaptırdım, negatifti. Adetlerimden sonra tekrar regl olacakmışım gibi ağrılarım oluyor. Hamilelik riski var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlişki yaşandıktan sonra 2 kez adet olduysanız gebe değilsinizdir.

  • Remziye evran avatarı

   Remziye evran

   Merhabalar. Benim adetim 2 gün gecikti. İdrar testi negatif çıktı. Kan testi versem doğru sonuç alır mıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa, beklediğiniz adetiniz 7-10 gün kadar gecikirse test yapmanız daha doğru olur. Erken yapılan testler yanıltıcı olabilir.

  • Süleyman Cura avatarı

   Süleyman Cura

   Merhabalar, 22 nisanda yani 4 ay önce korunmasız bir ilişki oldu fakat içe boşalma gibi bir durum olmadı. İlişkiden sonra 4 kez normal, olması gerektiği zamanda regl oldu ve aralıklarla yapılan 2 adet kan testi negatif çıktı. Hala gebe olma ihtimali var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bu durumda gebelik ihtimali bulunmuyor.

  • Meryem avatarı

   Meryem

   Merhabalar. 2 ay önce bir ilişkim oldu. Daha sonra düzenli regl oldum ama miktarı baya azdı. 60 gün içinde 4 defa kan testi yaptım, sonuç negatif ama kaç haftadır kasıklarımda aşırı batmalar ve ağrılar var. Hamile miyim acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    En son ilişkiniz 2 ay önce olduysa ve daha sonra düzenli adet gördüyseniz hamile değilsinizdir.

  • Gülsüm yılmaz avatarı

   Gülsüm yılmaz

   Merhaba hocam. 8 Ağustos’ta betahcg 2.0 çıkmıştı. Bugün Ağustosun 28’i kasık ve bel ağrısı, aşırı baş dönmesi var. Sizce gebelik var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa, beklediğiniz adetiniz 7-10 gün geciktikten sonra test yapabilirsiniz.

  Bir yorum yazınız