Hamile Kalmanın Gerekli Şartları Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Hamile Kalmanın Gerekli Şartları Nelerdir?

  Hamile kalmanın gerekli şartları ve püf noktalarını inceleyelim. Öncelikle adetliyken ve hamileyken girdiğiniz cinsel ilişkiden hamile kalmazsınız. Hamile kalmanın gerekli şartı sperm ve yumurtanın belirli bir süre birlikte olması. Bir yumurtanın canlı kalma süresi ortalama 24 saat, yumurta 24 saat içinde canlılığını korursa ve ortama sperm gelirse döllenme ihtimali var. Spermin kadın bedeninde canlı kalma şansı 48 saattir. Yani sizin yumurtalama döneminiz oldu ve bu 24 saatte ortama sperm gelirse spermin sizin bedeninizde canlı kalma süresi 48 saat. Bu sırada bir buluşma olursa gebe kalma ihtimaliniz var. Bu şu demek değildir, altı ay önce yaşadığınız ilişkiden, hamamdan, oturduğunuz tuvaletten gebelik olmaz. Gebelik olması için spermin vajene akması ve sizin o sırada sizin yumurtalamış olmanız gerekir. Aynı zamanda korunuyorsanız, menopozdaysanız, herhangi bir nedenden dolayı tüpleriniz kapalıysa, dogum kontrol hapını düzenli kullanıyorsanız hamile kalmazsınız.

  Sevgiler

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Avatar of Ayşegül Atıcı

   Ayşegül Atıcı

   Üzerimizde kıyafet varken pantolon ve iç çamaşırı partnerimizde de aynı şekilde sürtünme ile çok kısa sürelik ( 3 5 saniyelik ) gebe kalma ihtimali nedir ? Çünkü lavaboya gittiğimde aşırı ıslaklık vardı

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sürtünme yoluyla hamilelik olmaz.

  • Avatar of Mert

   Mert

   Hocam kolay gelsin kız arkadaşım da spiral takılı ,adet gününden hemen sonra ilişki yaşandı ve üçüncü seferde içine boşaldım hamile olasılığı var mıdır ?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Spiral yerindeyse risk düşüktür çünkü spiral spermlerin yumurtalara erişmesini engeller yine de emin olmak için beklediği adet tarihi bir hafta kadar gecikirse test yapabilir.

  Bir yorum yazınız