İlk Kez Cinsel İlişkiye Gireceklere Öneriler
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  İlk Kez Cinsel İlişkiye Gireceklere Öneriler

  İlk Kez Cinsel İlişkiye Gireceklere Öneriler

  İlk kez cinsel ilişki yaşayacaksanız bazı beklentilerinizin olması çok doğaldır. Bu süreç genellikle belirsizlikler ve heyecanlarla kaplıdır. Bu nedenle ilk kez cinsel ilişkiye gireceklere öneriler konusunda bir liste hazırladık. Sizler de kadın veya erkek ilk kez cinsel deneyim yaşayacaksanız önerilerimize dikkate ederseniz bu süreci daha keyifli  bir hale getirebilirsiniz.

  İlk Kez Cinsel İlişkiye Gireceklere Öneriler Nelerdir?

  • Kendinizi rahatlatın

  İlk kez cinsel ilişkiden önce yapmanız gereken ilk ve en önemli şey rahatlamaktır. Sıcak bir duş alın ve kokulu bir duş jeli kullanın, biraz çay veya sizi sakinleştirecek herhangi bir şey için. Düğün gecesi sadece yapmanız gerektiği için veya bir gelenek olduğu için cinsel ilişkiye girmek zorunda değilsiniz! Düğünler gelin ve damat için çok yorucudur ve sizi hem yorgun hem de enerjisiz bırakır. İkiniz de duygusal ve fiziksel olarak hazır olduğunuzu hissetmediğiniz sürece bunu yapmamalısınız.

  • Kararsızsanız akışına bırakın

  İlk kez cinsel ilişki yapıp yapmayacağınıza karar veremiyorsanız, sadece rahatlayın ve işlerin doğal seyrinde hareket etmesine izin verin. Birlikte bir şeyler (TV veya film) izleyin, sarılın ve biraz konuşun. İşleri daha da ileri götürüp götürmeyeceğinizi veya havanızda olup olmadığınızı keşfetmeye çalışın. İstemiyorsanız veya yorgun hissediyorsanız, cinsel deneyimi bir başka zamana erteleyebilirsiniz.

  • Beklentileri azaltın ve iletişim kurun

  Gerçekten cinsel ilişkiye karar verdikten sonra mükemmel ve akıllara durgunluk veren şaşırtıcı olmasını beklemeyin. Unutmayın ki ilk kez cinsel ilişki yaşıyorsanız  muhtemelen hem gergin hem de biraz kafanız karışmış olacak. Başarılı bir deneyim olmasının anahtarı, nasıl hissettiğiniz konusunda iletişim kurmak ve dürüst olmaktır. Ayrıca hassas ve anlayışlı olması için eşinize  ihtiyacınız olduğu kadar, onunda  sizin desteğinize ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz.

  • Yardımcı ürünleri hazır bulundurun

  İlk kez cinsel ilişki yaşarken mendiller, prezervatifler, kayganlaştırıcı, belki de bir masaj yağı gibi ihtiyacınız olabilecek bazı şeyler olduğunu unutmayın. Yanınızda bir gömlek veya bornoz bırakmak da iyi bir fikirdir, kalkarken hala biraz utangaç olursanız sizi rahatlatacaktır. Her detayı planlayın ve kendinizi cinsel ilişkiye tam hazır hale getirin.

  • Cinsel deneyim öncesini uzun tutun

  İlk Kez Cinsel İlişkiye Gireceklere Öneriler Nelerdir?

  İlk kez cinsel ilişki yaşamadan önce sizi korkutan şeyler hakkında konuşun ve tüm endişelerinizden bahsedin. Sabırlı olun ve eşinizden de size karşı sabırlı olmasını isteyin. Penetrasyona başlamadan önce birbirinizi heyecanlandırmak için dokunun, öpün ve çeşitli cinsel aktivitelerde bulunun. Bu şekilde “ruhsal” açıdan daha hazır olursunuz ve vücudunuz bir sonraki adıma hazırlanırken düzgün tepki verir.

  • Kayganlaştırıcı yağlarınızı hazırlayın

  Yağlayıcıları elinizin altında tutmak iyi bir fikirdir, çünkü ilk cinsel deneyimde acıya yönelik bir korku olabilir. Kullanmak için iyi bir marka seçin. Tercihen su bazlı, ne kadar kaygan olursa o kadar iyidir. Gerekirse cinsel ilişki ilerledikçe uygulamaya devam edin.

  • Ağrı korkusuna karşı kendinizi hazırlayın

  Birçok kadın, ilk kez cinsel deneyim sırasında acı hissedip hissetmeyeceği, ne kadar acı verici olacağı, ilk seferinizden sonra ne kadar süre acı verdiği vb. konularda endişelenir. Bu tamamen bir kadından diğerine değişir. Bazı kadınlar hiç acı hissetmezken bazıları da bunu bir iğne batması gibi hisseder. Aynı zamanda bazı kadınlar da cinsel ilişkiyi oldukça acı verici bulur. Ancak ağrı hissetme olasılığını azaltmanın yolları vardır. Bunlardan ilki, rahat kalmaktır.

  Ne kadar rahat olursanız, kaslarınız o kadar gevşek olur ve o kadar az acı hissedersiniz. Yavaş hareket edin çünkü acı korkusunun üstesinden gelmek için işleri aceleye getirmek asla iyi bir fikir değildir. Uygun bir pozisyon seçin, tercihen kadının üstte olduğu kovboy pozisyonu iyi olacaktır. Bu şekilde penetrasyonun derinliğini ve hızını kontrol edebilirsiniz. Misyoner pozisyonunu tercih ederseniz biraz daha kontrolü yitirebilirsiniz.

  • Birbirinize her zaman saygı gösterin

  İlk kez cinsel ilişki yapmakla ilgili en önemli şey iletişim kurmak ve dürüst olmak, fikrinizi söylemek ve utangaç olmamaktır. Acele etmeyin, yavaş gidin ve vajinal kaslarınızı gevşetin. Çok acı vericiyse durup sadece sarılın daha sonra tekrar deneyin.

  • Orgazm hakkında bilgi edinin

  Erkeklerin orgazma kadınlardan daha hızlı ulaştığını ve kadınların sadece cinsel ilişki yoluyla ulaşmalarının aslında zor olduğunu unutmayın. Aslında ilk kez cinsel ilişki yaşarken orgazma hiç ulaşamayabilirsiniz. Bu tamamen normaldir ve sizin veya eşinizin yanlış bir şey yaptığı anlamına gelmez. En önemli şey bundan zevk almanız, sevdiğiniz adamla birlikte olma hissini keşfetmeniz ve bunu en az rahat halinizle  yapmanızdır.

  Bu içeriğimize de bakabilirsiniz: İlk Gece Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

  Sıkça Sorulan Sorular

  Eğer kendinizi rahat ve huzurlu hissederseniz ve bedeninize iyi bakarsanız, herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık hissetme olasılığınız olmayacaktır. Keyifli bir sevişmenin akışında bedinin arzusuyla gerçekleşen cinsel birleşme tatminkar bir his oluşturur Ağrı hissediyorsanız, muhtemelen sürtünmeden kaynaklanmaktadır ve kayganlaştırıcı kullanmak bu durumu önleyici olur.

  Bir şeyler yanlış olmadıkça cinsel ilişki erkekler için acı verici olmaz. Erkekler cinsel ilişki sırasında ağrı bir enfeksiyondan, spermisit veya latekse alerjik reaksiyondan, çok sıkı bir sünnet derisine sahip olmak gibi fiziksel bir durumdan veya önceki cinsel veya cinsel olmayan aktivitelerden kaynaklanan tahrişten kaynaklanabilir.

  İlk cinsel ilişki dünya devi bir derginin anketine göre, tipik olarak üç ila yedi dakika sürer. Ankete göre, bir ila iki dakika süren cinsel ilişki "çok kısa". 10 ila 30 dakika süren cinsel ilişki "çok uzun" olarak kabul edilir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız