Kahverengi Adet Kanaması
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Kahverengi Adet Kanaması

  Kahverengi Adet Kanaması

  Adet kanaması genel olarak parlak ya da açık kırmızı renk tonlarında görülmektedir. Ancak adet döneminin başında kahverengi adet kanaması da görülebilir. Adet kanamasının sonuna doğru kadınlarda siyah tonlarına doğru bir adet kanaması rengi görünebilir.

  Kahverengi adet kanaması kadınlarda çok sık görülen bir durumdur.  Adet döneminin ilk zamanlarında az oranda kahverengi kanama olması durumunda bir önceki menstrual dönemden kalan ve çıkamayan parçaların olduğu anlaşılmalıdır.  Adet kanamasının sonuna doğru kahverengi bir kanama görülürse kişide kanamanın yavaşladığını göstermektedir.

  Kadınlarda kahverengi vajinal akıntı adet dönemi dışında da görülebilen bir durumdur. Vajinal akıntı adet dönemi dışlında kahverengi olması durumunda doğum kontrol hapı kullanımı,  rahim içi araçların kullanımı,  yumurtlama dönemi, yakın zamanda smear testi ve pelvik muayene yapılması, adetin öncesi ya da sonrasında bulunulması gibi unsurlar varsa süreç normal kabul edilir.

  Kadınlarda kahverengi adet kanaması genellikle bir tehlike unsuru olarak görülmez.  Ancak bazı durumlarda kahverengi adet kanaması ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Sık tekrar eden kahverengi adet kanaması durumlarında bir uzmana başvurmak gerekir.

  İlginizi çekti mi: İlk Adet Kaç Gün Sürer?

  Kahverengi adet kanaması neden olur?

  Kahverengi Adet Kanaması Nedenleri

  Kadınlarda adet döngüsü ve kanama miktarının farklı olabileceği gibi adet kanının rengi ve kalınlığı da farklı olabilir. Vücutta bir değişiklik olduysa adet kananın rengi de değişebilir.

  Kahverengi adet kanaması nedenleri genel olarak şöyle sıralanabilir;

  • Kahverengi adet kanamasının nedeni eski kan olması olabilir. Kan oksijenle temas ettiğinde rengi değişir. Uzun süre oksijenle temas eden kanda renk koyulaşması görülür. Adet döneminin başında ve sonunda adet kanamasında koyulaşma ve kahverengi kan normal kabul edilir.  Adet döneminde kanın vücuttan çıkması uzun sürerse oksijene maruz kalma süresi arttığı için kahverengi kanama şikayetleri olacaktır.
  • Adet döneminin başında östrojen seviyesi yükselmesine bağlı olarak adet kanaması kahverengi bir tona bürünebilir.
  • Daha önceki adet döneminde vücutta kalan bazı yapılar dışarı atılamamış olabilir.
  • Dış gebelik ve düşük şikayetleri olabilir.
  • Polikistik over sendromu, adenomyozis görülebilir.
  • Cinsel ilişki sonrası cinsel yolla bulaşan hastalıklar görülebilir.
  • Kısa süre önce smear testi ve pelvik muayene yapılmış olabilir.

  Kahverengi adet kanaması tehlikeli mi?

  Kahverengi adet kanaması genel olarak normal kabul edilen bir durumdur.  Adet dönemi başında ya da sonunda yaşanan kahverengi tonlarda adet kanaması önemli bir durumun habercisi olmayacaktır. Ancak bazı durumlarda kahverengi adet kanaması tehlikeli olarak kabul edilebilir.

  Öncelikle kahverengi adet kanaması daha önce adet kanaması bu renkte görülmeyen ve ani bir şekilde ortaya çıkan kadınlar için tehlikeli bir durum olabilir.  Ayrıca adet dönemleri arasında iç çamaşırında kahverengi akıntılar şeklinde görülen bir durum olması halinde de bir doktora görünmek doğru olacaktır.

  Kahverengi adet kanaması şikayetleriyle birlikte kadınların adet dönemi içinde vücudundaki değişiklikleri de takip etmesi gerekebilir.  Vücutta yaşanan bazı değişiklikler kanın kahverengi bir tona bürünmesine yol açabilir.  Bu durum altta yatan ciddi bir durumun da habercisi olabilir. Bu yüzden detaylı inceleme gerektiren durumlar da olabilir.

  Kahverengi adet kanaması hangi durumlarda normal kabul edilir?

  Kahverengi adet kanaması ve akıntının normal kabul edilebileceği bazı durumlar bulunuyor. Bu durumlar yaşandığında akıntının ve kanamanın kahverengi tonlarda olması normal olacaktır;

  • Doğum kontrol hapı kullanımı: Doğum kontrol hapı kullanımında her 3 kadından 1 tanesinde ara kanamalar ilk 3 ay boyunca kahverengi tonlarda görülebilir. 2-3 ay sonra düzenli kullanımda bu şikayetin ortadan kalkması gerekir.
  • Rahim içinde bir araç olması: Bazı durumlarda kadınlarda rahim içine bakırlı spiral ya da kormonlu spiral takılabilir. Bu durumda ilk 3 ay içinde ara kanama ve kahverengi akıntı şikayetleri normal olarak kabul edilmektedir.
  • Yumurtlama döneminde olma: Kadınlarda adet dönemi öncesi iki hafta kala başlayan kahverengi akıntılar yumurtlama dönemine bağlı olarak yaşanan hormon değişimleri sonucu görülür. Buna bağlı kahverengi adet kanaması normal bir süreç olarak kabul edilir.
  • Gebelik dönemi içinde olma: Kadınlarda gebelik döneminin en başında kahverengi kanama implantasyon kanaması olarak da bilinen yerleşme kanaması olduğunun habercisidir. Bu kanamanın kahverengi olması doğaldır. Gebelik planlayan çiftler yerleşme kanamasını takip edebilirler.
  • Adet dönemi öncesi ve sonrası dönem içinde olma: Kadınlarda lekelenmenin kahverengi olması adet dönemi öncesinde yoğun yaşanan bir durumdur. Bu durumda uterusta tamamen dökülmeyen eski kalıntılar kahverengi adet kanaması şeklinde yaşanabilir. Bu süreçte kahverengi kanama normal olarak kabul edilse de iki hafta kadar süren kısa süreli döngüler önemli bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

  Bu içeriğimize bakmanızda fayda var: Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?

  Kahverengi adet kanaması hangi durumlarda sorun oluşturur?

  Kahverengi adet kanaması bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Bu durumlar şöyle sıralanabilir;

  • Miyom: Rahim içinde aşırı adet kanamasına bağlı kahverengi kanamalar görülebilir.  Miyom oluşumu kahverengi kanamayı tetikleyen bir durumdur.
  • Endometriyal polip: Rahim içi ve rahim ağzında ortaya çıkan polipler kahverengi ve aşırı kanamaya neden olabilmektedir.
  • Polikistik over sendromu: Hormon dengesindeki bozukluklara bağlı adet görmeme gibi durumlarda görülen polikistik over sendromunda kahverengi kanama şikayetleri oluşabilir.
  • Rahim ağzı yaraları: Rahim ağzında görülen kanama durumlarında kanama ve kahverengi  kanama şikayetleri oluşabilir.
  • Rahim ağzı kanseri: Kadınlarda rahim ağzı kanserine yönelik yapılan smear testi sonrasında kahverengi kanamalar görülebilen sorunlar arasında yer alır.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Gülşah Güner avatarı

   Gülşah Güner

   Merhaba, daha önce doktora gittiğimde miyom var dediler adet bitimine doğru kahverengi geliyor. 7.günden sonra 10 güne kadar devam ediyor. Tamamen nasıl kurtulabilirim? Soğan suyu denesem faydası olur mu? Teşekkürler

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar sizi gören hekimin tavsiyesine uyarak hareket etmeniz daha sağlıklı olur

  • Ferdane Tetik avatarı

   Ferdane Tetik

   Merhaba.. Şuan idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorum adetim bu ay az oldu ama bittikten sonra yaklaşık 8 gündür koyu kahve şeklinde çamur gibi akıntı geliyor sizce normal mi ilaçlardan olabilir mi

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene eden hekimizle görüşüp muayene olmanız daha yararlı olacaktır.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlaçlarınızı yazan hekim ile bu durumu görüşüp muayene olursanız daha sağlıklı olur.

  • Selin er avatarı

   Selin er

   Hocam benim 15 gundur akınti kahverengi veya kirmizi geliyor onceki aylarda da adet bitiminden sonra ara dönemde kan gelirdi ama bu sefer surekli olunca korktum adet günüm yaklasti fakat bu durum normal degil sanki sizce ne yapmalıyım bu arada bekarım

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Birçok etken olabilir. Muayene etmeden nedenini bilemeyiz.

  • Nazlı erti avatarı

   Nazlı erti

   Mrb hocam iki aylık evliyim adet dönemin ve kanamam yok ilk gün leke vardı akşama doğru bişey yoktu ertesi gün toprak rengi geldi sebebi ne olabilir

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi görmeden bilemeyiz, muayene olunuz.

  • Özlem güç avatarı

   Özlem güç

   Hocam benim adetten on gün öncesinde kahverengi lekelenmeler oluyor polikistik over da var bende bekarım normal midir acaba bu

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Polikistik over etkili olabilir fakat muayene olarak nedenini öğrenmeniz mümkün.

  • Deniz Güler avatarı

   Deniz Güler

   Hocam merhaba, Ocak ayı reglimin son günü bir birliktelik yaşadım ve boşalma oldu.
   Bu ay ise reglime 4 – 5 gün kala kahverengi kanamam oldu ve 2 gün devam etti. Şuan ise normal regl kanaması olarak devam ediyor gibi. Hamilelik söz konusu olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Olması gereken döngünüzde adet olduysanız hamilelik söz konusu olamaz. Yine de emin olmak için adet döngünüzden 1 hafta sonra idrar testi yaptırabilirsiniz.

  • Helin kara avatarı

   Helin kara

   Merhabalar bir cinsel birliktelik yaşadım ve içime boşalmadı ama meni geldiğinden şüphelendiğim için ella ertesi güm hapı kullandım. Aradan 14 – 15 gün geçti, dün kahverengi bir akıntı yaşadım fakat şu an hiçbir şey yok. Hamilelik söz konusu olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Ertesi gün hapını direkt ertesi gün kullandıysanız %98.9 koruma sağlar. Ertesi güm hapları ara kanamalara sebebiyet verebilir.

  • Azime özcan avatarı

   Azime özcan

   Merhaba. Erken menopoz hastasıyım. İlaçla adet görüyorum fakat bu defa ki reglim başından sonuna kadar siyah kanama şeklinde oldu ve kasıklarımda da ağrı var. Nedeni nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Nuriye yavuz avatarı

   Nuriye yavuz

   Merhabalar Ayşe hanım. Benim bu ayki adetim çok koyu kahverengi leke ile geçiyor. Adetim normalde 6 gün sürüyor. Bu ay sekizinci günde olmama rağmen devam ediyor. Sebebi ne olabilir sizce?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Nedenini sizi muayene etmeden bilemiyorum.

  • Funda lale avatarı

   Funda lale

   Merhabalar. Benim adet döngüm 25 gündür ama bu defa 20 gün sonra adet oldum. 5 gün sürüyordu ve 3.günümde kahverengi akıntım oldu. Nedeni nedir acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet döngüsünde bazen süre değişebilir. Nedenini sizi muayene etmeden bilemiyorum.

  • Gamze Gürsoy avatarı

   Gamze Gürsoy

   Merhaba hocam ben reglime 5 gün kala korunmasız ilişkiye girdim. Yarım saat içinde Ella kullandım. Reglim 18 gün gecikti. Geciktiği 11 ve 15. günlerde idrar testi yaptım ve negatif çıktı. Sonrasında regl oldum ama çok koyu bir kahverengi ve bir pedi doldurmayacak kadar az kanamam oldu. Yaklaşık 5 gün sürdü. Normal reglim de 5 gün sürüyor. Acaba buna Ella mı neden olmuştur. Hamilelik ihtimali var mı? Teşekkürler.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Ertesi gün hapı buna neden olmuş olabilir.

  • Emine avatarı

   Emine

   Merhaba hocam ben 1.5 yıldır regl oluyorum ama bu sene Nisan ayından itibaren Temmuz ayına kadar kahverengi ve 3-4 gün süren bir şekilde regl oldum. Ondan sonra 2 kere normal regl oldum. Daha geçen ay ise çok az bir şekilde kahverengi regl tarzında bir şeyler oldu ve bu ay yine çok koyu bir kahverengi şekilde regl oldum. Ciddi bir sorun var mıdır? Cevaplarsanız şimdiden teşekkür ediyorum.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Sonay çiçek avatarı

   Sonay çiçek

   Merhabalar hocam normal adet döngümden 1 hafta önce 7 gün boyunca az miktarda kahverengi akıntım oldu. Sonrasında 1 gün adet oldum ve az miktarda kahverengi akıntı gelmeye devam etti. Gebelik testim negatif çıktı. Hamile olma ihtimalim nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa, beklediğiniz adetinizin en azından 7 gün gecikmesi durumunda test yapabilirsiniz.

  • Semra Başyiğit avatarı

   Semra Başyiğit

   Merhaba sürekli vajinal kaşıntı yaşıyorum. İlaç ve ovül krem kullandım. 3 aydır üst üste kaşıntı oldu. Neden olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Vajinal kaşıntının pek çok nedeni olabilir. Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Ebru salman avatarı

   Ebru salman

   Hocam merhaba. Benim adet dönemim geldi ama akıntım çok çok az ve kahverengi koyu akıntı var. Nedenini anlayamadım. Ciddi bir şey mi acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden yorum yapamıyorum.

  • Ela dursun avatarı

   Ela dursun

   Merhaba, iki seferdir adetim 20 gün ve üzeri sürüyor. Kisti bir durum yok. Bu yüzden rahim içi araç ve hap kullanımını bıraktım. Kendi kendine düzelmesini mi beklemeliyim? Yoksa ne yapmak gerekir? Teşekkürler.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yine aynı şekilde uzun süren kanamalarınız olursa muayene olmanızda fayda var.

  • Ezgi avatarı

   Ezgi

   Merhaba. Polikistik over sendromu hastasıyım. Tedavi ile çocuğum oldu. 1 kerede dış gebelik geçirdim. Yaklaşık 3 aydır da regl olmuyordum. 10 martta kahverengi leke geldi ama o günden beri de hiç normal adet olmadım. Sürekli az az kahverengi leke geldi. Bunun sebebi ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Ayşe Güler avatarı

   Ayşe Güler

   Merhabalar, yaklaşık 9 aydır gebelik planlıyoruz ama olmuyor. Son 2 aydır regl düzensizliğim başladı. Normalde 32 günde bir regl olurdum. Bu ay 44 günde oldum. Tahlil yaptırdım negatif çıktı ve akşamına regl oldum. 5 gün sürdü ve bitti. Bittikten 3 gün sonra kahverengi akıntı başladı ve 2 gündür az bir şekilde devam ediyor. Sebebi ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Bülra Nur avatarı

   Bülra Nur

   Merhaba hocam. 17 martta regl olmam gerekti fakat leke geldi ve yaklaşık 3 haftadır kahverengi leke geliyor. Son bir buçuk, iki haftadır kanlı leke geliyor. Neden olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Merve taştekin avatarı

   Merve taştekin

   Merhabalar. Yumurtlama dönemimde günaşırı ilişkim oldu. Adetim 3 gün gecikti ve bugün çok az kahverengi kanama geldi. Daha sonra gene normal akıntım devam etti ve adet kanamam gelmedi. Gebelik testini ne zaman yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz 7-10 gün geciktikten sonra yapabilirsiniz.

  Bir yorum yazınız