Kesilmeyen Adet Kanaması
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Kesilmeyen Adet Kanaması

  Kesilmeyen Adet Kanaması

  Bir kadında iki adet dönemi arasını ifade eden adet döngüsü ve adet döneminin uzunluk süresi farklıdır. Yani adetle ilgili tüm konular kadınlar için bireysel bir durumdur. Bazı kadınlarda adet döneminin kısa sürmesine karşın bazı kadınlarda ise kesilmeyen adet kanaması görülebilir.

  Kadınlarda adet kanamasının 2-7 gün arasında olması normal kabul edilen bir süreçtir. Kesilmeyen adet kanaması adet kanama miktarının fazla olması durumu olarak nitelendirilir. Adet kanaması ölçülmesi çok zor olan bir süreçtir.

  Bir kadının adet kanamasında 80 mililitre üzerinde kanama yaşaması normalin üzerinde olarak kabul edilmektedir.  Adet kanamasının fazla olduğunun anlaşılması için ise adette kan miktarının daha önceki kanamalardan fazla olması, kansızlık oluşturması gibi ölçüm unsurları söz konusudur. Ayrıca pedi tartma ve ped sayısını dikkate alma gibi yöntemler de sıklıkla kullanılmakta ve önerilmektedir.

  Adet kanaması sırasında her kadında kan miktarı farklı olacağı için kesilmeyen adet kanamasını tanımlama süreci zorlayıcı olacaktır.  Birden fazla dönemde adet kanamasının kesilmemesi durumunda altta yatan nedenler detaylı olarak araştırılmalıdır.

  Kesilmeyen adet kanaması nedenleri nelerdir?

  Kesilmeyen adet kanaması şikayeti olan her iki hastadan bir tanesinde altta yatan neden kesin olarak bilinmemektedir.  Birden fazla adet dönemi içinde kanamanın kesilmemesi durumunda altta yatan nedene yönelik bir araştırma yapılmalıdır.

   Kesilmeyen adet kanaması nedenleri şu şekilde olabilir;

  • Rahmin iç döşemesinin pelvis, karın ve vücuttaki diğer bölgelere yayılması olan endometriozis görülmesi
  • Rahim ağzı ve rahim içi döşemesi bölgelerinde ortaya çıkan iyi huylu büyümeler olarak nitelendirilen poliplerıin oluşumu
  • Rahimde ortaya çıkan ancak kanserli yapı olmayan ve adet ağrısı şikayetlerini arttırabilen miyom oluşumları
  • Kadınlarda rahim bölgesine spiral yerleştirilmesi (Bu durum kan kaybını %50’ye kadar arttırabilmektedir.)
  • Kasık ağrısı, ateş, cinsel ilişki ardı ve adet dönemi aralarında kanama oluşturan pelviste süren kronik pelvik enflamatuar hastalık enfeksiyonları
  • Yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşması durumu olan polikistik over sendromu şikayetleri
  • Kanda ortaya çıkan pıhtılaşma bozuklukları
  • Karaciğer hastalıkları
  • Böbrek hastalıkları
  • Tiroid bezlerinin olması gerekenden daha az çalışması
  • Rahim kanseri görülmesi gibi durumlar sıralanabilir.

  Kesilmeyen adet kanaması tehlikeli mi?

  kesilmeyen adet kanaması nedenleri

  Adet kanaması her kadında farklı olsa da kesilmeyen adet kanaması 80 ml üzerinde olan kanamalarda görülmektedir. Kadınlarda adet kanamasının kesilmemesi korku ve endişe oluşturabilir. Adet kanamasının fazla olması bazı kişilere vücuttaki kirli kanın dışarıya atıldığını düşündürmektedir. Ancak bu yaklaşım son derece yanlış bir tutumdur. Adet kanamasının kesilmemesi vücuda zarar verebilecek bir durumdur.

  Kesilmeyen adet kanaması tek bir ay ortaya çıktıysa geçici  bir durum olarak değerlendirilebilir. Ancak birden fazla olacak şekilde kesilmeyen adet kanaması şikayetleri varsa ve nedenlerine yönelik bir tanı koyulmadıysa mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir.

  Kadınlarda sık yaşanan kesilmeyen adet kanaması ve aşırı adet kanaması öncelikle altta yatan neden belirlenerek tanılanmalıdır. Çok basit bir nedeni olabileceği gibi kesilmeyen adet kanaması ilerleyen dönemlerde çok ortaya çıkacak çok ciddi sorunların da habercisi olabilir. Kesilmeyen ve fazla görülen adet kanaması çok ciddi bir sorun olarak algılanmasa da çok tehlikeli bir durumun habercisi olabilir.

  Kesilmeyen adet kanaması tanısı nasıl konur?

  Kesilmeyen adet kanaması tanısı için öncelikle hastanın tıbbi öyküsü dinlenir ve daha sonra farklı tanı yöntemleri kullanılarak altta yatan nedenler belirlenebilir.

  Kesilmeyen adet kanaması teşhisi için kullanılan tanı yöntemleri şöyle sıralanabilir;

  • Hasta öyküsü:

  Hastanın öncelikle mevcut adet düzeni, adet döngüsünün süresi, kanama miktarı, ped değiştirme sıklığı, kanamanın ped dışına çıkma durumu ve kesilmeyen adetin günlük yaşama etkisi gibi unsurlar öğrenilir.

  • Testler:

  Kesilmeyen adet kanamasına yönelik yapılan muayene ve hasta öyküsü sonrasında bu durumun nedenini belirlemek adına bazı testler yapılabilir. Genellikle kesilmeyen adet görülen kadınlarda tam kan sayımı testi rutin olarak yapılır.

  • Pelvik muayene:

  Kesilmeyen adette pelvik muayene mutlaka yapılmaktadır.  Kanamanın rahim dışındaki belirtileri için vulva muayenesi yapılır. Ayrıca iki elle yapılan muayene ve vajina ile rahim ağzının detaylı muayenesi yapılmaktadır.

  • Ultrason incelemesi:

  Kesilmeyen adet görülen hastalarda test incelemesi sonrasında altta yatan neden belirlenemediyse miyom ya da polip gibi anormalliklerden şüphe edilmesi doğaldır. Bu süreçte yapı ve kanser türlerini tanılama adına ve rahimi yakından inceleyebilmek adına vajinal ultrasona başvurulmaktadır.

  Kesilmeyen adet kanaması nasıl tedavi edilir?

  Kesilmeyen adet kanaması tanısı koyulan hastalarda altta yatan nedene, kişinin sağlık durumu ve yaşına göre farklı tedavi türleri kullanılabilir.

  Kesilmeyen adet kanaması tedavisi için tercih edilen yöntemler şöyle sıralanabilir;

  • İlaç tedavisi:

  Kesilmeyen adete yönelik altta önemli bir bulgu olmaması durumunda diğer testlerin sonuçlarını beklerken hastaya ilaç tedavisi uygulanabilir.  Bu süreçte kullanılan ilaçlar kanama miktarını azaltabilir ve kanamayı kesebilir.  İlaç tedavisi olası yan etkilere göre hasta ve doktor tarafından birlikte planlanır.

  • Hormonlu spiral tedavisi:

  Kesilmeyen adet durumlarında rahme yerleştirilen ve progesteron hormonu salgılayan spiral sayesinde rahim içi döşemesinin büyüme hızı yavaşlatılarak korunma yöntemi olarak kullanılabilir. Bu tedavi 6 aydan daha uzun sürecek adet düzensizliklerine yol açabilir. Bu tedavi kanama oranını %90’a kadar azaltabilir.

  Neymiş bu hormonlu spiral: Hormonlu Spiral Nedir, Yan Etkileri Nelerdir?

  • Traneksamik asit tedavisi:

  Hasta spiral tedavisi için uygun görülmediğinde tranksamik asit tedavisine başvurulur. Bu tedavi kan miktarını %58’e kadar azaltabilir ve kanın pıhtılaşmasını destekler.  Bu tedavi gebe kalmaya bir etki etmez.

  Kesilmeyen adet kanaması durumunda progesteron iğneleri, cerrahi tedavi gibi farklı çözüm yolları da uygulanabilir.

  Burayı okuyalım: Adet Düzensizliği Neden Olur?

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Sevgi Demir avatarı

   Sevgi Demir

   Meraba hocam yaklaşık 14 gündür adet görüyorum ama durmayan bı kanamam oldu bu ay primolut ilaç kullanıyorum ne zaman kesilir bu ilaçtan dolayı mı böyle uzun suruyor doktora gitmem gerekir mi

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlacı veren hekim kontrolünde bu süreci ilerletirseniz daha sağlıklı olur. Ancak ertelemeden muayene olunuz.

  • Yasemin Özyıldıran avatarı

   Yasemin Özyıldıran

   İyi akşamlar hocam. Yaklaşık 27 gündür adet kanaması görüyorum.Bu ikinci adet döneminde başıma geldi. Üç farklı doktora gittim fakat bir teşhis koymadılar. Artık korkmaya başladım. Bekarım

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet kanamaları için verdiğimiz süre 4-5 maksimum 10 gündür. Bunun dışındaki kanamaların birçok nedeni olabilir, nedenini anlamak için de sizi görmek isterim. Sevgiler

  • tuba avcı avatarı

   tuba avcı

   Merhabalar, adet kanamalarım 15 ila 1 ayı bulabilecek şekilde uzayabiliyor. Bazı aylar 8-9 gün sürerken bazı aylar da bahsettiğim şekilde sürüyor. Doktorum bir takım tahliller testler neticesinde polipler olduğunu söyledi ve onları aldılar; ancak kısa bir süre sonra tekrar adet günlerim uzadı ve kanamam çoğaldı. Bunun kesin bir çözümü var mı yoksa ara ara bu şekilde polipleri mi aldırmalıyım? Çünkü doktor bu poliplerin tekrar oluşabileceğini söylemişti. Şu an 18. günümdeyim ve kanamanın en yoğun günlerinde gibiyim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Geçmiş olsun 10 günü geçen kanamalara regli diyemeyiz sürecinizi takip eden ilgili hekime durumu izah edip tekrar muayene olmanız sağlıklı olacaktır.

  • Zeliş Yılmaz avatarı

   Zeliş Yılmaz

   Merhabalar,38 yaşındayım ve ilk defa 15gün süren adet kanaması geçiriyorum ve biraz tedirginim neden kaynaklı olabilir bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler…

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Birçok nedeni olabilir, sizi görmeden bilemem. Muayene olunuz, sevgiler.

  • Behiye Asağ avatarı

   Behiye Asağ

   Merhabalar hocam benim kanamalarım 15 günü geçiyor miyomlarım var hormonlu spiral doktorum taktı 3 ay oldu ama sanki daha çoğaldı artık ayakta durmakta zorlanıyorum kansızlıktan ilaçta mı kullansam acaba traneksamik asit tavsiye eder misiz ayrıca bu spiral ne zaman etkisini göstermeye başlar?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Doktorunuzun tavsiyesini dinleyiniz sizi görmeden yönlendirme yapamam, geçmiş olsun.

  • Sümeyye bezen avatarı

   Sümeyye bezen

   Hocam 15 günü aşkım bir süredir kanamam var ve 6 aylık bir bebeğim var geçen ay üç aylık koruma iğnesi vurdum adetlerim normaldi bu ay çok kötüyüm adetimin ilk dört günü doğum yapmışım gibi kanama, sancı ile geçti ve baya büyük bi et parçası düşürdüm koruma iğnesi yapmış olabilir mi hocam doktora gitmem gerekiyor mu korkuyorum da.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Endişelenmeyin ancak kontrollerinizi de ihmal etmeyiniz.

  • Hafize sarı avatarı

   Hafize sarı

   Merhabalar Ayşe Hanım bu yılın başından beri 3 ayda bir adet gördüm ilaçla bu ay kendiliğinden geldi ve 4 gün gördüğüm ve bir gün sonra tekrar çikolata renginde akıntı oluştu ve giderek kanama miktarı arttı kasık ve bel ağrılarım var sizce sebebi ne olabilir? Bu ay gözlemleyip doktora sonra mı gitmeliyim yaşım 38.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Lekelenmeleriniz bu şekilde devam ederse bir kontrol yararlı olacaktır.

  • Hatice kılıç avatarı

   Hatice kılıç

   Merhaba hocam, benim adet kanamam normal şekilde 6-7 gün geliyor ama ondan sonra 6-7 gün daha kahverengi leke şeklinde geliyor bazen 10 günü buluyor. Sezeryan doğumdan sonra oldu.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Doğum sonrası düzensizlik olabilir, doktorunuz ile paylaşınız süreci.

  • Asena görkem avatarı

   Asena görkem

   Merhaba hocam kızım 12 yaşında bu 5-6. adeti fakat 15 gündür bitmiyor aşırı kanaması var sıkıntı olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba başlangıçta düzensizlikler olabilir ancak 10 günü geçen kanamalarda bir muayene olunmasını faydalı buluyorum.

  • Pınar Punarcı avatarı

   Pınar Punarcı

   Slm hocam adet dönemim 6 gün sürüyor daha sonrası günlük pet kullanıyorum ara kanamalarım sürekli oluyordu doktora gittim yumurtalıkta kist var dedi ama korkulacak bir şey değil dedi hormonal bir ilaç verdi ilaç süresince kanama olmadı ilaç bitince adet oldum diğer ay tekrar adetten sonra ara kanamam devam etti bu arada bütün tahlillerim normal çıktı menopoz evresinde değilsin dedi yaşım 47 ikinci ay başka doktora gittim ultrasonla tekrar oda muayene etti kist yok olmuş oda ilaç verdi kanamam durdu ilaç bitince adet oldum adetim bitti doktoruma gitmem lazımdı randevu bulamadım 3. aydayım yine adet sonrası kanamam devam ediyor sizce nedir sadece ultrasonla muayene etti iki doktorda rahimden muayene yapılmadı çok tedirginim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Doktorunuzun dediklerini baza almanız faydalı olur süreçle ilgili hep bahsettiğim gibi bazen bu tarz kanamaların nedeni her şey yolunda olmasına rağmen yalnızca fizyolojik olmayabiliyor sizi görmeden buradan yönlendirme yapmam sağlıklı olmaz, sevgiler.

  • Yasemin özen avatarı

   Yasemin özen

   Merhaba hocam hipofiz adenomunundan dolayı prolaktin yüksekliği yaşadım altı ay ve adet olmadım ilaçla tedaviye basladıktan sonra adet oldum bir ay oldu adet olalı ve hala kanamam azar azar devam ediyor ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba sizi muayene etmeden buradan yönlendiremem.

  • Asya berk avatarı

   Asya berk

   Lütfen yardım edin 5 senedir 3 aylık doğum kontrol iğnesi yaptırıyorum son iğnede 2 ay boyunca adetim kesilmedi doktora gittim duphaston verdi sabah akşam 1 tane kullan 1 kutuyu bitir 11 ara ver dedi ama ilacı kullanalı 5 gün oldu adetim kesilmedi nasıl kesilir ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Doktorunuzun da belirttiği gibi kutuyu bitiriniz.

  • İlknur çetin avatarı

   İlknur çetin

   Ben ayın 8’inde rahim ağzındaki yaramı yaktırdım, sonra 18’inden adet oldum ve bugün 10. günüm adetim hala devam ediyor endişelenmeli miyim yoksa normal mi ?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İşlemden sonra düzenli kontrollerinizi yaptırınız.

  • Gamze özçelik avatarı

   Gamze özçelik

   Hocam merhabalar. 22 yaşındayım ve bekarım. Normalde adetim düzenlidir fakat korunmasız olarak cinsel ilişkiye girdim ve ertesi gün hapı aldım. Adetim 2 hafta erken geldi. Şu an kanamamın 9. günündeyim. Ne olabilir? Hamilelik veya düşük gibi bir şey olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum ama ertesi gün hapı da buna neden olmuş olabilir.

  • Esengül akcan avatarı

   Esengül akcan

   Merhaba hocam, 35 yaşındayım. Adet gördüm bitti. Aradan 5 gün geçtikten sonra tekrar adet oldum ve hala bitmek bilmeyen kanama devam ediyor. İki aydır bu şekildeyim. Adet görüyorum bitti dediğim zaman tekrar başlıyor. Hangi bölüme gitmeliyim bu sıkıntım için? Bir çaresi var mı acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kadın doğum uzmanına giderek muayene olabilirsiniz.

  • Melis avatarı

   Melis

   Merhaba ben 28 gündür aralıksız olarak adet oluyorum. Kötü mü bu?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    15 günden uzun süren ve geçmeyen kanamalarda doktorunuza muayene olmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Zeynep Karlıdağ avatarı

   Zeynep Karlıdağ

   Merhaba hocam, 17 gündür kanamam kesilmedi ama sadece ilk gün normal seviyede kanama vardı. Onun dışında çok çok nadir kanama oldu ve genelde tuvalete gittiğimde oluyor. Kansızlık hastalığım vardı ve tam tedavi edilmedim. Ondan mı acaba diye düşündüm. 1 yıl önce falan da uzun sürmüştü ama 17 günden daha azdı. Zaten düzenli değil, 3 ay sonra olduğum da oluyor tam 1 ay sonrasında olduğum da oluyor ve normal 5-6 günde bitiyor çok az kanla. Bu sefer de toplasak 5-6 gündeki kadar kanama olmuştur ama kesilmiyor. 18 yaşındayım.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bu şekilde kesilmeyen kanama olduğu zaman bir kadın doğum uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederiz.

  • Fatma Yılmaz avatarı

   Fatma Yılmaz

   51 yaşındayım, hormon testi sonucunda doktor menopoza girdiğimi söyledi. 6 cm’lik bir miyomum olduğunu ama menopoza girmem sebebiyle alınmasının gereksiz olduğunu söyledi. Fakat kanamalarım çok uzun sürüyor. Son 1 aydır sürekli olarak devam etti. Ne yapmalıyım doktor hanım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene ederek yardımcı olabilirim.

  • Sinem avatarı

   Sinem

   Merhaba iyi günler. 23 yaşındayım. 2 ay içerisinde 3 veya 4 defa ertesi gün hapı kullandım ve 1 aydır aralıksız kanamam var. İlk başta kısa süreli bir kanama yaşadım ve kesildi. Daha sonra hapı tekrar kullandım ve 1 aydır devam ediyor. Kan önce siyah ve pıhtı halinde geldi uzun bir süre fakat şimdi pembemsi, pıhtısız bir şekilde geliyor. Önemli bir rahatsızlık geçiriyor olabilir miyim? Yoksa normal bir yan etki midir? Endişelenmem gerekir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlacın yan etkisi nedeniyle olmuş olabilir. Nedenini öğrenmek için bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız daha doğru olur.

  • Büşra altner avatarı

   Büşra altner

   Merhabalar. Benim yaklaşık 1 aydır kanamam var. 2 farklı doktora gittim ve ultrasonla baktılar, hormon testi yaptılar, smear testi yaptılar. Fakat her şeyin normal olduğunu söylediler. Transamine diye bir ilaca başladım. 3 gün içmemi söyledi fakat 2. gün fazla yan etkisi var diye içmeyi bıraktım. Çok tedirginim. Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene ederek yardımcı olabilir. Doktorunuzun söylediklerini dikkate alabilirsiniz.

  • Hatice can avatarı

   Hatice can

   İyi akşamlar. Annemde 2 aydır geçmeyen adet kanaması var. Aşırı derecede ve pıhtı şeklinde oluyor. Kansızlık da var. Annemin kan oranı 7’ye düşüyor. Hormonlu spiral takıldı ama faydası yok. 45 yaşında. Ne yapabiliriz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene etmeden yardımcı olamıyorum.

  • Hatice Anlar avatarı

   Hatice Anlar

   Evliyim, 3 tane bebeğim var. En son 9 ay önce sezeryan ile doğum yaptım. Daha hiç hasta olmadım. Spiral taktırdım. Arada kahverengi lekelenme oluyordu. Spiral ara kanaması olur dediler ama 6 gün önce aşırı kırmızı renk kanamam oldu ve hiç azalmadı. Halende çok geliyor. Kendimi çok halsiz hissediyorum. Kasık, bel, baş ağrısı, mide bulantısı da var. Neden olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Şerif kılınç avatarı

   Şerif kılınç

   16 yaşındayım ve 2 aydır regl oluyorum. Doktora gittim ve ilaç yazdı. Ultrasonla bakmadı. Adetim doktora gittikten donra daha da arttı. Önerdiği ilaçları aldım. Yazz ve bir hap daha kullanıyorum. 2 hapı aynı anda alıyorum ama adetim bitmiyor. Neden olabilir? Kist falan olabilir mi? Değilse başka ne olabilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Nedenini bilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Zilan erd avatarı

   Zilan erd

   Selam aleyküm. Ben 17 yaşındayım. 17 gündür adetim. Bunun nedeni ne olabilir? Çok endişeliyim. Kötü bir şey olduğundan korkuyorum. Benim başıma ilk defa böyle bir şey geliyor. Normalde düzenliydi ama bu sefer 3 hafta içinde girdim ve bugün 17. günüm.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Menal akyasan avatarı

   Menal akyasan

   Hocam benim bir aydan fazla kanamam var. Kist var. Vissane ilaç kullanıyorum. Spiral var. Alttan muayene sonucu spiral kayma vs yok ama belki o tetikliyor diyorlar. Ne önerirsiniz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Nihal aksayek avatarı

   Nihal aksayek

   Merhaba. 44 yaşındayım ve 2 yıldır kesilmeyen adet kanamalarım var. 50 gün kadar uzun sürüyor. Doktora gittim, ilaç tedavisi oldum ama kesilmedi. 3 kere kürtaj yaptılar yine kesilmedi. 6 ay önce hormonlu spiral taktılar ama hala kesilmedi. Ne yapmam gerekiyor? Tahlillerde menopoz gözükmüyor.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Geçmiş olsun. Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Meral Ak avatarı

   Meral Ak

   Merhaba. 17 yaşındayım. 3 aydır adet olmuyordum, adet oldum ancak 20 gün oldu hala devam ediyor. Acaba normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet kanamasının 20 gün devam etmesi normal değildir. Bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olabilirsiniz.

  • Banu Itbayeva avatarı

   Banu Itbayeva

   Merhaba hocam, 31 yaşındayım. 4 doğum yaptım ve erkek çocuklarından sonra durmayan kanama sorunu oluştu. 2,5 senedir 3 kere Mirena taktırdım ama hep düştü. En son 1 ay önce taktırdım şuan gene adetlere girdim ve 9 gündür sürüyor. Hafif ağrılarım var. Daha önce polip teşhisi konuldu. Normalde adetim 5 gün sürüyor. Lütfen yardımcı olur musunuz? 🙏🏻

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • A.g avatarı

   A.g

   İyi günler. 1 ayda iki sefer adet oldum. 1.si 7 gün sürdü, 2.si ise 11 gün oldu hala devam ediyor. Nedeni nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  • Sayna sani avatarı

   Sayna sani

   Merhaba hocam. 19 yaşındayım ve ilk kez garip bir durumla karşı karşıyayım. 9 temmuzda adet oldum, 14’ünde bitti ama sonra 23 temmuzda tekrar adet oldum. Bugün ağustosun 7’si ve hala devam ediyor. Artık endişelenmeye başladım. Ne yapmam gerekiyor?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir Kadın Hastalıkları Uzmanına muayene olabilirsiniz.

  Bir yorum yazınız