Kızlar Adet Görmeye Kaç Yaşında Başlar?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Kızlar Adet Görmeye Kaç Yaşında Başlar?

  Kızlar Adet Görmeye Kaç Yaşında Başlar?

  Ergenlik, vücudun daha yetişkinliğe hazırlandığı zaman aralığıdır. Kızlarda ergenlik döneminin en önemli gelişmesi adet kanamalarının başlamasıdır.  Her bireyin farklı bir vücut sistemi vardır ve bu nedenle adet başlangıç yaşı bireysel olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Erken veya geç adet görmek birtakım problemlerin belirtisi olabileceği için, ergenlik çağındaki kızların takip edilmesi önemlidir.

  Adet kanaması nasıl oluşur?

  Kız bebekler kadın üreme organları olan yumurtalıklar, fallop tüpleri ve rahim ile doğarlar. İki yumurtalık oval şekillidir ve rahimin her iki tarafında pelvis adı verilen karnın en alt kısmında bulunur. Yumurtalıklar doğum itibariyle binlerce yumurta hücresi içermektedir. İki fallop tüpü uzun ve ince yapıdadır. Her fallop tüpü, bir yumurtalıktan rahime doğru uzanır. Rahim ise pelvisin ortasında bulunan armut biçimli bir organdır. Rahimdeki kaslar oldukça güçlüdür ve büyüyen bir fetüsü taşıyabilecek kadar genişleyebilir.

  Kızlar için ergenlik dönemi başladığında hipofiz bezi ve yumurtalıklar, östrojen ve progesteron adı verilen hormonları üretir. Bu hormonların vücudun gelişiminde, fiziksel değişimlerde ve duygular üzerinde oldukça büyük etkileri bulunmaktadır.

  Yaklaşık ayda bir kez, yumurtalıklardan bir yumurta salınır. Yumurtlamadan önceki günlerde, östrojen hormonu rahimi ekstra kan ve dokudan oluşan bir astar oluşturmaya teşvik eder. Rahimi hamileliğe elverişli hale getirmek için gerçekleşen bu eylemle birlikte rahim iç duvarı kalınlaşmış hale gelir. Yumurta bir sperm hücresi tarafından döllenirse, rahim iç duvarına yerleşir ve hamilelik oluşur. Ancak; aylık döngülerin birçoğunda olduğu gibi yumurta döllenmezse, rahim iç duvarının ekstra dokusu vücuttan atılmaya başlanır. Kan, doku ve döllenmemiş yumurta vajinadan çıkarak adet kanamalarını oluşturur.

  Bu döngü, ergenlikten menopoza dek hamilelik dönemi haricinde her ay gerçekleşir.

  Kızlar adet görmeye kaç yaşında başlar?

  Çocukluktan yetişkinliğe geçiş evresi olarak bilinen ergenlik 3 ile 5 yılda tamamlanır. Adet kanamaları ise ergenliğin başlamasından yaklaşık iki yıl sonra oluşur. Kızların ilk adet dönemi menarş olarak adlandırılır. Ortalama menarş yaşı 9-15 olarak kabuk edilir; ancak daha erken veya daha geç olması normal olabilir. İlk adet yaşı ülkelere, ırklara ve topluluklara göre değişkenlik gösteren bir kavramdır.

  Ortalama adet görme yaşı giderek azalmakta, kız çocukları daha erken dönemlerde adet döngüleri yaşamaktadır. Yapılan araştırmalara göre bu durumun başlıca sebepleri şöyledir:

  • Aşırı kilo veya obezite: Yağ hücreleri östrojen üretimine yardımcı olur. Fazla yağ hücreleri, vücutta östrojen üretimini yükseltir. Rahim iç duvarının kalınlaşmasına neden olan östrojen hormonu, hamilelik olmadığı takdirde adet kanamalarına yol açacaktır. Çocukluk çağında dengeli beslenme ve egzersiz; hormonal problemlerin önüne geçebilir.
  • Stres: Kronik stres, beyin tarafından düşük dereceli bir tehdit olarak algılanır ve bu durum beyni üremeye başlaması için tetikler. Stresle mücadele etme yaşı giderek düşerek erken dönemde başlayan adet periyotlarına neden olabilmektedir. Özellikle aile içi şiddet, boşanma, cinsel istismar gibi büyük problemler; kronik stresin başlıca sebebidir.
  • Çevresel faktörler: Hava yoluyla tonlarca farklı kimyasallara maruz kalmak, çevre kirliliği, atık madde oranındaki artış ve toksinler gibi birçok olumsuz etken ilk adet döngüsünün başlangıcını hızlandırmaktadır.

  İlk adet görme kaç gün sürer?

  Adet kanamalarının uzunluğu bireysel olarak değişir. Bazı kızlarda 2-3 günde sonlanan kanamalar, bazılarında 7 veya daha fazla gün boyunca sürebilmektedir.

  Adet görmeye yeni başlayan kızların en büyük endişesi çok fazla kan kaybediliyormuş hissi olsa da, von Willebrand hastalığı gibi tıbbi bir durum bulunmadığı sürece fazla kan kaybı olası değildir.  Ortalama kan miktarı tüm bir adet dönemi boyunca yaklaşık 2 yemek kaşığıdır (30 mililitre). Vajinal sıvılar ve diğer atıklar, kanamanın fazla algılanmasına neden olabilir.

  İlk adetten sonra ikinci adet ne zaman olur?

  kızlarda adet görme yaşı

  İki adet kanaması arasındaki süreye adet döngüsü denir. İlk adet kanaması sonrasında adet döngüleri 21-45 gün aralığında olmaktadır. Bu süreçte 21 günden kadar kısa veya 45 günden daha uzun süren düzensiz adet dönemleri meydana gelebilir. Dönemlerine erken başlayan kızlar, dönemlerine daha sonra başlayan kızlardan daha hızlı düzene giren bir döngü elde ederler.

  Adet görmeye yeni başlayan kızlarda düzensiz dönemler yaygındır. İlk üç yıldaki düzensiz dönemler normal kabul edilmektedir. Vücutta oluşan tüm değişikliklerin çözümlenmesi zaman alabilir. Genellikle, bir veya iki yıl sonra adet döngüsü daha düzenli hale gelir. Bununla birlikte, bazı kadınlar yetişkinlik çağında da düzensiz dönemler yaşamaya devam etmektedir.

  İlk adet dönemlerinden itibaren adet döngülerinin tarihlerinin kaydedildiği bir takvim oluşturmak, gelecek dönemlerin takip edilmesi açısından faydalı olacaktır.

  Detaylar için: İlk Adetten Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

  Erken veya geç yaşta adet görmek riskli midir?

  Genetik faktörler ve beslenme düzeninin adet dönemlerinin erken başlamasındaki rolü büyüktür. Vücut kitle indeksi yüksek olan kişilerin erken adet görme olasılığı daha yüksektir. Fazla hayvansal protein tüketimi, enerji içecekleri, kafen, aşırı şeker gibi etkenler de bu duruma katkı sağlayabilir. Menarşe daha genç yaşta ulaşmak, daha sonraki yaşamda sağlığı etkileyebilir.

  Geç yaşta adet görmek daha yaygın bir problemdir. Beslenme yetersizliği olan, düzenli olarak yoğun fiziksel egzersiz yapan kızlarda görülebilir. Özellikle bale, jimnastik ve mesafe koşucuları gibi zayıf bir vücut büyüklüğünü destekleyen sporlar menstrüasyonun başlangıcını ortalama bir yıl kadar geciktirir. 16 yaşına ulaşan ve adet kanamaları başlamayan kızlar için sağlık muayenesi gerekebilir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Gizemli avatarı

   Gizemli

   Hocam ben 14 yaşındayım ama hala adet görmüyorum sizce sebebi nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba nedenini bilmek için muayene etmek gerekir, endişelenmeyiniz sevgiler.

  • Gülay Yeşiltaş avatarı

   Gülay Yeşiltaş

   10 yaşında kızım var 2 ay adet gördü sıkıntı olabilir mi yoksa normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar adetin ortalama 4-5 gün maksimum 10 gün sürmesi beklenir. 10 günü geçen kanamalar adet kanaması değildir muayene olursa daha sağlıklı olur.

  • Hatice OKUYUCU avatarı

   Hatice OKUYUCU

   10 yaşında kızım idrar yaparken zorlanıyor ve devamlı lavaboya girme ihtiyacı duyuyor ve idrarından kanda geliyor adet mi oldu acaba yoksa bir sorun mu var acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    En yakın sağlık merkezine götürüp muayene ettirmenizde fayda var.

  • Ebru KIRVELİ avatarı

   Ebru KIRVELİ

   Merhabalar 11 yaşında kızım var ilk adet lekesi geldi bu yaşta olması normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    10-14 yaş arası görülebilir.

  • Ayşe Şeker avatarı

   Ayşe Şeker

   Merhaba 2009 doğumlu bir kızım var.1 eylülde ilk aletini oldu. Lekelenme şeklinde 2-3 gün. Fakat bir daha adet olmadı. Bu normal mi acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Başlangıçlarda düzensizlik olması normal diyebiliriz.

  • Arzu cakmak avatarı

   Arzu cakmak

   Hocam merhaba kızım 14 yaşında ama halen adet görmedi. Doktora götürmeli miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet görme yaşı 15’e kadar çıkabilir. 16 yaş ve sonrası için adet görme durumu yoksa sağlık muayenesi gereklidir. Yine de isterseniz bir randevu alıp gösterebilirsiniz.

  • Emine iyidemir avatarı

   Emine iyidemir

   Merhaba kızım 11 yaşında, 2 aydır tuvalete oturunca adet kanaması gibi geliyor ama ped koyduğumuz zaman pede 1 damla kan bile düşmüyor. Kasık ağrısı çok oluyor. Bunun için ne yapmalıyız?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kişiyi muayene etmeden bilemeyiz, bir muayene olursa faydalı olacaktır.

  • Özlem Coşar avatarı

   Özlem Coşar

   Merhaba 13 yaşında kızım hala adet görmedi. Kilosu 30, ne yapmalıyız?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet görme yaşı kişiye göre farklılık gösterebilir. 9 ila 15 yaş arası normal olarak kabul edilir. Şayet 16 yaşına kadar adet görmez ise sağlık muayenesi gerekebilir.

  • Ülkü dilek tiryaki avatarı

   Ülkü dilek tiryaki

   Kızım Eylül ayında 16 yaşına girecek bundan 4.5 ay önce bir sefer adet oldu. Bir daha olmadı bu durum normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Başlangıçlarda bu tarz durumlar olabilir eğer bu şekilde ilerlerse muayene olması faydalı olur.

  • Neslihan Güreşen avatarı

   Neslihan Güreşen

   Merhaba hocam, kızım 12 yaşında 15 gün arayla adet gördü, normal mi? Bu 4. adaleti. Teşekkür ederim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Birçok sebebi olabilir. Muayene ettirmenizde fayda var.

  • fatma savran avatarı

   fatma savran

   merhaba hocam kızım 11 yaşında ilk adetini ağustos ayında gördü kanaması çok fazla oluyor muayeneye götürücem ama randevu zamanı gelene kadar çocuğun psikolojisi bozuluyor bunun için bir tedbir destek alınabilir mi acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Fatma hanım kızınızı bu durumun olabileceğiyle ilgili, sürecin ilerleyişiyle ilgili doğru bilgilendirebilirseniz endişelenmeyecektir sevgiler.

  • Halime Şişman avatarı

   Halime Şişman

   Merhaba Mardin bölgesinde yaşıyorum. Kardeşimin 11 yaşında adet olması normal mi? Sonuçta soğuk bir bölge ve buralarda adet görülme yaşı daha az olması gerekmiyor mu? İstanbul gibi yerlere göre böyle bir şey yok mu?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kardeşinizin adet görme yaşı normal olarak kabul edilebilir.

  • Emine, istanbul avatarı

   Emine, istanbul

   Hocam merhaba. Benim kızım 9 yaşında. Nisanda 10 yaşına girecek. Bugün okul çıkışı eve geldiğinde göbeğin alt kısmı yani rahime doğru bir ağrı hissetmeye başladı ve onunla birlikte uyudu. Sizce adet başlangıcı mı olacak. Hiç istemiyorum şuan olmasını çünkü boyu artık uzamayacak diye korkuyorum.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adet başlangıcı olup olmadığını bilmemiz pek mümkün değil. Takip eden süreçte gözlemleyebilirsiniz.

  • Elif sayan avatarı

   Elif sayan

   Merhabalar hocam kızım 12 yaşında. Temmuz ve ağustos aylarında adet oldu. Yalnız ocak ayındayız ve bir daha adet olmadı. Normal mi acaba. Teşekkür ederim.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlk yıllarda adet düzensizliği yaşanması normaldir.

  • Sunay uğur avatarı

   Sunay uğur

   Kızım 11 yaşında adet gördü. Midesi bulanıyor. Normal mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Regl sürecinde mide bulantısı yaşanabilir.

  Bir yorum yazınız