Klomen Nedir, Nasıl Kullanılır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Klomen Nedir, Nasıl Kullanılır?

  Klomen Nedir, Nasıl Kullanılır?

  Kadınlarda oluşan herhangi bir faktör, vücudun etkili bir şekilde yumurtlama yeteneğini engelleyebilir. Bu durumu tedavi etmenin birincil yollarından biri, yumurtalık foliküllerini bir döngüde birden fazla yumurta üretmeye teşvik eden ilaçlardır. Klomen, yumurtlamayı teşvik etmek için kullanılan en yaygın ilaçlardan biridir.

  Klomen nedir?

  Klomen, kadınlarda infertiliteyi tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. 1960’larda potansiyel bir kontraseptif olarak geliştirilmiştir. Bununla birlikte, doğurganlığı artırma özelliği nedeniyle kısa sürede etkin olarak reçete edilmeye başlanmıştır.  Tüp bebek ve diğer destekli üreme prosedürlerinde hamilelik ve canlı doğum şansını artırmaya yardımcı olan maliyeti düşük bir tedavi yöntemidir.

  Klomen nasıl çalışır?

  Bir yumurtanın yumurtalıktan salınması eylemi, beynin 2 hafta süre boyunca yumurtalığa sinyal gönderen FSH (folikül uyarıcı hormon) adlı bir hormonun sonucudur. Yumurtalık bu sinyali aldığında, yumurta büyümeye ve östrojen üretmeye başlar. Östrojen beyne geri döner ve yumurtlamanın olumlu sonuçlandığını bildirir. Beyin bu onayı aldıktan sonra, yumurtalığa stimülasyon (FSH) göndermeyi durdurur.

  Klomen, beyinde bulunan hipotalamus bölgesinde östrojeni bloke ederek çalışır. Bu durum, beynin yumurtalıkların görevini yapmadığını bildirir ve böylece yumurtalıklara daha fazla stimülasyon (FSH) gönderir. Aynı anda birkaç yumurtanın geliştiren bu etken, yumurtlamayan kadınlarda genellikle bir yumurtanın gelişmesine neden olur.

  Klomen kimler için uygundur?

  Şiddetli erkek faktörü infertilitesi, rahim veya tubal faktör nedeniyle gebelik sağlanamıyorsa Klomen kullanımının olumlu bir etkisi olmayacaktır. Klomen, aşağıdaki problemlerin çözümünde yararlı olabilir:

  • Düzensiz yumurtlama: Yumurtlama döngülerinin düzensiz olması oldukça sık rastlanan bir durumdur ve gebe kalmayı zorlaştırır. Klomen, öngörülebilen yumurtlama tepkisi, planlı cinsel ilişki ve döllenme için kullanılabilir.
  • Açıklanamayan infertilite: Normal doğurganlık değerlendirmesi olan ancak buna rağmen hamile kalmakta zorluk çeken sağlıklı çiftler arasında hamilelik şansını arttırmak için etkilidir.
  • Erkek doğurganlık sorunları: Erkeklerde bulunan sperm ile ilgili sorunlar döllenmeyi zorlaştırır. Hafif erkek infertilite vakalarında klomen kullanılabilir.

  Klomen reçetesiz alınır mı?

  Herhangi bir infertilite tedavisine başlamadan önce mutlaka bir uzman değerlendirmesi yapılmalıdır. Klomen kullanımının en uygun tedavi seçeneği olduğundan emin olunmalıdır.  Değerlendirme genellikle tüm bir tıbbi öykünün, semen analizinin, kan testlerinin ve fiziksel muayenenin yapılmasından oluşur. Klomen, yalnızca tüm koşullar uygun olduğunda reçete edilir.

  Klomen nasıl kullanılır?

  Düzenli adet periyotları olan kadınlarda, yumurtalıkların birden fazla olgun yumurta üretmesine yardımcı olmak için Klomen kullanımına başlanabilir. Eğer düzenli adet periyotları bulunmuyorsa, bu problemi gidermek için Klomen öncesinde başka bir tedavi yöntemi de uygulanabilir.

  Klomen kullanımı adet döneminin 3.gününde başlar. Adet döneminin ilk günlerinde başlanan Klomen tedavisi, birden fazla olgun yumurtanın gelişmesine yardımcı olur. Genellikle, 50 mg dozajındaki tabletler günde iki kez olmak üzere 5 gün boyunca kullanılmalıdır.

  Adet döngüsünün 11 veya 12. gününde, bir yumurtalık folikülünün gelişip gelişmediğini belirlemek için ultrason görüntülemesi yapılır. Ultrason, foliküllerde kaç adet olgun yumurta oluştuğunu belirlemeye yardımcı olur. Yumurtlama indüksiyonunun başarılı olması için, bu aşamada 2-3 folikül tespit edilmelidir.

  Bir yumurtalık folikülü olgunlaştığında, embriyonun rahime implante olmasına yardımcı olmak ve endometriyum adı verilen rahim iç duvarının kalınlaşmasını sağlamak için östrojen hormonu üretilir. Bu aşamada yapılan ultrason görüntülemeleri, endometriyal dokunun ölçümlenmesi ve Klomen’in endometriyum üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye neden olup olmadığından emin olunması için yapılır.

  Daha sonra, LH hormonundaki artışı test etmek için bir yumurtlama tahmin kiti kullanmaları istenir.  Yumurtlama başlamışsa, kadına hCG (insan koryonik gonadotropin) enjeksiyonu yapılır. hCG, yumurtanın salınmasına ve vücudun progesteron üretmesine yardımcı olacak corpus luteumun gelişimini başlatır. Yumurtlama, genellikle hCG enjeksiyonundan 38-44 saat sonra meydana gelecektir. Tüp bebek tedavisi veya aşılama gibi yardımcı üreme teknikleri, bu aşama sonrasında uygulanabilir.

  Yumurtlamadan sonra, endometriyal dokuyu desteklemek ve döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesine yardımcı olmak amacıyla bir tür progesteron hormonu formu verilir.

  Yumurtlamadan yaklaşık iki hafta sonra hamilelik testi uygulanabilir.

  Klomen erkeklerde ne işe yarar?

  Erkeklerde Klomen kullanımı, luteinize edici hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) seviyelerini arttırır. Bu hormonlar doğurganlık için önemlidir ve hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunur. LH, erkeklerde testosteron salınımını teşvik eder. FSH ise, sperm üretiminin ilk aşamasında önemlidir.

  Vücuttaki bu hormonların seviyesini artırmak testosteronda da bir artışa neden olur. Daha fazla sperm oluşumuna yol açabilir ve sperm hareketliliğini artırabilir. Hareketlilik, spermin bir yumurtayı döllemek için ne kadar iyi hareket ettiğini ifade eder. Bununla birlikte, hormon etkileşimleri karmaşıktır ve Klomen kullanımı bazı erkeklerde etkin sonuçlar göstermeyebilir. Olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına ilacın kullanım şekli ve dozajı uygun şekilde ayarlanmalıdır.

  Klomen kullanımı riskli midir?

  Tüm tıbbi tedavilerin birtakım yan etkileri meydana gelebilir. Bu yan etkiler bazı kadınlarda oldukça hafif düzeyde seyrederken, bazıları için şiddetli olabilir.

  Klomen’in olası yan etkileri şunlardır:

  • Yumurtlama ağrısı,
  • Kasık bölgesinde hassasiyet artışı,
  • Bulanık görme, çift görme gibi görme bozuklukları,
  • Mide bulantısı,
  • Göğüslerde hassasiyet,
  • Baş ağrısı,
  • Vajinal kuruluk.

  Klomen, servikal mukus üretimini azaltabilir ve bu durum spermin serviks yoluyla yumurtaya ulaşmasını imkansız hale getirebilir. Bu potansiyel sorunun üstesinden gelmek için aşılaması tedavi önerilir.

  Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu abdominal şişkinlik, bulantı ve ishal gibi belirtiler meydana getiren ciddi bir problemdir. Klomen, birden çok yumurta üretimi teşvik eder ve bazı durumlarda hiperstimülasyon meydana gelebilir. Hiperstimülasyon belirtileri yumurtlamadan yaklaşık bir hafta sonra başlar.

  Çoğul gebelik durumu da Klomen tedavisi için öngörülen risklerden biridir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • arzu kılıç avatarı

   arzu kılıç

   Erkekler nasıl kullanmalı klomeni?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlacı veren doktorunuzun yönlendirmesi daha doğru olacaktır.

  • İrada avatarı

   İrada

   Klomen ilacı miyomu büyütür mü?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlaç normal şartlarda kiste etki etmez.

  Bir yorum yazınız