LOHUSA DEYİP GEÇMEYİN
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.


  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  LOHUSA DEYİP GEÇMEYİN

  LOHUSA DEYİP GEÇMEYİN

  Lohusalık, hamilelik ve doğum gibi çok önemli ve özel bir değişim süreci sonrası bedenin doğum öncesi haline dönme çalışmalarını da kapsar.

  O halde sağlıklı bir lohusalık, keyifle ve sorunsuz emzirme için bedenin daha hamilelikte buna hazırlanması gerekir.

  Peki neler yapmalıyız?

  1. Hijyen; yaşamın her alanında sağlığımızı korumak için önemli olan bu konu, lohusalıkta hayati bir önem arz eder. Çünkü bu dönem anne ve bebek enfeksiyona daha açık halledir. Hele de hastane ortamı ve gelen gidenlerin taşıyacağı mikroplar gerekli kurallara dikkat edilmezse anne ve bebekte ciddi sıkıntılara yol açar. Ancak basit tedbirlerle bunu engellemek mümkündür.

  Bunun için lohusalık öncesi doğru alışkanlıklar edinilmelidir;

  • Dışarıdan eve girdiğinizde, tuvalet sonrasında, pedinizi değiştirdiğinizde, hastane kapı kollarını tuttuğunuzda, para ellediğinizde kesinlikle ve kesinlikle eller yıkanmalı.
  • Mutfağa girmeden, yemek yemeden önce eller yıkanmalı.
  • Hapşırırken, öksürürken ağız mendille kapatılmalı, bilmeyenler uyarılmalı.
  • Bebeğinizi emzirmeden, altını temizlemenden önce ve sonra eller yıkanmalı.
  • Bebek ziyaretine gelen herkes bebeğe çok yaklaşmamalı, alıp şapur şupur öpmemeli.
  • Bulaşıcı hastalığı olan kişiler anne ve bebekle yakın temastan kaçınmalı.
  • Doğum sonu losi denilen lohusalık kanamaları için kullanılan petler, kanama az olsa bile 2-3 saatte değiştirilmeli, mümkünse organik ürünler kullanılmalı.
  • Her gün duş almaya gayret edilmeli.
  • Kız ve erkek bebeklerin taharet temizlikleri öğrenilmeli ve usulünce yapılmalı.
  • Meme başı enfeksiyonlarını engellemek için emzirme doğru yapılmalı, meme başı bakımı ihmal edilmemeli.

   

  1. Egzersiz; den anlamamız gereken vücudu ve organları yerinde ve doğru pozisyonda tutan kas ve iskelet sistemini çalıştırmayı anlamalıyız. Ki bu lohusalıkta en önemli konulardan biridir. Ancak ergersize lohusalıkta başlamak çok verimli olmayacağı gibi ilk haftalar çok da mümkün olmayacaktır.

  Bu nedenle bir yaşam şekli olması gereken uygun egzersizleri yapmaya hiç olmazsa hamilelikte başlanmalıdır. Egzersizle güçlenen ve esnemesi kolaylaşan kaslar sayesinde doğum kolaylaşırken, lohusalıkta vücudun toparlanması da hızlanır. Örneğin genital organları yerinde tutan kas ve bağ doku egzersizle güçlendirildiğinde, idrar kaçırma, cinsel problemler gibi sıkıntıların önüne geçilmiş olur. Karın ve sırt kaslarının güçlü olması, annenin daha doğru ve keyifli emzirmesini sağlarken, ağrıları da engellemiş olur.

  Yanlış çalışmaya bağlı kaslardaki gerginlik,  duygu bozulması zamanla tüm organ fonksiyonlarını bozar, keyifsiz bir beden depresif bir ruh haline kolaylıkla geçebilir. Bu durum, çoğu lohusada var olan “bu işin altından nasıl kalkacağım…zaten her yerim ağrıyor” düşünceleriyle başlayarak lohusalık depresyonuna zemin hazırlar. Egzersizle güçlenen ve kolay esneyebilen beden annenin modunu da iyileştirerek bebeğiyle ilgilenmenin, emzirmenin anne olmanın güzelliklerini görmeyi, tatmayı, koklamayı kolaylaştırır.

   

  1. Kıyafet seçimi; bolca terlenen lohusalık döneminde çok önemlidir. Rahatlığın ve organikliğin gözetildiği kıyafetlerde emzirmenin kolaylığı da düşünülmüş olmalıdır. Şık görülsün diye sentetik kumaşlarla yapılmış, orayı burayı sıkan kıyafetlerin bedenin- zihnin enerjisini olumsuz etkileyip, lohusayı çok daha kolay sinirlenen alınganlık gösteren biri haline getirebilir.

  Rengin insan üzerine etkileri bilinerek kıyafet renkleri seçilmeli, terlemeyle akan sütlerle kokan kıyafetler sıkça değiştirilmelidir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız