Mutlu Evliliğe Sağlıklı Bir Adım İçin Cinsel Check-Up
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.


  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Mutlu Evliliğe Sağlıklı Bir Adım İçin Cinsel Check-Up

  Mutlu Evliliğe Sağlıklı Bir Adım İçin Cinsel Check-Up

  Cinsel sağlık ve uyum, mutlu beraberliklerin önemli unsurları arasında. Ancak her iki cins için çekim alanı oluşturan cinsellik, bazen çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına, ilişkinin bozulmasına ve ayrılıklara neden olabiliyor.

  “Evlilik cinsel kimliğin yaşandığı, yaşanması gerektiği ancak bazen de yaşanamadığı bir alan” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman, cinsel sağlığın, mutlu beraberliklerde önemli rol oynadığını söyledi.

  Boşanmaların % 60 – 65 nedeninin cinsel kimlik ve cinsellikteki sorunlar olduğunu belirten Dr. Duman, “Varoluşta neslin devamlılığı programının yansıması olan cinsellik, birçok duygu, düşünce ve şartlanmışlıklarla aile hayatının sonu olabilmektedir. Bu nedenle evlilik öncesi cinsel check-up, sağlıklı bir başlangıç için önemlidir” dedi.

  EVLİLİK ÖNCESİNDE BUNLARA DİKKAT

  Dr. Duman’a göre, dünyada ve özellikle toplumumuzda çokça var olan yalan yanlış bilgilerin, çocuk aklının oluşturduğu olumsuz zihinsel kurguların, kaygıların ve toplumsal şartlanmışlıklarla oluşan bilinçaltı yazılımların evlilik öncesinde fark edilmesi ve orijinal programında yeniden yapılandırılması gerekiyor:

  CİNSELLİK, BİRLİKTELİĞİ OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

  “Zira toplumsal şartlanmalarla veya çocuk aklıyla oluşan bilgilerle yönetilen bedenle başlayan evlilik ve cinsellik, birlikteliği olumsuz etkilemekte, sorunlu hale getirmektedir. İşin ilginci cinsel alanda rahatlayamayan, kendini ifade edemeyen zihin ve beden, incir kabuğunu doldurmayan nedenlerle kavgalara meyletmektedir. Tüm bunları göz önüne alarak evlilik öncesi cinsel sağlık kontrolünden geçmek önemsenmelidir.”

  GENÇ KIZLAR İÇİN BASİT CHECK-UP TAVSİYELERİ

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman, evliliğe hazırlanan genç kızlar için önerilerini ise şöyle sıraladı:

  – Gözlerinizi kapayın, evliliği ve cinsel hayatınızı hayal edin,
  – Bedeninizde gerilme, sıkışma, korku, kaygı hissediyorsanız,
  – Evlilik içinde kendinizi ezilmiş, korunmaya muhtaç, aciz, değersiz hissediyorsanız,
  – Evlilik sorumluluğu ağır bir işmiş gibi geliyor ve kaçmak için bahaneler buluyorsanız,
  – “Kendimi korumalıyım, erkekler güvenilmez, beni kullanır atar…” gibi bilgi kalıplarınız varsa,
  – Adet görme, cinsel hayat, gebelik, emzirme gibi kadın bedeninin fizyolojik davranışları sizi mutsuz ediyorsa,
  sağlığınız ve mutluluğunuz için fabrika ayarlarınıza dönmeye karar vermeli ve destek almalısınız.”

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız