Prezervatif Nedir, Nasıl Kullanılır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Prezervatif Nedir, Nasıl Kullanılır?

  Prezervatif Nedir, Nasıl Kullanılır?

  Prezervatif; erkekler tarafından kullanılabilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Ereksiyona geçen bir penise uygulanan esnek bir kılıf olarak da tanımlanabilir. Bu ürünler ince kauçuktan yapılır. Temel görevi ise spermlerin vajina içine dökülmesini engellemesidir. Bu sayede cinsel ilişki sonrasında gebelik oluşumunu engeller. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı tek korunma yöntemi de prezervatiftir.

  Bu ürünler kondom ismiyle de bilinir. Cinsel ilişki sırasında penise takılan bu kılıflar vajina ve penis arasında bir bariyer görevi görür. Gebeliğin ortaya çıkmasını engellediği için en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemleri arasındadır.  Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar prezervatif sayesinde engellenebilir ve enfeksiyon taşıyan organizmalar partnerlere geçmez.

  Prezervatif ne işe yarar?

  Prezervatif doğum kontrolü ya da güvenli cinsel ilişki isteyen çiftler tarafından kullanılabilir. Bu ürünün kullanımı son derece basittir. Ayrıca yan etkisi de yok denecek kadar azdır. Tüm özelliklerine ek olarak rahim ağzı kanserine karşı da koruyucudur. Cinsel ilişkide çiftler tüm kullanım talimatlarını doğru şekilde uygularsa gebelikten korunma oranı %98’e kadar çıkabilir. Bu seçenek gebeliğe karşı en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Kullanım talimatlarına uyulmadığında gebelikten korunma oranı %80’e kadar düşebilir.

  Farklı markalar ve türlerde prezervatif bulunur. Doğru şekilde kullanılma durumu ya da türü cinsel ilişki sırasında bulaşabilecek enfeksiyonlara karşı da tam koruma sağlar. AIDS ve HIV virüsü, hepatit, klamidya ve bel soğukluğu gibi hastalıklara karşı korunma sağlar. Çünkü bu rahatsızlıklar vücut ısısıyla bulaşır.  Prezervatif kullansanız da silifiz gibi cinsel organlarda yaşayan organizmaların enfeksiyonlarından korunmak mümkün olmayabilir. Genital deride görülen herpes ve insan papilloma virüsü de prezervatifin kullanımında da partnerlerden birbirine bulaşabilir. Bu ürünün temel görevi korumadır.

  Prezervatif nasıl kullanılır?

  Prezervatiflerin de son kullanma tarihi vardır.  Bu yüzden satın alırken pakette son kullanma tarihine dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca ürünü açarken tırnak, makas gibi zarar verecek nesneler tercih edilmemelidir. Ambalajından dikkatli şekilde çıkarttığınız prezervatif ucundaki hava yavaş şekilde bastırılarak hazır hale getirilir. Sperm toplanması adına ucunda belli bir boşluk bırakılmalıdır. Bu boşluk sayesinde cinsel ilişki sırasında spermler sızmaz.

  İlişki sırasında prezervatifin yırtılmamasına adına cinsel ilişkide su bazlı kayganlaştırıcı tercih edilebilir. Bu sayede cinsel ilişkide daha fazla haz alabilirsiniz. Ayrıca bu ilişkide gebeliğe ve hastalıklara karşı güvenliği de arttırabilir. En çok yapılan yanlışlardan biri prezervatifle birlikte bebe yağı ve vazelin gibi yağ bazlı kayganlaştırıcıların kullanılmasıdır. Yağ bazlı kayganlaştırıcılar latekse zarar verir. Ayrıca kadınların mantar enfeksiyonu için kullandığı ilaçlardan bazıları da prezervatiflerin yırtılmasına yol açabilir. Bu ilaçlar konusunda uzmanlardan bilgi alabilirsiniz.

  Prezervatif enfeksiyon haline gelen penisin baş kısmına takılarak kullanılır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise penisin uzunluğu boyunca açılmasıdır.  Cinsel ilişki tamamlanınca prezervatif hemen çıkarılmalıdır. Aksi halde spermler dışarı sızabilir. Ayrıca her zaman penisin tabanında tutulmalı ve penisin ucuna doğru yuvarlanmalıdır. Kullandığınız prezervatifleri hijyenik bir tutumla sarmalı ve hemen çöpe atmalısınız. Unutmayın her prezervatif tek kullanımlık olarak üretilir.  Her cinsel ilişkide yeni bir paket açılarak kullanmanız gerektiği unutmamanız gerekir.

  Prezervatif kullanmanın avantajları nelerdir?

  Prezervatif kullanmanın avantajları şu şekildedir;

  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar karşısında koruma vadeden tek doğum kontrol yöntemi olarak bilinir.
  • Hormon takviyesi gerektiren doğum kontrol yöntemleri için bir uzmandan destek almalısınız. Ancak prezervatif kullanırken lateks alerjiniz yoksa kolayca kendi başınıza kullanabilirsiniz.
  • Sadece cinsel ilişki sırasında kullanabilirsiniz.
  • Her marketten ve eczaneden temin edebilir ve kolayca kullanabilirsiniz.
  • Prezervatif kullanırsanız spermlerin hiçbiri vajina içine ulaşamaz.

  Prezervatif kullanmanın dezavantajları nelerdir?

  Her doğum kontrol yönteminde olduğu gibi prezervatifin de  bazı dezavantajları vardır;

  • Doğru kullanılmadığında yırtılabilir, sızma yada kayma görülebilir. Bu durumlarda güvenilirliği azalır.
  • Cinsel ilişki sırasında takıp çıkarırken süreye ihtiyacınız vardır.
  • Her cinsel ilişkide yeni bir tane kullanmanız gerekir.
  • Partnerlerden biri cinsel ilişki sırasında prezervatiften rahatsız olabilir.

  Doğru prezervatif seçimi nasıl yapılır?

  Cinsel ilişki sırasında prezervatif güvenilirliğini arttırabilmek amacıyla doğru boyutta seçim yapılmalıdır. Küçük boyutlu prezervatif seçerseniz cinsel ilişki sırasında rahatsız olabilir. Büyük bir ürün seçtiğinizde de sperm sızabilir.  Yaptığınız ölçüme göre almanız gereken boyutu da belirlemelisiniz. Ereksiyon halindeki penisin uç kısmında yer alan pubik kemiğine kadar ölçüm yaparak tercihe edebileceğiniz boyutu öğrenebilirsiniz.

  Prezervatif boyutları şu şekildedir;

  • 5 cm genişlik, 16 cm uzunlukta penis için küçük prezervatif,
  • 6.5 cm genişlik, 18 cm uzunlukta penis için standart prezervatif,
  • 7.5 cm genişlik, 22 cm uzunlukta penis için büyük prezervatif kullanabilirsiniz.

  Prezervatif neden yırtılır?

  Prezervatif doğru kullanım ve uygun koşullarda saklama sonucunda yırtılma olasılığı çok düşük olan bir üründür. Genel olarak bir prezervatifin yırtılmasına yol açabilecek sebepler şu şekildedir;

  • Prezervatifin ucunda sperm ucu boşluğu bırakılmadığında
  • Son kullanma tarihi geçtiğinde
  • Saklanma koşulları sırasında sıcaklık ve güneşe maruz kaldığında
  • Ambalajı açarken delici bir ekipman ya da tırnak kullanıldığında
  • Yağ bazlı kayganlaştırıcı kullanıldığında
  • Doğru boyutta prezervatif kullanılmadığında yırtılma sorunu yaşanabilir.

  Cinsel ilişki sırasında prezervatif yırtılırsa hemen cinsel ilişkiye son vermelisiniz. Erkek hemen penisi vajinadan geri çekmelidir. Sonrasında doğum kontrol hapı ya da hamileliği engelleyebilmek için ertesi gün hapı adıyla bilinen gebelik önleyici ilaçlar tercih edebilirsiniz. Ayrıca cinsel yolla bulaşabilecek hastalık riskine karşı sağlık kontrolü için bir uzmana da görünebilirsiniz.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız