SEZARYEN ÇILGINLIĞINA HEP BİRLİKTE DUR DEMELİYİZ
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.


  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  SEZARYEN ÇILGINLIĞINA HEP BİRLİKTE DUR DEMELİYİZ

  SEZARYEN ÇILGINLIĞINA HEP BİRLİKTE DUR DEMELİYİZ

  ‘SEZARYEN OL KURTUL’ TUZAĞINA DİKKAT!

  Doğum yolculuğunun, kadın ve çocuk sağlığını korumak için hassasiyet gösterilmesi gereken en önemli alan olduğunu hatırlatan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Duman, doğum sürecinin insana, insan sağlığına bütüncül yaklaşmanın ciddi derecede önemli olduğu bir süreç olarak öne çıktığını vurguladı.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman son günlerin en önemli gündem maddesi haline gelen sezaryen doğumlar konusunda önemli açıklamalar yaptı.

  Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın çıkışıyla sağlık gündeminin en önemli maddesi haline gelen doğum ve sezaryen kavramı üzerine açıklamalar yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Duman, Bakan Recep Akdağ’ın açıklamalarını desteklediğini, bu konuda geniş katılımlı ve tabana yayılan bir eylem planı oluşturulması gerektiğini ifade etti.

  DOĞURTULMASI DEĞİL, DOĞUM YAPMASI TEŞVİK EDİLMELİ

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın açıklamasında işaret ettiği, “Sezaryen, Türkiye’de bir çılgınlık halini almış durumda. Özel hastanelerde yüzde 75’ler civarında sezaryen oranları var.” açıklamasına da değinen Duman, anne adaylarına doğurtulma yerine doğum yapmasının telkin edilmesini önerdi.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Duman bu konuda şu bilgileri verdi:

  “Yeni bir canın hayata geldiği, kadının değişip dönüştüğü doğum yolculuğunda sürece dahil olan herkes sorumluluğunun farkında olmalıdır. Huzurlu doğumlar yaşanması ve sağlıklı nesiller yetiştirilmesi için herkes sorumluluğunu yerine getirmeli.”

  YARATILIŞTA VAR OLAN DOĞUM PROĞRAMI İZLENMELİ

  Doğum sürecinin başta anne adayları olmak üzere hemen herkes için sürprizlere açık olduğu uyarısını yapan Dr. Ayşe Duman, şu bilgileri verdi:

  “Anne adayı doğum yapma sorumluluğunu alarak, doğurtulmayı değil doğum yapmayı tercih etmeli.

  Doğumla ilgili negatif hipnozlarından özgürleşerek özünde, yaratılışında var olan doğum programını izlemeli, kabul etmeli.

  Anne, bebeğini doğurmanın kendi bedeninin işi olduğuna kendini ve doktorunu-ebesini ikna etmeli, gerektiğinde yardımlara açık olmalı.

  Dışarıdan birisinin onun bedenindeki süreci yönetemeyeceğini bilerek kendini koyvermekten vazgeçmeli.

  Yaşam yolculuğunun çok özel bir kesiti olan doğum yolculuğunun, yaşamın her anı gibi sürprizlere açık olduğu bilinmeli ve kabul edilmeli.”

  DOKTORUN DOĞUMA SAHİP ÇIKMASI TEŞVİK EDİLMELİ

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “Türkiye’de devletin yıllarca doğum karşıtı politika izlediği” yönündeki açıklamasını çok önemsediğini ifade eden Dr. Ayşe Duman, şunları söyledi:

  “Bakan Akdağ açıklamasında ‘Doğum kontrolü ve nüfus planlaması kavramlarının tarihin çöplüğüne atıldığını, bir ailenin ne kadar çocuk yapacağına kendisinin karar vermesi gerektiğini, bunun sağlıklı biçimde gerçekleşmesi için de devletin ona yol göstereceğini’ ifade ediyor. Bu bilgiler bizim açımızdan çok önemli tespitler.

  Bu bilgiler ışığında en kısa zamanda hayata geçirmemiz gereken konuları şöyle sıralayabiliriz:

  – Kadın üzerinden oynanan çokça oyunun bir parçası olan, doğum-annelik algısı planları fark edilip gerekli düzenlemeler yapılmalı.

  – Dizi ve filmlerdeki doğum sahnelerini yönetenler kafasına göre takılmaktan vazgeçmeli, işin öneminin farkında olan yetkililer görev bilincinde hareket etmeli.

  – Çalışan kadın kadar ev hanımlarının da doğum, doğum sonrası annelik süreçlerindeki ihtiyaçları gözetilerek doğuma ve anneliğe destek- teşvik projeleri geliştirilmeli.

  – Doğum yolculuğu ve sonrası anne kadar hekim de kendini güvende hissetmeli. Yolculukta tabii olarak karşılaşılacak sürprizlerde, suçlu arama ve ceza kesme gayretlerinden vazgeçerek, doktorun da doğuma sahip çıkması teşvik edilmeli. Hekim haklarının gözetildiği, can güvenliğinin sağlandığı politikalar geliştirilmeli.”

  KİMLERE HANGİ GÖREVLER DÜŞÜYOR?

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın ‘Sezaryenin altında kolaycılığın yattığına dikkati çekmesini’ de değerlendiren Dr. Ayşe Duman, “Sayın Akdağ’ın ‘Sezaryenin ihtiyaç halinde anne ve bebeğin hayatını kurtardığını, ancak gereksiz durumlardaki olumsuzluklarının da bilindiğini, annelerin normal doğumdan sonra birkaç saat içinde ayağa kalktığını ama sezaryen sonrası birkaç gün yatağa bağlı kaldığı’ yönündeki açıklamaları doğru ve yerinde tespitler. Bu açıklamalar yeni dönem adına önemli ipuçları veriyor. Bu saatten sonra hasta, hasta yakını, hekim, ebe, bürokrat vb. gibi doğum sürecinin tüm paydaşlarının içerisinde yer alacağı icracı bir ekip oluşturularak Türkiye genelinde acil bir eylem planı hayata geçirilmelidir. Bu doğrultuda biz üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya hazırız.” dedi.

  ‘OL SEZARYEN KURTUL’ TUZAĞINA DİKKAT!

  Doğum sürecinde hasta yakınlarına da önemli görevler düştüğünü hatırlatan Dr. Ayşe Duman, şu uyarılarda bulundu:

  “Öncelikle, ‘Ya hayır söyle ya sus’ uyarınca, anneye dokunan sorumluluk sahibi herkes, ağzından çıkana dikkat etmeli. Yani, ‘ooo doğum çok ağrılı sen dayanamazsın, göreceğiz seni de bakalım nasıl dayanacaksın’, ‘sık dişini sakın bağırma’, ‘sen daha muayene olamıyorsun nasıl doğuracaksın’, ‘daha dur bakalım bunlar birşey değil’, ‘ol sezaryen kurtul ne o kadar ağrı çekeceksin’, ‘aman ha sakın sezaryen olma bebeğine de sana da yazık olur’, ‘yani şu kadarcık bebeği çıkaramadın’ gibi densizce konuşmalar yapılmamalı.

  Doğumu kolaylaştıran, teşvik eden fiziki şartlar sağlanmalı. Bu doğrultuda, normal doğum sürecini hayli kolaylaştıran dikey doğum koltuğu tüm doğum evlerinde ve doğum servislerinde yaygın şekilde kullanılmalı.

  Anne adayının mahremiyetine olan saygı gereği hamile kıyafeti ile anne koruma altına alınmalı.”

  SEZARYEN ÇILGINLIĞINA SON VERMEK İSTİYORSAK

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın açıklamalarını hem bir kadın doğum uzmanı hem de bir anne olarak doğru ve yerinde çıkışlar olarak değerlendirdiğini söyleyen Dr. Ayşe Duman, “Sezaryen çılgınlığına son vermek istiyorsak, nüfus planlamasını doğru okumak istiyorsak, kadın-anne-çocuk bizim için önemliyse, bütüncül yaklaşımın önemine inanıyorsak, sağlığın vazgeçilmez unsurunun hekim olduğunun farkındaysak, hiç zaman kaybetmeden kökleri bizim kültürümüzde barınan doğum yolculuğunu yeniden tarif etmeli ve bu tarifi en kısa zamanda hayata geçirmeliyiz” şeklinde konuştu.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız