Tüp Bebekte HCG Değerleri
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Tüp Bebekte HCG Değerleri

  Tüp Bebekte HCG Değerleri

  Tüp bebek tedavisine başlayan ve süreç sonuna gelen çiftlerin en fazla heyecanlandığı süreç başarılı bir gebelik olup olmadığıdır. Çünkü bebek sahibi olma açısından sorun yaşayan çiftler tüp bebek tedavisinde psikolojik olarak da yıpranırlar. Günümüzde tüp bebek tedavilerinin önemli bir bölümü başarılı gebelikle sonuçlanıyor. Ancak yine de anne baba adayları bu süreçte heyecanlarına yenik düşebiliyor.

  Hem normal gebelik hem de tüp bebek tedavisinin ardından gebeliğin olup olmadığına bakmak için kanda hamilelik testi yapılır. Yapılan testte HCG hormonuna bakılır. Bu hormon hamilelik hormonu olarak da bilinmektedir. Tüp bebek tedavisi sonrasında yapılan gebelik testinin sonucuna göre gebeliğin olup olmadığı konusunda kesin yargıya varılabilir.

  HCG hormonu dünyanın en ilginç molekülleri arasındadır. Bu hormon sadece gelişme yolundaki embriyo plasentası halini almış hücrelerce üretilmektedir.  Embriyo rahim astarına yerleştiği andan itibaren söz konusu hücrelerde HCG üretimi başlar. Bu yüzden anne adaylarının hamile olup olmadığını öğrenmek için kandaki HCG değerine bakılarak doğru tanı konabilir.

  Tüp bebekte gebelik testi ne zaman yapılır?

  Tüp bebek tedavisi sonrasında gebeliğin oluşup oluşmadığına bakmak için test doğru zamanda yapılmalıdır. Bu süreçte vücudun yeterli HCG hormonu üretmesi için fırsat tanınmalıdır. Tüp bebek tedavilerinde embriyo transfer yapılmasının ardından 12 gün sonra anne adayından alınan kan değerlerinde HCG hormonu değerine bakılır. Bu test sırasında anne adayının rahminin içinde yer alan plasentadaki hücrelerin HCG hormonu salgılayarak bu değerin kanda yükselip yükselmediğine bakılır.

  Tüp bebek tedavisinde süreç embriyonun anne rahmine tutunmasıyla başlayacaktır. Vücut HCG hormonu üretmeye başladıktan sonra bu hormon sayesinde progesteron hormonunun kesintisiz üretilmesini sağlar. Progesteron hormonu gebelik için gerekli olan hormondur. Bu hormonun en temel görevi hamileliğin gerçekleştiği ilk andan itibaren düşük olmasını engellemektir.

  Gebelik hormonları ilk olarak kanda ortaya çıkar. Bu yüzden kanda hamilelik testi yapılarak en doğru sonuca ulaşılabilir. Kanda ölçülen HCG değeri, gebelik sürecinin başladığı ilk günden kontrollü bir şekilde doğru oranda yükselir. HCG değeri hafta hafta  yükselecektir. Tüp bebekte de normal gebelikte de embriyo tutunduğu anda bu süreç başlar.

  Burayı okuyun: Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

  Tüp bebekte HCG değeri kaç olmalıdır?

  Her kadının kanında belli oranda HCG değeri vardır. Bu değer gebe olmayan bir kadında 0-10 mlU/ml arasında görülür.  HCG hormonu hem normal gebeliklerde hem de tüp bebek tedavisinde döllenme gerçekleştiği andan itibaren 7 ile 12 gün arasında kanda salgılanmaya başlar.  Tüp bebek tedavisi sonrasında gebeliğin kesin olarak söylenebilmesi için HCG değeri en az 10 mlU/ml olmalıdır. Hamileliğin ilk dönemlerinde bu değer iki günde bir artar. Her ölçümde önceki değerin iki katı kadar sonuç alınabilir.

  Tüp bebekte transfer sonrasında anne adayları mutlaka doktorun söylediği tarihte kanlarındaki HCG değerine baktırmalıdır. 12 günden önce yaptıkları idrar testleri yanıltıcı olacaktır. Çünkü test sonuçları önce kanda sonraki günlerde idrarda net sonuçlar verir.

  Yapılan kan tahlilinde görüne HCG değeri, önceki değerin iki katı kadar artmadıysa gebelikte bir problem olabilir. Genelde bu durum dış gebelik olarak ortaya çıkar. Dış gebelik yaşayan kişilerin ilk ölçümünde kandaki HCG değeri genelde yüksek çıkar. Ancak sonraki ölçümlerde bu değer düşebilir.

  Tüp bebek tedavisinde kesin olarak gebelik tanısı koyulabilmesi için kandaki HCG değerinin yüksek çıkmasından sonra ultrason görüntülerinde de gebelik kesesinin görülmesi gerekir.  Daha sonra da anne adayları bebeklerinin kalp atışını dinleyebilir.

  Tüp bebek tedavisinde görülmesi gereken bazı haftalardaki HCG değerleri şu şekildedir;

  • haftada 5-50 mlU/ml
  • haftada 5- 425 mlU/ml
  • haftada 20- 7300 mlU/ml
  • haftada 1080- 56 000 mlU/ml
  • 7-12. haftalarda 7650- 290 000 mlU/ml
  • 13-26. haftalarda 13 300- 250 000 mlU/ml
  • 17-24. haftalarda 4000- 165 000 mlU/ml HCG değeri olmalıdır.

  Belirttiğimiz değerler gebeliğin o döneminde görülen ortalama değerlerdir. Kesin sonucu elde edebilmeniz için ultrason muayenesi şarttır. Ultrasonda gebelik kesesi mutlaka görülmelidir.

  İkiz gebeliklerdeki tüp bebek tedavisinde HCG değeri kaç olmalıdır?

  Tüp bebek tedavisi sonrasında ikiz gebelik de gerçekleşebilir. İkiz gebeliği olan anne adaylarının tekli gebeliklere göre HCG seviyesi  daha yüksek seyredecektir. Çoğul gebelikte HCG oranı %30 ila %50 arasında daha yüksek olması çok normaldir.  HCG seviyesinin bu kadar yüksek olmasının gerçek nedeni yapılan birkaç test sonrasında anlaşılabilir.

  Gebelik sürecinde HCG değerinde çok hızlı artış olursa bir sorun olabilir. Embriyo yumurtalık içine yerleştiği anda plasental dokularda hızlı bir büyüme görülür. Bu durum HCG seviyelerinin yükselmesine yol açabilir.  Ayrıca HCG değerini etkileyebilecek çok nadir görülen bazı kanser türleri de bulunur.

  Tüm başarılı tüp bebek tedavilerinde HCG hormonu değerinin sabit olarak saptanması imkansızdır. Gebelik sürecinde farklı normal HCG değerleri vardır. Altıncı haftadan önce yapılan testlerde normal düzeyde olan HCG hormonu artışı gebeliğin sağlıklı olduğunu gösterir. HCG seviyesini ölçtüğünüz testlerde uyuşmazlık olmaması adına ölçümü hep aynı laboratuvarda yaptırmanız daha doğru olur.

  Tüp bebek tedavisi sonrasında 12. gün HCG değerini ölçmek adına kan testi yapılır. Yapılan test sonucunda elde edilen değerler normal gebelikte olduğu gibi değerlendirilecektir. Tüp bebek tedavisinde HCG hormonu değeri normal gebelikle aynı etkiye sahiptir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Ayşe Öz avatarı

   Ayşe Öz

   Bilgilendirme için teşekkür ederim. Benim bir sorum olacak bende genetik bir rahatsızlık taşıyıcısı olduğum için tüp bebek tedavisi oldum. Embriyolara genetik test ve kromozom testi yapıldı.5 gün embriyo transfer edildi. 12. gün beta hcg değerim 1171 çıktı 14. gün ise 2892 çıktı. Daha kontrole gitmedim merak içerisindeyim.Bu değerler normal mi? Bir sorun ya da çoğul gebelik olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Değerlerin artışı normal, bir sorun olup olmadığı kontrole gittiğinizde görülecektir.

  • Kader Öztürk avatarı

   Kader Öztürk

   Merhaba hocam tüp bebek yaptım transferin 5.günü bugün beta hcg 1.20. Ve 0.5 çıktı sizce hamile miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Henüz erken, beklemek gerekir.

  • Zeliha aslan avatarı

   Zeliha aslan

   Ben tüp bebek yaptım 12 günde kan tahlili yaptım sonuç 0.5 hamile olma imkanı yok mu

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhabalar beta hcg değerinin 0-10 arası çıkması durumunda negatif sonuç olarak alıyoruz.

  • Tülay Koc avatarı

   Tülay Koc

   Merhaba embriyo transferi oldum 12. Gün beta hcg 37.8 çıktı iki gün sonra tekrar yaptırdım 44.7 iki katına çıkmış ama farklı yerlerde yaptırdığım için değer aralıkları farklıydı doktor az artış var dedi bir öngörü yapamıyor gebelikte sorun olabilir mi

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Doktorunuzu dikkate almanız daha sağlıklı olacaktır buradan bilemeyiz.

  • İpek güngör avatarı

   İpek güngör

   Merhabalar 28 ekim 2021 transfer oldum 8. Günü kan testimde beta 56,3 çok erken ama bir umut var mı

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bekleyip yükselme durumunu görmek gerekir.

  • Vildan yavuz bilgin avatarı

   Vildan yavuz bilgin

   Merhaba 3. gün embriyo transferi yapıldı 15. gün beta hcg 15 çıktı bu demek oluyor doktor hanım teşekkür ederim

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Henüz erken olabilir transferi yapan doktorunuzla görüşmeniz daha sağlıklı olur.

  • Asya korkmaz avatarı

   Asya korkmaz

   Merhaba hocam tüp bebek transferimin 13. Günü beta HCG 296 çıktı iki gün sonra testi tekrarladım 970 çıktı herşey yolundami şuan beş hafta iki günlük keseyi ve kalp atışını ne zaman görebiliriz birde hocam hiç mide bulantısı baş dönmesi yaşamıyorum sanki hamile değil gibiyim bunlar normal mi şimdiden çok teşekkür ederim hocam

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Hamileliğin belirtileri herkeste aynı olmayabilir süreci bilen doktorunuzun sonuçları görüp değerlendirmesi daha sağlıklı olacaktır.

  • Esra eşkin avatarı

   Esra eşkin

   Merhaba 9.gün beta 19.88 (11.gün 29.44) (14.gün 34.49) gebelik varmı acaba

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Merhaba artışların daha fazla olmasını bekleriz adetiniz en az 1 hafta gecikince test yaptırınız

  • Beyza Kılınç avatarı

   Beyza Kılınç

   Merhaba. 5.gün embriyosu transferi oldum. 10.gün değerim 405 13.gün değerim 2900 çıktı sizce çok yükselmemiş mi değer normale göre?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yükseliş beklediğimiz bir şey bu süreçte.

  • Melek Halil avatarı

   Melek Halil

   İyi günler. Donmuş 5.gün embriyosu transferi oldum. 12.gün beta hcg <0.100 çıktı. 14.gün değerler yükselebilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik devam ederse yükselmesi gerekir.

  Bir yorum yazınız