Vajinismus, Cinselliği Tehdit Olarak Algılayan Zihnin Davranışıdır!
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Vajinismus, Cinselliği Tehdit Olarak Algılayan Zihnin Davranışıdır!

  Zihin-beden bütünlüğünde penis almaya engel olacak kadar pelvik kasların kasılması vajinismus olarak adlandırılır.

  İnsan bedeni tehdit olarak algıladığı ortamdan kaçınma refleksi içindedir. Kaçınmak, kaçmak, engel olmak için aktive olan sempatik sistem bedende gerginlik oluşturur. Bu durum istem dışı gelişir.

  Vajinismus olarak adlandırılan kadın bedeninin bu cinsel eylemden kaçınma davranışını, cinsel eylemin bir parçası olan penis alma eylemini engelleyecek şekilde pelvik kasların istemsizce kasılmasını şu şekilde açıklayabiliriz:

  Zihin; cinsel eylemi, penis almayı çeşitli nedenlerden ötürü tehdit olarak algılar. Bu durumda tüm bedene “Bu alana girme!” mesajı gönderir. Beden bu mesaj doğrultusunda cinsellikten, penis almaktan kaçınmak için psikolojik ve fiziksel bazı tepkiler geliştirir.

  Bu durumda kadın eşini istemsizce itebilir, bacaklarını açamayabilir, vajen girişi duvar varmışcasına kasılır. Bunun dışında ağlama krizleri, mide bulantısı, baş ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Sonuç olarak beden zihinden gelen “Sakın bu alana girme!” mesajına uygun davranışlar geliştirir.

  Cinsel eylem hem kadın hem de erkek için varoluşun temel kaynağıdır. Bu yüzden yaşamın var olmasının temel kuralı olan cinselliği bir tehdit olarak görmek yanlıştır. Yani bilinçaltının tehdit olarak değerlendirdiği alan, yaşamın olmazsa olmazıdır.

  Bu durumda vajinismus sorunu kesinlikle çözülmesi gereken bir durumdur. Çünkü zihin-bedenin penis almayı tehdit olarak algılıyor olması bizzat kadına psikolojik olarak zarar verir ve çiftler arasındaki ilişkinin zarar görmesine yol açar.

  Vajinismus sorunu ‘ Cinsel ilişki gerekli değil, cinsel ilişkiye girmesem de bir şey olmaz.” kandırmasıyla görmezden gelinemez. Gelinse de farklı sorunlar olarak kadının ve erkeğin karşısına mutlaka çıkacaktır.

  Ayrıca beden en temel ihtiyaç karşısında bile gerilip kasılıyor ve izin vermiyorsa yaşamın başka alanlarında da buna benzer tepkiler veriyordur. Yani karşımıza vajinismus olarak çıkan bir kadın bedeni genel olarak gergindir, kendisini zor ifade eder. Hep bir güvenli alan arayışı vardır.

  Vajinismus tedavisini zihin-beden bütünlüğünde yaptığımızda kadın birçok başka sorununu da çözmüş olur. Kadın yaşamın neşesini, hazzını, güzelliklerini görebilir hale gelir.

  Son tahlilde vajinismusu çözme yolculuğu kadının kendine dönme, kendini keşfetme yolculuğudur; öyle de olmalıdır efendim.

  Detaylı bilgi için: Vajinismus Nedir, Nedenleri Nelerdir?

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız