RAHİM KALINLAŞMASI
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

Randevu İçin Hemen Arayın!

RAHİM KALINLAŞMASI

RAHİM KALINLAŞMASI

RAHİM KALINLAŞMASI

Ne Zaman Önemli?

             Rahmin iç dokusunun (endometrium) kalınlaşmasına endometrial hiperplazi (rahim kalınlaşması) denir.

Rahmin iç dokusu- endometriumun kalınlığı, kadının adet döngüsüne ve düzenli adet görüp görmemesine göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle rahim içi kalınlık değerlendirirken, adet döngüsünün hangi gününde olduğuna, menopoz da olup olmadığına dikkat edilerek değerlendirme yapılmaktadır.

Rahim içi- endometrium adetlerin başlamasıyla, yani yumurtaların çalışmaya başlamasıyla birlikte kalınlaşmaya ve adetle birlikte dökülmeye başlar.

Her ay yumurtalıklardan bir yumurta hücresi büyümeye başlar. Bu dönemde yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonu etkisiyle rahmin içi de kalınlaşmaya başlar. Amaç yumurtlama olduğunda döllenme olursa, bebeğin yerleşmesi için uygun bir ortam hazırlanmasıdır.

Adetin yaklaşık 14.günü yumurtlama olur ve sonrasında salgılanan progesteron hormonuyla rahim içi daha da kalınlaşır, süngersi bir hal alır. Bu dönemlerdeki kalınlaşma, normal ve olması gereken bir durumdur. Gebelik olmaz ise yumurtlamadan yaklaşık 14 gün sonra hormonlar azalmaya ve rahim içi dökülmeye-kanamaya başlar. Yani kadın adet görür. Adetle beraber kalınlaşan rahim içi dökülür-atılır. Bu durumda rahim içi incelmiş olur. Tüm bu değişimleri ultrasonografi ile görüp değerlendirebiliriz.

 

Peki, anormal olan rahim içi kalınlaşması nedir?

Öncelikle yukarıda belirttiğimiz döngüsel durumu bilerek rahim içini değerlendirmeliyiz. Bu anlamda adetin 3-5 günleri arasında değerlendirmek doğru olur. Bu dönemde ince olmasını beklediğimiz endometrium kalın gözüküyorsa hiperplazi-kalınlaşmadan şüphelenebiliriz.

Rahim içi polip ve miyomlar da ultrason ile kalınlaşma olarak görülebilir. Bunların ayırıcı tanıları klinik ve görüntüleme yöntemleriyle yapılmalıdır     Rahim içi kalınlaşması genellikle klimakterik dönem dediğimiz menopoza yakın dönemde görülür. Bu dönemde sıklıkla adetlerin araları açılır, sonrasında bol miktarda kanamalı uzamış adet dönemleri olur.

Rahim içi kalınlaşması olan hasta genellikle, 20-25 gündür kanamam kesilmedi hala ilk günlerdeki gibi kanıyorum şikayetiyle gelir. Uzun süredir kanamasına rağmen muayenede rahim içini kalın görmemiz, endometrial hiperplaziyi (rahim kalınlaşması) düşündürür. Bu durumda hem kanamayı durdurmak, hem tanıyı kesinleştirerek tedavi planını yapabilmek için rahim içini temizlemek-küretaj yapmak gerekir. Gelen materyal patolojiye gönderilir ve sonuca göre tedavi planlanır.

Dikkat edilmesi bilinmesi gereken en önemli konu, menopozdaki bir kadının rahim içi incedir, ince olması gerekir. Biz muayenede rahim içini belli bir kalınlığın üzerinde görüyorsak, kadının hiçbir şikayeti olmasa bile muhakkak ve muhakkak rahim içinden parça alıp gelen materyal patolojiye gönderilmelidir.

Yine menopozdaki rahim içi polipler ve miyomlar da kalınlaşma olarak değerlendirilebilir. Bu durumda da tanıyı doğrulamak ve olabilecek kanserleşme riskinden korunmak için bunlarda histeroskopi ile değerlendirilip gerekirse çıkarılmalıdır.

Rahim içi kalınlaşmasında tedavi, patoloji raporu, hastanın yaşı, gebelik isteği,  var olan hastalıkları, kanser riski dikkate alınarak düzenlenir.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız