RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Histeroskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

  Histeroskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

  Rahim ile ilgili bazı problemleri teşhis etmek için doğrudan rahimin içerisine bakılması gerekebilir. Histeroskopi uygulamasının yaygın nedenleri arasında anormal kanama, miyomlar, polipler veya hamile kalma zorluğu bulunur. Kadın hastalıkları sorunları yaşayan kadınlar için histeroskopi nedir nasıl yapılır sorusunun yanıtı önemli bir konudur. Bu prosedür, oldukça basit aşamalarla gerçekleşen minimal invaziv bir cerrahidir.

  Histeroskopi nedir, nasıl yapılır?

  Histeroskopi, rahimin iç kısmının herhangi bir cerrahi kesime gerek kalmadan rahim ağzına sokulan ince bir teleskopla incelendiği prosedürdür. Histeroskop adı verilen bu teleskop, rahimin görünebilmesi için ışığa ve kameraya bağlanır.

  Histeroskopi öncesinde, herhangi bir diyet gereksinimi hakkında özel talimatlar verilebilir. Bu talimatlara uygun şekilde hareket eden hasta, randevu günü ve saatinde operasyon için hazır olmalıdır.

  Histeroskopiyi engelleyebilecek enfeksiyon gibi sağlık sorunlarının olmadığından emin olmak için kan testleri yapılmalıdır. Hamilelik şüphesi mevcutsa hamilelik testi uygulanmalıdır.

  Genellikle histeroskopi esnasında anestezi kullanılmamaktadır. Prosedür,  hızlı bir şekilde ilerlediği ve herhangi bir kesi yapılmadığı için rahatsızlık hissi oluşmayacaktır. Ancak, ihtiyaçlar ya da tercihler dahilinde ağrı kesici verilebilir, rahim ağzının uyuşturulması gerekebilir. Miyomların çıkarılması gibi bir işlem yapılacaksa genel anestezi uygulanabilir.

  Hastanın bacakları desteklerle uzatılır, bir örtü ile mahremiyet korunur. Prosedür için vajina, rahim ağzı ve rahime erişim gerekir. Bir spekulum yardımıyla açılan vajina antiseptik bir çözelti ile temizlenecektir. Histeroskop yerleştirilir ve rahim boşluğuna kadar ilerletilerek tüm duvarlar görüntülenir. Histeroskopun yerleştirilmesinden sonra, rahim boşluğunu şişirmek ve daha iyi görselleştirme sağlamak için sıvı veya gaz enjekte edilir. Kamera, anormallikleri tanımlamasına yardımcı olmak için monitöre görüntüleri aktaracaktır. Rahimdeki herhangi bir problem görülürse not edilebilir veya tedavi edilebilir. Ek ameliyatlar için gereken aletler histeroskop içindeki ince kanaldan geçirilerek kullanılabilir. Bu aletler, patolojik test için gönderilecek anormal dokunun çıkarılmasına yardımcı olur. Daha karmaşık durumlarda, rahimin dışını da aynı anda görüntülemek için karından uygulanan laparoskopi prosedürü gibi bir işlem eklenebilir. Prosedür tamamlandığında histeroskop aleti rahimden çıkarılır.

  Histeroskopi, yaklaşık 30 dakika içerisinde tamamlanabilir.

  Histeroskopi neden yapılır?

  Histeroskopi

  Histeroskopi ile teşhis ya da tedavi edilebilecek yaygın problemler şöyledir:

  • Vajinada meydana gelen olağandışı kanamalar,
  • Ağır adet dönemleri,
  • Dönemler arası ara kanama,
  • Polipler,
  • Miyomlar,
  • Hamile kalmayı zorlaştıracak etkenler,
  • Cinsel ilişki sonrası kanama,
  • Tekrarlayan düşükler,
  • Rahim astarındaki skar dokusunu tedavi etmek,
  • Yerinden çıkan bir spirali bulmak ve vücut dışarısına çıkarmak,
  • Fallop tüplerinde tıkanma,
  • Konjenital rahim anormallikleri,
  • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları,
  • Anormal pap smear testi sonuçları,
  • Menopoz sonrası kanama,
  • Endometriyal astarın çıkarılması.

  Rahimin anormal pozisyonu, rahim ağzı kanalının veya rahim boşluğunun tıkanması, rahim ağzı açıklığının skarlanması gibi bazı durumlar histeroskopiyi daha zor veya imkansız hale getirebilir.

  Histeroskopi ağrılı mıdır?

  Her kadının ağrı eşiği birbirinden farklıdır. Bazı kadınlar hiç ağrı hissetmeyecek, bazıları için ise şiddetli kramplar oluşacaktır. Rahatsızlık verici bir durum olduğunda sağlık uzmanına bildirerek, uygun bir anestezi yöntemi uygulanabilir.

  Histeroskopi sonrası adet kanaması olur mu?

  Histeroskopi sonrası iyileşme süresi uygulanan anestezi türüne göre değişkenlik gösterir. Genel veya lokal anestezi kullanılmışsa, hastanın durumu stabil olana dek kan basıncı, nabız ve oksijen seviyesi izlenir.  Anestezi uygulanmamışsa, histeroskopiden sonra özel bir bakıma ihtiyaç olmayacaktır. Anestezinin etkisi tamamen geçtikten sonra mesane normal düzende çalışabilir, yemek yenilebilir, sıvı tüketilebilir. Farklı bir öneride bulunulmadığı sürece aynı gün duş, ertesi gün banyo yapılabilir.

  İşlem gününü takip eden birkaç gün içerisinde ağrı, kramp ve vajinal kanamalar olabilir. Kanama olasılığını arttırmamak için sağlık uzmanının önerdiği ilaçlar haricinde hiçbir ilaç alınmamalıdır. Operasyon sırasında verilen gaz nedeniyle sindirim sistemi problemleri yaklaşık 24 saat içerisinde sonlanacaktır. Ateş, şiddetli karın ağrısı veya ağır vajinal kanama olursa doktor kontrolü gerekir.

  Histeroskopi sonrası adet dönemi, beklenilenden farklı bir zamanda oluşabilir. Ancak, bu değişiklik sonrasında normal döngü düzenine geri dönülecektir.

  Herhangi bir komplikasyonu önlemek adına prosedürden sonraki 1-2 hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınılması gerekebilir.

  Histeroskopi riskli midir?

  Histeroskopi nedir nasıl yapılır sorusundan sonra en merak edilen etken, histeroskopinin riskleridir. Histeroskopi çok güvenli bir prosedür olarak bilinir. Ancak, tüm tıbbi prosedürlerde olduğu gibi nadir de olsa riskler oluşabilir.

  Histeroskopi ile ilişkili ana risklerden bazıları şunlardır:

  • Rahimde hasar: Oldukça ender görülür. Bu tür bir problemin gerçekleşmesi durumunda onarma için başka bir operasyon gerekebilir.
  • Rahim ağzı hasarı: Küçük bir risktir ve genellikle basit yöntemlerle tedavi edilebilir.
  • İşlem sırasında veya sonrasında aşırı kanama: Genel anestezi ile yapılan prosedürlerde nadiren meydana gelebilir. İlerleyen vakalarda rahimin tamamen çıkarılması ile ilişkili histerektomi operasyonu gerekebilir.
  • Rahim enfeksiyonu: Vajinal akıntıya, ateşe ve ağır kanamaya neden olan rahim enfeksiyonu; antibiyotik ilaçlar ile tedavi edilebilir.
  • Sıvı emilimi: Histeroskopi ile ortaya çıkabilecek komplikasyonlar arasında kan dolaşımına sıvı emilim riski vardır. Miyomlar gibi anormalliklerin giderildiği ameliyatlar sırasında, çok fazla sıvının emilmesi kan dolaşımında tuz dengesizliğine yol açabilir. Bu durum ıslak akciğerlere veya beynin şişmesine neden olabilir. Çok ciddi komplikasyonlar olan bu riskler, işlem sırasında kaybedilen sıvı miktarı izlenerek önlenebilir.