Orgazm Olamama (Anorgazm)
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Orgazm Olamama (Anorgazm)

  Orgazm Olamama (Anorgazm)

  Cinselliğin fiziksel bir eylem olmasının yanı sıra zihinsel ve duygusal yönleri de bulunmaktadır. Cinsel tatmine ulaşmak için uyarılma, zihnin odaklanması, sinirlerin hassas olması ve kan akışının doğru olması gibi birçok etken bulunmaktadır. Çeşitli problemler cinsel tatmine müdahale edebilir ve kadının orgazm olamama (anorgazm) sorunu meydana gelebilir.

  Orgazm olamama (anorgazm) nedir?

  Anorgazm olarak da bilinen orgazm olamama, kadının cinsel aktivite sonrasında tatmine ulaşamamasıyla ilişkili bir tür cinsel işlev bozukluğudur. Kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülür. Kolaylıkla orgazma ulaşan kadınların sayısı oldukça azdır. Orgazmların sıklığı, yoğunluğu ve bunlara ulaşmak için gerekli uyarılma miktarı bireysel olarak değişkendir. Cinsel ilişki yoluyla bir orgazma ulaşmak, öğrenilmesi gereken bir beceridir.

  Orgazm sırasında nefes sıklığı, nabız ve kan basıncı artar; rahim, pelvik taban kasları, vulva, vajina ve rektal sfinkterde kasılmalar meydana gelir. Bu fizyolojik aktivite sonucunda birkaç saniye boyunca hissedilen yoğun zevkli fiziksel duyum orgazm olarak adlandırılır.

  Klitoris, vajinada bulunan ve orgazma yol açan sinir uçlarının çoğunun bulunduğu yerdir. Kadınların yaklaşık %80’inin orgazm olması için klitoral uyarım gereklidir. Diğer bir orgazm türü ise vajinal orgazmdır, kadınların yaklaşık %20’si yalnızca vajinal uyarılma ile orgazm yaşamaktadır. Orgazma ulaşmaya yardımcı olmak için bir kadının erojen bölgelerinin nerede olduğunun bilmesi önemlidir. Genellikle yüz, dudaklar, boyun, klitoris, vajina ve göğüs bölgeleri erojendir, uyarılmaya karşı tepki verir.

  Anorgazm türleri nelerdir?

  • Birincil anorgazm: Kadınlarda sık görülen primer anorgazm, hiç orgazm yaşanmaması durumudur. Bu duruma sahip kadınlarda cinsel istek düşüktür. Oluşum nedeni genellikle bilinmemektedir, cinsel memnuniyeti etkileyebilecek bilinen herhangi bir tıbbi sorun yoktur.
  • İkincil anorgazm: Kadının geçmişte orgazm olabilmesi, ancak günümüzde benzer yoğunlukta orgazma ulaşılamamasıdır. Depresyon, alkolizm, histerektomi, bazı ilaçlar, menopoz ve östrojen yoksunluğu ile ilişkili olabilmektedir.
  • Durumsal anorgazm: Bu tip anorgazmda bazı durumlarda orgazma ulaşılabilir, ancak bazı durumlarda orgazma ulaşmak mümkün değildir. Ayrıca, kadının yalnızca bir tür uyarılmayla orgazm olması veya bir partnerle ulaşılan orgazma diğer kişilerle ulaşılamaması da normaldir. Duygusal kaygılar, yorgunluk, baskı hissetme gibi birçok faktör buna yol açabilir. Kadın, sadece belirli koşullar altında veya sadece belirli bir tür cinsel aktivitelerle orgazm olma eğilimindedir.

  Orgazm olamama nedenleri nelerdir?

  anorgazm

  Anorgazma neden olabilecek birçok faktör bulunmaktadır. Birkaç faktörün bir araya gelerek oluşturmuş olduğu karmaşık bir kombinasyon olarak da meydana gelebilir.

  En yaygın nedenler şöyledir:

  • Diyabetik nöropati, genital cerrahiden kaynaklanan komplikasyonlar, multipl skleroz, Parkinson hastalığı gibi pelvik bölgeye kan akışını etkileyen tıbbi durumlar; histerektomi, gebelik, kanser ameliyatları gibi jinekolojik sorunlar orgazmı etkileyebilir.
  • Pelvik travmalara bağlı ağrılı cinsel ilişki, vajinal yırtılma, endometriozis, yumurtalık kisti, cerrahi izler, vajinal bölgede tıkanmaya neden olabilecek; muhtemelen cinsel ilişkiyi ağrılı hale getirebilecek cinsel endişeler veya kötü cinsel deneyimler anorgazm oluşturabilir.
  • Vajinismus, vajinayı çevreleyen kasların spazmı veya istemsiz kasılmasıdır. Bu durum vajinal açıklığın sıkılaşmasına neden olur ve penetrasyonu oldukça ağrılı hale getirir. Cinsel istismar, cinselliğe dair yanlış bilgiler ve istenmeyen cinsel deneyim vajinismus nedenidir.

  Bu içeriği okumanızda fayda var: Vajinismus Nedir, Nedenleri Nelerdir?

  • Disparuni, rahatsız edici veya ağrılı cinsel ilişki problemidir. Bu durumun önde gelen nedenleri arasında vajinal enfeksiyonlar; kontraseptif ürünlere, kayganlaştırıcılara karşı oluşan reaksiyon mevcuttur.
  • Bazı ilaçlar da orgazm olamamaya yol açabilir. Özellikle seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar), bazı tansiyon ilaçları, antihistaminikler, antikonvülzanlar, antidepresanlar ve kanserler tedavisinde kullanılan ilaçlar anorgazmla ilişkilidir.
  • Sigara – alkol kullanımı, klitoriste ve vajinal dokularda periferik vasküler hastalığa yol açabilir. Fazla alkol almak, merkezi sinir sistemine baskı yaparak cinsel yanıtı engelleyebilir, böylece orgazma ulaşma yeteneğini azaltabilir.
  • Stres, finansal baskılar, zihinsel sağlık sorunları, geçmişte yaşanan cinsel istismar gibi psikolojik nedenler anorgazma neden olabilir.
  • Hormonal ve anatomik değişiklikler, özellikle normal yaşlanma sürecindeki kadınları etkilemektedir. Birçok kadında menopoz sırasında görülen düşük östrojen seviyelerinin etkisiyle vajinaya veya klitorise giden kan akışının azalır, vajinal kuruluk meydana gelebilir.
  • Sadakatsizlik, tartışmalar veya partnere olan güven eksikliği, cinsel ihtiyaçlar hakkında yetersiz iletişim gibi ilişki sorunları da orgazmları etkileyebilir.

  Anorgazm nasıl teşhis edilir?

  Orgazm olamama probleminin teşhisi özneldir ve teşhiste kullanılan yaygın yöntemler şöyledir:

  • Fiziksel muayene:

  Olası fiziksel nedenleri veya altta yatan tıbbi durumları değerlendirmek için genel bir muayene yapılabilir. Pelvik ve genital bölgede anorgazma yol açabilecek herhangi bir anatomik nedenin olup olmadığı kontrol edilir.

  • Laboratuvar testleri:

  Diyabet, folat ve B12 vitamini eksikliği gibi tıbbi durumları kontrol etmek için kan testleri yapılır. Tam kan sayımı, karaciğer fonksiyon testleri, toplam testosteron seviyeleri, estradiol seviyeleri, tiroid fonksiyon testleri, folikül uyarıcı hormon (FSH) seviyeleri, lipit profili değerlendirilir. Kalsiyum seviyeleriyle birlikte ayrıca elektrolit seviyelerindeki anormallikler de kontrol edilir.

  • Zihinsel durum muayenesi:

  Birincil anorgazm mevcutsa, cinsel sorunlar ve ruh hali değişiklikleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için zihinsel durum değerlendirmesi yapılabilir. Depresyon, anksiyete gibi akut ve kronik tıbbi hastalıkların öyküsü de istenecektir.

  • Cinsel geçmiş:

  Etkili bir tedavi tasarlamak için, cinsel ve cerrahi geçmiş hakkında sorular sorulabilir. Cinsel aktivitenin sıklığı, detayları da değerlendirilir.

  Anorgazm tedavisi nasıl yapılır?

  • Terapötik cinsel teknikler:

  Kadının ve eşinin evde deneyebileceği çeşitli davranış egzersizlerini içerir. Tedavinin amacı yalnızca vücut farkındalığını arttırmak değil, aynı zamanda orgazma odaklanmadan vücuda belirli bir şekilde dokunarak cinsel hazzı nasıl uyandırılacağına öğretmektir. Yönlendirilmiş mastürbasyon, vibratör kullanımı ve klitoral uyarılma teknikleri vücudu keşfetmenin farklı yollarıdır.

  • Bilişsel davranışçı terapi:

  Düşünme ve davranış biçimini değiştirerek; her türlü olumsuz düşünceyi, herhangi bir engellemeyi veya cinsellik hakkındaki korkuyu yok edilebilecek psikoterapi türüdür.

  • Cinsel uyarımı geliştirme:

  Yeterli düzeyde uyarılmamak, birçok kadının orgazma ulaşmasında karşılaşılan temel sorundur. Bu nedenle çiftler, etkili klitoral uyarım oluşturmak teşvik edilir. Kadın orgazmına neden olma yeteneğini geliştirmek ve penil şaftın klitoris ile temasını en üst düzeye çıkarmak için cinsel konum önemlidir.

  • İlaç tedavileri:

  Östrojen tedavisi genellikle menopoz sonrası kadınlar için kullanılır. Vajinal bölgeye kan akışını iyileştirmek için bazı durumlarda östrojen ve progesteron kombinasyonu da kullanılır. Testosteron ise ağırlıklı olarak bir erkeklik hormonu olmasına rağmen, kadının cinsel işlevselliğinde hayati bir rol oynar ve orgazm olamama (anorgazm) problemini gidebilir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Aydan ceylan avatarı

   Aydan ceylan

   Ben 12 yıllık evliyim ama bu güne kadar hiç cinsel ilişki sırasında orgazm olmadım yani zevk alıyorum ıslanma da oluyor ama orgazm olmuyor ve lütfen bana yardım edin ne yapmam lazım

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Cinsel sağlık terapisi için 0541 857 85 94 numaralı hattan randevu alabilirsiniz.

  Bir yorum yazınız