Vajinismus Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

Randevu İçin Hemen Arayın!

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

1 – VAJİNİSMUS NEDİR?

Vajinismus; kadın bedeninin cinsel birlikteliğe izin vermeyecek şekilde tepki göstermesi halidir. Diğer bir ifadeyle, perine kaslarının kasılarak vajen girişini adeta bir duvar oluşturacak şekilde kapamasıdır.

2 – Vajinismus Hastalık mıdır?

Vajinismus bir hastalıktan ziyade bedenin fizyolojik bir davranışını şu veya bu nedenle yapamama halidir. Bu nedenle ilaçla ve ameliyatla tedavi edilmez.

3 – Vajinismus neden olur?

Beynin, cinsellik algısına bedensel cevap olarak ortaya çıkan vajinismusun nedenleri bilinçaltında gizlidir. Toplumumuzda çokça görülen nedenler arasında;

  • İlk ilişki acılı ağrılı ve bol kanamalı olur (yanlış) inancı.
  • İlk gece ile ilgili dolaşan efsaneler.
  • Bedeni olumsuz etkileyen cinsellik algısı (ayıp, yasak, günah, kadına göre değil, erkeğe teslim olma hali, kadının vazifesi vb.).
  • Cinsel tacizler.
  • Kadın kimliğinden memnun olmama hali.
  • Hamile kalmaktan korkmak.
  • Doğum korkusu.
  • Büyümekten sorumluluk almaktan kaçınmak (ailenin küçük şımarık kızı rolünden çıkmak istememe) gibi durumları saymak mümkündür.

4 – Vajinismus tedavisi var mıdır? Nasıl tedavi edilir?

Vajinismus yüzde yüz değişebilen bedensel bir davranıştır. Bedenin her davranışı değişebilirken, yaratılıştan cinselliğe ihtiyaçlı yaratılmış bir bedendeki vajinismuslu bir kadının orijinal tasarımında cinsel eyleme ihtiyaçlı ve mümkün yaratılmıştır. Bu tasarımın işlemini engelleyen yanlış yazılımlar, kirli bilgiler, özden uzak algılar silinip, orijinal tasarıma uygun bilgiler bedene alındığında sorun çözülmüş olur.

Bu süreçte bedenin geliştirdiği kasılma yönündeki reflex davranışları, gevşeme reflexine değiştirmek içinde çalışmalar yapılır.

Ancak tüm bunların öncesinde kadının orijinal tasarımına dönmek için karar vermiş olması gerekir.

Daha geniş bilgi almak ve bu durumun olumsuz etkilerinden kurtulmak için muhakkak bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız