MYOMLAR
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.


  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  MYOMLAR

  MYOMLAR

  Adı sizi ürkütmesin!

  MYOMLAR

  Myomlar rahmin kas tabakasını oluşturan hücrelerden gelişen tümoral kitlelerdir.

  Myomlar rahimdeki en sık görülen iyi huylu, kanser olmayan büyümelerdir. Kadın üreme organlarında en sık karşılaşılan kitlelerdir. Tüm kadınların yaklaşık % 25-50’sinde bulunmasına rağmen çoğu kadın bundan haberdar değildir. Çünkü myomlar çoğu zaman, belirti verecek, sorun oluşturacak kadar büyümezler ve çoğu zaman herhangi bir nedenle yapılan muayene sonucu fark edilir. Ancak bazen myomlar büyüklük, sayı ve yerine bağlı olarak şikayetlere sebep olurlar. 35 yaş üzerindeki yaklaşık her dört ya da beş kadından birinde myom bulunur.

  Myomların büyüklüğü, şekli ve yerleşimi büyük farklılıklar gösterebilir. Rahmin içerisinde duvarında veya dış yüzeyinde görülebilirler. Myomlar büyüklük bakımından değişkenlik gösterir. Bezelye kadar küçük olabileceği gibi tüm karnı dolduracak boyutlara ulaşabilir. Büyüdükçe rahmin dışı kadar içini de bozabilir.

  Bir kadında sadece tek bir myom veya değişik büyüklükte çok sayıda myom olabilir. Myomların tek mi yoksa gruplar halinde mi olacağını kestirmek zordur. Uzun bir süre çok küçük kalabilir, birden hızla büyüyebilirler veya yıllar boyunca yavaş yavaş büyüyebilirler.

  NEDEN OLUR?

  Myomlar 30-40 yaşlarındaki kadınlarda en sıktır, ancak her yaşta görülebilirler. Myomlar oldukça sık olmalarına rağmen onlara neyin neden olduğu hakkında kesin bir bilgiye sahip değiliz. Kadınlık hormonu olan östrojen büyümelerini artırıyor gibi gözükmektedir. Vücuttaki östrojen düzeyleri doğal olaylara bağlı olarak artabilir ya da azalabilir. Örneğin, gebelik östrojende artışa sebep olur, menopoz ise düşüşe. İlaçlar da östrojen düzeylerinde değişikliğe yol açabilir.

  BELİRTİLERİ

  Myomlar yerine ve büyüklüğüne göre değişik şikayetlere yol açarlar. Örneğin, rahmin dışına dogru bir portakal kadar büyüyüp hiçbir belirti vermezken, rahmin iç yüzünde yarım cm lik bir myom ciddi kanamalara yol açabilir. Myomlara ait genel belirtileri sıralayacak olursak;

  • Adet döneminin uzaması ve kanama miktarının artması
  • Adet aralarının kısalması, sık adet görme
  • Adet dönemi sancıları
  • Adet dışı kanama
  • İlişki sonrası kanama
  • Karın kasık veya belde ağrı
  • İlişki sırasında ağrı
  • Alt karında ele gelen sertlik
  • İdrar yapmada zorluk veya sık idrara çıkma
  • Kabızlık, makatta ağrı yada barsak hareketlerinde zorluk

  MYOMLAR KISIRLIK YAPAR MI?

  Özellikle rahmin içine doğru büyüyerek bebeğin yerleşeceği yüzeyi bozan myomlar gebelik planında tedavi edilmelidir. Rahmin dışına doğru veya kas içinde büyüyen myomlar büyüklüğüne ve yerine göre gebeliğe zarar verip vermeyeceğine karar verilir ve tedavisi planlanır.

  Myomların çoğu rutin bir jinekolojik muayene sırasında fark edilir. Ancak detaylı tanı ve tedavi planı gerektiğinde aşağıdaki yöntemler kullanılır.

  • Ultrasonografi rahmin veya pelvik organların bir resmini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır.
  • Salin infüzyon sonograsisi (SİS) rahim içine serum fizyolojik verilerek rahmin ultrasonografi eşliğinde incelenmesidir. Bu sayede rahim içindeki myom veya polipler ayrımlanabilir.
  • Histeroskopi, rahmin içerisii kamera ile görüntülenir,aynı zamanda bu bölgedeki myomlar alınabilir..
  • Histerosalpingografi (HSG) özel bir röntgen filmidir. Rahmin ve tüplerin şekil ve büyüklüklerindeki anormal değişiklikleri saptayabilir.
  • Laparoskopi karnın içerisini görmede doktora yardım için ince bir alet (laparoskop) kullanır. Göbekten veya hemen altından yapılan küçük bir kesiden içeri yerleştirilir. Doktor laparoskop ile rahmin dış yüzeyindeki myomları görebilir ve aynı zamanda tedavi edebilir.
  • Görüntüleme tetkikleri, magnetik rezonans görüntüleme (MRI) ve bilgisayarlı tomografi (BT) gibi, kullanılabilir, ancak nadiren gerekir. Bazen bu tetkikler veya diğer işlemler başka bir tıbbi sorunu veya belirtileri incelemek için kullanıldığında rastlantısal olarak myomlar saptanabilir.

   

   

  MYOMA BAĞLI SORUNLAR

  Myomların çoğu sorun oluşturmamasına karşın nadiren komplikasyonlar gelişebilir. Rahme bir sap ile bağlı olan myomlar sap etrafında dönebilir. Bu ağrı, bulantı yada ateş yapabilir. Myomlar enfekte olabilir (iltihaplanabilir). Pek çok olguda bu ancak o alanda zaten bir enfeksiyon varsa olur. Çok nadir olgularda myomun hızlı büyümesi ve diğer belirtiler kanseri gösterebilir.

  Çok büyük bir myom karnın şişmesine sebep olabilir. Bu tam bir jinekolojik muayene yapmayı zorlaştırabilir. Myomlar ayrıca kısırlığa neden olabilir. Bu nadirdir ve myomlar bir çiftin kısırlığının nedeni olarak düşünülmeden önce diğer faktörler araştırılmalıdır.

  Belirtilere yol açmayan, küçük olan veya menopoza yaklaşan bir kadında görülen myomlar sıklıkla tedavi gerektirmez. Ancak, belli yakınmalar ve belirtiler tedaviyi zorunlu kılar:

  • Adet kanamasının fazla miktarda ve sık olması.
  • Adetler arasında kanama
  • Myom veya yumurtalık tümörü gibi başka bir tümörün ayrımının yapılamaması
  • Myomun büyümesinde hızlı artış
  • Kısırlık
  • Kasık ağrısı
  • İlişki sırasında ağrı

   

  DİKKAT!!

  Myomlarınız varsa veya geçmişte olduysa, 6 ayda bir düzenli kontrollerinizi yaptırın. Myomların belirtilerine sahipseniz hemen doktorunuzu görün. Myomlar ilişki sırasında ağrıya sebep olmadıkça cinsel aktivitenizi kısıtlamaya gerek yoktur.

  Myomlar ilaç veya cerrahi ile tedavi edilebilirler. İlaçlar, gonadotropin salgılayıcı hormon (GnRH) agonistleri gibi, myomları cerrahiye hazırlık için geçici olarak küçültmede ve kanamayı kontrol etmede kullanılabilirler. Tedavi şeklini belirlemede, sizin kendi istekleriniz ve doktorunuzun myomların büyüklüğü ve yerleşimi hakkındaki tıbbi önerileri etken olacaktır.

   

  Myomektomi

  Myomektomi rahmi yerinde bırakarak myomların cerrahi çıkarılmasıdır. Kadın rahmini muhafaza ettiği için çocuk sahibi olabilme şansı vardır.  Myomektomiden sonra gebe kalınırsa bazı durumlarda sezaryenle doğum yapılması tavsiye edilebilir. Myomlar çıkarıldıktan sonra tekrar gelişebilir. Tekrarlamanın olasılığı myom sayısı ile yakın ilişkilidir. Myomektomi birkaç değişik yolla yapılabilir:

  • Laparotomi
  • Laparoskopi
  • Histeroskopi
  • Robotik Cerrahi

   

  Histerektomi

  Histerektomi rahmin çıkarılmasıdır. Yumurtalıklar çıkarılabilir veya çıkarılmayabilir. Rahim alındıktan sonra hiç adet görülmez ancak bu menopoz değildir. Yumurtalıklar alınırsa kadın cerrahi menopoza girmiş olur. Diğer durumda adet görmese de yumurtalıkları çalıştığı sürece kadın menopoza girmiş olmaz.

  Histerektomi sonrası kadın cinsel hayatına devam eder, doğurganlığı bitmiştir
  Bu işlem için, rahim karındaki bir kesiden veya vajinadan çıkartılabilir. Kullanılan yöntem myomların büyüklüğüne ve cerrahın tercihine göre değişir. Ameliyat genel anestezi altında veya bölgesel anestezi ile yapılır.

  MYOMLAR VE GEBELİK

  Gebe kadınların küçük bir kısmında myomlar vardır. Gebeyseniz ve myomlarınız varsa, muhtemelen siz veya bebeğiniz için problem olmayacaktır. Gebelik sırasında myomların boyutunda artma olabilir. Bu büyümenin büyük kısmı rahme gelen kan akımından kaynaklanır. Gebelikte, myomların büyümesi rahatsızlık, baskı hissi, ya da ağrı oluşturabilir. Doğumdan sonra çoğunlukla myomların boyutunda küçülme olur.

  Myom+ gebelik de artan riskler:

  • Düşük (gebeliğin 20 haftadan önce sona ermesi durumu)
  • Erken doğum
  • Makat doğum (bebeğin baş aşağı durmak dışında bir pozisyonda olması)

  Nadiren, büyük bir myom rahim ağzını kapatabilir yada bebeğin doğum kanalından geçişini engelleyebilir. Bu durumda sezaryen doğum yapılır. Olguların çoğunda, büyük bir myom bile gebelik sırasında rahim genişledikçe bebeğin yolundan çekilecektir. Büyük myomları olan kadınlar doğumdan sonra daha fazla kan kaybı yaşayabilirler.

  Sıklıkla, myomların gebelik sırasında tedavi edilmeleri gerekmez. Ağrı ya da rahatsızlık gibi durumlarda genellikle, istirahat önerilir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

   Bir yorum yazınız