Ara Kanama Neden Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Ara Kanama Neden Olur?

  Ara Kanama Neden Olur?

  Kadınlarda kanamalar sadece adet döneminde olmaz. Bazı durumlarda iki adet dönemi arasında kanamalar yaşanabilir. Bu kanamalar vajinal kanama ya da ara kanama ismi ile anılmaktadır. Bir kadında adet dönemi dışında bir kanama yaşandığında genellikle endişelenme söz konusu olmaktadır. Ara kanamaları sık sık yaşayan bir kadın hem dikkatli olmalı hem de sağlık açısından altta yatan nedeni bilmelidir.

  Ara kanamaların sürekli hale gelmesi bazı durumlarda altta yatan önemli bir nedene ve ciddi durumlara neden olabiliyor.  Adet döneminin dışında görülen ara kanama genellikle rahim iç tabakası ya da rahim ağzında oluşan enfeksiyon gibi durumlara bağlı olarak yaşanabiliyor.

  Ara kanama neden olur sorusunun cevabını bilmek alınacak olan önlemleri belirlemeyi sağlar. Bu sayede ciddi bir sağlık sorunu olup olmadığına bakılır. Kadınlarda ara kanamanın neden olduğu ciddi bir durum varsa hemen müdahale edilmesi gerekir. Bu nedenle de altta yatan durum gerekli incelemeler sonrasında bulunabilir. Zaten ara kanamanın nedeni olabilecek birkaç tane senaryo söz konusudur.

  Ara kanama nedenleri nelerdir?

  • Dış gebelik veya düşük olabilir

  Kadınlarda özellikle adet döneminden belirli bir süre sonra yaşanan tam aradaki kanamalar dış gebelik ya da düşük belirtisi olabilir. Korunmasız cinsel ilişkiye bağlı olarak yumurta döllenirse ve embriyo fallop tüplerinde kalırsa dış gebelik ortaya çıkar. Gebeliğin ilk başlarda sağlıklı olmaması aynı zamanda düşük riskidir. Bu durumlar ara kanama neden olur sorusuna cevap oluşturabilir.

  • Vajinal enfeksiyon görülebilir

  Kadınlarda özellikle vajina bölgesinde enfeksiyon görülüyorsa ara kanamalar olasıdır. Vajinal enfeksiyonlar en yaygın ara kanama nedenleri arasında olur. Bu durumda kanamalar pis kokulu ve rahatsız edici düzeydedir.

  • Tiroid bezine bakılmalıdır

  Kadınların hormon dengesini sağlayan en önemli unsurlar arasında tiroid bezleri yer almaktadır. Bu bezde bir problem hormon dengesini değiştirir ve vücudu ciddi derecede etkiler. Tİroid bezi sorunlarının en önemli sonuçları arasında ara kanamalar da vardır.

  • Sistemik hastalıklara yönelik incelenme yapılmalıdır

  Kadınlarda şeker hastalığı ya da tansiyon gibi bazı sistemik hastalıklar vücudu çok yönlü olarak olumsuz etkiler. Sistemik hastalıklarda adet dönemi dışında ara vajinal kanamalar görülebilir. Bu tarz bir durum saptanırsa tedavi yapılmadan ara kanama sona ermez.

  • Yerleşme kanaması görülebilir

  ara kanama nedenleri

  Kadınlarda gebelik ortaya çıktığında embriyo fallop tüplerinden geçerek rahme tutunduğu anda bir kanama olur. Bu kanamanın ismi yerleşme kanaması olarak bilinmektedir. Erken ve kesin gebelik belirtilerinden olan bu kanama ara kanama olarak görülebilir. Cinsel ilişki durumu varsa ve korunmasızsa ara kanamada gebelik belirtisi de düşünülebilir.

  Bakalım: Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?

  • Vajina içindeki yabancı cisimler olabilir

  Kadınlara vajinaya dışarıdan yabancı bir cisim girdiğinde ara kanamaya yol açabilir. Çünkü vajina çok hassas yapıdadır ve yabancı cisimlere bu şekilde tepki verebilir. Bazı durumlarda kanama miktarı az olabilir. Ancak kanama miktarı çok fazla olursa hemen cerrahi müdahale etmek gerekir.

  • Ani kilo değişimleri kanama oluşturabilir

  Kadınlarda kilo değişimleri sık görülen bir durumdur. Özellikle kontrolsüz ani kilo değişimi yaşayanlar ara kanama şikayetleriyle mücadele edebilir. Ani bir şekilde kilo veren kadınlarda ara kanama şikayetleri yaygındır. Vücuttaki dengesizlik kanama şikayetleri oluşturur ve genellikle geçici bir süreçtir.

  • Hormon bozuklukları görülebilir

  Kadınlarda ara kanama neden olur sorusunun cevabı olarak en yaygın alt neden hormon bozukluklarıdır. Öncelikle kadınlarda adet döngüsü içinde östrojen ve progesteron hormonları vücut için önemli hormonlardır. Bu hormonların üretiminde ya da salınımında bir dengesizlik olursa yaygın bir şekilde ara kanamalar görülür. Bu durumda hemen gerekli müdahale yapılmalıdır. Ara kanamalar ciddi şikayetler oluşturabilir. Hormon tedavisi ile bu problem kısa sürede çözülebilir.

  • Kanser vakalarında ara kanama olur

  Kadınlarda kanserler ara kanamalara yol açabilir. Ancak bu kanserler genellikle kadınsal hastalık olarak görülen yani kadınlara özgü kanser vakalarıdır. Kanser vücutta ciddi tahribata yol açtığı için üreme sistemini bozabilir. Bu durumda vajinal kanamalar ara kanama şeklinde görülebilir. Kanser tedavi edilmeden ara kanama şikayetleri asla ortadan kalkmaz.

  • Doğum kontrol hapları kullananlarda kanama olur

  Kadınlarda doğum kontrol yöntemleri arasında en yaygın seçenek doğum kontrol hapı kullanımı olmaktadır. Kadınlarda hamilelik engellemesi adına yaşanan ara kanamalar bazı dengesizlikler oluşturur ve adet düzenini bozar. Bu durumda ara kanamalar yaşanabilir ve hemen hapların bırakılması önerilir.

  Ara kanama tehlikeli mi?

  Ara kanama neden olur cevapladık. Kadınlar için tehlikeli görülüp görülmeyeceği de cevap bekleyen bir sorudur. Kadınlarda ara kanama kısa sürüyorsa ve ilk defa yaşandıysa tehlikeli olarak nitelendirilmeyebilir. Çünkü kadınlar bazı dönemlerde kısa ve geçici ara kanamalar yaşayabilirler. Ancak ara kanama çok çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilecek bir durumdur. Bu yüzden tehlikeli olup olmayacağına bakarken altta yatan neden belirlenmelidir. Neden saptanmadan bir yorum yapmak yanlış olacaktır.

  Bakmanızda fayda var: Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

  Adet döngüsünün dışında kadınlarda vajinal ara kanamalar oluyorsa altta yatan nedene göre tehlikeli görülebilir. Bu durumda hemen sağlık sorununu ortadan kaldıracak kişisel bir tedavi planlanır ve uygulanır.  Ara kanamada ton, koku ve kıvam tehlikeli olup olmayacağı noktasında fikir verebilir. Genellikle pis kokan ve kıvamı yoğun olan kanlarda mutlaka inceleme yapılmalıdır. Ara kanamalar ciddiye alınmalı ve düzenli olarak takip edilmelidir. Özellikle yoğun kanamalarda bir önlem almak şarttır.

   

  Sıkça Sorulan Sorular

  Ara kanamalar genellikle koyu renkte olur. Ancak altta yatan nedene göre pembe de olabilir. Ara kanamanın rengi ve dokusu altta yatan nedene göre değişiklik gösterir.

  Çikolata kisti kanamaya yol açmaz. Ancak çikolata kisti adet kanamasından önce kahverengi lekelenmeye yol açar.

  Adet dışında yaşanan kanamalar yerleşme kanaması olabilir. Hafif lekelenme şeklinde pembe veya kahverengi kanamalar hamilelik belirtisi olabilir. Üstelik bu belirtiler erken hamilelik belirtisidir.

  Ara kanamalar genellikle altta yatan neden çözülünce geçer. Genellikle bu süreçte soğuk kompres uygulanması önerilir. Yoğun kanamalarda mutlaka bir uzmana görünmek gerekir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız