Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

  Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

  Doğum kontrol hapları, hormon içerikli ilaçlardır. Aylık paketler halinde alınır ve gebeliği önlemek için her gün bir hap içilmelidir. Gebeliği önlemenin yanı sıra, bazı kadın hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

  Doğum kontrol haplarının düzenli ve sürekli kullanımı durumunda etki oranı yüksektir. Ancak, bir veya birden fazla hapı içmeyi unutmak, gebelikten koruma oranını düşüreceği için birtakım talimatların izlenmesi gerekir.

  Doğum kontrol hapları nedir, nasıl çalışır?

  Oral kontraseptif olarak da adlandırılan doğum kontrol hapları; yumurtalıkların yumurta bırakmasını veya spermin yumurtayı döllemesini önleyen ilaçlardır.

  Hamilelik birkaç adımdan oluşan karmaşık bir süreçtir. Sperm, testislerde üretilen mikroskobik hücrelerdir. Her cinsel ilişkide milyonlarca sperm vajinaya aktarılsa da, hamileliğin gerçekleşmesi için yalnızca bir sperm yeterlidir. Yumurta ise, kadının yumurtalıklarında üretilir ve sperm hücresi tarafından döllenebilerek embriyoya dönüşür. Bu esnada ayrıca rahim iç duvarı hamileliğe elverişli bir hale getirilir. Embriyo, fallop tüpünden rahime doğru hareket ederken hücrelere bölünür.  Blastosist olarak adlandırılan hücre topu rahime ulaşıp implante olduğunda hamilelik başlar.

  Doğum kontrol hapı, sperm ile yumurtanın birleşmesini önleyerek çalışır. Hapın içeriğindeki hormonlar yumurtlamayı durdurur. Sperm tarafından döllenebilecek hiçbir yumurta salınamadığı için hamilelik gerçekleşemez. Ayrıca hapın hormonları, rahim ağzı üzerindeki mukusu kalınlaştırır. Kalın mukus tabakası spermi bloke eder, spermler yumurtaya yüzemez.

  İki farklı doğum kontrol hapı türü vardır. Bunlar:

  • Kombinasyon hapları; östrojen ve progestin hormonlarını içerir. Kadınlar tarafından en sık kullanılan türdür.
  • Mini haplar ise yalnızca progestin hormonu içerir. Östrojen kullanamayan kullanıcılar için iyi bir seçenektir.

  Doğum kontrol hapları neden kullanılır?

  doğum kontrol hapını içmeyi unutmak

  Doğum kontrol hapları güvenli, kolay kullanımlı, etkili ve temin edilmesi kolay bir yöntemdir. Her cinsel ilişki esnasında prezervatif yeni bir yöntem kullanılması gerekmemektedir. Hamile kalmak isteyen kadınların birçoğu hapı kullanmayı bıraktıktan kısa bir süre sonra hamile kalabilmektedir.

  Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda adet dönemi esnasında meydana gelen kramp ve ağrılar çok daha azdır. Ayrıca, uzun süreli ve fazla kanaması olan kadınlarda adet dönemini daha hafif hale getirebilir. Kullanılan hapın miktarına bağlı olarak adet döneminin ne zaman ve ne sıklıkta gerçekleşeceğinin önceden tahmin edilmesi de mümkündür.

  Kombine doğum kontrol haplarındaki hormonla akne, anemi, PMS, migren, baş ağrıları, kanserli olmayan meme büyümeleri, ektopik gebelik, endometriyal ve yumurtalık kanserleri, yumurtalık kistleri, pelvik inflamatuar hastalığa karşı da belirli oranlarda koruma sağlamaktadır.

  Doğum kontrol hapını içmeyi unutmak riskli midir?

  Doğum kontrol haplarının eksik veya yanlış kullanımı, istenmeyen gebeliklere neden olabilir. Bu haplar, programa göre ve her gün aynı saatte alınırsa en iyi şekilde çalışır. Bir veya daha fazla hapın kaçırılması durumunda hamileliğe yol açabilecek bir yumurta salınma şansı artacaktır.

  Hamile kalma şansı; unutulan hap sayısına, hapın adet döngüsünün hangi evresinde unutulduğuna ve unutulan sürede korunmasız cinsel ilişkide bulunup bulunulmadığına göre değişir.

  Hapın türü, adeti ve markasına göre, hapın unutulması halinde neler yapılacağı değişkenlik gösterebilir. Bunun için en ideali hapın kullanma talimatlarını dikkatli bir şekilde okumak ve hapın türü belirtilerek bir doktora danışmaktadır.

  Kombinasyon hapların unutulması:

  • Bir hap 24 ile 48 saat boyunca unutulmuşsa, hap mümkün olan en kısa sürede alınmalıdır. Unutulan ve günün hapı olmak üzere bir günde iki hap içilmelidir. Kalan haplara aynı düzende devam edilir. Hap, 48 saatten daha uzun sürede alınmamışsa 7 gün boyunca prezervatif gibi ek bir korunma yöntemi gereklidir.
  • İki veya daha fazla hap 48 saatten fazla alınmamışsa unutulan son hap ve o günün hapı alınmalı, diğer haplar alınmamalıdır. Paketin geri kalanına aynı düzende devam edilmelidir. Unutulan haplar adet döngüsünün üçüncü haftasına denk geliyorsa mevcut paketteki hormonal haplar bitirilmeli, aktif olmayan hapları atlamalı ve ertesi gün yeni bir pakete başlanmalıdır. Üst üste 7 gün boyunca bir hormonal hap alınana kadar cinsel ilişki esnasında prezervatif gibi ek yöntem kullanılmalıdır. Yeni paketin ilk haftasında hormonal haplar kaçırılmışsa ve korunmasız cinsel ilişki meydana gelmişse ertesi gün hapı alınabilir.
  • Bir veya daha fazla sayıda etkin madde içermeyen hap unutulmuşsa kaçırılan haplar kullanılmamalı, diğer haplar normal düzende alınmalıdır.

  Mini hapların (yalnızca progestin içeren) unutulması:

  • Bir veya daha fazla sayıda hapın alınması 3 saatten fazla gecikmişse, hatırlandığı an bir hap alınmalı ve bir sonraki hap her zamanki saatinde içilmelidir. Bu durum, bir günde iki hap alınabileceği anlamına gelmektedir. Bu süre içerisinde korunmasız cinsel ilişki mevcutsa ertesi gün hapı kullanılabilir. Ayrıca, 48 saat içerisinde cinsel ilişkiye girildiğinde prezervatif gibi ek bir korunma yöntemi gerekir.

  Doğum kontrol hapını içmeyi unutmamak için neler yapmalı?

  Doğum kontrol ilaçlarının her gün, aynı saatte alınması çok önemlidir. Sürekli olarak hapını içmeyi unutan kadınlarda, hapların koruyuculuk oranı oldukça düşük olacaktır. Bunu engelleyebilmek için günlük olarak alarm ayarlanabilir, hatırlatıcı bir uygulama kullanılabilir veya bir yakınından hatırlatma yapması istenebilir.

  Tüm önlemlere rağmen ilaçlar unutuluyorsa başka bir doğum kontrol yöntemini tercih etmek daha doğru olacaktır. Spiral, diyafram veya prezervatif gibi doğum kontrol türleri hakkında detaylı bilgi edinilebilir. Tüm yöntemlerin tutarlı ve doğru bir şekilde kullanılması önemlidir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız