Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

  Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

  Doğum kontrol hapları, hormon içerikli ilaçlardır. Aylık paketler halinde alınır ve gebeliği önlemek için her gün bir hap içilmelidir. Gebeliği önlemenin yanı sıra, bazı kadın hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

  Doğum kontrol haplarının düzenli ve sürekli kullanımı durumunda etki oranı yüksektir. Ancak, bir veya birden fazla hapı içmeyi unutmak, gebelikten koruma oranını düşüreceği için birtakım talimatların izlenmesi gerekir.

  Doğum kontrol hapları nedir, nasıl çalışır?

  Oral kontraseptif olarak da adlandırılan doğum kontrol hapları; yumurtalıkların yumurta bırakmasını veya spermin yumurtayı döllemesini önleyen ilaçlardır.

  Hamilelik birkaç adımdan oluşan karmaşık bir süreçtir. Sperm, testislerde üretilen mikroskobik hücrelerdir. Her cinsel ilişkide milyonlarca sperm vajinaya aktarılsa da, hamileliğin gerçekleşmesi için yalnızca bir sperm yeterlidir. Yumurta ise, kadının yumurtalıklarında üretilir ve sperm hücresi tarafından döllenebilerek embriyoya dönüşür. Bu esnada ayrıca rahim iç duvarı hamileliğe elverişli bir hale getirilir. Embriyo, fallop tüpünden rahime doğru hareket ederken hücrelere bölünür.  Blastosist olarak adlandırılan hücre topu rahime ulaşıp implante olduğunda hamilelik başlar.

  Doğum kontrol hapı, sperm ile yumurtanın birleşmesini önleyerek çalışır. Hapın içeriğindeki hormonlar yumurtlamayı durdurur. Sperm tarafından döllenebilecek hiçbir yumurta salınamadığı için hamilelik gerçekleşemez. Ayrıca hapın hormonları, rahim ağzı üzerindeki mukusu kalınlaştırır. Kalın mukus tabakası spermi bloke eder, spermler yumurtaya yüzemez.

  İki farklı doğum kontrol hapı türü vardır. Bunlar:

  • Kombinasyon hapları; östrojen ve progestin hormonlarını içerir. Kadınlar tarafından en sık kullanılan türdür.
  • Mini haplar ise yalnızca progestin hormonu içerir. Östrojen kullanamayan kullanıcılar için iyi bir seçenektir.

  Doğum kontrol hapları neden kullanılır?

  doğum kontrol hapını içmeyi unutmak

  Doğum kontrol hapları güvenli, kolay kullanımlı, etkili ve temin edilmesi kolay bir yöntemdir. Her cinsel ilişki esnasında prezervatif yeni bir yöntem kullanılması gerekmemektedir. Hamile kalmak isteyen kadınların birçoğu hapı kullanmayı bıraktıktan kısa bir süre sonra hamile kalabilmektedir.

  Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda adet dönemi esnasında meydana gelen kramp ve ağrılar çok daha azdır. Ayrıca, uzun süreli ve fazla kanaması olan kadınlarda adet dönemini daha hafif hale getirebilir. Kullanılan hapın miktarına bağlı olarak adet döneminin ne zaman ve ne sıklıkta gerçekleşeceğinin önceden tahmin edilmesi de mümkündür.

  Kombine doğum kontrol haplarındaki hormonla akne, anemi, PMS, migren, baş ağrıları, kanserli olmayan meme büyümeleri, ektopik gebelik, endometriyal ve yumurtalık kanserleri, yumurtalık kistleri, pelvik inflamatuar hastalığa karşı da belirli oranlarda koruma sağlamaktadır.

  Doğum kontrol hapını içmeyi unutmak riskli midir?

  Doğum kontrol haplarının eksik veya yanlış kullanımı, istenmeyen gebeliklere neden olabilir. Bu haplar, programa göre ve her gün aynı saatte alınırsa en iyi şekilde çalışır. Bir veya daha fazla hapın kaçırılması durumunda hamileliğe yol açabilecek bir yumurta salınma şansı artacaktır.

  Hamile kalma şansı; unutulan hap sayısına, hapın adet döngüsünün hangi evresinde unutulduğuna ve unutulan sürede korunmasız cinsel ilişkide bulunup bulunulmadığına göre değişir.

  Hapın türü, adeti ve markasına göre, hapın unutulması halinde neler yapılacağı değişkenlik gösterebilir. Bunun için en ideali hapın kullanma talimatlarını dikkatli bir şekilde okumak ve hapın türü belirtilerek bir doktora danışmaktadır.

  Kombinasyon hapların unutulması:

  • Bir hap 24 ile 48 saat boyunca unutulmuşsa, hap mümkün olan en kısa sürede alınmalıdır. Unutulan ve günün hapı olmak üzere bir günde iki hap içilmelidir. Kalan haplara aynı düzende devam edilir. Hap, 48 saatten daha uzun sürede alınmamışsa 7 gün boyunca prezervatif gibi ek bir korunma yöntemi gereklidir.
  • İki veya daha fazla hap 48 saatten fazla alınmamışsa unutulan son hap ve o günün hapı alınmalı, diğer haplar alınmamalıdır. Paketin geri kalanına aynı düzende devam edilmelidir. Unutulan haplar adet döngüsünün üçüncü haftasına denk geliyorsa mevcut paketteki hormonal haplar bitirilmeli, aktif olmayan hapları atlamalı ve ertesi gün yeni bir pakete başlanmalıdır. Üst üste 7 gün boyunca bir hormonal hap alınana kadar cinsel ilişki esnasında prezervatif gibi ek yöntem kullanılmalıdır. Yeni paketin ilk haftasında hormonal haplar kaçırılmışsa ve korunmasız cinsel ilişki meydana gelmişse ertesi gün hapı alınabilir.
  • Bir veya daha fazla sayıda etkin madde içermeyen hap unutulmuşsa kaçırılan haplar kullanılmamalı, diğer haplar normal düzende alınmalıdır.

  Mini hapların (yalnızca progestin içeren) unutulması:

  • Bir veya daha fazla sayıda hapın alınması 3 saatten fazla gecikmişse, hatırlandığı an bir hap alınmalı ve bir sonraki hap her zamanki saatinde içilmelidir. Bu durum, bir günde iki hap alınabileceği anlamına gelmektedir. Bu süre içerisinde korunmasız cinsel ilişki mevcutsa ertesi gün hapı kullanılabilir. Ayrıca, 48 saat içerisinde cinsel ilişkiye girildiğinde prezervatif gibi ek bir korunma yöntemi gerekir.

  Doğum kontrol hapını içmeyi unutmamak için neler yapmalı?

  Doğum kontrol ilaçlarının her gün, aynı saatte alınması çok önemlidir. Sürekli olarak hapını içmeyi unutan kadınlarda, hapların koruyuculuk oranı oldukça düşük olacaktır. Bunu engelleyebilmek için günlük olarak alarm ayarlanabilir, hatırlatıcı bir uygulama kullanılabilir veya bir yakınından hatırlatma yapması istenebilir.

  Tüm önlemlere rağmen ilaçlar unutuluyorsa başka bir doğum kontrol yöntemini tercih etmek daha doğru olacaktır. Spiral, diyafram veya prezervatif gibi doğum kontrol türleri hakkında detaylı bilgi edinilebilir. Tüm yöntemlerin tutarlı ve doğru bir şekilde kullanılması önemlidir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Nezahat avatarı

   Nezahat

   Merhaba diane 35 kullanıyorum düzenli olarak dün eşim içime boşaldı ertesi gün hapı içmeme gerek var mı sizce kalmak istemiyorum hamile yapmam gereken nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Düzenli doğum kontrol hapı kullanıyorsanız içmeyi unuttuğunuz durumlarda ertesi gün hapı kullanabilirsiniz.

  • Hatice Alper avatarı

   Hatice Alper

   Dünki hapımı unuttum bugün aldım ve bu akşam içmem gereken hapı da öbürü ile beraber sabah içtim korunmayı etkiler mi çünkü sonuncu haptı.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bu gibi durumlarda ilişki sonrası ertesi gün hapı kullanabilirsiniz.

  • Gökçe Yasemin avatarı

   Gökçe Yasemin

   Merhaba doktor hanım ben hiç hap kullanmıyorum eşim korunuyor dün içime boşaldı hemen lavaboya kalkıp vajinal bölgemi yıkadım bi 10 dk bugün de doğum kontrol hapı kullanmaya başlasam olur mu?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Ertesi gün hapı kullanabilirsiniz.

  • Haki haki avatarı

   Haki haki

   Hocam merhaba , eşimle düzenli hap alarak iliskimiz var ,bugün gece 24.00 de alması gereken hapı 4 saat gecikmeli aldı. Hapı alması gereken saatten 5 saat öncesinde eşimin içine boşaldım herhangi bir problem yaşatır mı bize bu durum?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Vaktinde almaya özen gösterirseniz iyi olur, kesin olmaz ya da kesin olur demek doğru olmaz.

  • Şeyda avatarı

   Şeyda

   Merhaba ilk ilişkiye başlar başlamaz kanama geldi zar olmasından korkup hap kullanmaya başladım fakat 6 gün felan kalmışken bıraktım hamilelik riski nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik istemiyorsanız düzenli kullanım önemli.

  • Elif avatarı

   Elif

   Merhaba, qlairista kullanıyorum. İki gün sonraki ilacı içmişim ama renk aynı bir sıkıntı yaşar mıyım? Kullanmayı unuttuğum tabletten devam edeyim mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Unuttuğunuz yerden devam ediniz.

  • Buse Yavuz avatarı

   Buse Yavuz

   Merhaba Ayşe Hanım
   Ben yaz 24+4 kullanıyorum eşimle çocuk kararı aldık ve o günün hapını almadım ilişkiye girdik ve korunmasız bebek için hazır olmadığıma inanıyorum ya da korkuyorum bilmiyorum ertesi günde de hapı içtim ve kullanmaya devam ediyorum lakin hapı unuttuğum için o gün iki hap içmedim tek hap içtim hamile kalır mıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Unuttuğunuz günün hapını ertesi günde olsa alınız, koruyuculuğu için önemli.

  • A . Alpe avatarı

   A . Alpe

   Merhaba doktor hanım bugün doğum kontrol hapımı alarmı duymama nedeni ile 3 saat bir gecikme sonunda aldım sıkıntı olur mu?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Unuttuğunuz yerden devam ediniz, saatinize özen gösteriniz bir şey olmaz gibi duruyor fakat kesin bir şey demek doğru olmaz.

  • Nejla Türkkan avatarı

   Nejla Türkkan

   Merhaba hocam doğum kontrol hapını 5 ay düzgün bir şekilde kullandım, 6. Ay da 1 hafta ara vermem gerekirken unuttuğum için 2 hafta ara vermişim 🙁 bundan dolayı da ek yöntem olarak eşim prezervatif kullandı. Şimdi de reglim 3 gün gecikti. Doğum kontrolu geç içmeye başlamamdan dolayı olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Tedbiren en az 1 hafta-10 gün gecikirse test yapabilirsiniz.

  • tülay avatarı

   tülay

   Merhaba doktor hanım ben hiç hap kullanmıyorum eşim normelde ilişki esnasında korunuyodu dün korunmadı ve bende içime boşaldı diye tereddütte kaldım kendisi boşalmadım dedi yalnız ben emin olamadığım için desolett kullandım 2 adet sizce hamileliği engeller mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    %100 koruyucudur diyemem.

  • Gözdenur Şıpka avatarı

   Gözdenur Şıpka

   Doktor hanım merhaba. Ben doğum kontrol hapı kullanıyorum. Bu ay 21 günlük süreç içerisinde 3-4 kez hapın sadece saatini aksattım bilinçsiz bi şekilde. 1 tanesi 2 saat diğerleri ise 15-20 dk falandı. Hemen aklıma geldiği gibi de aldım ve sonraki günler tam saatinde içmeye devam ettim. İlaç biteli 3 gün oldu bugün ama hâla adet olmadım. 3. Gün olurdum normalde. Hamilelik söz konusumudur. Daha öncede aksattığım olmuştu ama böyle bişeyle karşılaşmamıştım. Ne yapmalıyım. Bu durum normalmi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Süreç normal gibi ancak bir hafta on gün gecikirseniz test yapabilirsiniz.

  • Hicran byk avatarı

   Hicran byk

   Doğum kontrol hapını düzenli olarak kullanıyorum. 8.gün hapımı içmeyi unuttum ama boşalma sonrası hemen içtim. Bir sorun olur mu?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bu gibi durumlarda ertesi gün hapı kullanabilirsiniz.

  • Şule Karabulut avatarı

   Şule Karabulut

   Merhaba doktor hanım, ben dün doğum kontrol hapını içmeyi unuttum, bugün sabah ikisini birden içsem korunması olur mu acaba?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlişkide sonra 3 gün içinde içerseniz koruma devam edecektir.

  • Hale demir avatarı

   Hale demir

   5 aydır Yasmin kullanıyorum . Bir hafta aradan sonra başlama gerekirken aranın üzerine 8 gün hap kullanmadan ilişkiye girdim. Sonraki 2 gün kullandım tekrar bıraktım 19 Şubat’ta regl olmam lazım bugün test yaptım negatif erken olduğu için negatif çıkmış olabilir mi hamilelik olasılığı yüksek mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Adetiniz en az 1 hafta-10 gün gecikirse test yapınız, erken yapmışsınız.

  • Zehra Demir avatarı

   Zehra Demir

   Merhaba bn hamile kalmak istiyorum o zaman da doğum kontrol hapı kullanılabilinir mi bunun için hapı ne kadar süre kullanmam gerekir? Yani hamile kalmak içinde hap kullanılabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Doğum kontrol hapı gebelik istemediğiniz durumlarda kullanılır. Muayene sonrası kullanmanız gereken bir ilaç olursa doktorunuz söyleyecektir.

  • Zeynep başaran avatarı

   Zeynep başaran

   Doğum kontrol hapını unuttum 2 gün ama eski kutuyu evde unuttum. Yeni paket alıp kaldığım yerden devam edebilir miyim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İçmeyi unuttuğunuz günleri alarak devam edebilirsiniz.

  • Śu Vuslat avatarı

   Śu Vuslat

   Merhaba. İlk defa doğum kontrol hapı kullanacağım. Yalnız adet döneminde baslayamıyorum. Cinsel ilişkiden 2-3 gün önce her gün aynı saatte düzenli alınmasında etkili olur mu? Adet dönemime 7-10 gün kaldı ama benim şimdi kullanmam gerekiyor. Nasıl bir kullanma talimatı önerirsiniz.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Doktorunuzun sizi görmesi ve sizin cinsel yaşamınıza göre bir plan oluşturması gerekir.

  • Su vus avatarı

   Su vus

   Merhaba düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanıyordum. İlişkiye girdikten sonraki 7 Gün daha yazz kullandım. Bazı nedenlerden 7. günde bıraktım. İki aydır eşimle uzağız. Hamilelik gibi bir durum hissetmiyorum, bulantım yok, adet görüyorum. Yine de ihtimali var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Regl olmaya devam ediyorsanız hamile değilsinizdir. Ancak yine de şüpheniz varsa test yaptırabilirsiniz.

  • Ka pe avatarı

   Ka pe

   Merhaba ben 1 buçuk yıldır divane kullanıyorum. Adet oldum bittim ve bir hafta ara verdim. Sonra 3 gün içtim, cinsel ilişkiye girdim ve geri bir hafta ara verdim. İlaç kullanmadan tekrar 4 kere ilişkiye girdim. İlaç korumaz diye düşünüyorum zaten ama test yapsam çıkar mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Erken yapılan gebelik testleri yanıltıcı olabilir. Beklediğiniz adetiniz 7-10 gün kadar gecikirse test yapabilirsiniz.

  Bir yorum yazınız