Doğal Korunma Yöntemleri ile İstenmeyen Gebelikten Korunma
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Doğal Korunma Yöntemleri ile İstenmeyen Gebelikten Korunma

  Doğal Korunma Yöntemleri ile İstenmeyen Gebelikten Korunma

  Binlerce yıllık medeniyet tarihinde insanlar çeşitli şekillerde doğum kontrol yöntemleri kullandılar.  Günümüzde de çok sayıda farklı gebelikten korunma yöntemi bulunuyor. Ancak hala doğal olarak kullanılan gebeliği önleme yöntemleri çok yoğun ilgi görüyor. Merak edenler için doğal korunma yöntemleri ile istenmeyen gebelikten korunma durumuna bakacağız. Gebelikten korunma sürecinde sağlık açısından riskli olan çok sayıda yöntem bulunuyor.

  İlkel olarak kabul edilen gebelikten korunma yolları günümüzde de gelişerek modern tıp içinde kendine yer bulmuştur. Günümüzde de çiftlerin uygulayabileceği çok sayıda doğum kontrol yöntemi bulunuyor. Bu yöntemler çeşitli riskler barındırmakla birlikte başarı oranları da birbirinden farklı oluyor.

  Kadınların hastalıkları, aile planlaması, yaş ve özel gelecek planlarına göre kişiye en uygun yöntemin seçilmesi gerekiyor. Bu nedenle istenmeyen gebelikten korunma sürecinde doğru bir doğal korunma yöntemi çok önemli hale geliyor. Bu nedenle tek bir yöntemden bahsetmek yerine kişiye özel bir yöntemin belirlenerek uygulanması daha doğru olur. Geçmişten günümüze kullanılan çok sayıda doğal korunma yöntemi bulunuyor.

  Doğal korunma yöntemleri nelerdir?

  Gebelikten korunma için en bilinen yöntemler ertesi gün hapı ya da doğum kontrol hapları oluyor. Bunun dışında son yıllarda rahim içi araç gibi birçok farklı yöntem de tercih ediliyor. Ancak bu yöntemler doğal olarak kabul edilmeyen doğum kontrol yöntemleri oluyor. Bu nedenle çiftler doğal yöntemler olup olmadığını merak ediyor. Doğal yolla doğum koruma isteyenler için de yöntemler vardır.

  Doğal korunma yöntemleri başarısı tartışılacak yöntemler olsa da geçtiğimiz yıllardan itibaren kullanılabilecek bazı yöntemler söz konusudur. En çok tercih edilen doğum kontrol yöntemleri arasında geri çekilme ve takvim yöntemi bulunuyor. Bu yöntemleri uygulayarak da eski uygarlıklardan bu yana doğum kontrolü sağlanabiliyor.

  Bu içerikte okunmalı: Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

  • Geri çekilme ile korunma

  Geri çekilme ile korunma yönteminde cinsel ilişki sırasında tam boşalma gerçekleşeceği anda erkek partner penisini vajinadan çıkartır. Bu yöntem genellikle doğal bir korunma yöntemi olarak kullanılıyor. Ancak bu yöntemi korunma yöntemi olarak kabul etmek yanlış olacaktır.  Bu yöntemle erkekler genellikle cinsel ilişkiye kendini tam veremeyebilir ve cinsel hazzı azaltabilir. Aynı zamanda adayların kesin olarak cinsel birleşme sırasında vajina içine boşalmayacağının garantisi olmuyor. Bazen ilişki sırasında erkekler farkında olmadan geç kalabilirler.  Bu durumda vajina içine sperm gelir ve gebelik ortaya çıkabilir.

  Hem Türkiye’de hem de tüm dünyada eski yıllardan beri doğal olarak en çok tercih edilen doğum kontrol tekniği geri çekilme yöntemi oluyor. Bir ülkenin gelişmişlik seviyesi azaldıkça doğumdan kaçınmada geri çekilme yönteminin kullanılma oranı artış gösteriyor.

  Bu yöntem hormon barındırmaması, bir sağlık kuruluşu ya da doktora ihtiyaç duyulmaması ya da anında tekrar bırakılarak gebelik denemesi yapılabilmesi sebebiyle yaygın bir doğal korunma yöntemidir. Aynı zamanda yan etkisinin olmaması da halk arasında popüler olmasına yol açıyor.  Yapılan araştırmalarda istememesine karşın gebelik gerçekleşen kadınların %40’a yakınının korunma yöntemi olarak geri çekilmeyi kullandığını ortaya koyuyor. Bu yöntem aynı zamanda dışarıya boşalma olarak da isimlendiriliyor ve genellikle bu yöntemi kullanan çiftler doğal yolla korunduklarını düşünüyorlar.

  • Takvim ile  korunma

  Gebelik kontrolünde en yaygın kullanılan yöntemlerden biri takvim ile gebelikten korunmadır. Kadınlar iki adet kanaması arasında yumurtlama işlemini gerçekleştirir. Yumurtlama işleminin olduğu zamanlarda gebelik olasılığı en üst seviyeye çıkar. İki adet kanaması arasında ikinci kanamadan 14 gün önce düzenli adet döngüsü olan kişilerde kanama gerçekleşir. Bu nedenle takvime göre gebe kalma olasılığının düşük olduğu zamanlarda cinsel birleşme yapılarak doğal korunma yöntemi olarak kullanılmaktadır.

  Kadınların hamilelik için en uygun olduğu gün yani yumurtlama günü ve bu günden önceki 2-3 gün oluyor. Bu süreçte spermler vajina içinde 3 gün boyunca bekleyebiliyor. Aynı zamanda yumurtlamadan sonra 24 saate kadar yumurta hücresi yaşayabiliyor. Bu dönemler içinde yaşanan cinsel ilişkide gebelik olasılığı çok yüksek oluyor. Ancak bu yöntemde düzensiz adet döngüsü olması çok önemli bir dezavantajdır. Kişide sıkıntılı bir adet döngüsü bu yöntemin başarısını ortadan kaldırır.

  Doğal korunma yöntemleri ile gebelik önlenebilir mi?

  Doğal kontrol yöntemleri arasında nitelendirilen geri çekilme yönteminde başarı konusunda bir yorum yapmak yanlış olur. Tabii ki de erkekler  tam boşalma öncesi çekilirse gebelik ortaya çıkmaz. Ancak bu süreçte geri çekilme yönteminin kesin olarak uygulanabileceğinin garantisi yoktur. Bu nedenle bu yöntemle gebeliği önleme konusunda bir yorum yapmak yanlış olacaktır.

  Doğal kontrol yöntemlerinin ikincisi olan takvim ile korunma geri çekilmeye nispeten başarılı bir yöntem olarak nitelendirilebilir. Ancak bu yöntemin de başarılı olabilmesi için yumurtlama döneminin doğru hesaplanması gerekiyor. Beklenmeyen adet düzensizlikleri yumurtlama gününü etkileyebilir. Bu durumda da gebeliği engellemek imkansız hale gelebilir.

  Doğal yöntemler halk tarafından yoğun olarak tercih edilen yöntemler olsa da başarıları konusunda kesin bir yargı belirtmek yanlış olur.

  Doğal korunma yöntemleri ve istenmeyen gebelik oranı

  İstenmeyen gebeliklerde yapılan araştırmalar doğal korunma yöntemlerinin oranının %40 civarında olduğunu söylüyor. Yani gebe kalmak istemeyen çiftler doğal yöntemleri kullansalar da bu çiftlerde gebeliğin ortaya çıkma oranı çok yüksektir. Bu nedenle mutlaka istenmeyen gebeliklerde doğal korunma yöntemlerine yer vermek gerekiyor.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Begüm avatarı

   Begüm

   İlişkiden 20-30-40 ve 50 gün sonra 3 farklı markayla yapılan 4 idrar testinde yanlış negatif olma ihtimali var mıdır hocam? Yoksa kesin sonuç negatif midir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bu durumda negatif gibi duruyor tedbiren kan testi yapabilirsiniz.

  • Ertuğrul Demir avatarı

   Ertuğrul Demir

   Kız arkadaşımla sürtünme ile cinsel ilişkide bulunduk. İkimizin üstünde de iç çamaşırı ve pantolon vardı. Hamilelik riski var mıdır hocam?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebe kalınması için teorik olarak, vajen-penis birlikteliğinin yaşanması gerekir.

  • Fatmanur Karaboğa avatarı

   Fatmanur Karaboğa

   Merhaba hocam, normal spiral ile korunuyorum fakat adet zamanı, 2 hafta kadar ön kanamalı akıntı ve 1 hafta da normal adet kanaması olmak üzere toplam 3 haftam kanama ile geçiyor. Temiz kalma günleri 2 hafta kadar ve bu durum hayat kalitemi çok çok etkiliyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkürler.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene ederek yardımcı olabilirim.

  • Sinem Şekercizade avatarı

   Sinem Şekercizade

   Hocam erkek arkadaşımla sürtündük fakat o boşalmadı. Boşalmadan hemen önce de değil bayağı bir önce ayrıldık. Gebelik riski nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Teorik olarak, gebelik oluşması için penis-vajen birlikteliğinin yaşanması gerekir.

  Bir yorum yazınız