Vajinismus Değilim Ama İlişkiye Giremiyorum
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Vajinismus Değilim Ama İlişkiye Giremiyorum

  Vajinismus Değilim Ama İlişkiye Giremiyorum

  Vajinismus kadınların psikolojik ya da fiziki sorunlara bağlı olarak cinsel ilişki sırasında kendini kapatması ve cinsel ilişkinin başarılı olamamasıdır. Her cinsel ilişkiye girememe sebebi vajinismus olmayacaktır. Vajinismus değilim ama ilişkiye giremiyorum diyen kadınlarda olmaktadır. Yani bazı kadınlarda vajinismus olmamasına karşın cinsel ilişkiye girememe gibi durumlar yaşanabilir.

  Bir kadının cinsel ilişkiye girememesi durumunda detaylı bir araştırma yapmak gerekir. Ayrıca cinsel ilişkiye girememe nedenleri, bu konuda yapılabilecekler ve ne kadar süredir sorunun devam ettiği gibi noktalar bilinmelidir. Vaijinismus tanısı koyulmayan ancak cinsel ilişkiye giremeyen kadınlarda altta yatan diğer nedenler aranır. Bu nedenlere göre kişiye özel bir tedavi planı uygulanabilir.

  Kadınlarda cinsel ilişkiye girememe durumu genel olarak vajinismus adıyla adlandırılır. Bu soruna bağlı olarak kadının vajina yapısı cinsel birleşme sırasında kendini kapatarak cinsel ilişkiye izin vermez. Cinsel ilişki olsa bile fiziki acı ortaya çıkabilir. Bu durum psikolojik olarak yıpratıcı olacaktır. Ancak cinsel ilişki yaşayamama durumunun genel nedeni vajinismus dışında farklı durumlar da olabilir.

  Vajinismus olmamasına karşın ilişkiye girilememesinin nedenleri nelerdir?

  Cinsel ilişkiye girememenin nedeni  çok çeşitli durumlar olabilir. Bazı kadınlarda fiziksel olarak cinsel ilişki sırasında vajina bölgesi hassas olabilir ve dış etkilere açık yapıda olabilir. Bu durumda cinsel ilişki vajinismus olmamasına karşın yine de gerçekleşememektedir.

  Bununla beraber, vajinismus olunmamasına rağmen ilişkiye girememe nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Vajinanın cinsel ilişkiye hazır olmaması:

  Cinsel ilişki için vajinanın da hazır olması gerekiyor. Vajinanın hazır olmaması durumunda ise cinsel ilişki yaşanmayabilir. Vajina cinsel ilişkiye hazır hale geldiği zaman bir sıvı salgılar ve bu sayede beyne cinsel ilişkiye hazır olduğunu iletir. Bazı durumlarda vücut hazır değilse bu sıvı salgılama durumu olmaz. Sıvı salgılanmadığında ise acı yaşanır. Fiziksel acıya bağlı olarak beden kasılır ve vücutta ilişki oluşmaz. Yani buna bağlı olarak penis vajinaya giremez.

  • Ten uyumu olmaması:

  Bazı çiftlerde kadın ve erkek arasında yapı olarak uyumluluk olmayabilir. Çiftlerde ten uyumu olmaması vajinismus sorunu olmasa da cinsel ilişkiye girilmemesine yol açabilir. Bu yüzden de cinsel ilişki için ten uyumu aranan bir durumdur.

  • Kadının psikolojik olarak hazır olmaması:

  Kadınlar cinsel ilişkiye psikolojik olarak kendini hazırlar. Bu çok önemli bir süreçtir. Ancak bazı durumlarda kadınlar psikolojik olarak bir cinsel ilişkiye hazır olmayabilir. Bu durumda cinsel ilişki yaşanamaz ya da yaşansa bile fiziki bir acı ortaya çıkabilir.

  • Cinsel bilginin olmaması:

  Cinsel ilişkide tarafların bu konuda bilgisi de çok önemlidir. Vajinismus değilim ama ilişkiye giremiyorum diyenlerden bazıları da cinsellik hakkında zayıf bilgisi olan kişiler olabilir. Çiftlerin cinsel ilişki konusunda bilgi sahibi olması gerekiyor.

  Yukarıda sayılan nedenler başta olmak üzere yakın durumlara bağlı olarak cinsel ilişkiye girilemeyebilir.  Bu durumda kızlık zarı da normalden daha kalın olabilir. Bu durum cinsel ilişki sırasında acıya yol açabilir.  Bu duruma bağlı vücutta kasılmalar yaşanabilir.

  Cinsel ilişkiye girilememe sebepleri detaylı olarak araştırılmalıdır. Fiziki  bir sorun varsa öncelikle buna yönelik tedavi uygulanır. Aksi halde çiftlere cinsel terapi uygulanabilir.

  İlginizi çekti mi: İlişkiye Girememe Nedenleri Nelerdir?

  Vajinismus olmayanların cinsel ilişkiye girmeleri için yapmaları gerekenler

  vajinismus değilim ilişkiye giremiyorum

  Kişide bir sağlık sorunu olmadığı görülürse cinsel ilişkiye girmek çok daha kolay olacaktır. Denemeye bağlı olarak cinsel ilişkiye girilememesi durumunda kadınlar öncelikle vajinismus olduğunu düşünür. Bu durumda öncelikle bir kadın doğum uzmanına başvurarak detaylı bir araştırma yapılması gerekir.

  Fiziksel bir problem olmaması durumunda çiftlerin diğerinden kaynaklı yada psikolojik bir sorun olabilir. Bu durumda cinsel terapi gibi yöntemler uygulanır. Cinsel ilişkiye girilebilmesi için öncelikle kadınların cinsel ilişkinin ağrılı olmayacağını kabul etmesi önemlidir.  Bunu sağlamak için kadının kendini cinsel olarak tanıması sağlanır.

  Özellikle halk arasında çok yanlış cinsel birleşme hikayeleri anlatılır. Ancak bu hikayelere kulak asmamak gerekir.  Cinsel ilişki kadınların zevk aldığı bir durumdur.  Bu yüzden de kadınların cinsel ilişkiler konusunda batıl inançlardan uzaklaşması gerekiyor.

  Cinsel ilişkiye girmekten çekinen kadınlar için öncelikle cinsel birleşme öncesi ön sevişme süresini uzatmak önemlidir. Çok acele edilen cinsel ilişkilerde kadınlarda kaslar kasılır ve cinsel ilişki ya gerçekleşmez ya da gerçekleşse de ağrılı olabilir. Bu durumda cinsel ilişki için yapılması gereken güzel bir ortam hazırlayarak kadının kendini rahat hissetmesini sağlamaktır.

  Vajinismus olmamasına karşın ilişkiye giremeyenlerde tedavi

  Vajinismus olamamasına karşın cinsel ilişkiye giremeyen kişilerde öncelikle altta yatan neden anlaşılır. Cinsel tedaviler tamamen kişiye özel olarak planlanır. Bazı hastalarda fiziksel engeller söz konusu olurken bazı hastalarda da daha farklı durumlar engel olabilir.

  Vajinismus değilim ama ilişkiye giremiyorum diyenler için öncelikle bir vajinal muayene yapılmalıdır. Jinekolojik muayene sonrasında fiziki bir sorun olup olmadığına bakılır. Fiziki bir sorun varsa hemen gerekli tedavi planlanır. Tedavinin ardından cinsel birleşme sağlanabilir.

  Fiziki bir sorun yoksa problem psikolojik olarak kabul edilir ve kadınların cinsel ilişkiye karşı bakış açısına göre cinsel terapi planlanır. Cinsel terapi sürecinde mutlaka başarılı bir şekilde cinsel ilişkiye girilmesi sağlanabilir.

  Her cinsel ilişkiye girememe durumu vajinismus olarak nitelendirilmemelidir. Bu yüzden çiftler vajinismus dışında da birçok sebebe bağlı olarak cinsel ilişkiye giremiyor olabilirler.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Perihan maden avatarı

   Perihan maden

   İyi günler,
   Ben ureter daraltma ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra eşimle ilişkiye giremiyorum çok sancım oluyor ağlıyorum resmen. Kadın doğumada gittim ama problem yok dedi. Ne yapabilirim?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Geçmiş olsun. Sizi muayene etmeden bir şey söylemem doğru olmaz.

  • Bahar Balcı avatarı

   Bahar Balcı

   Merhaba. 3 günlük evliyiz. Bir kaç kere denememize rağmen ilişkiye giremiyoruz. Korkuyorum ve kasılıyorum. Eşimle aram açılmaya başladı.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Konuyla ilgili youtube videolarımı izleyebilirsiniz. Randevu almak isterseniz, iletişim bilgilerindeki numaradan asistanıma ulaşabilirsiniz.

  Bir yorum yazınız