Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki) Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki) Nedir?

  Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki) Nedir?

  Her kadın cinsel ilişki sırasında farklı duygular ve deneyimler içindedir. Birçok kadın cinsel ilişki sırasında ağrı şikayetleri ile karşı karşıya kalır. Özellikle psikolojik olmakla birlikte başka nedenlere bağlı de cinsel ilişki sırasında farklı düzeylerde ağrı ve acı olabilir. “Disparoni nedir” sorusu tam da burada devreye giriyor.

  Disparoni yani diğer bir ismi ile ağrılı cinsel ilişki, cinsel birleşme anında vajina girişinde veya kasın bölgesinde ağrı şikayetlerinin oluşmasıdır. Normal dışı bir durum olarak nitelendirilebilecek bu ağrıya aynı zamanda acı, batma ve sancı gibi şikayetler de eklenir. Bir kadın cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı şikayetleri yaşıyorsa konfor ciddi derecede düşer.

  Birçok kadın bu şikayetleri dikkate almadığı veya alınmadığı için ağrılı bir şekilde cinsel ilişki deneyimine devam etmektedir. Ancak bu durumun altta yatan nedeni hemen bulunmalı ve gerekli tedavi süreci de uygulanmalıdır. Disparoni olması durumunda tedavi edilmeden sağlıklı bir cinsel yaşam sürmek mümkün olmaz. Kişiye özel tedaviler ile ağrılı cinsel ilişki deneyimleri tedavi edilebilir.

  Disparoni (ağrılı cinsel ilişki) neden olur?

  Disparoni nedenleri genellikle psikolojik ya da fiziksel nedenlere bağlı olarak görülür. Vajinismus problemi cinsel ilişkide ağrı şikayetlerinin psikolojik nedeni olarak değerlendirilir.  Kontrol dışında vajinal kasılmalar yaşayanlar her zaman psikolojik olarak cinsel ilişki anında ağrı ve acı hissi yaşar. Bu durum genellikle bilişsel davranışçı terapiler ile çözülmektedir. Gebelik endişesi, partner ile uymama, cinsel uyarılma problemleri, vajinal kuruluk ve yanlış cinsel bilgiler de bu duruma yol açabilir.

  Detaylar ilgini çekebilir: Vajinismus Nedir?

  Ağrılı cinsel ilişki nedenleri arasında yapısal nedenler de çok yaygındır. Özellikle hastaların %70’inde yapısal nedenler ortaya çıkmaktadır. Bu nedenler sonradan ortaya çıkabileceği gibi geçmiş dönemden de gelebilir.

   Yapısal disparoni nedenleri şöyledir;

  • Vulvar Vestibulit Sendromu (VVS)
  • Vajinit
  • Vulvit
  • Vajen Girişinin Darlığı
  • Vajinal kuruluk
  • Menopoz
  • Cerrahi operasyonlar
  • Normal doğum (epizyo) kesisi
  • Normalden kalın ve sert kızlık zarı (rigid hymen)
  • Derin Disparoni
  • Endometriozis
  • Sistit
  • Miyomlar
  • Over kistleri (Yumurtalık kistleri)
  • PIH (Pelvik iltihabi hastalık)

  Ağrılı cinsel ilişkide mutlaka altta yatan neden belirlenmeli ve hemen gerekli tedavi süreci hayata geçirilmelidir.

  Disparoni (ağrılı cinsel ilişki) tanısı nasıl konur?

  Disparoni Nedir?

  Disparoni tanısı için öncelikle detaylı bir inceleme yapılmalıdır. Bunun için sadece kadınların şüphe duyması yetmiyor. Ağrılı cinsel ilişki tanısı için kesin olarak yorum yaparken cinsel tedavi açısından deneyim sahibi bir jinekoloğun muayene yapması gerekir. Bunun için birkaç dakika gibi kısa bir sürede tamamlanacak basit jinekolojik muayene yapılır.

  Bu süreçte ağrının görüldüğü bölge, nasıl bir ağrı hissedildiği ya da ağrının neden ortaya çıktığı belirlenebilir. Ağrılı cinsel ilişki problemleri yaşayan kişiler için tedavi ve tanı sürecinde mutlaka doğru merkezde destek alınması gerekir. Aksi halde bu durumda daha zorlu, travmatik bir hal alabilir. Bu nedenle doğru uzmanın müdahale etmesi ve hastanın da kendini bu süreçte rahat hissetmesi önemlidir.

  Jinekolojik muayene sırasında hastanın disparoni teşhisi için organik nedenlere bakılır. Ancak hiçbir organik neden ve oluşum bulunmayan kişilerde hastalık psikolojik olarak değerlendirilir. Bu süreçte ise devreye bilinçaltı süreçler girer ve vajinismus tedavisinde olduğu gibi bir yol izlenmesi gerekir. Ağrılı cinsel ilişki tanısı koyulmadan ve nedeni belirlenmeden asla bir tedavi seçeneği devreye alınmamalıdır.

  Disparoni (ağrılı cinsel ilişki) nasıl tedavi edilir?

  Disparoni nedir gibi sorulardan sonra tedavi süreci de merak konusu oluyor. Özellikle cinsel ilişkide ağrı şikayetleri olan kadınlar için altta yatan nedene göre birçok bilimsel tedavi yöntemi uygulanabiliyor. Ancak disparoni tedavisi için tek bir yöntemden bahsetmek çok büyük bir yanılgı olacaktır. Öncelikle altta yatan neden belirlenmeli ve jinekolojik muayene sonrası kesin tanı ile tedavi süreci kişiye özel planlanmalıdır.

  Ağrılı cinsel ilişki psikolojik nedenlere bağlı olursa sorunu çözmek için cinsel terapi doğru yöntemdir. Bu süreçte genellikle bilişsel davranışçı terapiler çözüm yolunu oluşturmaktadır. Ancak fiziksel yani yapısal bir tanı varsa tanı durumuna göre tedavi ile ağrı şikayetleri ortadan kaldırılabilir. Kişide yumurtalık kisti, miyom gibi oluşumlar varsa bu rahatsızlığa yönelik bir tedavi süreci ortaya çıkmalıdır.

  Kızlık zarı ve vulvar vestibulitise gibi durumlara yönelik ağrı şikayetleri çok basit cerrahi işlemleri ile çözülebilir. Bunun yanında vajinal karbondioksit lazer, PRP tedavisi, enjeksiyon tedavileri, genital radyoferans tedavileri gibi çok sayıda etkinliği kanıtlanan bilimsel yöntem vardır. Tedavide mutlaka doğru teşhis ve tedavi seçenekleri gerekir. Bu sadece cinsel ilişki sırasında ağrı şikayetleri ortadan kalkabilir. Ancak yanlış teşhis ve tedavi problemi devam ettirecek ve daha derin bir hale getirecektir.

  Kişide vajinal akıntı, vajinit gibi nedenlerle disparoni durumu varsa antibiyotik ve vajinal ilaçlar tedavi sürecine dahil edilebilir. Aynı zamanda bir vajinal oluşuma bağlı yaşanan sorunlarda genel anestezi ile yapılan cerrahi ameliyat seçenekleri masaya yatırılır.

  Hasta vajinal kuruluk gibi nedenlerle problem yaşıyorsa burada vajina içine yönelik krem, jel, sprey, fitil gibi seçenekler, PH derecesi uygun su bazlı kayganlaştırıcı maddeler de tedavi seçeneği olarak değerlendirilebilir.

  Vajina darlığı gibi durumlara bağlı yapısal nedenlerde ise cerrahi estetik uygulamalar tercih edilebilir. Özetle doğru tanı ve tedavi ile ağrılı cinsel ilişki şikayetlerinin kesin çözümü mümkündür.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız