VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE EN ETKİLİ YÖNTEM
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE EN ETKİLİ YÖNTEM

  VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE EN ETKİLİ YÖNTEM

  İğnesi ilacı yok ama, ‘hipnoz’u ve EFT’si var! 

  Her 10 kadından birinde görülen ve gittikçe daha büyük oranda boşanma sebebi olarak ortaya çıkan vajinismus tedavisinde, hipnoz ve EFT yöntemiyle başarılı sonuçlar elde etmek mümkün.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Duman, cinsel tedavilerde amacın sadece cinsel birleşmeyi sağlamak olmadığını söyledi. Gittikçe artış gösteren ve boşanma sebeplerinin başında gelen “vajinismus” sorunuyla ilgili açıklama yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Duman, “Birleşmeyi engelleyen zihinsel sorunlar çözülmedikçe, vajinismus ile başlayan ve boşanma sebepleri arasında büyük bir oran teşkil eden cinsel sorunları atlamış oluruz.” dedi.

  “Vajinismus”un, zihnin cinselliği algılaması biçimiyle ortaya çıkan ve kadının erkeği kendi içine alamaması şeklinde ortaya çıkan bir sorun olarak tarif eden Dr. Ayşe Duman, genç kızlar üzerindeki baskının, hastalığın görülme sıklığını arttırdığını da ifade etti.

  “İlk gece” baskısı vajinismusu arttırıyor!

  Çoğu genç kızın evlilik hazırlığı heyecanına ilk gece korkularını kattığını ifade eden Dr. Ayşe Duman, genç kızlar üzerindeki “ilk gece” baskısına dikkat çekerek şu uyarıları yaptı:

  “Çünkü duyduğu ilk gece hikâyeleri hep acılı ve kanlıdır. Cinsel kimliği ile barışık ve bilinçsel düzeyde cinselliğin ne olduğunu bilen, kendi istek ve arzularına kulak veren genç bayanlar bu korkulara pek de pabuç bırakmaz. Asıl sorun kadın cinsel kimliği ile barışık olmayan bayanlarda ortaya çıkar. Maalesef halen bazı aileler, kız çocuklarını kız olmanın ezikliğini hissettirerek, kız olmayı utanılacak bir durummuş gibi anlatarak büyütüyor.

  Genel kanaat; kızların cinsellikten bir beklentisi olmadığı, erkek için mubah olan her şeyin, kız için yasak, ayıp ve günah olduğudur. ‘Kadının evlilikten beklentisi kocasına eş, çocuklarına anne olmanın ötesine geçmemelidir yönlendirmesiyle büyütülen kızlar, cinselliği mutluluk kaynağı değil, acı ve ıstırap merkezi gibi görmeye başlıyor. İlk gece vajinismus ile ortaya çıkan sorunlar evlilikle birlikte büyüyor, içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Öyle acıklı, öyle yürek burkan hikâyelerle karşılaşıyoruz ki, bir doktor olarak, çözümü bu kadar basit bir sorun için bunca yaşananları görünce çok üzülüyorum.”

  Kadınlar tedaviyi kocaları için istiyor!

  Vajinismus şikâyeti ile gelen hastaya sorunu niçin çözmek istediği sorusuna, yüzde 95 oranında ‘eşimi mutlu etmek için, eşime karşı vazifelerimi yapmak için, anne olmak için’ cevapların aldığını açıklayan Dr. Ayşe Duman, “Kadınlar çözüm noktasında bile kendi mutluluğunu yakalamak, cinsel doyuma ulaşmak gibi cevaplar vermiyor, veremiyor. Üstelik sağlıklı cinsel ilişki kuramıyor olmasına rağmen, sorunu görmezden gelip, tüp bebek yöntemi ile anne olmak isteyenlerle bile karşılaşıyorum. Vajinismus veya farklı cinsel sorunları olan kadına tavsiyem, cinsel sorunlarını çözmeden gebelik planlamamasıdır. Zira bu sorunlarıyla kendi çocuklarına doğru model olamayacağı için, sorunlar nesilden nesile aktarılacaktır” uyarısında bulundu.

  Tedavi edilmezse evlilik tehlikeye giriyor!

  Dr. Ayşe Duman’a göre, vajinismus tedavi edilmediği zaman evlilik için bir yıkıma dönüşüyor. Önce sadece cinselliği paylaşamayan karı-koca arasında zaman içinde, kaçınılmaz olarak bir uçurum doğuyor, iletişim kurulamıyor ve problemler birbirini izliyor.

  Vajinismus ile ilgili tedavi yöntemleri hakkında da bilgi veren Dr. Ayşe Duman, “Zihindeki algıları, duyguların bedene yansımalarını değiştirecek bir iğne-ilaç yok ama, zihinsel iyileşme teknikleri dediğimiz EFT, Hipnoterapi, İmajinasyon ve Dua gibi tekniklerle hak ettiği cinselliğe ulaşması mümkün oluyor.

  Sonuçta, evlilik bir evcilik oyunu değil, kardeş kardeş yaşama alanı hiç değil. Kadın ve erkeğin yaratılıştan var olan, temel ihtiyaçlarından birini, cinselliği meşru dairede tatmin etme alanı. Bunun içindir ki, boşanmaların önemli bir yüzdesini cinsel sorunlar kapsamaktadır.” dedi

  Sağlıklı cinsel yaşamın ipuçları

  Dr. Ayşe Duman, “Cinsel kimlik rollerimizin yazılımlarındaki yanlışları temizleyerek sağlıklı cinsellik yaşanabilir. Bunun için cinsel kimlik farkındalığınızı arttırma, geçmişten gelen inançlarınızın bedende oluşturduğu negatif yüklerden kurtulma çalışmaları ile, hakkınız olan cinsel sağlığa kavuşabilirsiniz” müjdesini veriyor.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız