Vajinismus Olanlar Hamile Kalabilir mi?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Vajinismus Olanlar Hamile Kalabilir mi?

  Vajinismus Olanlar Hamile Kalabilir mi?

  Vaijinismus sorunu yaşayanlar cinsel ilişki sırasında istemsiz olarak bedensel ve ruhsal tepkiler verdiği için cinsel birleşme gerçekleşmiyor. Bu yüzden vajinismus ile hamilelik birlikte kullanıldığında kulağa imkansız geliyor. Vaijinismus olanlar hamile kalabilir mi çok merak ediliyor. Genellikle vajinismus problemi olan kadınlarda gebeliğin olmayacağı düşünülüyor.

  Vajinismus vakalarında hamilelik mümkün olabilir. Vajinismus vakalarında dereceler ve problemler farklıdır.  Cinsel ilişki sırasında vajinal kasılma hisseden kişilerde gebelik mümkün olabilir. Çünkü vajinal kasılma olsa da cinsel birleşmeye engel olmaz. Bu kişiler genellikle cinsel birleşme sırasında ağrı şikayetiyle yardım alırlar.

  Vajinismusa rağmen cinsel birleşme olan çiftlerde gebelik oluşabilir. Pelvik kasları kasılan ve vajina bölgesini cinsel ilişki sırasında kapatan kişilerde çok nadir bir durum olsa da gebelik oluşumu gözlenebilir.  Cinsel birleşme düşüncesinin dahi kasılma oluşturduğu ağır vakalarda ise gebelik oluşumu söz konusu olmaz.

  Vajinismus şikayeti olan kadınlarda gebelik potansiyeli anlamında bir problem yoktur. Sadece cinsel yolla birleşme olmadığı için sperm hücreleri rahim içine ulaşamaz ve birleşme gerçekleşmez. Vajinismus sorunu olan kişilerde spermlerin vajinaya başka yollarla aktarılması sonucu hamilelik başarılı olabilir.

  Buraya bakmak isterseniz: Vajinismus Nedir, Nedenleri Nelerdir?

  Cinsel ilişki olmadan hamilelik olur mu?

  Dış genital bölgeye sperm gelmesi durumunda spermler yüzme yetenekleri sayesinde vajinaya ulaşabilir. Vajina içine giden spermler rahme kadar gider ve daha sonra yumurtalıklara ulaşır. Kadınların yumurtlama dönemi içinde yumurtalıklardan atılan yumurtalar bölgeye ulaşan spermlerle döllenirse başarılı bir hamilelik başlar.

  Daha önce hiç cinsel ilişkiye girmeyen bir kadın veya vaijinismus sorunu nedeniyle cinsel birleşme yaşayamayan kişiler de hamile kalabilirler. Bahsettiğimiz bu durum çok zor bir olasılık olsa da tedavi gerçekleşmeyen vajinismus vakalarında da gebelik ortaya çıkabilir. Ülkemizde son yıllarda vajinismus tedavileri de çok gelişim gösterdiği için genellikle önce tedavi sonra gebelik planları yapılıyor.

  Vajinismus vakalarında cinsel ilişki olmadan hamilelik başlangıcı mucize derecesinde zor bir durumdur. Bu yüzden çocuk planı yapan ve vajinismus sebebiyle cinsel ilişkiye giremeyen çiftler mutlaka hamilelik için gerekli tedavi için bir uzmana başvurmayı ihmal etmemelidir.

  Vajinismus hastaları cinsel birleşme tam olmadan nasıl hamile kalabilir?

  vajinismus hastalari hamile kalabilir mi

  Vajinismus sebebiyle cinsel ilişkiye giremeyen çiftlerde dışa boşalma şeklinde bölgeye ulaştırılan meni içinde bulunan spermler yüzme yetenekleri sayesinde gebeliği başlatabilir.  Bu durumda gebelik ortaya çıkma olasılığı çok düşük olur.

  Bazı vaijinismus vakalarında yarım ilişki denilen durum yaşanır. Bu çiftlerde penisin bir bölümü vajina içine girebilir. Penisin bir bölümü vajina içine girerse hamilelik olasılığı daha yüksek olur. Vajinismus sorunu olanlar evlilik boyunca birkaç defa cinsel ilişkiye girerse de gebelik olabilir.

  Vajinismus vakalarında çiftler sorunu dışarı taşımak istemediklerinde sancılı ve ağrılı cinsel ilişkiler yaşayabiliyor. Bu durumda da vajina içine giden spermler yumurtaları dölleyerek hamilelik başlatabilir.

  Uzmanlar gebelik planı yapan ancak vajinismus sorunu olan çiftlerde hamilelik denemelerinden önce vajinismus tedavisi öneriyorlar. Aksi halde çocuk sahibi olabilmek mümkün olsa da özellikle kadınlarda geri dönüşü çok zor olan izler bırakabilir. Aynı zamanda çiftler arasındaki duygusal ve psikolojik bağ da zarar görebilir. Bu yüzden hamilelik planları öncesinde vajinismus tedavisine başlamak daha doğru olur.

  Hamilelik öncesi vajinismus tedavisi

  Türkiye cinsel sorunlara yönelik tedaviye başvurma oranında büyük artışlar görmeye başladı. Özellikle kadınlarda görülen vajinismus tedavileri çok başarılı şekilde yürütülüyor. Büyük bölümü psikolojik sorunlar olan vajinismus problemlerinde cinsel terapi sayesinde hamilelik öncesi vajinismus tedavisi gerçekleştirilebilir.

  Vajinismus sorunları genellikle psikolojik olarak görülen sorunlardır. Her vaka bireysel olarak değerlendirilmeli ve çiftlerin bu konudaki yanlış bilgileri ve kaygıları giderilmelidir. Çocuk sahibi olmak her çiftin hayali olsa da vajinismus sorunu olanlarda bu hastalığı çözmeden hamilelik planları yapılması çok yanlış olur. Durum böyle olunca  çiftler hamilelik planları öncesinde bir uzmana başvurarak vajinismus sorununu çözmeli ve sonrasında hamilelik planları gerçekleştirmelidir.

  Vajinismus nedenleri arasında çok nadir de olsa fiziksel sorunlar da bulunabiliyor. Bu durumda yapılacak olan müdahaleler sonrası vajinismus sorunu tedavi edilebilir. Fiziksel nedenlere bağlı vajinismus şikayetlerinde de hamilelik öncesi vajinismus tedavisi yapılabilir.

  Hamilelik döneminin anne adayı açısından psikolojik olarak daha rahat geçmesi adına gebelik denemelerinden önce vajinismus konusunda uzman desteği almak yararlı olacaktır.

  Vajinismus hastaları için tüp bebek tedavisi

  Vajinismus hastaları çocuk sahibi olabilmek için genellikle tüp bebek tedavisi gibi kısırlık tedavilerini tercih ediyor.  Vajinismus hastalarında uzmanlar tüp bebek tedavisi ve mikroenjeksiyon gibi kısırlık tedavilerini öneriyorlar. Ancak bu işlemlerden önce en doğru yaklaşım vajinismus rahatsızlığına yönelik bir tedavi desteği almak oluyor.

  Fiziksel olarak gebe kalma konusunda bir problemi olmayan çiftlerde tüp bebek gibi tedavilerin başarı oranı gerçek deneyime göre daha düşüktür. Yapılan araştırmalar sonucunda çiftlerde vajinismus dışında hamileliğe engel bir durum yoksa ilk seçenek olarak vajinismus sorununun çözülmesi önerilir.  Vajinismus rahatsızlıklarının uzun yıllar boyunca çözülemeyeceği çok yanlış bir algıdır. Vajinismus çok kısa bir süre içinde başarılı bir terapi planıyla tedavi edilebilir.

  Vajinismus hastaları için tüp bebek tedavisi bir umut ışığıdır. Tüp bebek tedavisinin psikolojik olarak yıpratıcı bir durum olması sebebiyle ilk olarak cinsel birleşmeye engel olan psikolojik ve fiziksel problemleri çözmek gerekir. Bu tedavi sonrası gebelik sağlıklı şekilde gerçekleştirilebilir.

  Tedavi hakkında bilgi almak için: Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız