Bekarlarda Vajinismus Belirtileri
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Bekarlarda Vajinismus Belirtileri

  Bekarlarda Vajinismus Belirtileri

  Vajinismus çok farklı şekillerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Cinsel ilişkiye girmede zorlanma veya hiç cinsel ilişkiye girememe şeklinde ortaya çıkar. Durum böyle olunca özellikle hiç cinsel ilişkiye girmeyen bekarlarda vajinismus belirtileri  anlaşılması çok güç olabilir. Vajinismus rahatsızlığının belirtileri çok çeşitli şekillerde ortaya çıkıyor. Cinsel ilişki sırasında vajinal kasların istemsiz olarak kasılmasına bağlı cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi şeklinde görülür. Hastaların bazıları bacaklarını açmada dahi zorluklar yaşayabilir.

  Bekarlarda vajinismus rahatsızlığı olup olmadığı daha zor anlaşılabilir. Evlenmek ve hayatını şekillendirmek isteyen kişiler cinsel ilişki korkusu sebebiyle sevgili ilişkisi dahi kuramıyor.  Evli olmayan ve partneriyle cinsel ilişki denemesi gerçekleştiren bekar vajinismus hastaları da bulunuyor. Bekarlarda vajinismus belirtileri aslında evli kişilerden çok farklı değildir.

  Bekar kadınlarda cinsel ilişki deneyim veya denemesi olmaması durumunda vajinismus sorunu olduğunu anlamak çok zor olabilir.  Ancak bazı belirtileri kişide vajinismus olduğuna dair şüpheler uyandırabilir.  Bu belirtilerin bir tanesi veya birkaçı aynı anda bulunabilir. Cinsel ilişkiye girme ve evlenme düşüncesi olmasa da vajinismus belirtileri varsa  genel ruhsal sağlık için tedavi fark edildiği anda  yapılmalıdır.

  Detayları öğrenelim: Vajinismus Nedir?

  Bekarlarda vajinismus belirtileri nelerdir?

  Vajinismus çok farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Özellikle evlilik öncesinde bu sorunun olduğu genel olarak anlaşılamıyor. Genç kızlar ve kadınlar böyle bir problemle evlendikten sonra yüzleşiyor. Ancak bazı durumlar bekarlarda da vajinismus sorununun anlaşılmasını sağlayabilir.

  Bekarlarda vajinismus belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  Evlilik ve ilk gece korkusu: Vajinimus problemi olan bekarlarda evliliğe karşı önemli bir korku olacaktır. Aynı zamanda evlilik sonrası ilk gece korkusu yani cinsel ilişkiye karşı bir korku oluşur.  Cinsel ilişkiye girme korkusu sebebiyle kadınlarda evlilikten kaçma görülür.

  Bu içeriği okumanızda fayda var: İlk Gece Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

  Cinsel ilişkide kasılma:  Vajinismus olan kişilerde cinsel ilişki deneyimlerinde ve yakınlaşma anlarında kasılma görülür. Cinsel bir birleşme olmasa dahi çiftler arasında bir yakınlaşma olması durumunda pelvik kaslarda bir kasılma görülür.

  İstemsiz partneri itme:  Bekarlarda vajinismus belirtileri arasında yaygın görülür. Cinsel ilişki korkusu olan kadınlarda yakınlaşma anında partner istemsiz şekilde itilir.   Bu durumda cinsel ilişki başlaması bir yana yakınlaşmada dahi zorluklar yaşanır. Kadın bu itmeyi gerçekten istemsiz olarak yapar.

  Titreme: Vajinismus olan kişilerde cinsel ilişki denemelerinde ve cinsel yakınlaşmalarda vücut istemsiz bir şekilde titreme tepkisi verir. Vücudun genelinde yakınlaşma düşüncesi dahi titreme ortaya çıkmasında yeterlidir.

  Terleme: Cinsel ilişki denemesinde vajinismus sorunu olan kişiler kasılma ve titremeyle birlikte soğuk soğuk terleyebilirler. Bekarlarda cinsel ilişki fikri ve hafif düzeyde yakınlaşmalar dahi vücutta yoğun bir terleme görülmesine yol açabilir.

  Çarpıntı: Vajinismus belirtileri arasında çarpıntı da bulunuyor. Bekarlarda cinsel ilişki denemeleri veya yakınlaşma anında kalp çok hızlı atmaya başlar ve kişide kalp çarpıntısı görülür.

  Bekarlarda vajinismus belirtileri aslında evli kişilerden farklı değildir.  Sadece cinsel ilişki deneyimi yoksa bu sorunu anlamak zor olabilir.

  Bekarlarda jinekolojik muayenede vajinismus belirtileri

  bekarlarda vajinismus

  Vajinismus belirtileri hastaların önemli bir bölümünde benzer özelliklerle kendini gösterir. Kadınlarda vajina, genital organlar ve cinsellik hakkında yanlış düşüncelerle birlikte cinsellikten uzak durma ve kaçınma görülür. Bekarlarda cinsel ilişki olacağı düşüncesi dahi gerginlik hissi, terleme ve çarpıntı gibi rahatsızlıklar oluşturur.

  Vajinismus hastalarında cinselliği sevmeme durumu olduğu da yanlış bir düşüncedir.  Hastalar vajinismus şikayetleri olsa da cinsellikten hoşlanabilir ve kendisi ile partneri yardımıyla mastürbasyon yoluyla orgazm olabilir. Bekarlarda vajinismus jinekolojik muayene ile de ortaya çıkabilir.

  Bekarlarda  jinekolojik muayenede vajinismus belirtileri de çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Kişinin jinekolojik muayenede muayene masasına çıkmaktan korkması, muayene masasında bacaklarını açarak muayene izin vermemesi, doktorlar temas ettiği anda bacaklarını kapatarak kalçasını yukarı doğru kaldırması gibi durumlar yaşanır.  Daha yüksek seviyede korkusu olan hastalarda doktorun elini itme ve ağlama gibi durumlarda yaşanabilir. Genel olarak bu hastalar doktorun jinekolojik muayene yapmasına izin vermez.

  Vajinismus kimlerde görülür?

  Vajinismus sorunu sadece evli çiftlerin sorunu değildir. Bekarlar da vajinismus sorunu ile karşı karşıya olabilir ve tedavi için gerekli girişimlerde bulunabilir.

  Evliler dışında vajinismus sorunu yaşayabilecek  kişiler şöyledir;

  • Üniversite çağına gelmiş olan genç kızlarda
  • Daha önce vajinismus sebebiyle evliliği sonuçlanan  kadınlar
  • Evlilik düşünen nişanlı ve sözlü kadınlar
  • Ciddi bir ilişkisi olan ve evlilik planları içinde olan  ancak cinsel problemler yaşayan kadınlar
  • Cinsel partneriyle mutlu ve tatmin edici bir cinsel birliktelik kurmayı düşünen genç kız ve ileri yaştaki bekar kadınlar
  • Partneri olmasa da daha önceki ilişkilerinde cinsel sorunlar sebebiyle ilişkisini bitiren kadınlar
  • Orgazm olamayan, cinsel soğukluk duyan ve cinsel ilişkide ağrı yaşayan kadınlar vajinismus sorunu yaşayabilir.

  İlginizi çekti mi: Orgazm Olamama (Anorgazm)

  Bekarlarda vajinismus belirtileri ne zaman ortaya çıkar?

  Bekarlarda vajinismus belirtileri ergenlik döneminden sonra üniversite çağlarına doğru ortaya çıkabilir. Bazı kişiler cinsel ilişki düşüncesine karşı çok erken yaşlardan itibaren korku ve kaygı geliştirebilir. Bekarlarda vajinismus problemlerinin yaşanması genellikle ailenin tavrı ve kişinin cinsel yaşama karşı bilgi eksikliği olması sebebiyle görülür.

  Bekarlarda vajinismus belirtileri daha ilk andan ortaya çıkar. Ancak genellikle evlilik ve cinsel ilişki düşüncesi olmadan belirtiler anlaşılmaz ya da bu durumların vajinismus belirtisi olduğu bilinmez. Bu yüzden bekarlarda vajinismus belirtileri genellikle atlanır ve bu durum evlilik sonrası ortaya çıkar.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız