Hamilelikte Kahverengi Akıntı
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Hamilelikte Kahverengi Akıntı

  Hamilelikte Kahverengi Akıntı

  Vajinal akıntı, tüm kadınlarda görülen olağan bir durumdur. Dönemsel olarak farklı yoğunlukta, renkte, görünümde olabilir. Hamilelikte kahverengi akıntı genellikle anne adayları için endişe verici olsa da, başka bir semptom oluşmadığı sürece normal kabul edilmektedir. Kahverengi akıntının meydana gelmesinde birçok etken mevcuttur ve bunların çoğu riskli değildir.

  Kahverengi akıntı nedir?

  Kahverengi akıntı, eski dönemlerde birikmiş kan içeren servikal mukustur. Kanın rengi normalde kırmızı olsa da, bekledikçe ve oksijene maruz kaldıkça kahverengiye dönmektedir. Kadınların yaklaşık %20’si hamilelik sırasında kahverengi akıntı ile karşılaşmaktadır. Erken gebelikten başlayıp 37. haftaya, hatta doğuma kadar devam edebilir.

  Normal vajinal akıntı ince kıvamlı, berrak veya beyaz renklidir; sadece hafif bir kokuya sahiptir. Akıntı hacmi, vajinal ve rahim enfeksiyonları riskini azaltmak için hamilelik boyunca artar. Hamileliğin son dönemlerinde daha yoğun görülür.

  Hamilelikte kahverengi akıntı neden olur?

  Kadınlarda genital bölgenin pH oranındaki küçük değişiklikler, az miktarlarda kahverengi akıntıya neden olabilir. Az miktardaki kahverengi akıntı önemli bir durum değildir ve 2-3 gün sürmektedir. Hamile kadınların özellikle yoğun fiziksel aktiviteler sonrasında kahverengi akıntıyı fark etmesi yaygındır.

  Hamilelik sırasında hormonların dalgalanması ve vücuttaki kan akışının artması, rahim ağzını oldukça hassas bir hale getirir. Bu nedenle, pelvik muayene veya cinsel ilişki sonrasında kahverengi akıntı oluşabilir.

  Hamilelik döneminde iyi huylu rahim ağzı polipleri mevcut olan kadınlarda da kahverengi akıntı görülebilir. Bunun nedeni, rahim ağzı dokusundaki artmış vaskülaritedir.

  Hamileliğin son dönemlerinde görülen kahverengi akıntı, doğumun başlangıcını işaret edebilir.  Gebelik döneminde, enfeksiyonların rahime ulaşmasını engellemek için rahim ağzında bir mukus dokusu oluşur. Genellikle 36 ile 40. haftalar arasında rahim ağzı açılmaya başladığında ve doğum için hazır hale gelindiğinde mukus atılır. Mukusla birlikte kahverengi renginde bir miktar kanama veya lekelenme meydana gelebilir. Halk arasında nişan olarak da adlandırılan bu eylem sonrasında doğum başlar.

  Kahverengi akıntı hamilelik belirtisi mi?

  hamilelikte kahverengi akıntı

  Sperm ve yumurtanın döllenmesiyle oluşan embriyo, rahim iç duvarına yerleşirken bir miktar kanama oluşabilir. İmplantasyon kanaması olarak da adlandırılan bu durum genellikle döllenmeden 10 ila 14 gün sonra gerçekleşir ve beklenen adet dönemiyle aynı zamana dek gelir. Adet kanaması başlangıcı ile sıkça karıştırılsa da implantasyon kanaması az ve kısa sürelidir. Kanama esnasında kasıklarda kramp, ağrı oluşabilir.

  Bakınız: İmplantasyon Kanaması Nedir, Ne Zaman Olur?

  Her gebelikte implantasyon kanaması görülmemektedir. Bu nedenle, hamileliğin kesin bir belirtisi değildir.

  Hamilelikte kahverengi akıntı riskli midir?

  Hamilelikte kahverengi akıntının riskli olduğu bazı durumlar mevcuttur. Kanamanın hangi dönemde gerçekleştiği ve şiddeti önemlidir. Riskli nedenler şöyledir:

  • Molar gebelik: Döllenme işlemi sırasında oluşan genetik bir problem, rahim içinde üzüm benzeri anormal dokuların büyümesine yol açar. Molar gebelik nadir görülür ve yaşayabilir bir fetüs bulunmamaktadır. Molar hamilelik sonlanırken anormal dokular vücuttan atılır ve kahverengi akıntı oluşabilir.
  • Ektopik gebelik: Döllenmiş yumurtanın rahim dışarısında, çoğunlukla fallop tüplerine yerleştiği anormal bir gebelik türüdür. Ektopik gebelik ciddi bir sorundur ve fallop tüp yırtılması, ciddi iç kanama ile ilişkili olabilir. Yoğun kahverengi akıntıyla birlikte baş dönmesi, bayılma, şiddetli ağrı mevcutsa derhal tıbbi müdahale gerekir.
  • Düşük: Erken gebelik döneminde kahverengi akıntıyla birlikte karın ağrısı, bel ağrısı ve güçlü kramplar mevcutsa düşük yapma belirtisi olabilir.
  • Anormal plasenta: Plasenta previa ve plasental abruption gibi bazı anormallikler, hamileliğin ikinci döneminden sonra kahverengi akıntının nedeni olabilir. Plasenta previada, plasenta rahim ağzında konumlandığu için kahverengi akıntıya oluşur. Plasenta abrupsiyonunda ise rahim plasentadan ayrılır ve hem kahverengi akıntıya hem de ağrıya neden olur.
  • Vajinal enfeksiyonlar: Vajinal enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar da kahverengi akıntıya neden olabilir.

  Hamilelikte kahverengi akıntı tedavi gerektirir mi?

  Hamilelikte kahverengi akıntı her zaman için ciddi bir problemin belirtisi olmadığından; akıntının görünümünü, miktarını ve kokusunu takip etmek önemlidir.

  Kahverengi akıntıyla birlikte aşağıdaki durumlardan herhangi biri mevcutsa tıbbi destek gerekebilir:

  • Şiddetli akıntı: Hamilelik sırasında hijyenik ped gerektiren herhangi bir akıntı anormal olabilir.
  • Koku: Ağrı ve kramp ile birlikte kötü bir koku, vajinal bir enfeksiyonu gösterebilir.
  • Sulu akıntı: Sulu kıvamlı ve içerisinde maddeler barındıran akıntı düşük semptomu olabilir.
  • Uzun süreli akıntı: Cinsel ilişkiden veya tıbbi muayeneden sonra akıntı bir haftadan fazla devam ediyorsa enfeksiyon riski araştırılmalıdır.
  • Ateş: Rahim veya böbreklerde ciddi bir enfeksiyonun göstergesi olabilir ve hemen tedavi edilmelidir.
  • Şiddetli ağrı: Ağrı ve karın kramplarının eşlik ettiği akıntı anormal gebelik türlerinin belirtilerindendir ve oldukça risklidir.

  Kahverengi akıntı endişe veriyorsa ve yanlış bir durum olduğundan şüpheleniyorsa, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için ultrason ve pelvik muayene yapabilir. Herhangi bir problem belirtisi varsa tedavi planlaması oluşturulabilir. Tedavi; enfeksiyonu gidermek için antibiyotik veya diğer ilaçları, yatak istirahatini, acil bir durumda ise doğum eylemini indüklemeyi içerebilir.

  Hamilelikte kahverengi akıntı önlenebilir mi?

  Hamilelikte kahverengi akıntı ile sık sık karşılaşılıyorsa, alınması gereken önlemler şöyledir:

  • Önerilen tüm kontroller zamanında tamamlanmalı, sorun mevcutsa erken dönemde teşhis edilip yönetilmelidir.
  • Egzersiz yapmak ve aktif kalmak hamilelik sırasında önemlidir, ancak yoğun fiziksel aktiveden kaçınılmalıdır.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğu saat kadar uyumalı, gün içerisinde sık sık dinlenilmelidir.
  • Ayakları yükselterek uzanmak veya oturmak kan dolaşımını daha iyi hale getirir, kahverengi akıntı miktarını azaltır.
  • Ağır nesneler kaldırılmamalıdır.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Avatar of Yıldız Tanrıkulu

   Yıldız Tanrıkulu

   Adet günüm geçti 9 gün kahverengi leke var hamile miyim acaba?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İdrar ya da kan testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

  • Avatar of Emine Küçuk

   Emine Küçuk

   6 haftalık hamileyim dün kontrole gittim kalp atışı oluşmuş her şey normal fakat bugün peçetede çok az kahverengi böyle akıntı mı kan mı bilemedim riskli bir durum var mıdır acaba?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Kontrole gittiğinizde doktorunuzla paylaşırsanız sağlıklı olur gebeliğin ilk 3 ayında bu tarz kanamalara normal diyebiliriz.

  • Avatar of Sultan göçeden

   Sultan göçeden

   Hamileyim 5 haftalık ama kahverengi ve sulu akıntı görüyorum ne yapmam gerekiyor

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebeliklerin genel olarak ilk 3 ayında bu tür akıntılar normaldir diyebiliriz.

  • Avatar of Zehra akbal

   Zehra akbal

   2 aylık gebelikte 1 aya yakın kahverengi akıntı var normal mi yoksa doktora gitmelimiyim ayse hanım.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebeliklerin ilk 3 ayında bu tür kanamalar normal diyebiliriz devam ederse kontrole gittiğinizde doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

  • Avatar of Fatma akca

   Fatma akca

   9 haftalık hamileyim ilk defa bugün kahverengi akıntı gibi bişey gördüm endişelenmelimiyim veya kaç gün sürer bu durum..

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebeliğin ilk 3-4 ayında lekelenmeler olabilir miktarı ve gününü doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

  • Avatar of Döndü

   Döndü

   Merhabalar , enfeksiyonla birlikte vajinal ağrım ve kahverengi leke gelmekte. Adet günüm 4 gün geciktikten sonra ağrılarla birlikte kahverengi leke geldi. Sebebi nedir ? Hamile olabilir miyim?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    En az 1 hafta gecikince test yaparak öğrenebilirsiniz.

  • Avatar of Büşra Nur

   Büşra Nur

   8 haftalık hamileyim karnımda şiddetli bir ağrı ve hafif açık renkli kahverengi akıntı geldi zararlı mıdır Ayşe hanım.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebeliğin ilk 3-4 ayında bu tarz lekelenmeler normal olabilir ağrı için süreci takip eden doktorunuzla bilgi paylaşabilirsiniz.

  • Avatar of Özlem Güngör

   Özlem Güngör

   Merhaba doktor hanım 6.haftalık hamileyim kahverengi akıntım geliyor ve kalp atışlarını duyamadık, şuan kan sulandırıcı iğne kullanmaya başladım bir hafta sonra kontrolüm var, acaba düşük riskim mi var?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi gören ve sürecinizi takip eden hekim ile görüşmeniz sürecin sağlıklı ilerlemesi açısından daha iyi olur.

  • Avatar of Adriana Okay

   Adriana Okay

   29 haftalık hamileyim ve az kahverengi lekeler gördüm ,normal mi yoksa bir sorun var mı? Doktora gitmem lazım mı?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebeliğin ilk 3-4 aylarında bu tarz lekelenmeler olabilir rutin kontrolünüzü yapan doktorunuza belirtiniz.

  • Avatar of Sevinç Soysal

   Sevinç Soysal

   Merhaba
   13. Haftamda kanamam oldu ve durdurduk suan 16 haftalık gebeyim. Koyu kahverengi lekelenmem var ve biraz fazla ne yapmalıyım?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sürecinizi takip eden hekim ile görüşmeniz daha sağlıklı olur çünkü sizi muayene etmeden nedenini bilemeyiz.

  • Avatar of Hacer oğuz

   Hacer oğuz

   Gebeliğim yeni oluşuyor 10 günlük ve kahverengi leke geldi normal mi?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebeliğin ilk 3-4 ayında bu tarz lekelenmelere normal diyebiliriz süreci takip eden doktorunuza bildirebilirsiniz.

  • Avatar of Sema elmacı

   Sema elmacı

   Reglime 4 gün kala hamile olduğumu ögrendim beta 309 çıktı ve regliye 3 gün kala yani bir gün sonra kahverengi leke geldi yardımcı olur musunuz? korkulacak bir durum mu çünkü erken gebelik.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yerleşme kanaması olabilir doktorunuza kontrole gittiğinizde paylaşmanız sağlıklı olur.

  • Avatar of Sedef diri

   Sedef diri

   Merhaba hocam 3 gündür adetim gecikti 2 gündür kahverengi leke geldi.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik şüpheniz varsa en az 1 hafta gecikirse test yapıp öğrenebilirsiniz.

  • Avatar of Cennet Çatalbaş

   Cennet Çatalbaş

   5 haftalık gebeyim ara ara kahverengi akıntıların oluyor normal mi?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebeliğin ilk aylarında bu tarz lekelenmeler normal diyebiliriz kontrole gittiğinizde doktorunuzla paylaşınız.

  • Avatar of Semra çamlı

   Semra çamlı

   1 ay 5 günlük gebeliğim var son bir buçuk iki haftadır kahverengi lekelenmelerim oluyor belimde ağrılar düşük riski yuksek mi acaba?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebeliğin ilk 3-4 ayında lekelenmeler olabilir doktorunuzla paylaşınız.

  • Avatar of Sidelya Kara

   Sidelya Kara

   8 haftalık gebeyim sık olmamakla beraber karın ağrım sürekli bel ağrısı var. Kahverengi akıntım oldu ve bayağı fazlaydı bu bir sorun teşkil eder mi?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İlk 3-4 ayda lekelenmeler olabilir, sürecinizi takip eden doktorunuzla paylaşabilirsiniz. Sevgiler.

  • Avatar of Nevruz elçiçek

   Nevruz elçiçek

   6 haftalık hamileyim hocam geçen gün kanamam oldu hastaneye gittim düşük tehliken var dediler kandan kahverengi lekeye döndü ne yapmalıyım?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Muayene olmanız daha faydalı olur sürecinizi bilmeden buradan fikir yürütmek sağlıklı olmaz.

  • Avatar of Zehra gül

   Zehra gül

   6+3 günlük hamileyim kahverengi lekelenmem oldu. İlk gebeliğimde protestan kullanmıştım şu an da kullanabilir miyim? İlk gebeliğimden önce 3/4 kere düşüğüm olmuştu.

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi görmeden kullanıp kullanmamanız yönünde bir tavsiyede bulunamam, gebeliğin ilk 3-4 ayında lekelenmeler olabilir doktorunuzla paylaşınız.

  • Avatar of İrem Deniz Acar

   İrem Deniz Acar

   6 haftalık gebeyim miğdeme kramplar giriyor aynı zamanda kahverengi akıntım var bir de bacağım çekiliyor sebebi ne olabilir?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi görmeden nedenini bilmem mümkün değil.

  • Avatar of Ebru bakan

   Ebru bakan

   11 haftalık gebelikte 3 gündür açık kırmızıdan kahve rengine dönen akıntılarım var kasık ağrılarım da var normal bir durum mu ?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebeliğin ilk 3-4 aylarında lekelenmeler olabilir, sürecinizi takip eden doktor ile paylaşınız.

  • Avatar of Hy

   Hy

   Merhaba hocam, adetimden 27 gün geçti bugün kahverengi leke gördüm gebelik ihtimali var mı?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    İdrar ya da kan testi yaparak öğrenebilirsiniz.

  • Avatar of Mrym

   Mrym

   Merhaba hocam benim BTA Hcg testim 3910,73 çıktı ancak bir daha kan verdim ve Hcg düşüktü. Gebe değilsin dediler. Ne yapmalıyım? İlk kan tahlilim yanlış olur mu?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Beklediğiniz adetinizin 7-10 gün gecikmesi durumunda yapılan kan veya idrar testlerinin yanılma payı oldukça düşüktür.

  • Avatar of Fatma Varan

   Fatma Varan

   Merhaba hocam, adetim 6 gün gecikti, 5.gun idrar testi yaptım ve negatif çıktı. Aynı gün, akşam kahverengi akıntım oldu. Sizce hamilelik olabilir mi? Ne kadar bekledikten sonra testi yenilemeliyim?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelik testi yaptırmak için en doğru zaman, beklediğiniz adetiniz 7-10 gün kadar geciktikten sonra yapılan zamandır.

  • Avatar of Kübra ertan

   Kübra ertan

   Merhaba hocam. Geçen ay adetim normalden erken bitti ve bir süre sonra kahverengi leke gelmeye başladı. Adetime 7 gün var ve hala devam ediyor. Sebebi nedir?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Avatar of Zeynep Atçı

   Zeynep Atçı

   17+4 haftalık gebeyim. 3 gün önce koyu kahverengi akıntı gelmeye başladı ve devam edince doktora gittik. İlişki sonrası oluştuğunu belirtti. Onun dışında bir sorun yok denildi. Akıntı hala devam ediyor. Bunun nedenini öğrenebilir miyim?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Sizi muayene etmeden nedenini bilemiyorum.

  • Avatar of Ayfer özbaş

   Ayfer özbaş

   Hocam ben de 8+4 günlük hamileyim. Progestan kullanıyorum. Sabahları nokta kadar, kahvemsi lekelenmem oluyor. Doktoruma da gittiğimde korkacak bir şey yok demişti. Kalbini de dinlemiştik. Sizce normal mi?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebelikte lekelenmeler olabilir. Doktorunuzun söylediklerini dikkate alabilirsiniz.

  • Avatar of Ümmü Cundullah

   Ümmü Cundullah

   29 haftalık hamileyim. Safra kesesi taşım var. Oldukça fazla ve her birinin 3 -5 milim olduğunu söylüyorlar. İki günde bir sancılarım oluyor. Doktorlar hiçbir şekilde müdahale etmiyorlar. Erken doğum olabilir miyim? Bebeğim 1000 gram. Öneriniz nedir?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Öncelikle geçmiş olsun. Sizi muayene etmeden yorum yapamıyorum.

  • Avatar of Suna nur

   Suna nur

   Merhaba, 5 hafta 3 günlük hamileyim. 1 haftadır kahverengi akıntım var. 1 düşük yaptım. Hcg baktırdım, yükseliyor. Progestan kullanıyorum. Acaba akıntının nedeni ne olabilir?

   • Avatar of Op. Dr. Ayşe Duman

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

  Bir yorum yazınız