Evlilikte Cinsellikten Korkma!
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Evlilikte Cinsellikten Korkma!

  Evlilikte Cinsellikten Korkma!

  Bahar aylarıyla artan evlilik hazırlıkları, tatlı heyecanlar, bazen korkular, endişeler, hayal kırıklıkları…

  Özellikle de ilk gece korkuları, cinsel yaşamla ilgili endişeler kaygılar… Çünkü maalesef hala evliliğin, aile hayatının en önemli bileşeni olan cinsellik, cinsel yaşam ülkemizde  ayıplarla, yasaklarla, günahlarla, şehir efsaneleriyle dolu bir alan .Bu nedenle kendi bedenini tanımayan, cinselliğini, cinsel ihtiyaçların bilmeyen  bu ihtiyaçları kendine yakıştıramayan hatta yasaklayan zihinlerle kurulan evliliklerde pek çok çift  sıkıntılar yaşayabilmekte.

  Zira aile olmak, evlenmek bedenini, en mahrem olanını karşı cinsle paylaşabilmektir. Evlenmek her iki cinsin ihtiyacı olan cinsel paylaşımın meşru zeminde gerçekleşmesini sağlar. Bir eşin olma arzusunun, evlenme isteğinin en önemli dinamiği karşı cinsin enerjisine, ruhuna, bedenine duyulan ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç varoluş programının gerçeği, hepimizin varoluş nedeni iken bunu  görmezden gelmek, konuyla ilgili sorunları yok saymak evliliğe, aile kurumuna verilen ciddi bir zarardır.

  Bu nedenle kadın-erkek istediği huzurlu, güvenli sevgi ve muhabbet dolu bir evlilik için cinsel alanın önemini kavramak zorundadır. Varsa sorunları ve  bunun çözümünü ertelemeden  düğün hazırlıklarından önce çözmelidir.

  Konunun önemine binaen ‘Evlilik öncesi sorun var mı diye nasıl bilebilirim? ‘’ diyorsanız  aşağıda ki  birkaç soru size yol gösterebilir.

   

  1. İlk gece – ilk ilişki ile ilgili korkuların varsa.
  2. Evliliği hayal ederken bir tarafın “keşke cinsellik olmasa, ne gerek var” diyorsa,
  3. Daha şimdiden ilk ilişkiyi erteleme planları yapıyorsan,
  4. Bedenine, cinsel organına bakmaya, dokunmaya çekiniyorsan,
  5. Cinsel organın sana kötü, çirkin, gereksiz geliyorsa,
  6. Cinselliğini düşündüğünde bedenin gerilip kalbin çarpmaya başlıyorsa,
  7. Bir erkekle konuşmaktan, kendini ifade etmekten çekiniyorsan,
  8. Erkeklere güvenle ilgili derin endişelerin varsa,
  9. Evlilik hazırlığında her şeye evet diyor, her şeyi annene, ablana, teyzene bırakıyor, sorumluluk almaktan korkuyorsan,
  10.  Bedenin hiç orgazm yaşamadıysa (rüyada veya mastürbasyonla)
  11. Erkek bedeni, teni, cinsel organı senin için itici, korkutucu geliyorsa

   

  Evlilik öncesi yukarıdaki soruları kendinize sormaya çekinmeyin. Olumsuz cevapları görmezden gelip “canım evlenince geçer, şimdi bunlarla uğraşmaya hiç vaktim yok” demeyin.

  Evlenince uğraşmayayım diyerek ev eşyalarına gösterdiğiniz özenin çok daha fazlasını bedene, zihne, duygulara, düşüncelere gösterilmesi gerektiği bilincine ulaşın. Çünkü gerçek şu ki yaşamı, evliliği, birlikte yaşamayı kolaylaştıracak olan şeyler, eşyalar, çeyiz değil, duygular, düşünceler ve  davranışlardır.

  Evlilik hazırlığındaki erkek ve kadın davranışlarını, inanç kalıplarını gözden geçirmeli, birlikte yaşama, yaşamı ve cinselliği paylaşma adına, kendini orijinal programa uygun bir şekilde yeniden yapılandırılmalıdır.

  Zira çokça kadın gördüm :”

  • Korkuyorum ama dişimi sıkarım.
  • Aman canım cinsellik şart mı sanki
  • Eh vazifemi yapıyorum işte
  • Sıkıntı olursa sonra bakarız çaresine
  • Eee canım koca değil mi biraz sabretsin “

  Son tahlilde;

  Evlilik hayatının olmazsa olmazı cinsel yaşamdır. Sağlıklı cinsel yaşamın olmazsa olmazı cinsel kimliğinden memnun olma hali, cinsellikle barışık olma, fıtri ihtiyaçları kabul etme halidir.

  Evlilik niyetinde olan herkese hayırlı, huzurlu, güzel birliktelikler duasıyla.

  Mutlaka okuyun: Evlilikte Cinselliğin Önemi

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız