Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?

  Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?

  Kızlık zarının zarar görmesini istemeyen ya da bakireliğini korumak isteyenler çeşitli yollarla ilişki ve orgazm yöntemleri deniyorlar. Kızlık zarının zarar görmemesi adına en yaygın ilişki ya da mastürbasyon yöntemi olarak sürtünme kullanılıyor. Hem kadın hem de erkek sürtünme yoluyla orgazm olabiliyor. Bu süreç penisin vajinaya, genital bölgeye ve klitorise teması ile olabiliyor. Bunun yanında farklı şekillerde de yapılabiliyor.

  Özellikle bakire olan kişilerde cinsel yakınlaşmada en büyük korkulardan biri hamile kalma sürecidir. Bu nedenle sürtünme ile hamile kalınır mı sorusu birçok kişinin merak ettiği ve öğrenmek istediği bir konu oluyor. Bir gebeliğin ortaya çıkması için penisin vajinaya girmesine gerek kalmaz. Yani sürtünme ile de gebelik ortaya çıkması mümkündür.

  Hamilelik süreci erkekten çıkan meninin kadının rahmine ulaşması ile ortaya çıkar. Gebelik ortaya çıkması için çok çeşitli değişkenler bir arada olmalıdır. Bu nedenle sürtünme ile kesin hamile kalınacağı yönünde bir şey söylemek yanlış olur. Çok düşük olasılıkla da olsa kadınlar sürtünme ile hamile kalabilirler. Bu süreçte erkek sürtünme anında vajinal girişe hiçbir şekilde boşalmamalıdır.

  Sürtünme ile hamilelik riski var mı?

  Üreme dönemi içinde olan çiftler sürtünme şeklinde cinsel birliktelik yaşadıklarında az veya çok olmak kaydıyla gebelik riski söz konusudur. Bu nedenle gebelikten korunmak adına sürtünme yolu ile ilişkide dahi prezervatif ya da doğum kontrol hapı gibi koruyucu yöntemler tercih edilmelidir. Gebelik dışında sürtünme ile çeşitli cinsel hastalıklarda bir taraftan diğerine geçebilir.

  Sürtünme ile hamile kalınır mı sorusunun riskini ortadan kaldırmak için koruyuculuk oranı yüksek yöntemler ile korunmak gerekir. Partnerlerden biri genital enfeksiyon, herper veya başka bir hastalık taşıyorsa sürtünme yoluyla da kolayca bulaşabilir. Aynı zamanda uzun süre sürtünme yaşanırsa cinsel organların zarar görmesi de söz konusu olabilir.

  Sürtünme yoluyla ilişki sırasında hamilelik riskini kadının doğurganlık seviyesi, erkeğin sperm kalitesi, cinsel yakınlaşmanın dozu, spermin vajinaya girme durumu gibi birçok etmen belirler. Bu nedenle risk oranı bakımından kesin bir rakam vermek yanlış olur.

  Sürtünme ile nasıl hamile kalınır?

  Bir cinsel yakınlaşma sırasında hamileliğin ortaya çıkması için bir yumurta ve bir sperm hücresinin döllenmesi yeterli olur. Bir erkek menisi içinde yüz binlerce sperm yer alabilir.  Spermin doğru zamanda bir tanesi dahi yumurtaya ulaşırsa döllenme olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta cinsel yakınlaşmanın sürtünme yolu ile gerçekleşme durumu değildir. Burada çıkış noktası spermin vajina içine girip girmeme durumudur.

  Kadınların yumurtlama dönemi içinde sperm vajinaya girerse gebelik riski daha yüksek olur.  Özetle sürtünme yolu ile dahi gebelik ortaya çıkabilir. Kadınların vajina ağzı ve çevresinde erkek boşalırsa ve bölge tamamen temizlenmezse birkaç defa sürtünme yaşanırsa sperm vajina kanalına doğru hareket eder.

  Sperm vajinadan içeri girdiği anda gebelik riski çok yüksek olur. Penis ile vajinanın temas halinde bulunduğu ve spermin vajinaya girdiği her senaryoda gebelik olasılığı vardır. Bu durumda mutlaka gebelik sürecini yaşamamak için sürtünme ilişkisinde dahi dikkatli olmak ve mutlaka doktorlar tarafından önerilen korunma yöntemlerini kullanmak gerekir.

  Merak ettiyseniz: Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

  Kıyafet varken sürtünme ile hamile kalınır mı?

  Kıyafet varken sürtünme ile hamile kalınır mı?

  Kadınlar için kıyafet varken sürtünme ile hamile kalınır mı sorusu da çok büyük bir soru işareti taşıyor. Buna en temel üreme bilgisi ile yaklaşmak gerekir. Doğal yolla veya yardımcı üreme yöntemleri ile gebelik sürecinin ortaya çıkması için sperm hücresi ve yumurta hücresinin döllenmesi gerekir. Sonrasında ise ortaya çıkan embriyonun rahim duvarına sağlıklı bir şekilde tutunması şarttır.

  Doğal yöntemlerle ortaya çıkan gebeliklerde korunma olmaksızın yaşanan bir cinsel ilişkide sperm hücresi vajina kanalından geçerek yumurtayı bulmalı ve döllenme gerçekleşmelidir. Burada da döllenen yumurtanın başarılı bir şekilde rahme kadar ulaşması gerekiyor. Mantık olarak bakıldığında kadınların üzerinde kıyafet varken sürtünme yoluyla birliktelikte sperm vajinaya geçmez. Bu durumda da bir hamilelik durumu ortaya çıkmaz.

  Ama kadının sadece iç çamaşırı üzerindeyse ve uzun süre kaldıysa, temizlenmediyse ya da bir köşesinden sperm vajinaya çok düşük de olsa ulaşabilir. İşte bu durumda az da olsa gebelik riski söz konusu olur.

  Sürtünme ile hamile kalan olur mu?

  Sürtünme ile hamile kalınır mı sorusuna baktığımızda normal durumlarda sürtünme yoluyla yaşanan ilişkiler ve yakınlaşmalarda hamileliğin ortaya çıkması beklenen bir durum değildir. Ama erkekten ortaya çıkan menideki spermlerin vajinaya girmesine yol açacak bir durum olduğunda gebelik olabilir. Yani sürtünme yoluyla bir boşalma ve spermin vajinaya ulaşması söz konusu ile bu tehlike vardır.

  Sürtünme deneyiminde erkek vajina dışına veya çevresine boşaldığında ya da cinsel ilişkiden sonra dışarıya ve vajina üzerine boşaldığında sperm vajinaya ulaşma riski ile karşı karşıya kalır. Bu durumda diğer tüm etmenler de olumlu ise gebelik ortaya çıkma olasılığı vardır. Tabii sürtünme yoluyla gebelik olasılığı çok düşüktür.

  Sürtünme ile hamile kalınabileceği olasılık ve bilimsel açıdan bir gerçektir. Bu durumunda olasılık olarak ihtimali için kesin bir şey söylemek de yanlış olur. Ancak spermler başarılı bir şekilde vajinaya ulaşırsa ve diğer tüm noktalar da uygunsa gebelik oluşabilir ve kadınlarda hamilelik başlangıcı bu durumda olabilir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Aaaaaaa

   Nişanlım ile adet bitiminden 4 gün sonra sürtünme yoluyla ilişki oldu kendisi vajinaya boşalmadım diyo ama bilmiyorum daha adet günüme 10 gün var sizce hamile kalma ihtimalim var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Vajina bölgesine boşalma olmadıysa hamile kalma durumu olmaz. Yine de adet bitiminden 1 hafta sonra gebelik testi yaptırmanız size daha doğru cevabı verecektir.

    Sevgiler.

  • Ffff

   Merhaba hocam, ben erkek arkadaşımla kıyafetler üzerimizdeyken sürtünme yoluyla bir ilişki yaşadım. Hamile kalma durumum var mı?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Cinsel birleşme olmadan hamile kalmanız mümkün değil.

  • Masal

   Merhaba, adet döneminden 6 gün sonra sürtünme ile ilişki yaşadım. Vajinaya ve etrafına boşalma olmadı. Hamile kalma ihtimalim var mı?
   Bir de zevk suyundan hamile kalma riski var mıdır? (Zevk suyu geldikten sonra penisini yalamıştım.)

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Vajina ve etrafına boşalma olmadan artı cinsel birleşme olmadan hamile kalmanız mümkün değil. Cinsel birleşme olduğu taktirde zevk suyundan hamile kalma olasılığı düşükte olsa vardır.

  • Esma cwlik

   Hocam lütfen cevap verin. Erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişki yaşadım. Zevk suyundan şüpheleniyoruz. Sürtünmeden 5 gün sonra 5 gün regl oldum. 2. ayda hiç regl olmadım. Stresten olduğunu düşünüyorum ve idrar testi de yaptırdım negatifti ama çok korkuyorum. Daha 17 yaşındayım ve ne yapacağımı bilmiyorum.

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    İlişkiden sonra regl olduysanız ve daha sonra yaptırdığınız idrar testi negatifse hamile değilsinizdir.

  • Hbbbbbb

   Merhaba adetime 10 gün kala nişanlımla sürtünerek ilişki yaşadım. Şu anda adetim çok yoğun değil. Zevk suyundan hamile riski var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Zevk suyunda sperm olma ihtimali düşük, ancak kesinlikle olmaz diyemiyoruz. Bu durumda bir sonraki adet tarihinizi bekleyiniz 1 hafta 10 gün kadar gecikirseniz test yapabilirsiniz.

  • Deniz Şimşek

   Hocam ben kız arkadaşımla bir ilişki yaşadım ve vajinasına yakın bir yere boşaldım. Bir şey olur mu?

   • Op. Dr. Ayşe Duman

    Teorik olarak, gebe kalınması için penis-vajen birlikteliğinin olması gerekir.

  Bir yorum yazınız