Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

  Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

  Cinsel ilişki deneyimi olan kişilerde her zaman gebelik olasılığı bulunuyor. Bunun yanında cinsel ilişki dışında yakınlaşma sırasında da kızlık zarına yönelik çok çeşitli algılar bulunuyor. Özellikle kızlık zoru bozulmadan hamile kalınır mı, gibi sorular çok merak ediliyor. Birçok kişi kızlık zarı bozulmadan hamile kalmanın mümkün olmayacağını düşünüyor. Ancak kızlık zarı bozulmadan da hamile kalınıyor. Bir yakınlaşma sırasında cinsel birleşme olmasa bile sürtünme üzerinden vajinaya boşalma ile gebelik ortaya çıkabilir.

  Vajina bölgesine giren sperm rahim içinde gelir ve yumurta ile döllenebilir. Bu sayede başarılı bir gebelik ortaya çıkar.  Erkeğin cinsel organı vajina içine girmese de spermler vajina içine girdiğinde gebelik ortaya çıkabilir. Bu durumda kızlık zarına bir etki olmadığı için kızlık zarı sağlam duruyor olur.  Bu durumda bakirelik süreci devam etse de gebelik ortaya çıkabilir.  Bunun için rahimde bulunan yumurtanın döllenme için gerekli büyüklüğe gelebilmesi önemlidir. Gebelik koşullarının tamamı sağlandıysa kızlık zarı bozulduğunda gebelik ortaya çıkabilir.

  Erkeklerin boşalma öncesinde menisinde milyonlarca sperm hücresi ortaya çıkar.  Cinsel yakınlaşma sırasında kadın ve erkek cinsel organlarının uzun süre temas etmesi kızlık zarı olsa da gebelik ortaya çıkarabilir.

  Kızlık zarı bozulmadan hangi durumlarda hamile kalınır?

  Kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak mümkündür. Bu durumlar çok çeşitli olabilir. Kızlık zarı bozulmadan hamileliği ortaya çıkaracak çok sayıda durum bulunuyor;

  • Vajina girişi üzerinde sperm olması

  Cinsel yakınlaşma sırasında vajina içine giriş olmayabilir. Bu durumda genital bölgede bir boşalma yaşansa da meni sıvısı kızlık zarından içeri girebilir. Bu durumda vajinal kanal üzerinden rahim ağzı ve rahim içine ulaşabilir. Spermler çok hareketli yapılardır. Bu nedenle de cinsel yakınlaşma ortaya çıkarsa gebelik ortaya çıkabilir.

  • Esnek kızlık zarı

  Bazı kadınlarda kızlık zarı esnek yapıda olabilir. Esnek kızlık zarı olan kadınlarda cinsel ilişki sırasında kızlık zarı bozulmaz. Bu durumda gebelik ortaya çıkabilir. Cinsel ilişki, doğum ve gebelik hiçbir şekilde kızlık zarında bozulmaya yol açmaz.

  • Kızlık zarı olmaması

  Kadınlarda doğuştan kızlık zarı olmama durumu görülebilir. Aynı zamanda kızlık zarı kalıntı şeklinde de olabilir.  Bu durumda kızlık zarı bozulmadan gebelik ortaya çıkabilir.  Kızlık zarı olmadan ilk ilişkide kanama olmaz ancak cinsel ilişki ortaya çıkabilir.

  • Vajinada kayganlığının yeterli olması

  Vajinada yeterli oranda kayganlık sağlanırsa, ön sevişmenin uzun olması durumunda vajinada bulunan kaslarda gevşeme yaşanır. Vajina gevşemesi sonrasında mukozal kayganlık artar. Bu kayganlık yeterli seviyeye geldiğinde kızlık zarı yırtılmadan da cinsel ilişki yaşanabilir. Bu durum başarılı gebelik de ortaya çıkarabilir.

  • Geniş kızlık zarı

  Bazı kadınlarda kızlık zarı olması gerekenden daha geniş olabilir. Bu durumda yeterli düzeyde kayganlık sağlandığında cinsel ilişkide kızlık zarı çok yırtılır. Bu durum kızlık zarının bozulmadan hamilelik gerçekleşmesine yol açabilir.

  • Kızlık zarının penis girişine uygun olmaması

  Kızlık zarı bazı kadınlarda farklı kalınlıkta olabilir. Olması gereken dışında fazla kalın ve esnek olursa cinsel ilişki anında yırtılmayabilir. Bu durumda cinsel ilişki daha zor hale gelebilir ancak yine de gebelik yaşanabilir.

  Yararlı bilgi: İlk İlişkiden Hamile Kalınır mı?

  Kızlık zarı bozulmadan hamile kalma olasılığı yüzde kaçtır?

  Kızlık zarı bozulmadan hamile kalma olasılığı yüzde kaçtır?

  Kadınlar kızlık zarı bozulmadan gebelik ortaya çıkabileceğini öğrenince büyük endişe duyabiliyorlar. Çoğu kişi kızlık zarı bozulmadan hamile kalma olasılığı konusunda bilgi sahibi olmak istiyor.  Dünyada kızlık zarı bozulmadan gebelik ortaya çıkması durumlarının örnekleri oluyor. Ancak bilimsel olarak bu konuda bir çalışma ya da araştırma sonucu bulunmuyor. Bu nedenle sizlere bilimsel olarak kızlık zarı bozulmadan hamile kalma oranını söyleyemiyoruz.

  Kızlık zarı olan kişilerde sürtünme yoluyla gebelik oluşma olasılığının %1 altında olduğunu düşünüyoruz. Yani normal zamanda dahi çok sayıda etmenin aynı anda gerçekleşmesine bağlı olarak ortaya çıkan  gebelik kızlık zarı bozulmadan çok düşük olasılıkla gerçekleşir.

  Bu içeriğe mutlaka bakalım Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?

  Kızlık zarı bozulmadan adetliyken hamile kalınır mı?

  Adet kanaması bir kadının gebelik yeteneği olduğunu gösteriyor.  Ancak adet kanaması dönemi içinde kadınların hamile kalması mümkün değildir. Adet dönemi içinde olan kişilerde kızlık zarı bozulmadan gebe kalınamaz. Ara kanama olması durumunda gebelik olasılığı mümkün olur. Adet dönemi içinde olmayan kişilerde yumurtlama olmaz.

  Kızlık zarı bozulmadığında sürtünme ile düşük olasılıkla olsa da gebelik ortaya çıkabilir. Ancak adet döneminin içinde olan bir kişide yumurtlama olmadığı için hamilelik riski yoktur. Adet dönemi içinde sürtünme yoluyla birbirine yakınlaşan kişilerde hiçbir şekilde gebelik riski yoktur. Bu durumda sizler de rahat olabilirsiniz.  Çünkü gebelik planlaması için adet dönemi arasındaki yumurtlama döneminde olmanız gerekir.

  İlginizi çekebilir: Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

  Kızlık zarı bozulmadan gebelik nasıl engellenir?

  Bazı çiftler cinsel ilişkiye girmese de sürtünme yoluyla vajina içine boşalma yaşayabiliyorlar. Bu durumda kızlık zarı bozulmadan gebeliği engelleyecek bazı önlemler almak yine de gerekiyor. Kızlık zarı bozulmadan gebe kalma ihtimali olan kişilerde endişe ya da sperm hücrelerinin vajinaya girişi varsa gebelik oluşmaması için ertesi gün hapı kullanılabilir.

  Bu durumlarda olasılığın ortaya çıkmasından itibaren 72 saat içinde ertesi gün hapı alınması gerekiyor. Cinsel yakınlaşmanın yaşandığı günde hap alınırsa gebelik önleyici başarısı çok yüksek olur. Ancak bu hapların doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması önerilmemekte ve mümkün olduğunda başvurulmaması yönünde görüş bildirilmektedir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Toprak bey avatarı

   Toprak bey

   Hocam iyi günler, ben kız arkadaşımla bir ilişki yaşadım. Kız arkadaşım 15 saat sonra ertes 72 adlı ertesi gün hapını kullandı ve 29 Eylül’de ilişki yaşandı 11 Ekim’de adet oldu. Normal bir şekilde adet olduğunu söyledi. İlişkimiz bitti ve şu an 4,5 ay kadar bir süre geçti hocam ve konuşmadığım icin soramadım da, ertes 72 hamileliği önlemiş midir? Ayrıca hocam 4 ay 4,5 ay gibi bir sürede bi kadının hamileliği anlamamak gibi bir durumu söz konusu olabilir mi? Şimdiden çok teşekkürler hocam.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Ertesi gün hapları ilişkinin hemen ertesi günü alındığında %98.9 koruma sağlamaktadır. Adet olduğunu söylediyse adet ile birlikte rahim içi de temizlenir ve bu durumda hamile kalması mümkün değildir.

  • aa aa avatarı

   aa aa

   Erkek arkadaşımla sürtünme yolu ile ilişki yaşadık fakat benim ilk cinsel deneyimimdi içe girme ve boşalma olmadı. Adetim 2 gün gecikti fakat ülke değiştirdim ve bu olaydan dolayı biraz stresliyim. Hamile kalma olasılığım var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Cinsel birleşme ve boşalma olmadan hamile kalmanız mümkün değil. Strese bağlı gecikme yaşanabilir.

  • Bbbbb avatarı

   Bbbbb

   Erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla bir ilişki durumumuz oldu. Herhangi bi boşalma ya da içeri girme durumumuz yok. Zevk suyunun deyip değmediğini bilmiyoruz. Adetim biteli daha 10 gün oldu. Bu durumda hamile kalma gibi bir durum olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Zevk suyunda sperm olma ihtimali düşük, ancak kesinlikle olmaz diyemiyoruz. Bu durumda bir sonraki adet tarihinizi bekleyiniz 1 hafta 10 gün kadar gecikirseniz test yapabilirsiniz.

  • Busecikkk avatarı

   Busecikkk

   Ben nişanlımla anal ilişki yaşadım. Vajinaya bir boşalma olmadı ama arkaya boşalma oldu. İlişkiye girmeden 1 hafta öncesinde adetim gecikmişti. Gebelik ihtimali olmadan, ilişkiye girdikten 22 saat sonra nolvero kullandım çünkü vajinaya sperm sızıp sızmadığından emin olamadım. İlaç kullanalı 9 gün oldu adet olmadım ve üç gündür baş dönmesi var. Kızlık zarı da varken gebelik olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebe kalmak için penis-vajen birlikteliğinin olması gerekir.

  • Jjjjjjjj avatarı

   Jjjjjjjj

   Hocam iyi akşamlar, erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla birlikteliğimiz oldu ve vajinama boşaldı ve peçete yoluyla hemen temizlendim. Hamile kalma olasılığım var mıdır?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Teorik olarak, gebe kalınması için penis-vajen birlikteliğinin olması gerekir.

  • Merve kılıç avatarı

   Merve kılıç

   Hocam iyi akşamlar. Erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişki yaşadık. Hala bakireyim ama vajinama boşaldı. 3 gün geçti. Kasık ağrılarım başladı. Hamilelik riski olabilir mi?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Teorik olarak, gebe kalınması için penis-vajen birlikteliğinin yaşanması gerekir.

  • Havvaaa avatarı

   Havvaaa

   Merhabalar hocam. Ben 25 yaşında nişanlı ve bakire bir bayanım. Nişanlım iç çamaşırıma 1-2 damla boşaldı. Ben de yıkadım fakat adet günüm geldiğinde 7 gün olan adet günü 5 gün oldu ve bitti. Daha sonra mide bulantılarım başladı. Sizce hamile kalmış olabilir miyim? Yanıtlarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Gebe kalınması için teorik olarak vajen-penis birlikteliğinin yaşanması gerekir.

  • Nurrr avatarı

   Nurrr

   Hocam iyi akşamlar. Erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişki yaşadık ve biraz zorladı. Ben ileri gitmesine müsaade etmedim. Ayrılalı 1 sene oldu. Zar yırtılması olmuş mudur? Adet düzensizliğim olmadı sadece 1 kaç gün erken oldum. Sizce durum nedir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Yırtılma olup olmadığını öğrenmeniz için muayene olmanız gerekir.

  Bir yorum yazınız