İlk Gece Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  İlk Gece Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

  İlk Gece Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

  İlk gece korkusu, cinsel ilişki sırasında yüksek oranda kaygı ve korku yaşamadır.  Söz konusu korkuya bağlı olarak kasılma yaşanır ve buna bağlı olarak cinsel ilişkiye girilemez. Özellikle yeni evlenen çiftlerde ilk gece cinsel ilişki konusunda korku ortaya çıkabilir. 

  Gerdek gecesi olarak adlandırılan bu süreç çiftlerin cinsel olarak birbirini tanımaya başladığı ilk andır. .  İlk geceye yönelik korkunun sadece kadınlarda olduğu çok yanlış bir bilgidir. Bu durum hem kadınlarda hem de erkeklerde ortaya çıkabilir. İlk gece korkusunun nedenleri çok farklı olabilir.

  Kadınlarda ortaya çıkan bu korku genel olarak vajinismus sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genellikle cinsel ilişkiye yönelik bilinen yanlış ifadeler ve çevreden alınan yanlış duyumlar bu durumu ortaya çıkarabilir.

  Özellikle ülkemizde cinsel eğitimin yetersiz olması da bu korkunun yaşanmasında ana sebeplerden biridir. Cinsel ilişlerin sağlıklı biçimde yaşanması için ilk gece korkusunun yenilmesi gerekiyor. 

  İlk gece korkusu neden yaşanır?

  Kadınlarda ilk gece korkusu yaşanmasının en önemli nedenlerinin başında ise cinsel ilişkiyle ilgili yanlış ve eksik bilgilerin duyulması gerekiyor. Toplumumuzda ilk gece cinsel ilişki sırasında çok fazla kanama olacağı, yırtılma yaşanacağı, kanamanın durmayacağı, can yanmasının fazla olacağı gibi birçok yanlış inanış vardır.

  Birçok kadın ilk gece cinsel ilişki sırasında acil servise gitmek  zorunda kalacağını düşünebilir. Bazı kişilerde çocukluk döneminde yaşanan travmalar ilk gece korkusu gelişmesine yol açabilir. Kadınlarda ilk gece korkusunun çok uzun sürmesi ilerleyen dönemde vajinismus sorununa yol açabilir. Bu durumda bir uzmandan yardım almak esastır.

  İlk gece korkusunu erkekler de yoğun olarak yaşamaktadır. Erkeklerin bu korkuyu yaşamasının ana sebepleri arasında performans kaygıları vardır.  Cinsel birleşme sırasında erkeklerin yaşadığı aşırı düzeydeki heyecan sonrasında kasma sorunları yaşanabilir. Bu durum kadınlarda yaşanan cinsel ilişkiye kapanma gibi bir durum olabilir.  Erkekler heyecanını kontrol edemezse sertleşme ya da erken dönemde boşalma gibi sorunlar yaşayabilir. 

  Toplumumuzda yerleşen bazı cinsel tabular ya da erkeklerde katı kurallara bağlı olan bir yetiştirilme koşulları ilk gece korkusuna yol açabilir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda ilk çocukluk döneminden itibaren cinsel eğitimlerin verilmesi gerekir. Bu sayede ilerleyen dönemde yaşanacak cinsel korkular ortadan kaldırılabilir.

  İlginizi çekebilir: Evlilikte Cinselliğin Önemi

  İlk gece korkusu nasıl yenilir?

  ilk gece korkusu nasıl yenilir

  İlk gece korkusu bir anda ortaya çıkan bir durum değildir. Genel olarak bu korku ilk gece cinsel ilişkiden önce fark edilmektedir.  İlk gece korkusunu yenme konusunda bazı öneriler şu şekildedir;

  • İlk geceye yönelik korkuları çiftler birbiriyle paylaşarak ve birbirilerine destek olarak yenebilirler. 
  • Cinsel ilişki öncesinde bir uzmana danışarak cinsel ilişki hakkında bilgi alabilirler.
  • Cinsel ilişki sırasında heyecanı kontrol altında tutabilmek için cinsel terapi ya da eğitime başvurulabilir.
  • İlk gece konusunda baskı altında olacakları ailelerde yetişen kişiler bu geceyi ailelerinin olmadığı bir ortamda geçirmeye çalışmalıdır.
  • İlk ilişkiler için yaşanan abartılı hikayelere başvurmak yanlış olur.

   İlk gece korkusunun yenilmesinin en önemli aşaması ilk gece korkularının erken yaşlardan itibaren verilecek eğitimle önlenebileceğini sağlamaktadır. Aile ve okulda verilen cinsel bilgiler bu konuda çok yararlı olur.

  Hem erkeklerde hem de kadınlarda 3 yaşından itibaren cinsel kimlik oluşmaya başlar. Bu yüzden çocukların seviyesine uygun olarak erken dönemlerden itibaren cinsellikle ilgili bilgiler verilmelidir. Bu sayede sonraki yıllarda çevreden yanlış bilgiler duyulsa da kişiler buna kulak asmayacaktır.

  İlk gece korkusu kimlerde görülür?

  İlk gece korkusu yaşayabilecek kişiler şöyledir;

  • Cinsellikle ilgili yeterli bilgiye sahip olmayanlar
  • Kapalı, tutucu ya da koruyucu aile ortamında yetişenlerde
  • Rahat bir ortamda yetişmesine karşın otokontrolü yüksek olan kişilerde ilk gece korkusu yaşanabilir.

  İlk gece korkusu daha çok cinsellik hakkında yeterli bilgisi olmayan kişilerde ortaya çıkar. Bu  şekilde olan genç kızlarda bu korku ortaya çıkacaktır.   Cinsel bilgiye sahip olmasına ve cinsel eğitimi sorunsuz verilmesine karşın bazı fizyolojik sorunları olan kişilerde de ilk gece korkusu yaşanabilir.  İlk gece korkusunun yenilebilmesi için bir uzmandan destek alınabilir. Muayene ve cinsel terapi sonucunda bu korku yenilebilir.

  Cinsel ilişkide ilk gecede nelere dikkat edilmelidir?

  İlk gece korkusu yaşamamak ya da bu durumu ortadan kaldırmak için çiftlerin uygulayacağı bazı durumlar söz konusudur. Bu konulara dikkat ederek ilk gece korkusunu yenebilirsiniz.

  Cinsellikle ilgili çevreden duyulan bilgiler yerine öncelikle bu konuda bilimsel ve eğitici kitaplar ve dijital ortamlardan bilgi alınabilir. Ayrıca ilk gece cinsel ilişkiye hazır hissetmeyen çiftler mutlaka bu durumu partneriyle paylaşarak saygı duymasını istemelidir.

  İlk gece cinsel birleşme yerine kendinizi sevişmenin keyfine bırakmalısınız. Sürekli cinsel birleşme anının düşünülmesi korkuyu tetikleyecektir. Ön sevişme iki tarafı da rahatlatacaktır. İlk gece korkusunun yenilmesi için ön sevişme yeterli derecede uzatılmalıdır.

  İlk gece cinsel birleşmenin rahat geçmesi için   kayganlaştırıcı gibi ürünler kullanılabilir. Böylece vajina ve penis birleşimi daha konforlu bir şekilde gerçekleşebilir. Çiftlerin cinsel ilişki konusunda birbirine saygılı ve sabırlı olması gerekir. Her endişeyi konuşarak ve destek olarak çözmek mümkündür.

  İlk gecenin çok mükemmel olmasına odaklanmak da yanlıştır. Çünkü cinsel yaşam kendinizi ve eşinizi tanıdıkça güzelleşir.  Uzun bir süre ilişkiye giremiyorsanız ve bu sorun sürüyorsa cinsel terapi ile ilgilenen bir kadın doğum uzmanına muayene olmalı ve gereken desteği almalısınız. Zira ilk gece korkusuyla başlayan cinsel sıkıntılar çözülmedikçe ilişkinin kendisinede zarar vermeye başlayacak ve çözüm süreci daha da zorlaşacaktır. 

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız