Cinsel İlişkiye Girmeden Hamile Kalınır mı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Cinsel İlişkiye Girmeden Hamile Kalınır mı?

  Cinsel İlişkiye Girmeden Hamile Kalınır mı?

  Bazı çiftler  cinsel ilişkide çeşitli nedenlerle penisi vajene almadan cinsel birliktelik yaşamayı tercih ediyorlar. Bu kişiler genellikle sürtünme ve kıyafetle yakınlaşma gibi farklı orgazm_ boşalma yöntemlerine başvuruyorlar. Eşleri  ile cinsel ilişki yaşamadan yakınlaşanlar için bazı soru işaretleri de var. Cinsel ilişki olmadan yakınlaşma olursa genital bölgeye ve klitorise penis temas ediyor. Bu durumda penis vajinaya girmese de erkeklerde boşalma  olabiliyor.

  Cinsel olarak yakınlaşan kişiler ilişkiye girmese de gebelik konusunda korku yaşıyorlar. Cinsel ilişkiye girmeden hamile kalınır mı diye merak edenler bu konuda arama yapıyorlar. Öncelikle bir gebeliğin ortaya çıkması için penisin vajina içine girmesi gerekli değildir.  Sürtünme ya da genital bölgeye yakın bir konuma sperm gelmesi de hamileliğin ortaya çıkmasına yol açabilir.

  Erkekten çıkan meni vajinaya çeşitli şekilde ulaşırsa gebelik olasılığı var. Ancak bu süreçte gebeliğin kesin olacağı gibi bir inanış da olmamalıdır. Erkek vajinaya girmese de  hamile kalma olasılığı  vardır.

  Cinsel ilişkiye girmeden hamile kalma olasılığı nedir?

  Hamilelik kadınlar için özellikle ilişkiye girilmediyse yani bakire olunması halinde çok büyük bir endişe kaynağıdır. Bir çiftin yakınlaşması her zaman hamilelik olasılığı oluşmasına neden olur. Özellikle kıyafet olmadan yakınlaşan çiftlerde hamilelik olasılığı da artar. Cinsel ilişki olmasa da özellikle yakınlaşma sırasında erkekte boşalma vajina girişinde olduysa    gebelik oluşabilir. Cinsel birleşme sırasında gebeliğin ortaya çıkması için birçok değişkenin aynı anda bir araya gelmesi gerekiyor.

  Öncelikle kadının yumurtlama döneminde olması yani doğurganlık süreci içinde olması gerekiyor. bunun yanı sıra erkeğin sperminin gebelik için yeterli kalitede olması lazım.  Tüm bu şartlar bir araya gelirse gebelik olasılığı o kadar artar. İlişkiye girmeden hamile kalma olasılığı çok düşüktür. Yakınlaşma anında sperm vajinaya girse bile gebe kalma ihtimali normal yaşanan cinsel ilişkiye göre çok daha düşük olacaktır. Yine de ilişkiye girmeden hamile kalınır mı sorusuna bilimsel olarak evet cevabının verildiğini de hatırlatalım.

  Cinsel ilişkiye girmeden nasıl hamile kalınır?

  İlişkiye Girmeden Hamile Kalınır mı?

  Cinsel ilişkiye girmeden, yani penis vajina birlikteliği olmadan hamile kalmak her zaman mümkün olan bir durumdur. Ancak bunun nasıl gerçekleşeceğini de anlatmamız gerekiyor. Cinseli ilişkiye girmeden gebelik oluşması için sperm olması, spermin yeterli miktarda ve kalitede olması, vajina içine girebilmesi gerekir. Aynı zamanda cinsel ilişkiye girmeden gebelik oluşması için kadında yumurtlama yeteneğinin olması ve kadının doğurganlık olasılığının yüksek olan bir dönemde olması gerekiyor.

  Çiftler cinsel ilişkiye girmeden gebelik istiyorlarsa sürtünme yoluyla yakınlaşabilirler. Bu durumda orgazm anında erkeğin spermi vajinaya yakın tutulursa içeri girebilir. Sperm içeriye girdiğinde diğer tüm şartlar da uygun olursa gebelik ortaya çıkabilir. Ancak bu şekilde gebeliğin ortaya çıkma olasılığı tam bir birleşmeye göre çok daha zor olacaktır.

  Buradan detaya bakalım: Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?

  Kadınlar bekaretini koruyorsa ilişkiye girmeden hamile kalma olasılığı diğer süreçle tamamen aynıdır. Bunun yanında çiftler ilişkiye girmeden hamile kalmak için yardımcı üreme tekniklerine de başvuruyor. Cinsel ilişki olmadan tüp bebek tedavisi ile gebelik ortaya çıkabilir. Özellikle vajinismus vakalarında bu seçenek ciddi manada değerlendirilmektedir.

  Kıyafet varken ilişkiye girmeden hamile kalınır mı?

  Cinsel yakınlaşma birleşme dışında olursa kıyafetle tercih ediliyor. Kıyafet varken ilişkiye girmeden hamile kalınır mı gibi bir soru da merak konusu oluyor. Bu durumu temel üreme bilgisi ile zaten cevaplamak mümkün olacaktır. Bir kadının doğal ya da yardımcı tekniklerle hamile kalabilmesi için sperm ve yumurta hücresi döllenmelidir. Ardından embriyo rahim duvarına tutunmalıdır.

  Cinsel yakınlaşma sırasında birleşme olsun ya da olmasın sperm hücresinin vajina kanalına girmesi ve buradan sonra yumurtaya ulaşarak döllenmeyi gerçekleştirmesi gerekir. Bu nedenle kadınlar üzerinde kıyafet olduğu halde hamile kalamaz. Çünkü kıyafet üzerinden sperm hiçbir şekilde vajinaya giremez ve döllenme işlemi gerçekleşmez. Bu da gebeliğin bu şekilde oluşmayacağını gösterir.

  Cinsel ilişkiye girmeden hamile kalan olur mu?

  Cinsel ilişkiye girmeden hamile kalınır mı sorusunu yukarıda detaylı olarak açıkladık. Bir çift cinsel ilişkiye girmediyse, sürtünme ya da diğer yollarla yakınlaştıysa gebelik ortaya çıkması düşünülen bir durum olarak kabul görmez.  Erkekteki meni içinde bulunan sperm vajinaya girer ve vajina kanalına girerse gebelik oluşması söz konusu olabilir. Yani bu durumda ilişkiye girmeden hamilelik olasılığı her zaman olur.

  Erkek yakınlaşma anında vajina çevresine, dışına veya iç çamaşırına boşalırsa spermin vajinanın içine ulaşma olasılığı çok yüksek olur. Bu durumda da gerekli önlemler alınması gerekir. Tabii bu durumda hamilelik oluşması için diğer tüm şartların olumlu olması gerekir.

   

  Sıkça Sorulan Sorular

  Sperm bir şekilde ilişkiye girerek ya da girmeden vajinaya ulaştıysa hamilelik ortaya çıkabilir.  Ancak ilişkiye girmeden sperm vajinaya girse de gebelik kesin olmaz. Bu durumu etkileyen birçok faktör bulunuyor.

  Cinsel yakınlaşma sonrasında ilişkiye girmeseniz de özellikle erkekte orgazm olduysa vajina ve çevresi hemen temizlenmeli ve bol suyla yıkanmalıdır. Yine de bulaşma riski varsa ertesi gün hapı gibi korunma yöntemleri uygulanabilir.

  Sperm vajina içinde 3-5 gün kadar yaşayabilir. Bu nedenle ilişkiye girmeden sperm vajinaya ulaştıysa hamilelik riski bu süre boyunca devam edecektir.

  İlişkiye girmeden hamile kalmak isteyenler için en garanti yöntem yardımcı üreme teknikleridir. Bunun için tüp bebek tedavileri ve diğer tedavileri uygulayan bir uzmanla ve sağlık merkezi ile görüşebilirsiniz.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız