Cinsel İlişki Sonrası Adet Döneminde Değişiklik Yaşanır mı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Cinsel İlişki Sonrası Adet Döneminde Değişiklik Yaşanır mı?

  Cinsel İlişki Sonrası Adet Döneminde Değişiklik Yaşanır mı?

  Cinsel ilişki kadınlar için birçok konuda değişimlerin yaşanabileceği bir süreçtir. Kadınlar cinsel ilişkiden sonra vücutlarında bazı değişimler hissedebilir ya da bu konuda bazı noktalarda bilgi sahibi olmak isteyebilirler. En çok merak edilen konulardan biri de cinsel ilişki sonrasında adet dönemi değişikliği yaşanır mı sorusu olur. Cinsel ilişki asla adet döneminizi değiştirmez. Cinsel ilişkinin adet döneminizi değiştirebileceği tek durum hamilelik olmasıdır. Gebelikle sonuçlanan bir cinsel ilişkide artık gebelik boyunca adet kanaması yaşanmaz.

  Bununla birlikte cinsel ilişki ve cinsel uyarılma oksitosin salınımına ve bazı hormonlarda bir artışa neden olabilir. Bildiğimiz gibi, hormonlar adet döngüsü aşamalarında önemli bir rol oynar. Bu nedenle herhangi bir hormonal değişikliğin aylık döngünüz üzerinde bir etkisi olması mümkündür. Bununla birlikte bu etkinin nasıl tezahür edeceğine dair tutarlı bir cevap yoktur.

  Cinsel ilişkiden sonra yaşanan kanamalar adet mi?

  Bazı kadınlar cinsel ilişkiden sonra lekelenme veya kanama yaşarlar. Tüm vajinal kanamaların adet kanaması olmadığını bilmek önemlidir. Cinsel ilişkiden sonra adet dışı kanama, vajinal yırtıklar veya belirli kanser türleri nedeniyle olabilir.

  Cinsel ilişkiden sonra yaşanan kanamaları şu durumlar olabilir;

  • Doğum kontrolü

  Bazı hormonal doğum kontrol yöntemleri kadınların adet döngüsünü ve döneminizi değiştirdiğini belirtelim.

  • Hormonal dengesizlik

  En popüler nedenlerden biri de hormonal bir dengesizliktir. Bugün hormonlarımızı etkileyen o kadar çok şey var ki, bunun adet döngünüzü etkileyip etkilemediğini bilmek neredeyse imkansız.

  Kilo alımı, ani kilo kaybı, yorgunluk, mor çatlaklar, ruh hali değişimleri vb. yaşadıysanız hormonal bir dengesizliğiniz olabilir. Bu, sağlığınıza daha bütüncül bir yaklaşımla kadın doğum uzmanı tarafından incelenebilir. Hormon dengesizlikleri adet döneminizi etkileyebilir.

  • Travma veya stres

  Vücudunuz duygusal veya fiziksel olarak böyle bir ameliyat, gerçekten zor bir ayrılık veya ölüm gibi travma yaşadığında  vücudunuz adet döneminizi atlamanıza veya geciktirmenize neden olabilir. Bu travma vücudunuza stres getirir ve hormonlarınıza daha fazla stres uygular.

  • Aşırı egzersiz veya kilo kaybı

  Vücudunuz ani kilo düşüşüne veya ani egzersize uyum sağlıyor. Bu yüzden bazı kadınlar tekrar forma girdikleri bir dönemde adet döngüsü atlayabilir.

  • Polikistik over sendromu (PCOS)

  Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınlarda sık görülen hormonal bir hastalıktır. PKOS’lu kadınlar düzensiz veya uzun süreli adet dönemlerine veya aşırı erkeklik hormonu (androjen) seviyelerine sahip olabilir. Yumurtalıklar çok sayıda küçük sıvı koleksiyonu (folikül) geliştirebilir ve düzenli olarak yumurta bırakamaz. PKOS (Polikistik over sendromu), bazı hormonların normalden daha yüksek, sürekli seviyeleri ile karakterizedir. Bu adet döneminizi etkileyebilir.

  Daha fazla detay için: Cinsel İlişkiden Sonra Kanama Neden Olur?

  Cinsel ilişki sıklığı adet döngüsünü etkiler mi?

  Cinsellikten sonra adet düzeni bozulur mu?

  Bir adet döngüsünün tam uzunluğu kişiden kişiye çok farklıdır. Fakat cinsel ilişki sıklığı onu nasıl etkiler merak ediyor olabilirsiniz.

  Bu soruyu cevaplamak amacıyla araştırmacılar 1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dizi çalışma yürüttüler. Farklı seviyelerde cinsel aktivitede bulunan, hormonal kontraseptif veya intrauterin cihazlar kullanmayan ve cinsel hayata  en az yedi yıl önce başlayan insanları dahil ettiler.

  Düzenli cinsel ilişkiye giren katılımcılar için, adet döngüleri 26 ila 33 gün arasında değişmiştir (ortalama 29.5 gün). Bu sürenin uzunluğu, bu tür döngüler genellikle yumurtlama olduğu için gebe kalmaya elverişli olarak kabul edilir. Bu da yumurtlamanın muhtemelen gerçekleştiği anlamına gelir.

  Tutarsız bir şekilde cinsel ilişkiye giren katılımcılar için döngüleri daha geniş bir uzunluk spektrumuna sahipti. Diğer gruba kıyasla genellikle yumurtlamanın gerçekleşmediği kişilerin çok kısa veya çok uzun döngüleri olduğu görüldü.

  Cinsel ilişki hangi durumlarda adet döngüsünü etkileyebilir?

  Cinsel olarak aktif hale geldikten sonra bazı insanlar aylık döngülerinde bir değişiklik fark ederler. Gerçekten de cinsel ilişki kadın vücudundaki bazı değişiklikleri tetikleyebilir. Orgazmlar büyük miktarda oksitosin salgılar. Hamile kalmak için orgazm olmanıza gerek olmasa da hormonal dalgalanmalar üretir ve stresi azaltır.

  Rutin cinsel aktivite ayrıca adet döngünüzün belirli hormon bazlı özelliklerini değiştirme eğilimindedir. Dönemleriniz giderek daha öngörülebilir olur ve adet öncesi belirtiler daha az fark edilir hale gelebilir.

  Cinsel ilişki erken adet görmeye yol açar mı?

  Bu sorunun en kısa ve en güvenilir cevabı hayır. Cinsel ilişki döneminizi değiştiremez veya döneminizi daha erken yaşamanıza neden olamaz. Cinsel ilişki sadece hamile kalmanıza neden olursa döneminizi etkileyebilir. Hamile kalırsanız, artık bir bebeğiniz olana kadar bir adet kanamanız olmayacak.

  İlginizi çekebilir: Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

  Cinsel ilişkinin yapabileceği şey , dönemine başlamak üzere olan bir vücudun onu bir parça daha hızlı başlatmasına yardımcı olmaktır. O zaman bile muhtemelen sizin için o kadar da fark edilmeyecektir. Cinsel ilişki yaşarsanız veya orgazm olmanıza neden olan herhangi bir cinsel aktiviteniz olduğunda, uterus kasılmaları yaşayacaksınız.

  Orgazm olduğunuzda, pelvik taban kasları  ritmik olarak büzülür. Prostaglandinin aylık döneminize hazırlık olarak vücudunuzda zaten salındığını varsayalım. Bu durumda, orgazm sırasında yaşadığınız kasılmalar, döneminizi başlatma sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

  Bu ritmik kasılma, uterusunuzun kasılmasına yardımcı olabilir ve uterus astarının dökülmesini başlatabilir. Bununla birlikte teknik olarak, vücudunuz zaten başlama sürecindeydi ve bu yüzden cinsel ilişki yaşamak aslında döneminize daha erken başlamanızı sağlamaz.

   

  Sıkça Sorulan Sorular

  Genellikle cinsel ilişki adet döneminin süresini etkilemez. Ancak bazı kadınlarda cinsel aktivite sonrasında uterusun kasılması daha fazla olabilir, bu da adet kanamasının biraz daha uzun sürebileceği anlamına gelebilir.

  Cinsel ilişki döneminizi etkilemez veya değiştirmezken, döneminizde değişikliklere neden olabilecek yaşam tarzı, duygusal, tıbbi ve fiziksel faktörler vardır. Döneminizi geciktiren veya durduran bazı şeyler tıbbi kaygıya neden olabilir, ancak bazıları da doğaldır.

  Düzenli cinsel ilişki dönemlerinizi kısaltabilir. Orgazm sırasında kas kasılmaları uterus içeriğini daha hızlı iter. Bu daha kısa sürelerle sonuçlanabilir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız