Cinsel İlişkiden Sonra Yanma Nedenleri
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Cinsel İlişkiden Sonra Yanma Nedenleri

  Cinsel İlişkiden Sonra Yanma Nedenleri

  Cinsel ilişkiden sırasında veya sonrasında kadınlar her açıdan rahat olmak isterler. Ancak bazı problemler kadınların cinsel ilişkiye karşı olumsuz düşünmesine veya cinsel ilişkiden soğumasına yol açabilir. Cinsel ilişkiden sonra yaşanan yanma problemleri bunlardan biridir. Bir kadın cinsel ilişki sonrası yaşadığı yanma probleminin hangi nedenden kaynaklandığını merak ediyor olabilir.

  Bu nedenle sizler için hemen cinsel ilişkiden sonra yanma nedenleri konusunda bilgilendirme yapacağız. Cinsel ilişki ardından bir kadının vajinasında görülen yanma şikayetleri çok çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Bu durum ciddi bir neden olabileceği gibi tehlike oluşturmayacak bir durum da olabilir.

  İlişki sonrası yanma sebepleri

  • Mantar enfeksiyonu

  Daha önce yaşadıysanız mantar  enfeksiyonlarının rahatsız edici olduğunu biliyorsunuzdur. Tipik olarak kaşıntı hissedeceğiniz ve kalın beyaz bir akıntı ile birlikte vajinanın açılışında kızarıklık olabileceğini belirtelim. Ancak, cinsel ilişki sırasında da yanma ihtimali olabilir.  Vajinal dokunun iltihaplanmasından yanma olabilir.

  Bir maya enfeksiyonunun belirtileri, vajinadaki pH dengesizliğinden kaynaklanan bakteriyel vajinozis veya BV adı verilen bakteriyel bir enfeksiyona benzer olabilir. Vajinal tahrişe neden olur, ancak cinsel ilişki sırasında veya sonrasında mutlaka tahriş eklenmez.

  • Vajinismus

  Vajinismus, cinsel ilişkiye girme konusunda büyük problemler yaratabilir. Vajinismus olan kişilerde vajinal açıklığı çevreleyen kaslar daralır ve bu da penetratif cinsel ilişki yaptığınızda kuruluk ve yanma ile sonuçlanabilir.

  Vajinismusu olan hastalar, kas gerginliğini serbest bırakmak için çeşitli teknikler kullanan bir pelvik taban fizyoterapisti ile çalışmaktan fayda görebilirler.

  Detay için: Vajinismus Nedir, Nedenleri Nelerdir?

  • Enflamatuar hastalıklar

  Bazı kadınlar kokulu vulvar yıkamalar ve sabunlar gibi bazı kişisel bakım ürünlerine duyarlıdır ve yanma veya batma ağrısı gibi hissedilebilecek enflamatuar bir reaksiyon yaşayabilirler. Aynı şekilde birçok kadının kurulukla mücadele etmek için kullandığı bazı su bazlı yağlayıcılar için de geçerlidir.

  Tahrişi önlemek için bölgeyi doğru yıkamak ve kokusuz sabun ve ılık suyla nazikçe temizlemek doğru olacaktır. Bölgede yağ kullanacaksanız iltihabı en aza indirmek için silikon bazlı bir yağlama yapabilirsiniz.

  • Perimenopoz veya menopoz

  Türkiye’deki kadınların menopoza girme yaşı 45-51’dir. Ancak kadınlar perimenopoza, menopoza geçiş dönemine, 40 yaşından sonra herhangi bir zamanda başlayabilirler. Bazı kadınlar kemoterapi, radyasyon tedavileri veya bazı ilaçların bir sonucu olarak menopoza daha erken başlar. Perimenopoz ve menopoz, vücudun kendini doğal olarak yağlama yeteneğini engeller. Bu da cinsel ilişki sırasında kuruluğa ve yanma veya batma hissine yol açabilir.

  • Hormonal değişiklikler

  Menopozun yanı sıra diğer hormonal değişiklikler vajinal kuruluğa ve penetrasyon sırasında yanma hissine katkıda bulunabilir. Örneğin, doğum sonrası dönemde, özellikle emziriyorsanız, vücudunuz östrojen bakımından düşük olabilir. Bu, vücudunuzda doğal olarak olduğu gibi ıslanma olmayacağı anlamına gelir. Ayrıca, bazı kadınlar düşük doz doğum kontrolünden kaynaklanan hormonal değişiklikler nedeniyle cinsel ilişki sırasında ıslanma ve ağrı eksikliği yaşayabilir.

  • Uyarılma eksikliği

  Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında hissettiğiniz vajinal kuruluk ve yanma uyarılma eksikliğinden kaynaklanabilir. Bunun genellikle tek bir neden yoktur; İlişkinizde veya eşinizle olan ilişkinizde sizi soğutan bazı psikolojik durumlar bulunabilir.

  • Sperm veya Prezervatif Alerjisi

  Prezervatiflerde, vajinal kayganlaştırıcılarda ve nemlendiricilerde bulunan kimyasallar vajinanın hassas cildini tahriş edebilir ve yanmaya neden olabilir. Bu, vücudun normal salgılarının pH’ındaki bir değişiklikten kaynaklanmaktadır.

  Ve yaygın olmasa da bazen semen alerjisi olarak adlandırılan bir sperm alerjisi yaşamak mümkündür. Bu da menide bulunan proteinlere karşı nadir görülen bir alerjik reaksiyondur.

  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

  Klamidya, gonore, trichomoniasis ve Mycoplasma genitalium gibi CYBE’lerin hepsi vajina ve serviksin iltihaplanmasına ve tahrişine neden olabilir. Herpes kabarcıkları, ciltte inanılmaz derecede acı verici olabilen ve sıklıkla yanma hissine neden olan ülserlere yol açabilir.

  • Endometriozis

  Cinsel işlev bozukluğu olan endometriozisli kişilerde cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı yaygındır. Bu durum, endometriyal doku (uterusun içini kaplayan) uterusun dışında büyüdüğünde ortaya çıkar.

  • Kontrasepsiyon

  Olası bir neden olmasa da doğum kontrolünüz vücudunuzdaki östrojen seviyelerini düşürüyor olabilir. Bu, kuruluğa ve yağlamanın azalmasına neden olabilir. Vajinal duvarın incelmesine ve sonuçta cinsel ilişki sırasında tahrişe, ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir.

  • Vulvodini

  Vulvodini, üç aydan uzun süren vajinal açıklık etrafındaki açıklanamayan ağrı ile tanımlanan  bir durumdur. Ağrı bazen keskin, bıçaklama ağrısı olarak tanımlanabilirken, bazıları daha çok yanma gibi hissettiğini söylüyor. Bu his, cinsel ilişkinin acı verici veya rahatsız edici hissetmesine neden olabilir. Şu anda vulvodini için bir tedavi olmasa da topikal merhemler uygulayabilir, ağrı kesici alabilir veya ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için fizyoterapi alabilirsiniz.

  • Sert veya uzun cinsel ilişki

  Normalden biraz daha sert olan veya genellikle olduğundan daha uzun süren cinsel ilişki, sizi yanma hissi ile bırakabilir. Bu, vajina içindeki sürtünmeden kaynaklanır ve birkaç gün içinde kaybolmalıdır. Bununla birlikte, bu süre zarfında, vajinanızdaki tahrişler sizi enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getireceğinden cinsel ilişki sırasında bir bariyer yöntemi kullanmak en iyisidir. Bunun sık sık gerçekleştiğini tespit ederseniz daha fazla tahrişi önlemek için cinsel ilişki sırasında daha fazla kayganlaştırıcı kullanmayı deneyin.

  İlginizi çekebilir: Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki) Nedir?

   

  Sıkça Sorulan Sorular

  Cinsel ilişkiden sonra yaşanan yanma için altta yatan nedeni tedavi etmek gerekir. Genellikle yeterli uyarılma, kayganlaştırıcı ve yeterli vajinal ıslaklık sağlamak yeterlidir. Ancak bazı durumlarda ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi gerekebilir.

  Her cinsel ilişkiden sonra yanma olmaz. Cinsel ilişkiden sonra yanma nedenleri varsa bu problem yaşanır. Aksi halde kadınlar sorunsuz bir cinsel deneyim geçirirler.

  Cinsel ilişkiden hemen sonra gelişen semptomlar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları (CYBE) düşündürür. Düşük östrojen seviyeleri de vajinit semptomları ile kendini gösterebilir. Diğer semptomları arasında vajinal kuruluk ve cinsel ilişki sırasında ağrı bulunur.

  Sperm alerjisi olan kadınlarda cinsel ilişki sonrası sperme bağlı kaşıntı, yanma ve kızarıklık gibi olumsuzluklar yaşanabilir

  Cinsel ilişki sonrası vajinal yanma için kadın doğum uzmanına başvurabilirsiniz.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Fəridə avatarı

   Fəridə

   Cinsel ilişkiden sonra yanma oluyor.
   Fakat normalde de vajinadan akışkan bir şeyin gelmesi ve koku meydana çıkıyor. Nedenini bilen var m? Tedavisi mümkün mü? Doğal yollarla nasıl iyileştirilir?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Tanı ve tedavi için bir Kadın Hastalıkları Uzmanına muayene olabilirsiniz.

  Bir yorum yazınız