Cinsel İlişkiden Sonra Kanama Neden Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Cinsel İlişkiden Sonra Kanama Neden Olur?

  Cinsel İlişkiden Sonra Kanama Neden Olur?

  Cinsel ilişki deneyimleri herkes için farklı bir süreçtir. Kadınlar cinsel ilişkiden sonra kanama şikayetleri söz konusu olduğunda endişelenebilir. Birçok kadında ilişkiden sonra kanama şikayetleri ortaya çıkabiliyor. Bu durumda kanama yaşayan kişiler bu sorunun nedenini bilmek istiyor. Cinsel ilişkiden sonra kanama neden olur kısaca bakalım. Öncelikle cinsel birleşmeden sonra kadında yaşanan vajinal kanama bazı durumlarda tehlikeli olurken bazı durumlarda da dikkate alınması gereken bir şey değildir. Ancak ilişkiden sonra kanamanın ciddi olup olmadığını belirlemek için altta yatan nedene bakmak gerekir. Ciddi bir durum varsa hemen gerekli tedavi uygulanmalıdır. Cinsel ilişkiden sonra enfeksiyon veya kanama bozuklukları kanamaya yol açabilir. Aynı zamanda genital bölgedeki bazı oluşumlar ve lezyonlar da kanamaya yok açabilir.

  Cinsel ilişkiden sonra kanama nedenleri nelerdir?

  Cinsel ilişkiden sonra vajinal kanamanın en yaygın nedenleri serviks bölgesinde görülen bir problem olacaktır. Bu nedenlerden biri servikal inflamasyon veya servisittir. Kanama devam edebilir ve tamamen zararsız olabilir. Bunun dışında klamidya veya gonore gibi tedavi edilmeniz gereken cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon nedeniyle olabilir. Her iki servikal inflamasyon türü de cinsel ilişkiden sonra kanamaya neden olabilir.

  Cinsel ilişkiden sonra kanamanın ikinci bir yaygın nedeni servikal poliplerdir. Bu büyümeler genellikle küçüktür. Genellikle serviksinizin açılmasında görülürler. Çoğu kanserli değildir. Doktorunuz randevu sırasında bunları çıkarabilir. Bu yapılar ilişkiden sonra kanamaya neden olabiliyorlar.

  Cinsel ilişkiden sonra vajinal kanamanın diğer nedenleri şunlardır:

  • Cinsel ilişki sırasında sürtünme veya yeterli ıslanma olmaması
  • Adet döneminiz yeni başlıyorsanız veya yeni bitmişse yaşanabilecek uterus kanaması
  • Servikal veya vajinal enfeksiyon
  • Herpes veya başka bir durumun neden olduğu genital yaralar
  • Prekanseröz servikal lezyonlar
  • Servikal ektropion (serviksin iç astarı servikal açıklıktan geçtiğinde ve serviksin vajinal tarafında büyümesi)
  • Pelvik organ prolapsusu (mesane veya rahim gibi pelvik organlar vajinal duvarların hemen ötesine çıkıntı yapması veya düşmesi)
  • Rahim ağzı, vajina veya rahim kanseri

  Vajinal kuruluk

  Kadınlarda cinsel ilişkiden sonra kanamanın en yaygın nedenlerinden biri de vajinada kuruluk şikayetleri olmasıdır.  Vajinada mukus üretilir ve cilt dokularında bir kuruluk söz konusu olursa hasar oluşma olasılığı çok daha güçlü olur.
  Kadınlarda menopoz döneminde olma, uyarılmanın yetersiz olması, östrojen dengesini bozan ilaçlar, doğum ve emzirme gibi durumlar kuruluk oluşturur ve dolayısıyla ilişkiden sonra kanama yaşama olasılığı artar.

  Vajinal enfeksiyon

  Vajina bölgesindeki çeşitli enfeksiyonlar da kanama oluşturabilir. Pelvik ve mantar enfeksiyonları, klamidya, bel soğukluğu ve vajinit gibi hastalıklar vajinal dokuda iltihaplanmaya yol açar. Daha sonrasında cinsel ilişkiden sonra da kanama şikayetleri olur.

  Polipler

  cinsel ilişkiden sonra kanama nedenleri

  Bu yapılar küçük boyutlu ve iyi huylu vajinal büyümeler olur. Vajinada ortaya çıkan polipler genel olarak bir risk oluşturmaz. Adet dönemi içinde rahim ağzı ve rahim içinde büyürler. Bu yapılar daha sonraki dönemde cinsel ilişkiden sonra kanama olmasına yol açabilir. Aynı zamanda cinsel ilişkinin daha ağrılı olmasına yol açarlar.

  Detaya inelim: Rahim İçi Polip Nedir, Nasıl Alınır?

  Kanama bozuklukları

  Bir kadında pıhtılaşma bozuklukları ve anormal kanamaya yol açacak bir sağlık sorunu varsa cinsel ilişkiden sonra kanama yaşama olasılığı fazladır.  Kan sulandırıcı ilaçları kullanan ve besini bu yönde alan kişilerde kanama tetiklenir ve daha ciddi sağlık problemleri rotaya çıkabilir.

  Vajinal kanserler

  Vajina bölgesinde yer alan kanserli oluşumlar üreme sistemini olumsuz etkiler. Özellikle hormon dengesini ve vajinal dokusunun yapısını değiştirir. Buna bağlı kanser vakalarında vücut daha savunmasızdır. Rahim ağzı ve rahim kanserleri ilişkiden sonra kanama ortaya çıkaran durumlardır.

  Cinsel ilişkiden sonra kanama tehlikeli mi?

  Cinsel ilişkiden sonra arada bir küçük kanamalarınız varsa genellikle her şey yolundadır. Ancak bu durumun tehlikeli olup olmadığını bilmenin kesin olarak bilmenin tek yol doktorunuzu fizik muayene için görmektir.

  Kanama, döneminiz başlamadan hemen önce veya bittikten sonraki birkaç gün içinde gerçekleşirse ve tekrar olmazsa tehlikeli bir durum yoktur. Yakın zamanda pelvik muayene ve Pap smear geçirdiyseniz de kanama yaşayabilirsiniz.  Altta yatan nedene göre kanamanın tehlikeli olup olmadığına bakılması gerekir. Özellikle her ilişkiden sonra kanama şikayetleri oluyorsa mutlaka inceleme yapılmalı ve altta yatan nedenler hemen saptanmalıdır.

  Bu da ilginizi çekebilir: Cinsel İlişkiden Sonra Yanma Nedenleri

  İlk cinsel ilişkiden sonra kanama neden olur?

  İlk cinsel ilişkiden sonra herkes yaşamasa da kadınların önemli bir bölümü kanama şikayetleri yaşarlar. Öncelikle kadınlarda vajinanın girişinde yer alan ve himen adı verilen bir deri parçası bulunur. Bu yapı halk dilinde kızlık zarı olarak biliniyor. Cinsel ilişkiyi ilk kez yaşayan kadınlarda kızlık zarı hasar alır ve penis temas ettiği anda bozulur. Bu gayet normal bir durum olsa da ilk ilişkiden sonra bu kanama endişe verici olabilir. Ayrıca bazı kadınlarda ilk kez yaşanan ilişkiden sonra bir kanama şikayeti de ortaya çıkmaz. Bu durumda kızlık zarının bozulmayabileceğini belirtelim. İlk cinsel ilişkiden sonra yaşanan kanama genellikle lekelenme şeklinde olur. Daha sonra kanama etkisi birkaç gün sonra ortadan kalkar.

  Okumanızda fayda var: İlk Kez Cinsel İlişkiye Gireceklere Öneriler

   

  Sıkça Sorulan Sorular

  Cinsel ilişki sonrası kanama kötü kokulu, yoğun kıvamlı ve sürekli olursa tehlikeli olabilir.   Kanama çok kötü kokulu olursa tehlikeli sayıp bir doktora gitmek gerekebilir.

  Cinsel ilişkiden sonra kanamaya yol açan nedene bakmak için detaylı bir inceleme yapılması gerekiyor.  Altta yatan nedene göre tedavi söz konusu olabilir. Bu durum çoğu vakada kolaylıkla tedavi edilebilir.

  İlişki sonrası kanama süresi duruma göre değişir. Mesela bu süreçte yaşanan vajinal kanamalar 1-2 gün kadar devam eder.

  İlişki sonrası kanama yaşarsanız öncelikle süreci takip edin. Rahatsız ediyorsa ve kötü kokuluysa hemen kliniğimizi ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Semra kaya avatarı

   Semra kaya

   Hocam eşim ile cinsel ilişkiye girdikten sonra fazlaca kanamam oldu. Bu durum 3-4 gün boyunca devam etti. Kanama durduktan sonra eşim yaklaştı ancak fark ettik ki kanama oldu. Ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Cinsel birliktelik sonrası kanama oluyorsa muayene olmanız gerekir.

  • Tansu kesmen avatarı

   Tansu kesmen

   Hocam, eşimle ilişkiye girdikten sonra 3 günlük bir kanamam oluyor ve bu bir ayda 3 kez oldu. Ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Cinsel birliktelik sonrası kanamanız oluyorsa, ertelemeden mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olunuz.

  Bir yorum yazınız