Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek Sebepleri
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek Sebepleri

  Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek Sebepleri

  Kadınlarda cinsel davranışlar kontrol altına alınamayabilir ve aşırı bir cinsel istek görülebilir. Bu cinsel bağımlılık ya da farklı isimlerle anılabilir.  Bu ilk bakıldığında ciddi bir durum gibi görünmese de kadınlarda çok aşırı cinsel istek olması çalışma hayatını, aile ve arkadaşlık hayatını ya da günlük aktiviteleri etkileyen boyuta da gelebilir. Bu durumda kadınlar kendini kontrol edemez ve sürekli olarak cinsel ilişkiye girmek isterler. Kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri psikolojik veya fizyolojik birçok nedene bağlı olabilir.

  Bu süreçte teşhircilik, röntgencilik, aşırı cinsel ilişkiye girme, kontrol altına alınamayan mastürbasyon, cinsel dürtüler karşısında direnememe gibi durumlar yaşanabilir. Öncelikle kadınlarda aşırı cinsel istek durumları varsa hemen altta yatan neden bulunmalıdır. Altta yatan sebebe göre kişiye özel bir tedavi uygulanmalı ve süreç tamamlanmalıdır. Aksi halde zaman ilerledikçe daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Özellikle de aşırı cinsel istek günlük yaşamı olumsuz etkilemeye başladıysa bir uzmana görünmek ve gerekli tedavi planını hayata geçirmek şarttır.

  Kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri nelerdir?

  Kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri spesifik olarak ortaya koyulmamıştır. Yine de bu konuda bazı teoriler söz konusudur ve cinsel isteğin aşırı olması bazı durumlarla bağdaştırılır. Genellikle kadınlar geçmiş dönemde cinsel travmaya bağlı olarak duygusal ve psikolojik sorunlar yaşadıysa aşırı cinsel istek olabilir.

  Kadınlar taciz ya da tecavüz sonrası kendini cezalandırmak için aşırı cinsel isteğe yönelebilirler.  Kadınlarda bu durum çocuklukta yaşanan istismar ve travmalarla başa çıkmaya yönelik bir savunma mekanizması eylemi de olabilir.

  Kadınlarda cinsel isteğin aşırı düzeyde olmasının bazı nedenleri şöyledir;

  • Beyindeki doğal kimyasal dengesizliği

  Tüm bireylerde beyinde serotonin, norepinefrin ve dopamin gibi nörotransmitter ismiyle anılan birtakım kimyasal ajanlar bulunmaktadır. Bu kimyasallar ruh halinin ortaya koyulmasında ciddi derecede etkiye sahiptir. Söz konusu kimyasal ajanlar yüksek seviyede olursa aşırı cinsel istek ortaya çıkabilir. Bu durum kimyasal dengesi sağlanana kadar devam edebilir.

  • Beyin sinir devresi problemleri

  Kadınlarda cinsel davranışlar takıntı boyutuna gelmeye başladıkça zaman içinde beyindeki sinir devreleri de zarar görebilir ya da değişmeye başlayabilir. Bu durumda diğer bağımlılıklar gibi cinsel bağımlılıkta da uyaranlar yoğun hale gelir. Daha sonra tatmin ve rahatlama için mutlaka yapılması beklenir. Bu durum her zaman bir cinsel istek oluşmasına yol açar.

  • Psikolojik nedenler

  Kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri arasında en yaygın durum psikolojik rahatsızlıklardır. Özellikle obsesif kompulsif bozukluk, bipolar bozukluk ya da depresyon durumları kadınlarda aşırı düzeyde cinsel istek ortaya çıkmasına yol açabilir.

  • Nörolojik nedenler

  Nörolojik hastalıklar kişileri ciddi oranda etkileyebilir. Özellikle epilepsi, kafa travması ya da demans gibi nörolojik hastalıklar bu duruma nadir de olsa yol açabilir. Klüver Bucy sendromu için aşırı cinsel istek çok yaygındır. Bu hastalık aşırı beslenme, sürekli ağızda uygun olmayan nesneler ve aşırı cinsel istek belirtileri ile ortaya çıkar. Parkinson hastalığı tedavisinde söz konusu ilaçlar dopamin gibi kimyasalları arttırabilir. Bu durum da kadınlarda aşırı düzeyde cinsel istek olmasına yol açabilir. Bu durum ilaç bırakıldıktan sonra ortadan kalkabilir.

  Kadınlarda aşırı cinsel isteğe bağlı davranışlar nelerdir?

  Kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri nelerdir?

  Kadınlarda aşırı cinsel isteğe bağlı bazı davranışlar görülmektedir. Bu davranışlar sosyal hayatı ciddi derecede etkiler. Söz konusu durumlar şöyle sıralanabilir;

  • Cinsel dürtülere engel olamama ve cinsel deneyim sırasında diğer insanların sınırlarına saygı göstermeme
  • Cinsel aktivite sırasında duygusal bir bağ ya da tatmin beklememe
  • Cinsel isteğe bağlı suçluluk hissetme ve utanma
  • Dürtülerin sağlık, sosyal ve maddi problemlere karşı kontrol altına alınamaması
  • Farklı kişileri cinsel isteğe bağlı sıcak davranışla cezbetme ve duygusal açıdan olumsuz etkileme
  • Yoğun cinsel dürtüye bağlı olarak yaşanan başarısızlık durumları
  • Cinsel davranışların olması gerekenden çok daha uzun süre devam etmesi
  • Cinsel ilişkiye girme ve cinsel deneyimi arttırmak adına çok zaman ve enerji harcama
  • Davranışı azaltma, denetleme ya da ortadan kaldırmaya yönelik çok kez deneme yapma ama başarısız olma
  • Cinsel bağımlılık ve isteğe bağlı olarak sosyal etkinliklere katılamama ve iş yaşamındaki sorumlulukları aksatmaya başlama
  • Cinsel ilişki yaşanmadığında endişe, öfke, sıkıntı gibi cinsel öfke bozuklukları yaşam

  Kadınlarda aşırı cinsel istek her zaman hayatı olumsuz etkiler ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

  Kadınlarda aşırı cinsel istek risk faktörleri nelerdir?

  Kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Öncelikle aşırı cinsel istek cinsel tercihlerden bağımsız olacak şekilde her kadını etkileyen bir durum olabilir. Öncelikle kadınlarda bu durum artan davranış ve takıntı bozukluklarına yol açabilir.

  Günümüzde risk faktörleri şöyledir;

  • Bir kadın için cinsel içeriğe erişim çok kolaydır. Sosyal medya ve teknolojik gelişmeler insanların cinsel içeriklere erişimini çok kolay hale getirmektedir.
  • Cinsel isteği çok fazla olan kadınlar bu durumu devam ettirmek için gizli kalmasını isterler. Bu durumda problem gizli kaldıkça daha da büyüyecektir.
  • Aşırı cinsel istek alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibi durumlar da oluşturabilir.
  • Aile içinde çatışmalar artar ve bağımlı kişilik yapısı ortaya çıkar.

  Kadınlarda çok aşırı ve durdurulamaz bir cinsel istek varsa mutlaka altta yatan neden tedavi edilmelidir.

  Bu içeriğimizi de okumak ister misiniz: Cinsel İsteksizlik, Vajinismus, Kadın Sağlığını Bozuyor!

   

  Sıkça Sorulan Sorular

  Kadınlar haftada 3-4 kez seks yapabilir. Bu sayının üzerinde olan cinsel ilişki istekleri aşırı cinsel istek olarak nitelendirilir ve kontrol altına alınması gerekir.

  Erkekler bir gecede 2-3 defa cinsel ilişkiye girebilir. Ancak bu oran kadınlarda sınırsızdır. Çünkü kadın uzun süre cinsel ilişkiye girebilir.

  Kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri belirlendiğinde tedavi edilebilir. Genellikle tedavi süreci psikolog ve psikiyatrist öncülüğünde yürütülür.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız