İlk İlişkiden Hamile Kalınır mı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  İlk İlişkiden Hamile Kalınır mı?

  İlk İlişkiden Hamile Kalınır mı?

  Kadınlarda ilk cinsel ilişki her açıdan önemlidir. İlk kez yaşanan bir deneyim olduğu için kadınlar bu süreçte birçok soru işareti ve endişe duyarlar. Özellikle ağrı ve acı duyulacak mı ya da sonrasında nasıl bir deneyim yaşanacak gibi durumlar merak konusu olur. Kadınların ilk cinsel ilişkiye yönelik duydukları soru işaretlerinden biri de ilk ilişkiden hamile kalınır mı sorusu oluyor.

  Yaşanan cinsel ilişki ilk deneyimse hamile kalmak mümkün olabilir. Gebeliğin oluşması için bazı şartların bir araya gelmesi gerekiyor. Öncelikle kadınlarda yumurtlama işleminin yapılmış olması gerekiyor. Yumurtlama döneminde ilk kez cinsel ilişkiye girilirse hamile kalma durumu söz konusu olabilir. Yumurtlama dönemi gelmediyse yani kadın doğurganlık dönemi içinde değilse ilk cinsel ilişkiden sonra gebelik olasılığı düşüktür.

  İlk cinsel ilişkide gebeliğin ortaya çıkabilmesi için aynı zamanda sağlıklı bir sperm de olması gerekiyor. Tüm şartlar bir araya geldiğinde ilk kez yaşanan cinsel ilişkiden sonra kadınlar hamile kalabilirler. Özetle ilk cinsel ilişki hamileliğe engel bir durum değildir.

  İlk ilişkiden sonra hamilelik nasıl anlaşılır?

  İlk cinsel ilişki yaşandıktan sonra belirli bir süre geçtiğinde gebelik olasılığı düşünülebilir. Bu durumda gebelik ihtimali olup olmadığını anlamak için yapılacak prosedür normal gebelik anlama prosedürü ile aynıdır. İlk cinsel ilişkiden yaklaşık 20 gün sonra yapılacak gebelik testi ile gebelik olup olmadığı anlaşılabilir. 

  20 gün geçtiğinde gebeliğin olup olmadığını anlamak için evde gebelik testi yapılabilir. Tabii bu sonuçlar kesin olmayacaktır. İlk cinsel ilişkiden sonra gebelik olup olmadığını anlama konusunda kesin tanı için mutlaka kanda gebelik testi yapılmalıdır. Kanda yapılan gebelik testi ile hamilelik olup olmadığı kesin olarak anlaşılabilir.

  İlk cinsel ilişkiden sonra gebelik ortaya çıktığında hamilelik belirtileri belirli bir süre sonra görülmeye başlar. Öncelikle adet kanaması dönemine denk gelen yerleşme kanaması yaşanabilir. Yerleşme kanaması kan tonu ve süresinden anlaşılabilir. Aynı zamanda hormon değişimine bağlı olarak yaşanan diğer erken dönem hamilelik belirtileri de takip edilebilir. Bu konuda şüphe olması durumunda hemen hamilelik testi yapılabilir.

  İlk ilişkiden sonra hamilelik olasılığı nedir?

  İlk ilişkiden sonra hamilelik olasılığı nedir?

  İlk ilişkiden sonra hamilelik olasılığı olduğunu yukarıda belirttik. Kadınlar ilk cinsel ilişkiden sonra hamile kalma olasılığının ne kadar olduğunu merak ediyor. İlk cinsel ilişkiden sonra gebelik olasılığını hesaplayan bir araştırma söz konusu değil. Ancak cinsel ilişki kaçıncı defa yaşanırsa yaşansın hamile kalma olasılığına bir etkisi yoktur. Yani kadınlarda gebelik olasılığını ortaya koyan unsurlar çok daha farklıdır. Öncelikle kadınlarda hamilelik ortaya çıkabilmesi için kaliteli bir yumurta üretimi olması ve kadının cinsel ilişki sırasında yumurta üretim döneminde olması gerekir.

  İlk cinsel ilişkide kadın yumurtlama döneminde ise erkekten gelen spermin de yeterli hareketlilik, kalite ve seviyeye sahip olması gerekir. Tüm şartlar sağlandığında kadından gelen sağlıklı yumurta ile erkekten gelen sağlıklı sperm hücresi birleştiğinde başarılı bir döllenme olur ve gebelik süreci ortaya çıkar. Döllenme sonrası ortaya çıkan embriyo rahim kanalında ilerleyerek fallop tüplerini geçmeli ve rahme başarılı şekilde tutunabilmelidir. Yani ilk ilişkiden sonra gebelik için fallop tüplerinde de sorun olmaması gerekiyor.

  İlk ilişkide hamilelikten nasıl korunulur?

  Cinsel ilişki sırasında gebelik oluşmaması adına doğum kontrol yöntemleri uygulanır. Bu durum ilk cinsel ilişki için de geçerlidir. Kadınlar ilk cinsel deneyim sırasında bir önlem almadıysa yani korunmuyorsa gebelik olasılığı vardır. Bu nedenle ilk cinsel ilişki sırasında hamileliğe karşı doğum kontrol yöntemleri uygulanmalıdır.

  İlk cinsel ilişki sırasında hamileliğe karşı korunmak için en basit, ekonomik ve etkili yöntem prezervatif kullanmak olur. Bu sayede etkili şekilde cinsel ilişki sırasında hamilelik olasılığı ortadan kaldırılır. Buna ek olarak ilk cinsel ilişkide ertesi gün hapı olarak bilinen doğum kontrol yöntemi de kullanılabilir. Korunma yöntemleri olarak spiral gibi farklı seçenekler de vardır. 

  Ancak ilk cinsel ilişki genellikle 20’li yaşlarda yaşandığı için bu yaşlarda spiral gibi tedavi seçenekleri önerilmez. Bu dönemde sadece prezervatif ile korunmak yeterli olur. İlk cinsel ilişkide hamileliğe karşı korunma önlemleri etkili olabilir. Kesinlikle ilk kez yaşanan cinsel deneyim sırasında gerekli önlemler alınmalıdır.

  İlginizi çekebilir: Doğal Korunma Yöntemleri ile İstenmeyen Gebelikten Korunma

  İlk cinsel ilişkide kızlık zarı bozulmadıysa hamile kalınır mı?

  İlk cinsel ilişki sırasında kızların kızlık zarı patlar. Yani kızlık zarı ilk cinsel ilişkide yırtılır ve ufak bir kanama şikayeti olabilir. Bu süreç her kadında farklı şekilde yürür. Bazı durumlarda ilk cinsel ilişki yaşanmasına karşın kızlık zarı yırtılmaz ve yerinde hala kalır. Kadınlarda kızlık zarının cinsel ilişkide bozulmadığı durumlarda da hamile kalınabilir. Kızlık zarı vajina içinde ortası boş olan ince bir zardır. Cinsel ilişki sırasında yırtılmasa bile kızlık zarını geçen spermler yumurta ile döllenebilir ve hamilelik sonucu ortaya çıkabilir.

  Kısaca ilk cinsel ilişki sırasında kızlık zarı sağlam kalsa dahi korunma söz konusu değilse ve tüm şartlar uygunsa hamilelik ortaya çıkacaktır. İlk cinsel ilişki hamilelik açısından her zaman riskli bir süreçtir. Yani kadınlar hiçbir önlem almadığında ve diğer tüm şartlar bir araya geldiğinde yaşanan ilk cinsel deneyimin ardından sperm ile yumurta başarılı bir şekilde döllendiyse cinsel ilişki deneyimi hamilelik ile sonuçlanabilir. 

  Dahası burada: Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız