İlk Gece Hataları
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  İlk Gece Hataları

  İlk Gece Hataları

  Her şeyin ilki, ilk anı, ilk tadı bir başkadır insan hayatında. Ve bu ilkler sonrakilerinde çekirdeği hükmündedir.

  İlk gece, ilk ilişki her iki cins için ayrı bir yere sahiptir her zaman.

  Evliliğin temel taşı olan cinsellik tüm evlilik boyunca eşler arasında en önemli bağ olduğundan, ilk gece ayrıca önem arzeder.

  Evliliğe sağlam temellerle başlamak için çiftler ilk gece hatalarından mümkün oldukça kaçınmak, kendilerini evlerini evlilik yaşamına hazırladıkları gibi ilk geceye de hazırlamalıdırlar.

  İlk geceden asıl maksat ilk cinsel ilişki iken, evliliğin ilk gecesi cinsel ilişki şartmış algısıda uyandırmaktadır çiftlerde. Oysa cinsellik rahat, dingin, gevşek bir beden ve özgür bir zihinle yaşanmalıdır.

  Çiftler ilk gecenin sabahı aile yakınlarının “ne oldu kızmıymış, erkekliği tamam mı?” gibi sorularına cevap verebilmek için, en özel ve mahrem deneyimlerini ‘vazife bilinciyle’ yaşarlar.

  Çiftler ve yakınları bilmelidirler ki! bu özel ve mahrem konu kimseyi ilgilendirmez.

  İlk gece hatalarından en sık yapılanı ve en önemlisi,vazife bilinciyle yaşanan ilk gecelerdir. Evliliğin ilk gecesi vazife bilinciyle ilişkiye girmekten çiftler vazgeçmelidir. Evlilik telaşı, ailelerin çatışması, düğün yorgunluğu derken henüz birbirlerinin bedenlerini tanımadan yaşanan cinsel deneyim genellikle keyifsiz,hazdan uzak sadece boşalmaya yönelik bir eylem olmakta. Özellikle kadının bedeni gerginken yaşanan ilişki, kadına haz yerine acı vereceği için cinselliği olumsuz bir sürece sokmuş olur.

  Bakalım: İlk Kez Cinsel İlişkiye Gireceklere Öneriler

  İlk gece hatalarından ikincisi ve toplumumuzda sıkça görülen; cinsellikle ilgili yetersiz bilgidir. Hala cinsel ilişkinin tam olarak ne olduğunu bilmeden, kendi bedenini tanımadan, cinsel yaşamın evlilik hayatındaki önemini yok sayarak evliliğe adım atan ve bu şekilde ilk cinsel deneyimini yaşayan kadınlar vardır. Hakeza bir çok erkekte cinselliği kadın bedenine boşalmaktan ibaret saymakta ve iki dakikada işini bitirip ilk geceyi başarıyla atlattığını düşünmekte. Bu algılarla başlayan evliliğin ilk gecesi de, ilk gece hataları olarak yaşanmaktadır.

  Kadın ve erkek evlilik öncesi var olan cinsel sorunlarını aşmadan evlendiklerinde ilk gece hatalarının en büyüğü işlenmiş ve karşı tarafa saygısızlık yapılmıştır. Bu nedenle ilk gece hatalarından korunmak için çiftler var olan cinsel sorunlarını çözmeli, korku ve kaygılarını gidermeli, sorularının cevabını almalıdır. Çiftlerin birbirlerine saygı ve sevgisi, cinsel yaşam algıları, ilk geceye yükledikleri anlamla da ilintilidir.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız