İlk Adet Kaç Gün Sürer?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  İlk Adet Kaç Gün Sürer?

  İlk Adet Kaç Gün Sürer?

  Adet gününün süresi kadınlarda ve kızlarda bireysel olarak farklılıklar gösterecektir. İlk adet kanamasının görülme yaş değiştiği gibi kalıtsal ve çevresel özelliklere göre ilk adet süresi de değişken olacaktır.

  Kadınlarda ilk adet kanaması 3-7 gün arasında sürmektedir. Bazı kızlarda 3 günden kısa olabileceği gibi bazı kızlarda da 7 gün üzerinde sürebilir.  Genellikle normal adet düzenlerinin 3 ila 7 gün arasında sürdüğü uzmanlar tarafından kabul edilmektedir.

  Bir adet kanamasında kaybedilen kan miktarı da kişiden kişiye değişmektedir. İlk adet gününde süreye ve bir rahatsızlık olup olmamasına göre kaybedilen kan miktarı da değişir. Genç kızlar ilk adet kanamasında genellikle ortalama 30-40 ml arasında bir kan kaybederler. Bu oran ortalama 2 yemek kaşığı olarak betimlenebilir.

  İlk adet dönemi biraz ağrılı geçebilir. Bunun  dışında ilk kez adet gören genç kızlarda bir stres ortaya çıkabilir. Bu durumda annelerin yönlendirmesi ile psikolojik olarak büyük yıkıma uğramadan genç kızların ilk adet süresini atlatması sağlanabilir. İlk adet dönemi bir haftadan fazla sürüyorsa ve aşırı kanama şeklinde oluyorsa mutlaka bir doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

  İlk adetten sonra düzensizlik ne kadar sürer?

  Adet düzeni oturan bir kadında bu döngü arası süre 21 ila 35 gün arasındadır. Kadınlar adet kanaması başladıktan sonra diğer adet kanamasını bu günler arasında görmelidir. İlk adet kanamasından sonra diğer adet kanaması bu süre içinde olmayabilir. Çünkü adet döngüsünün başında bazı düzensizlikler yaşanması olağan bir süreçtir.

  Adet döngüsünün başlaması demek bu döngünün sürmesin ve doğurganlık yeteneğinin devam etmesini sağlayan östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanmaya başlaması demektir. Ancak ilk adet kanamasından sonra östrojen ve progesteron hormonlarının düzenli ve dengeli bir hale gelmesi için zamana ihtiyacı vardır.

  Kadınlarda adet döngüsü düzensizlikleri 1-2 yıl kadar sürecektir. İlk adet gördükten sonra adet gününü ve süresini kayıt altına almak önemlidir. Bu sayede düzensiz adet döngüsü takip edilebilir. Bunun için bir takvim ya da adet döngüsüne yönelik bir mobil uygulama kullanılabilir. İlk adetten sonra ikinci adet kanamasının ne zaman olacağına yönelik bir fikir belirtmek yanlış olacaktır.

  Peki normalde adet günü ne kadar sürüyor: Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

  İlk adet olduğumda ne yapmalıyım?

  ilk adet ne kadar sürer

  İlk adet kanaması başlaması öncelikle doğurganlık yeteneğinin başladığını gösteren bir durumdur.  İlk defa adet görülmesi bir genç kızın hayatında önemli eşiklerden birini hak ettiğini  göstermektedir. Genellikle genç kızlarda ilk defa kan görmek biraz stresli bir durum olabilir. Bu yüzden ilk defa adet kanaması gördüğünüzde yapmanız gereken ilk şey telaşa kapılmamak olmalıdır.

  İlk adet kanamasının rahim ve yumurtalıkların olağan şekilde çalıştığının göstergesi olduğu bilinmelidir. İlk defa kan görmeniz sebebiyle telaşlandıysanız öncelikle derin derin nefes alarak rahatlamanız gerekiyor.  Kendinizi her şeyin yolunda gittiğine inandırırsanız sorun yaşamazsınız.

  Öncelikle adet kanaması görmenin utanılacak bir durum olmadığını da bilmeniz gerekir. Bu yüzden adet kanamasının başladığına yönelik annenizi ya da kadın büyüklerinizi bilgilendirebilirsiniz. Ayrıca babanızla bile bu durumu paylaşabilirsiniz. İlk adet gördüğünüzde süreci sorunsuz yönetmek ve tecrübe kazanabilmek adına yardım almak çok önemlidir.

  İlk adet kanamasında kanın hem iç çamaşırınıza hem de vücudunuza bulaşmış olmasından dolayı temiz iç çamaşırı giyerek ped kullanmaya başlamalısınız.  Bu işlemi yaptıktan sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Çok ağrılı bir adet dönemi geçirme durumunuz varsa bu konuda ne yapacağınıza bakabilir ve adet ağrısına doğal olarak iyi gelecek bazı uygulamaları yapmayı deneyebilirsiniz.

  Bu içeriğimize bakmak ister misiniz: Adet Sancısına Bitkisel Çözüm

  İlk adet ağrılı olursa ne yapılmalıdır?

  İlk adet kanaması boyunca ağrılı olma şikayetleri çoğunlukla görülmektedir. Adet döneminde en başta ve adet dönemi boyunca devam edilecek olan ilaçlar genç kızlar için rahatlatıcı olacaktır.  Ağrılı adet şikayetlerinde öncelikle dikkat edilmeli ve ağrı şikayetlerinin azalması için destek alınmalıdır.

  İlk dönemlerde adet kanaması çok ağrılı olursa okul hayatı ve sosyal yaşam olumsuz etkilenebilir. Bu durumun önüne geçilmesi adına bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Adet sancısının belirli bir oranda olması normal kabul edilir. Çünkü adet döneminde rahim içinde fazla kan ve dokuları atmak için yaşanan kasılmalara bağlı ağrılardır. Karın, kas, bel bölgesinde hissedilen bir ağrıdır.

  İlk adette ağrılar yaşanması durumunda karın bölgesine sıcak su torbası uygulamak, sıcak bir duş almak,  farklı yöntemlerle karın bölgesine sıcak uygulamak, yatıştırıcı özellikte bitki çayı tüketmek gibi uygulamalar ağrının geçmesine yardımcı olacaktır.  Adet ağrısı tüm gün boyunca devam ediyorsa ya da dayanılmaz bir hale geldiyse hemen bir sağlık kuruluşuna ya da uzmana başvurmalısınız.

  Bakmanızda fayda var: Dismenore – Ağrılı Adet Görme

  İlk adet kanaması nasıl olur?

  İlk adet kanamasında genellikle yoğun kanama görülmemektedir. Bu dönemde genç kızlarda hafif lekelenme şeklinde bir kanama süreci geçirilir.  Adet kanının rengi belirli zamanlarda farklılık gösterebilir. İlk önce vajinal akıntı rengi olan kahverengi akıntı olabilir. Daha sonra da parlak kırmızı olacak bir tonda kanamalar görülebilir.

  Adet dönemi boyunca 30-40 ml kan ve doku boşalması normal olarak görülür. Bazı genç kızlarda ilk adet kanamasında daha az kanama görülür. Üst seviye ise 80 ml olarak kabul edilmektedir. Kanama miktarının daha fazla olması durumunda yoğun kanama olarak nitelendirilir ve  altta yatan bir hastalık olabilir. Bu durumda hemen bir jinekolog ile görüşmekte yarar vardır.

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Nil ozmen avatarı

   Nil ozmen

   2011 doğumlu kızım bugün ilk adet oldu erken değil mi birde fazla oluyor normal mi cevap verirseniz seviniriz, teşekkürler.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Olası bir durum bu şekilde devam ederse bir muayene olması faydalı olacaktır.

  • Beyza Semerci avatarı

   Beyza Semerci

   Merhabalar, kızım dün ilk adet kanamasını oldu ve iki gündür çok fazla kanaması var. İlk ayda bu normal mi, yoksa doktora gitmeli miyiz?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir müddet bekleyiniz bu şekilde devam ederse kontrole götürebilirsiniz.

  • ????? avatarı

   ?????

   ilk adetim 21. günüm ve devam ediyor ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bir muayene olmanız faydalı olur.

  Bir yorum yazınız