Doğumdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!
  (Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

  Doğumdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir?

  Doğumdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir?

  Cinsel hayat birçok çift için çok önemlidir. Özellikle hamilelik döneminin son zamanlarında cinsel ilişki arası uzadığı için çiftler doğumdan sonra en kısa sürede yeniden cinsel birliktelik yaşamak isterler.  Bu konuda çok farklı görüşler olsa da özellikle ilk hamilelik deneyiminden sonra doğumdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilir sorusu merak konusudur.

  Birçok uzman doğumdan sonra cinsel ilişkiyi belirli bir süre yasaklamaktadır. Anneler doğum sonrası belirli bir süre ruhsal ve bedensel olarak çok karamsar bir dönem olan lohusalık dönemine girer. Bu dönemde tükenmişlik hissi en yüksek seviyeye çıktığı için cinsel uyarılma süresi çok uzar. Bu dönemde uzmanlar çiftlerin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı için belirli bir süre cinsel ilişkiye girilmemesini öneriyorlar.

  Genellikle ruhsal ve fiziksel toparlanma için doğumdan sonra lohusalık döneminin geçmesi beklenir. Bu süre içinde uzmanlar genellikle 6 hafta kadar bir cinsel ara veriliyor. Bu süre içinde hem bebeğe alışma hem anne adayının kendini toparlaması hem de çiftlerin tekrar birbirine yakınlaşmaya başlaması ile cinsel yaşama sağlıklı şekilde devam edilebilir.

  Doğumdan kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir?

  Cinselliği seven ve birbirine bağlı olan çiftler doğumdan hemen sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorlar. Bu yüzden de doğumdan sonra kaç gün geçmesi gerektiği çok aranan bir soru oluyor. Doğum sonrası kadınlarda rahim ve vajinanın da bir süre toparlanması ve eski haline geri dönmesi gerekiyor. Aynı zamanda anne adayında doğuma ve gebeliğe bağlı oluşan fiziksel yorgunluk da bu sürede geçiyor. Bu yüzden doğum sonrası belirli bir süre cinsel ilişki için beklemek doğru olur.

  Birçok anne ve baba doğumdan sonra tekrar aşklarını canlandırmak için uzun süredir unuttukları cinsel ilişkiye geri dönmek istiyor. Uzmanlar doğumdan 40 gün sonra cinsel ilişkiye girilebileceğini söylüyorlar. 40 gün öncesinde cinsel ilişkiye girilmemesi öneriliyor. Bu süre kişiye göre değişebilir ve çiftler mutlaka doktorunun belirttiği sürede cinsel ilişkiye yeniden başlamalıdır. Bu süreçte dokunma, öpüşme ve kucaklaşma gibi cinsel yakınlıklar da çok önemlidir.

  Doğumdan sonra cinsel ilişkide ağrı olur mu?

  Doğumdan kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir?

  Doğumdan sonra cinsel ilişki başladığında belirli bir süre ağrı şikayetleri oluşabilir. Çünkü kadınlarda lohusalık döneminin etkisiyle cinsel istekte azalma ve uyarılmada azalma olur. Bu durum vajinada ıslanmayı olumsuz etkiler. Bu durum da cinsel ilişki sırasında daha önce görülmese de ağrı şikayetleri oluşturabilir. Ağrı ile birlikte cinsel istekte azalma görülmesi çok olağandır.

  Cinsel ilişkide doğum sonrası ağrı olursa cinsel uyarılma ve dolaylı olarak vajinal ıslanma da ortadan kalkabilir. Bu durum tamamen fizyolojik ve normal bir durumdur. Bu dönemin geçici olduğu bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Çiftler basit önlemlerle ağrı şikayetlerini ortadan kaldırabilir. Zaten daha sonra cinsel ilişki sırasındaki ağrı şikayetleri görülmez.

  Doğum sonrası cinsel ilişki sırasında ağrı yaşıyorsanız  kadın doğum uzmanınızla bu konuyu paylaşarak bazı öneriler alabilirsiniz. Bu durum çok nadir görülen bir durumdur. Çiftler doğru zamanı bekler ve kadın kendini hazır hissettiği anda hemen cinsel ilişki başlangıcı yaşanabilir.

  Sezaryen doğumdan kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir?

  Sezaryen doğum günümüzde birçok anne adayının tercih ettiği doğum yöntemi oluyor. Normal doğum süreci sonrası ile sezaryen doğum süreci sonrası bazı farklılıklar söz konusu oluyor. Bu yüzden çiftler sezaryen doğum sonrası cinsel yaşamda bir farklılık olup olmadığını da bilmek istiyor. Normal doğumda olduğu gibi sezaryen doğum sonrasında da cinsel ilişkiye belirli bir süre ara verilir.

  Halk arasında sezaryen doğum sonrasında daha uzun süre cinsel yasaklama olduğu düşünülüyor. Ama bu çok yanlış bir bilgi ve inanıştır. Normal doğumda olduğu gibi sezaryen doğum sonrası da 6 hafta yani 40 gün beklenmesi yeterlidir. Çiftler sezaryen doğum sonrası 40 gün geçtiğinde kadın doğum uzmanının da onayıyla cinsel ilişkiye girebilirler.

  Kadınlarda genital bölgede doğum sonrası toparlanma dönemi olduğu için ve kanamalar görüldüğü için cinsel ilişkiye belirli bir süre ara verilmesi gerekiyor. Vücuttaki organlar iyileştiğinde ve cinsel ilişkiye bir engel kalmadığında çiftler cinsel yaşamına kaldıkları yerden devam edebilirler.

  Lohusalık dönemi cinsel ilişkiyi etkiler mi?

  Lohusalık dönemi birçok anne için zorlu geçen bir süreçtir. Bu dönemde kadınlar fiziksel ve ruhsal olarak toparlanma süreci içinde olur. Ayrıca kadınlarda anne olma rolüne alışma süreci de bu andadır. Ebeveynlerin bebeğe, bebeğin de anne babasına alışmaya çalıştığı bu dönemde kadınlarda doğudan sonra depresyon ve hüzün ortaya çıkabilir.  Bu durumda cinsel ilişki yaşanması önerilmez.

  Lohusalık döneminde ruhsal ve fizyolojik değişimlerin normale dönmesi için belirli bir süre beklenir. Bu dönemde hormon değişiklikleri ve emzirmeye yönelik hormonlar cinsel uyarılmada ve istekte azalmaya yol açar. Sonrasında ise vajinal ıslanmada sorunlar yaşanabilir. Bu dönem içinde çiftlerin cinsel ilişkiye ara vermesi önerilir.

  Lohusalık dönemi fiziksel olarak cinsel ilişkiye bir zarar vermez. Anne adayı ruhsal ve fizyolojik olarak toparlanana kadar cinsel birliktelik olmaması çiftlerin ikili ilişkisi için daha sağlıklı olur. Yapılan araştırmalar çiftlerin doğum sonrası 10-12 hafta içinde cinsel yaşamlarına kaldıkları yerden devam ettiklerini gösteriyor.  Çiftler doğumdan sonra 6 hafta kadar cinsel ilişki için beklemelidir.

  Bu içeriğimiz ilginizi çekebilir: Evlilikte Cinselliğin Önemi

  Op. Dr. Ayşe Duman

  31 Ocak 1966 tarihinde, İstanbul Süleymaniye’de dünyaya geldi. 1984 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başlayan Duman, eğitiminin 2. yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakil yaptırdı ve 1990 yılında aynı okuldan mezun oldu.

  Yorumlar

  • Fatma Tekin Tatlıpınar avatarı

   Fatma Tekin Tatlıpınar

   Ben doğum yapalı 23 gün oldu. Sezeryan doğum yaptım ve eşimle korunmasız olarak ilişkiye girdim. Hamile kalma riskim nedir? Ayrıca bebeğimi de emziriyorum.

   • Op. Dr. Ayşe Duman avatarı

    Op. Dr. Ayşe Duman

    Bu dönemde genel olarak gebelik beklemiyoruz.

  Bir yorum yazınız